Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES ārējās darbības finansēšanas instrumentu īstenošana praksē

Ar šo regulu izveido vispārēju sistēmu Eiropas Savienības ārpolitikas instrumentu finansēto pasākumu īstenošanai. Galvenās procedūras ir apvienotas vienā tiesību aktā, kurā norādīti noteikumi, kas piemērojami rīcības programmām un atsevišķiem projektiem šajā jomā.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 236/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko paredz kopīgus noteikumus un procedūras, lai īstenotu Savienības instrumentus ārējās darbības finansēšanai.

KOPSAVILKUMS

ES ir pieņēmusi virkni finanšu instrumentu, lai atbalstītu tās ārējo darbību laikposmā no 2014. gada līdz 2020. gadam, proti:

Finansēšanas lēmumos par šiem instrumentiem ir norādītas veicamās darbības, to mērķi un iecerētie rezultāti, kā arī budžets un provizorisks grafiks.

Lai šie instrumenti efektīvi darbotos, ar šo vispārējo regulu par īstenošanu ir pieņemti kopīgi un vienkāršoti noteikumi.

INDIKATĪVĀ FINANŠU PLĀNOŠANA

Katram finanšu instrumentam ir jāievēro indikatīvā daudzgadu plānošana, lai darbības varētu īstenot vairāku gadu gaitā, ja nepieciešams. Finansēšanas lēmumus var pieņemt kā gada rīcības programmas un īpašus pasākumus (neparedzētos gadījumos vai apstākļos).

Var izmantot arī tehniskā atbalsta pasākumus (piemēram, administratīvais atbalsts, projektu sagatavošanas un pārraudzības izmaksas).

FINANSĒŠANAS VEIDS

ES finanšu palīdzību var sniegt vairākos veidos, piemēram, kā:

  • subsīdijas;
  • iepirkuma līgumus par pakalpojumiem, piegādēm vai būvdarbiem;
  • iemaksas Komisijas izveidotajos ieguldījumu fondos;
  • budžeta atbalstu;
  • finanšu instrumentus, piemēram, aizdevumus vai finanšu garantijas, ko sniedz Eiropas Investīciju banka.

Finansētajām darbībām ir arī jāatbilst ES Finanšu regulas noteikumiem un jānodrošina, ka tiek ievērotas ES finanšu intereses.

Pieejamie resursi ir jāpiešķir tā, lai maksimāli palielinātu darbību efektivitāti un vispārējo ietekmi un lai stiprinātu to saskaņotību un papildināmību.

PILSONISKĀS SABIEDRĪBAS UN VIETĒJO IESTĀŽU IESAISTĪŠANA

Pilsoniskās sabiedrības organizācijām un vietējām iestādēm būtu jābūt nozīmīgai lomai darbību īstenošanā, it īpaši to sagatavošanā, īstenošanā un pārraudzībā. Starptautiskām organizācijām un attīstības aģentūrām būtu jāsadarbojas ar NVO uz vietas.

Visās ierosinātajās darbībās būtu jāievēro demokrātijas veicināšanas un cilvēktiesību aizsardzības principi saņēmējās valstīs.

ES FINANSĒJUMA REDZAMĪBA UN PĀRRAUDZĪBA

Regulā ir paredzēti pasākumi, lai nodrošinātu ES palīdzības redzamību. Komisijai ir jānodrošina, ka katru finansēšanas instrumentu pārrauga ar skaidriem, pārredzamiem un izmērāmiem rādītājiem. Ja nepieciešams, darbību ietekmi var novērtēt ar ārējiem novērtējumiem.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Regula (ES) Nr. 236/2014

1.1.2014.

-

OV L 77, 15.3.2014.

Pēdējā atjaunināšana: 30.06.2014

Top