EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES finansējuma saistība ar pareizu ekonomikas pārvaldību

Dotācijas no dažādiem ES fondiem laikposmā no 2014. gada līdz 2020. gadam ir cieši saistītas ar valsts mērogā īstenotajiem pasākumiem pareizas ekonomikas pārvaldības nodrošināšanai. To valstu valdībām, kas šo saiti neuzskata par svarīgu, ES finansējums varētu tikt apturēts.

AKTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Norādes par to, kā piemērojami Regulas (ES) 1303/2013 23. pantā paredzētie pasākumi, kuri saista Eiropas strukturālo un investīciju fondu efektivitāti ar pareizu ekonomikas pārvaldību (COM(2014) 494 final, 30.7.2014.).

KOPSAVILKUMS

Dotācijas no dažādiem ES fondiem laikposmā no 2014. gada līdz 2020. gadam ir cieši saistītas ar valsts mērogā īstenotajiem pasākumiem pareizas ekonomikas pārvaldības nodrošināšanai. To valstu valdībām, kas šo saiti neuzskata par svarīgu, ES finansējums varētu tikt apturēts.

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Paziņojumā ir paskaidrots, kā Komisijai būtu jāīsteno daži Regulas (ES) Nr. 1303/2013 23. panta noteikumi. Šajā pantā ir noteikts, ka finansējumam no pieciem Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem, kas tiek sadalīts ES valstīm, ir jāpalīdz nodrošināt pareizu ekonomikas pārvaldību. Tie ir tā sauktie “makroekonomiskie nosacījumi”, un tie ir paredzēti, lai palielinātu izdevumu efektivitāti.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Ar šo regulu Komisijai tiek piešķirtas divas jaunas pilnvaras.

Pirmkārt, tā var lūgt valdību novirzīt ES līdzekļus citiem mērķiem, ja tā uzskata, ka, lai atrisinātu konkrētas ekonomikas problēmas, ir jāgroza valsts sākotnējā vispārējā līdzekļu tērēšanas programma.

To darot, Komisija noteiks tās programmas un prioritātes, kam būtu jāsaņem vairāk finanšu resursu, un tās, kuras var iztikt ar mazākiem līdzekļiem.

Ja valdība ignorē šo lūgumu vai neatbild uz to, veicot atbilstīgus pasākumus, Komisija var ieteikt apturēt daļu no ES fondu maksājumiem, iespējams līdz pat 50 %, katrai no attiecīgajām programmām.

Otrkārt, Komisija ieteiks apturēt daļu ES finansējuma, ja valsts nenodrošina atbilstību ES ekonomikas pārvaldības noteikumiem, piemēram, radot pārmērīgu budžeta deficītu vai lielāku fiskālo nelīdzsvarotību.

Faktiskais finansējuma apjoms, ko Komisija piedāvātu apturēt, tiktu noteikts tā, lai mudinātu attiecīgo valsti nodrošināt atbilstību sākotnējam lūgumam. Komisija ņems vērā visus īpašos ekonomikas un sociālos apstākļus.

Abos gadījumos ES valstu valdības (Eiropas Savienības Padome) lemtu par to, vai apstiprināt vai noraidīt Komisijas ierosināto finansējuma apturēšanu.

KONTEKSTS

Iepriekš saistība starp ES finansējumu un ekonomikas pārvaldību tika ņemta vērā tikai attiecībā uz vienu fondu - Kohēzijas fondu. Tagad tā tiek ņemta vērā arī attiecībā uz pārējiem četriem fondiem (reģionālo, sociālo, lauksaimniecības un zivsaimniecības fondu).

GALVENIE TERMINI

Makroekonomiskie nosacījumi: finansējums tiek sniegts ar nosacījumu, ka attiecīgā valsts ievēro ES ekonomikas pārvaldības procedūras.

SAISTĪTIE AKTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1303/2013 (2013. gada 17. decembris), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu, Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1083/2006 (OV L 347, 20.12.2013., 320.-469. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 08.12.2014

Top