EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Romu integrācija mājokļu jomā

 

KOPSAVILKUMS

2013. gadā pieņemtā Padomes Ieteikumā tiek aicināts veikt pasākumus vairākās jomās, tostarp mājokļu jomā, lai stiprinātu romu — Eiropas lielākās etniskās minoritātes — integrāciju.

KĀDS IR ŠĪ IETEIKUMA MĒRĶIS?

Ar šo ieteikumu visas ES valstis pauž stingru un kopīgu apņemšanos stiprināt savus centienus, lai:

apkarotu sociālo atstumtību un diskrimināciju;

panāktu reālus uzlabojumus, veicinot romu integrāciju mājokļu, izglītības, nodarbinātības un veselības aprūpes jomā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Attiecībā uz romu piekļuvi mājokļiem ieteikumā ES valstis aicinātas veikt pasākumus, lai nodrošinātu, ka tie:

novērš jebkādu teritoriālo segregāciju (t. i., tādu teritoriju radīšanu, kurās mājo noteiktas sabiedrības grupas) un veicina desegregāciju (t. i., tādu teritoriju radīšanu, kurās dzīvo dažādu sabiedrības grupu pārstāvji);

veicina nediskriminējošu piekļuvi sociālajiem mājokļiem;

samērīgi vietējām vajadzībām nodrošina apmešanās vietas romiem, kuri neuzturas vienā vietā;

nodrošina piekļuvi komunālajiem pakalpojumiem (piemēram, ūdens, elektrība un gāze) un infrastruktūrai mājokļos saskaņā ar valsts tiesību aktu prasībām.

ES valstīm attiecīgos gadījumos arī:

jānodrošina, lai vietējo iestāžu pieteikumi pilsētu pārveides vai atjaunošanas projektiem ietvertu integrētu mājokļu apbūvi, ar kurām palīdz marginalizētām kopienām;

jāveicina sabiedrības virzīta vietējā attīstība un/vai integrēti teritoriālie ieguldījumi, ko atbalsta ar Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem.

Uzraudzība un novērtēšana

ES valstīm ir jāuzrauga un jānovērtē veikto pasākumu efektivitāte gan attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām, gan plašākā sociālās iekļaušanas politikā.

To var paveikt, nosakot mērķus vai vācot kvalitatīvus vai kvantitatīvus datus par īstenoto pasākumu sociālo un ekonomisko ietekmi.

ES Pamattiesību aģentūra ir izstrādājusi daudzgadu programmu romu atbalstam 2012.–2020. gadam. Tā sagatavo regulārus ziņojumus par panākto progresu un, pamatojoties uz datiem, kas savākti no visas ES, sniedz uz pierādījumiem balstītas konsultācijas ES iestādēm un ES valstīm. 2009. gadā tā sagatavoja ziņojumu par romu diskrimināciju mājokļu jomā.

Ziņošana un turpmāki pasākumi

ES valstīm līdz 2016. gada 1. janvārim ir jāziņo Komisijai par pasākumiem, kas veikti saskaņā ar šo ieteikumu. Pēc tam valstīm šī informācija jāsniedz ik gadu.

Savukārt Komisija nodrošina, ka sniegtā informācija tiek izmantota kā pamats, izstrādājot Komisijas gada ziņojumu par romu integrācijas valsts stratēģiju īstenošanu.

Gūtie rezultāti arī ietekmē Eiropas pusgada procesu ekonomikas politikas koordinēšanai. Kopš 2012. gada Padome saskaņā ar Eiropas pusgada procesu piecām valstīm ar lielām romu kopienām (Bulgārija, Čehijas Republika, Rumānija, Slovākija un Ungārija) ir izdevusi konkrētai valstij adresētus ieteikumus.

KONTEKSTS

AKTS

Padomes Ieteikums (2013. gada 9. decembris) par efektīviem romu integrācijas pasākumiem dalībvalstīs (OV C 378, 24.12.2013., 1.–7. lpp.)

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES programma attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām līdz 2020. gadam (COM(2011) 173 galīgā redakcija, 2011. gada 5. aprīlis)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Ziņojums par ES programmas attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām īstenošanu (2015. gads) (COM(2015) 299 final, 2015. gada 17. jūnijs)

Komisijas dienestu darba dokuments par bezpajumtniecības apkarošanu Eiropas Savienībā, kas pievienots Komisijas paziņojumam Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Sociālie ieguldījumi izaugsmei un kohēzijai, tostarp Eiropas Sociālā fonda īstenošana 2014.–2020. gadā ” (SWD(2013) 42 final, 2013. gada 20. februāris)

Pēdējo reizi atjaunots: 15.10.2015

Top