Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jūras telpiskā plānošana Eiropas jūras teritoriju ilgtspējīgai attīstībai un izaugsmei

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2014/89/ES, ar ko izveido jūras telpiskās plānošanas satvaru

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Direktīva nosaka ES valstu kopīgo pieeju jūras teritoriju plānošanai. Tādējādi ikviena ES valsts var pati plānot savas jūras darbības, taču šis plānošanas process tagad ir savietojamāks ar citiem procesiem ES neatkarīgi no tā, vai tas notiek valsts, reģiona vai vietējā līmenī, pateicoties kopīga grafika un kopīgu minimālo prasību ieviešanai. Jaunā regulējuma mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu:

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Jūras teritorijām ir daudz savstarpēji konkurējošu iespējamo risinājumu gan attiecībā uz to pielietojumu, gan attīstīšanu, piemēram, tūrisms, zveja un akvakultūra, izejvielu ieguve, jūras transporta ceļi, aizsargājamās jūras teritorijas utt. Tām ir arī kopīgi risināmie uzdevumi, piemēram, trauslas ekosistēmas, klimata pārmaiņu ietekme un piesārņojums.

Jūras telpiskās plānošanas mērķis ir palīdzēt valstu iestādēm organizēt cilvēka darbības tā, lai būtu iespējams pievērsties dažādiem ekoloģiskiem, ekonomiskiem un sociāliem uzdevumiem.

Jūras telpiskie plānojumi

Direktīva paredz, ka ES valstīm ne vēlāk kā līdz 2021. gada 31. martam ir jāizstrādā jūras telpiskie plānojumi. Valstīm tajos ir jākartē to jūras ūdeņos notiekošās cilvēka darbības un jānorāda efektīvākās turpmākās telpiskās attīstības virzieni.

Šajās kartēs ir jāņem vērā sauszemes un jūras mijiedarbība, kā arī vides, ekonomiskie, sociālie un drošības aspekti. ES valstīm ir jānodrošina labāko pieejamo ekonomisko, sociālo un vides datu izmantošana.

Procesā ir jāiesaista sabiedrība, kā arī ieinteresētās personas (piemēram, enerģijas un transporta pakalpojumu piegādātāji, vides aizsardzības grupas utt.).

Sadarbība ar citām ES valstīm un valstīm ārpus ES

ES valstīm, kurām ir kopīgi jūras ūdeņi, ir jāsadarbojas, lai nodrošinātu, ka jūras telpiskie plānojumi ir saskaņoti un koordinēti attiecīgajā jūras reģionā. Gadījumos, kad ES valstij ir kopīga jūras robeža ar valsti ārpus ES, valstīm pēc iespējas jācenšas sadarboties.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2014. gada 17. septembra, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2016. gada 18. septembrim.

KONTEKSTS

Ar stratēģiju “Eiropa 2020” ES tiecas līdz 2020. gadam kļūt par gudru, ilgtspējīgu un integrējošu ekonomiku. Šai direktīvai ir būtiska loma ES vēlmē attīstīt Eiropas “Jūras nozaru ekonomiku”.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/89/ES (2014. gada 23. jūlijs), ar ko izveido jūras telpiskās plānošanas satvaru (OV L 257, 28.8.2014., 135.–145. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Inovācija jūras nozaru ekonomikā: apzināt mūsu jūru un okeānu potenciālu nodarbinātības un izaugsmes jomā (COM(2014)0254 final/2, 2014. gada 8. maijs)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Jūras nozaru izaugsme un izaugsmes noturību veicinošās iespējas (COM(2012) 494 final, 2012. gada 13. septembris)

Pēdējo reizi atjaunots: 26.09.2018

Top