EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42014X0329(01)

Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO EEK) Noteikumi Nr. 50 — Vienoti noteikumi par L kategorijas transporlīdzekļu priekšējo gabarītgaismas lukturu, pakaļējo gabarītgaismas lukturu, bremžu signāllukturu, virzienrādītāju un pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīču apstiprināšanu

OV L 97, 29.3.2014, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/50/oj

29.3.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 97/1


Saskaņā ar starptautisko publisko tiesību normām juridisks spēks ir tikai ANO/EEK dokumentu oriģināliem. Šo noteikumu statuss un spēkā stāšanās datums jāpārbauda ANO/EEK statusa dokumenta TRANS/WP.29/343 pēdējā redakcijā, kas pieejama tīmekļa vietnē http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO EEK) Noteikumi Nr. 50 — Vienoti noteikumi par L kategorijas transporlīdzekļu priekšējo gabarītgaismas lukturu, pakaļējo gabarītgaismas lukturu, bremžu signāllukturu, virzienrādītāju un pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīču apstiprināšanu

Ar visiem grozījumiem līdz

Noteikumu sākotnējās redakcijas 16. papildinājumam, kas stājies spēkā 2013. gada 15. jūlijā

SATURS

NOTEIKUMI

1.

Darbības joma

2.

Definīcijas

3.

Apstiprinājuma pieteikums

4.

Marķējumi

5.

Apstiprinājums

6.

Vispārīgas specifikācijas

7.

Izstarotās gaismas intensitāte

8.

Testa procedūra

9.

Izstarotās gaismas krāsa

10.

Ražošanas atbilstība

11.

Sankcijas par ražošanas neatbilstību

12.

Pilnīga ražošanas izbeigšana

13.

Par apstiprināšanas testu veikšanu atbildīgo tehnisko dienestu nosaukums un adrese un administratīvo struktūrvienību nosaukums un adrese

14.

Pārejas noteikumi

PIELIKUMI

1. pielikums.

Telpiskas gaismas izplatīšanās minimālais horizontālais (h) un vertikālais (v) leņķis

2. pielikums.

Paziņojums par ierīces tipa apstiprinājuma piešķiršanu (vai noraidīšanu, vai atsaukšanu vai pilnīgu ražošanas izbeigšanu) saskaņā ar Noteikumiem Nr. 50

3. pielikums.

Apstiprinājuma marķējuma izvietojuma piemēri

4. pielikums.

Fotometriskie mērījumi

5. pielikums.

Pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīces fotometriskie mērījumi

1.   DARBĪBAS JOMA

Šie noteikumi attiecas uz L kategorijas transportlīdzekļu (1) priekšējiem gabarītgaismas lukturiem, pakaļējiem gabarītgaismas lukturiem, bremžu signāllukturiem, virzienrādītājiem un pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīcēm.

2.   DEFINĪCIJAS

2.1.

Terminu definīcijas:

Šajos noteikumos piemēro definīcijas, kas dotas Noteikumos Nr. 53 vai Nr. 74 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā dienā, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums.

2.2.

"Dažādu tipu priekšējie gabarītgaismas lukturi, pakaļējie gabarītgaismas lukturi, bremžu signāllukturi, virzienrādītāji un pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīces" ir lukturi, kas katrā minētā kategorijā atšķiras pēc šādiem būtiskiem parametriem:

a)

tirdzniecības nosaukums vai preču zīme;

b)

optiskās sistēmas raksturlielumi (intensitāte, gaismas sadales leņķi, gaismas avota kategorija, gaismas avota modulis utt.).

Gaismas avota krāsas vai jebkura filtra krāsas maiņa nav tipa maiņa.

2.3.

Šajos noteikumos piemēro definīcijas par izstarotās gaismas krāsu, kas sniegtas Noteikumos Nr. 48 un to grozījumu sērijās, kuras ir spēkā dienā, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums.

2.4.

Šajos noteikumos atsauces uz standarta kvēlspuldzi(-ēm) un Noteikumiem Nr. 37 ir atsauces uz Noteikumiem Nr. 37 un to grozījumu sērijām, kas ir spēkā dienā, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums.

Šajos noteikumos atsauces uz standarta LED gaismas avotu(-iem) un Noteikumiem Nr. 128 ir atsauces uz Noteikumiem Nr. 128 un to grozījumu sērijām, kas ir spēkā dienā, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums.

3.   APSTIPRINĀJUMA PIETEIKUMS

3.1.

Apstiprinājuma pieteikumu iesniedz tirdzniecības nosaukuma vai preču zīmes turētājs vai tā pienācīgi pilnvarots pārstāvis. Tajā norāda:

3.1.1.

mērķi vai mērķus, kam apstiprināšanai iesniegtā ierīce ir paredzēta;

3.1.2.

priekšējam gabarītgaismas lukturim norāda, vai tas ir paredzēts baltas vai dzeltenas gaismas izstarošanai;

3.1.3.

virzienrādītājam norāda kategoriju.

3.1.4.

Pieteikuma iesniedzējs izvēles, vai attiecīgo ierīci transportlīdzeklī var uzstādīt ar atskaites ass dažādu slīpumu pret transportlīdzekļa atskaites plaknēm un pret zemi, vai to var pagriezt ap savu atskaites asi, vai pakaļējā numura zīmes apgaismojuma gadījumā to, vai minēto ierīci var uzstādīt vienā vai vairākās pozīcijās attiecībā pret numura zīmei paredzēto vietu; šos dažādos uzstādīšanas stāvokļus (vai pozīcijas) norāda paziņojuma veidlapā.

3.2.

Katra ierīces tipa pieteikumam pievieno:

3.2.1.

pietiekami sīki izstrādātus rasējumus trīs eksemplāros, lai varētu identificēt ierīces tipu, ģeometriski norādot, kurā vietā uz transportlīdzekļa ierīci var uzstādīt, novērošanas asi, kas testos izmantojama kā atskaites ass (horizontālais 1eņķis H = 0°, vertikālais 1eņķis V = 0°), un punktu, kas minētajos testos izmantojams kā atskaites centrs; rasējumos norāda vietu, kas paredzēta apstiprinājuma marķējumam un papildu simboliem saistībā ar apstiprinājuma marķējuma apli;

3.2.2.

īsu tehnisku aprakstu, kurā, izņemot lukturiem ar nenomaināmiem gaismas avotiem, jo īpaši norāda:

a)

izmantotās(-o) kvēlspuldzes(-džu) kategoriju vai kategorijas; kvēlspuldzes kategorija ir viena no tām, kuras ietvertas Noteikumos Nr. 37 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā dienā, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums, un/vai

b)

izmantotā(-o) LED gaismas avota(-u) kategoriju vai kategorijas; šā LED gaismas avota kategorija ir viena no tām, kuras ietvertas Noteikumos Nr. 128 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā dienā, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums, un/vai

c)

gaismas avota moduļa īpašo identifikācijas kodu;

3.2.3.

divas ierīces.

4.   MARĶĒJUMI

4.1.

Uz apstiprināšanai iesniegtajām ierīcēm ir šādi skaidri salasāmi un neizdzēšami marķējumi:

4.1.1.

pieteikuma iesniedzēja tirdzniecības nosaukums vai preču zīme;

4.1.2.

izņemot lukturus ar nenomaināmiem gaismas avotiem, skaidri salasāms un neizdzēšams marķējums, kurā norāda:

a)

izmantotā(-o) gaismas avota(-u) kategoriju vai kategorijas un/vai

b)

gaismas avota moduļa īpašo identifikācijas kodu.

4.2.

Uz tām paredz pietiekami lielu vietu apstiprinājuma marķējuma izvietošanai (sk. 3.2.1. punktu).

4.3.

Lukturiem ar nenomaināmiem gaismas avotiem vai gaismas avota modulim(-ļiem) norāda nominālo spriegumu vai sprieguma diapazonu un nominālo jaudu.

4.4.

Uz gaismas avota moduļa(-ļiem) norāda:

4.4.1.

pieteikuma iesniedzēja tirdzniecības nosaukumu vai preču zīmi; šis marķējums ir skaidri salasāms un neizdzēšams;

4.4.2.

moduļa īpašo identifikācijas kodu; šis marķējums ir skaidri salasāms un neizdzēšams. Šis īpašais identifikācijas kods ietver lielos burtus "MD", kas apzīmē "MODULI", un tiem seko apstiprinājuma marķējums bez apļa, kas noteikts 5.5.1. punktā, bet, ja tiek izmantoti vairāki atšķirīgi gaismas avota moduļi, pievieno papildu simbolus vai burtus; šo īpašo identifikācijas kodu norāda rasējumos, kas minēti 3.2.1. punktā.

Apstiprinājuma marķējumam nav jābūt tādam pašam kā marķējumam uz luktura, kurā modulis tiek izmantots, bet abi marķējumi ir no viena un tā paša pieteikuma iesniedzēja;

4.4.3.

marķējumu par nominālo spriegumu un nominālo jaudu.

5.   APSTIPRINĀJUMS

5.1.

Ja abas saskaņā ar 3. punktu iesniegtās tipa ierīces atbilst šo noteikumu prasībām, piešķir apstiprinājumu.

5.2.

Ja divi vai vairāki lukturi ir vienas ierīces daļa, apstiprinājumu piešķir tikai tad, ja katrs no šiem lukturiem atbilst šo vai citu noteikumu prasībām. Lukturi, kas neatbilst minēto noteikumu prasībām, nedrīkst būt šādas ierīces daļa.

5.3.

Katram apstiprinātajam tipam piešķir apstiprinājuma numuru. Tā pirmie divi cipari (pašlaik 00 noteikumu sākotnējai redakcijai) norāda uz grozījumu sēriju, kura ietver jaunākos būtiskos tehniskos grozījumus, kas šajos noteikumos izdarīti līdz apstiprinājuma izsniegšanas dienai. Viena un tā pati nolīguma puse nedrīkst piešķirt to pašu numuru citam ierīces tipam, uz kuru attiecas šie noteikumi.

5.4.

Paziņojumu par šādas ierīces tipa apstiprinājuma piešķiršanu vai noraidīšanu saskaņā ar šiem noteikumiem nosūta nolīguma Pusēm, kas piemēro šos noteikumus, izmantojot paziņojuma veidlapu, kura atbilst paraugam šo noteikumu 2. pielikumā, kopā ar rasējumiem, ko iesniedzis pieteikuma iesniedzējs, nepārsniedzot A4 (210 × 297 mm) formātu, un kuru mērogs, ja iespējams, ir 1:1.

5.5.

Uz katras ierīces, kas atbilst saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātajam tipam, 4.2. punktā norādītajā vietā un papildus 4.1. un 4.3. punktā minētajam marķējumam ir starptautisks apstiprinājuma marķējums, ko veido:

5.5.1.

aplis, kurā ir burts "E", kam seko tās valsts pazīšanas numurs, kura piešķīrusi apstiprinājumu (2), un

5.5.2.

šo noteikumu numurs, kam seko burts "R", domuzīme un apstiprinājuma numurs;

5.5.3.

parasti virzienrādītājam norāda: skaitli, kas apzīmē kategoriju (11, 11a, 11b, 11c vai 12), un to novieto tuvu aplim saskaņā ar 5.5.1. punktu, un pretējā pusē no apstiprinājuma numura;

5.5.4

virzienrādītājam, kas vienā pusē nesasniedz minimālo gaismas intensitāti, kura saskaņā ar 7.7.1. punktu paredzēta līdz leņķim H = 80°: horizontālu bultu, kura ir vērsta uz to pusi, kurā prasība par minimālo gaismas intensitāti saskaņā ar 7.7.1. punktu līdz leņķim H = 80° ir izpildīta;

5.5.5.

uz priekšējiem un pakaļējiem gabarītgaismas lukturiem, kuru redzamības leņķi ir asimetriski attiecībā pret atskaites asi horizontālā virzienā, norāda horizontālu bultu, kas ir vērsta uz to pusi, kurā fotometriskās specifikācijas līdz 80° H leņķim ir ievērotas.

5.6.

Ja ir konstatēts, ka ierīce atbilst vairāku noteikumu prasībām, uz tās var izvietot vienu apstiprinājuma marķējumu, kas sastāv no apļa atbilstīgi 5.5.1. punktam, apstiprinājuma numuriem un papildu simboliem atbilstīgi noteikumiem, uz kuru pamata apstiprinājums ir piešķirts. Viena šāda apstiprinājuma marķējuma elementu lielums nedrīkst būt mazāks nekā atsevišķas atzīmes minimālais lielums, kas paredzēts noteikumos, uz kuru pamata ir izsniegts apstiprinājums.

5.7.

Apstiprinājuma marķējums, kas minēts 5.4. punktā, ir skaidri salasāms un neizdzēšams. To var izvietot uz gaismu izstarojošās ierīces iekšējās vai ārējās (caurspīdīgās vai necaurspīdīgās) daļas. Jebkurā gadījumā marķējumam jābūt redzamam, kad ierīce ir uzstādīta transportlīdzeklim vai kad ir atvērta kāda tā kustīgā daļa, piemēram, pacelts sēdeklis vai nodalījuma pārsegs.

5.8.

3. pielikumā ir dots apstiprinājuma marķējuma izvietojuma paraugs.

6.   VISPĀRĪGAS SPECIFIKĀCIJAS

6.1.

Katra ierīce atbilst šo noteikumu specifikācijām.

6.2.

Ierīces jāprojektē un jāizgatavo tā, lai neatkarīgi no iespējamās vibrācijas tās normālos lietošanas apstākļos turpinātu darboties labi un saglabātu šajos noteikumos paredzētos raksturlielumus.

6.3.

Ir atļauti gabarītgaismas lukturi, kas ir savstarpēji apvienoti ar citu funkciju, izmantojot kopīgu gaismas avotu, un paredzēti, lai darbotos pastāvīgi ar papildu sistēmu, kas regulē izstarotās gaismas intensitāti.

6.3.1.

Tomēr, ja pakaļējais gabarītgaismas lukturis ir savstarpēji apvienots ar bremžu signāllukturi, ierīce ir vai nu:

a)

daļa no vairāku gaismas avotu izvietojuma, vai

b)

paredzēta izmantošanai transportlīdzeklī, kas aprīkots ar šīs funkcijas atteices uzraudzības sistēmu.

Jebkurā gadījumā paziņojuma dokumentā ir jāizdara piezīme.

6.4.

Izmantojot nomaināmus gaismas avotus:

6.4.1.

var izmantot jebkuras(-u) kategorijas vai kategoriju gaismas avotu(-us), kas apstiprināts(-i) saskaņā ar Noteikumiem Nr. 37 un/vai Noteikumiem Nr. 128, ar nosacījumu, ka Noteikumos Nr. 37 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā tipa apstiprinājuma pieteikuma iesniegšanas dienā, un Noteikumos Nr. 128 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā tipa apstiprinājuma pieteikuma iesniegšanas dienā, nav noteikti lietošanas ierobežojumi;

6.4.2.

ierīces konstrukcija ir tāda, lai gaismas avotu varētu piestiprināt tikai pareizajā pozīcijā;

6.4.3.

gaismas avota patrona atbilst raksturlielumiem, kas minēti Starptautiskās elektrotehnikas komisijas (IEC) publikācijā 60061. Jāizmanto patronu datu lapa atkarībā no gaismas avota kategorijas.

6.5.

Izmantojot nomaināmas kvēlspuldzes:

6.5.1.

var izmantot jebkuras(-u) kvēlspuldzes(-džu) kategoriju vai kategorijas, kas apstiprināta(-s) saskaņā ar Noteikumiem Nr. 37, ar nosacījumu, ka Noteikumos Nr. 37 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā tipa apstiprinājuma pieteikuma iesniegšanas dienā, nav noteikti nekādi lietošanas ierobežojumi;

6.5.2.

ierīces konstrukcija ir tāda, lai kvēlspuldzi varētu piestiprināt tikai pareizajā pozīcijā;

6.5.3.

kvēlspuldzes patrona atbilst raksturlielumiem, kas minēti Starptautiskās elektrotehnikas komisijas (IEC) publikācijā 60061. Jāizmanto patronu datu lapa atkarībā no kvēlspuldzes kategorijas.

7.   IZSTAROTĀS GAISMAS INTENSITATE

Uz atskaites ass katras ierīces izstarotās gaismas intensitāte ir vismaz vienāda ar tabulā noteiktajām minimālajām vērtībām un nepārsniedz tabulā noteiktās maksimālās vērtības. Norādītā maksimālā vērtība nedrīkst būt pārsniegta neviena virzienā.

 

 

min. (cd)

maks. (cd)

7.1.

Pakaļējie gabarītgaismas lukturi

4

12

7.2.

Priekšējie gabarītgaismas lukturi

4

60

7.2.1.

Galvenajā lukturī iekļauti priekšējie gabarītgaismas lukturi

4

100

7.3.

Bremžu signāllukturis

40

185

7.4.

Virzienrādītāji

 

 

7.4.1.

11. kategorija (sk. 1. pielikumu)

90

700

7.4.1.1.

11a. kategorija (sk. 1. pielikumu)

175

700

7.4.1.2.

11b. kategorija (sk. 1. pielikumu)

250

800

7.4.1.3.

11c. kategorija (sk. 1. pielikumu)

400

860

7.4.2.

12. kategorija (sk. 1. pielikumu)

50

350

7.5.   Ārpus atskaites ass un leņķa laukos, kas noteikti šo noteikumu 1. pielikuma shēmās, izstarotās gaismas intensitāte katrā virzienā, kurš atbilst šo noteikumu 4. pielikumā iekļautās gaismas izplatīšanās tabulas punktiem, nedrīkst būt mazāka kā 7.1.–7.4. punktā izklāstītā minimuma un minētajā tabulā attiecīgajam virzienam noteiktās procentuālās vērtības reizinājumu.

7.5.1.   Vienam lukturim ar vairākiem gaismas avotiem:

a)

lukturis atbilst prasībai par minimālo intensitāti, kad nedarbojas kāds gaismas avots;

b)

darbojoties visiem gaismas avotiem, divu lukturu komplekta maksimālā intensitāte ir vērtība, kas 7.1.–7.4. punktā paredzēta vienam lukturim un reizināta ar 1,4;

c)

visus gaismas avotus, kas ir savienoti virknē, uzskata par vienu gaismas avotu.

7.6.   Atkāpjoties no 7.1. punkta, pakaļējiem gabarītgaismas lukturiem, kas ir savstarpēji apvienoti ar bremžu signāllukturiem, ir atļauta maksimālā gaismas intensitāte 60 cd zem plaknes, kura veido 5° leņķi uz leju no horizontālās plaknes.

7.7.   Turklāt:

7.7.1.

laukumos, kas definēti 1. pielikumā, gabarītgaismas lukturu izstarotās gaismas intensitāte nedrīkst būt mazāka kā 0,05 cd un bremžu signāllukturiem un virzienrādītājiem — ne mazāka kā 0,3 cd;

7.7.2.

ja gabarītgaismas lukturis ir grupēts vai savstarpēji apvienots ar bremžu signāllukturi, tad faktiski izmērītas gaismas intensitātes attiecība starp vienlaikus degošiem diviem lukturiem un gaismas intensitāti, ko izmēra, kad darbojas tikai pakaļējais gabarītgaismas lukturis, ir 5:1 visos 4. pielikumā definētajos vienpadsmit mērījumu punktos, kas atrodas laukumā, ko veido vertikālas taisnes, kas gaismas izplatīšanās tabulā šķērso 0°V/± 10°H, un horizontālas taisnes, kas gaismas izplatīšanās tabulā šķērso ± 5°V/0°H.

Ja pakaļējais gabarītgaismas lukturis vai bremžu signāllukturis, vai abi ietver vairāk nekā vienu gaismas avotu un tos saskaņā ar 7.5.2. punktu uzskata par vienu lukturi, attiecīgās vērtības ir tās vērtības, ko iegūst, darbojoties visiem gaismas avotiem;

7.7.3.

jāievēro šo noteikumu 4. pielikuma 2.2. punktā izklāstītās prasības par lokālām intensitātes izmaiņām.

7.8.   Parasti intensitāti mēra nepārtraukti iedegtam(-iem) gaismas avotam(-iem).

Attiecībā uz lukturiem, kurus paredzēts darbināt ar pārtraukumiem, ievēro piesardzību, lai izvairītos no ierīces pārkarsēšanas. Atkarībā no ierīces uzbūves, piemēram, izmantojot gaismas diodes (LED) vai ja nepieciešams ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkarsēšanas, ir atļauts veikt mērījumus mirgošanas režīmā.

Tas jāveic, ierīcei mirgojot ar f = 1,5 ± 0,5 Hz frekvenci, ar impulsa platumu, kas lielāks nekā 0,3 s, mērījumus veicot pie 95 % no augstākās pakāpes gaismas intensitātē.

Ja tiek izmantotas nomaināmas kvēlspuldzes, kvēlspuldzes darbina ar norādīto gaismas plūsmu laikā, kad tās ir ieslēgtas. Visos citos gadījumos 8.1. punktā norādīto spriegumu panāk, ar kāpumlaiku un kritumlaiku, kas ir īsāks nekā 0,01 s; pārspriegumi nav atļauti.

Ja mērījumi tiek veikti mirgošanas režīmā, apgaismojuma intensitāte, kura tiek ziņota, ir maksimālā intensitāte.

7.9.   Izmantojamās mērīšanas metodes sīki izklāstītas 7.5. punktā minētajā 4. pielikumā.

7.10.   Pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīce atbilst specifikācijām, kas norādītas šo noteikumu 5. pielikumā.

7.11.   Priekšējo virzienrādītāju maksimālās vērtības

7.11.1.

Ārpus laukuma, ko ierobežo mērījumu punkti ± 10°H un ± 10°V (10 grādu laukums), 11. un 11a. kategorijas ierīču izstarotās gaismas intensitāte nedrīkst pārsniegt šādas vērtības:

Virzienrādītāja kategorija

Maksimālās vērtības (cd) ārpus 10 grādu laukuma

Viens lukturis

Viens lukturis, kurā iekļauts vairāk nekā viens gaismas avots

11

400

560

11a

400

560

Maksimāli pieļaujamās intensitātes vērtības starp 10 grādu laukumu (± 10°H un ± 10°V) un 5 grādu laukumu (± 5°H un ± 5°V) ir lineāri palielinātas līdz vērtībām, kas noteiktas 7.4.1. un 7.4.1.1. punktā.

7.11.2.

Ārpus laukuma, ko ierobežo mērījumu punkti ± 15°H un ± 15°V (15 grādu laukums), 11b. un 11c. kategorijas ierīču izstarotās gaismas intensitāte nedrīkst pārsniegt šādas vērtības:

Virzienrādītāja kategorija

Maksimālās vērtības (cd) ārpus 15 grādu laukuma

Viens lukturis

Viens lukturis, kurā iekļauts vairāk nekā viens gaismas avots

11b

250

350

11c

400

560

Maksimāli pieļaujamās intensitātes vērtības starp 15 grādu laukumu (± 15°H un ± 15°V) un 5 grādu laukumu (± 5°H un ± 5°V) ir lineāri palielinātas līdz vērtībām, kas noteiktas 7.4.1.2 un 7.4.1.3. punktā.

8.   TESTA PROCEDŪRA

8.1.

Visus fotometriskos un kolorimetriskos mērījumus veic ar bezkrāsainu vai krāsainu ierīcei paredzētas kategorijas standarta gaismas avotu, padodot šādu spriegumu:

a)

lai kvēlspuldzes(-džu) gadījumā iegūtu standarta gaismas plūsmu, kas noteikta attiecīgās kategorijas kvēlspuldzei;

b)

LED gaismas avotu gadījumā attiecīgi 6,75 V vai 13,5 V; iegūto gaismas plūsmas vērtību koriģē. Korekcijas koeficients ir attiecība starp mērķa gaismas plūsmu un gaismas plūsmas vidējo vērtību, kas noteikta ar attiecīgo piemēroto spriegumu.

c)

izmantojot nenomaināmos gaismas avotus, attiecīgi 6,75 V un 13,5 V;

d)

tādai sistēmai, kurā izmanto elektronisku gaismas avota kontroles iekārtu, kas ir luktura daļa (3), šā luktura ieejas spailēs padod ražotāja noteikto spriegumu vai, ja spriegums nav norādīts, attiecīgi 6,75 V, 13,5 V vai 28,0 V spriegumu.

e)

tādai sistēmai, kurā izmanto elektronisku gaismas avota kontroles iekārtu, kas nav luktura daļa, šā luktura ieejas spailēs padod ražotāja noteikto spriegumu.

8.2.

Testu laboratorija ražotājam pieprasa elektronisko gaismas avota kontroles iekārtu, kas vajadzīga gaismas avota barošanai un attiecīgo funkciju nodrošināšanai.

8.3.

Lukturim pievadāmo spriegumu norāda paziņojuma veidlapā, kas sniegta šo noteikumu 2. pielikumā.

8.4.

Nosaka redzamās virsmas robežas gaismas signālierīces atskaites ass virzienā.

9.   IZSTAROTĀS GAISMAS KRĀSA

Bremžu signāllukturi un pakaļējie gabarītgaismas lukturi izstaro sarkanu gaismu, priekšējie gabarītgaismas lukturi izstaro baltu vai dzeltenu gaismu, virzienrādītāji izstaro dzeltenu gaismu. Izstarotās gaismas mērījumiem 4. pielikuma 2. punktā definētajā gaismas izplatīšanās laukumā izmanto testa procedūru, kas aprakstīta šo noteikumu 8. punktā. Ārpus šā laukuma nedrīkst būt novērojamas būtiskas krāsas izmaiņas.

Taču lukturiem, kas aprīkoti ar nenomaināmiem gaismas avotiem (kvēlspuldzes un citi), kolorimetriskos parametrus pārbauda ar lukturos esošajiem gaismas avotiem saskaņā ar šo noteikumu 8.1. punkta attiecīgajiem apakšpunktiem.

10.   RAŽOŠANAS ATBILSTĪBA

10.1.

Katra ierīce, kurai ir šajos noteikumos noteiktais apstiprinājuma marķējums, atbilst apstiprinātajam tipam un šo noteikumu prasībām. Tomēr ierīcei, kas nejauši izvēlēta no sērijveida produkcijas, minimālās un maksimālās izstarotās gaismas intensitāte (mērot ar standarta gaismas avotu, kā noteikts 8. punktā) ir attiecīgi vismaz 80 % no noteiktajām minimālajām vērtībām un nepārsniedz 120 % no noteiktajām maksimālajām vērtībām.

11.   SANKCIJAS PAR RAŽOŠANAS NEATBILSTĪBU

11.1.

Apstiprinājumu, kas saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirts ierīces tipam, var atsaukt, ja nav ievēroti iepriekš izklāstītie nosacījumi.

11.2.

Ja nolīguma puse, kas piemēro šos noteikumus, atsauc iepriekš piešķirtu apstiprinājumu, tā nekavējoties par to ziņo pārējām nolīguma pusēm, kuras piemēro šos noteikumus, izmantojot apstiprinājuma veidlapas kopiju, kuras beigās lieliem burtiem ierakstīta piezīme "APSTIPRINĀJUMS ATSAUKTS", kas ir parakstīta un datēta.

12.   PILNĪGA RAŽOŠANAS IZBEIGŠANA

Ja apstiprinājuma turētājs pilnīgi izbeidz saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātas ierīces ražošanu, viņš par to informē tipa apstiprināšanas iestādi, kas piešķīrusi apstiprinājumu. Pēc atbilstoša paziņojuma saņemšanas minētā iestāde par šādu izbeigšanu informē citas nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, izmantojot apstiprinājuma veidlapas kopiju, kuras beigās lieliem burtiem ierakstīta piezīme "RAŽOŠANA IZBEIGTA", kas ir parakstīta un datēta.

13.   PAR APSTIPRINĀŠANAS TESTU VEIKŠANU ATBILDĪGO TEHNISKO DIENESTU NOSAUKUMS UN ADRESE UN ADMINISTRATĪVO STRUKTŪRVIENĪBU NOSAUKUMS UN ADRESE

Tās nolīguma puses, kuras piemēro šos noteikumus, paziņo Apvienoto Nāciju Organizācijas sekretariātam to tehnisko dienestu nosaukumu un adresi, kas atbildīgi par apstiprināšanas testu veikšanu, kā arī to tipa apstiprināšanas iestāžu nosaukumu un adresi, kuras piešķir apstiprinājumu un kurām jānosūta veidlapas, kas apliecina citas valsts izdotu apstiprinājumu, tā paplašinājumu, atteikumu vai atsaukumu.

14.   PĀREJAS NOTEIKUMI

14.1.   Ierīces, kas nav aprīkotas ar kvēlspuldzēm

14.1.1.

No dienas, kad stājas spēkā šo noteikumu 4. papildinājums, neviena līgumslēdzēja puse, kas piemēro šos noteikumus, neatsakās piešķirt apstiprinājumus saskaņā ar šiem noteikumiem, kas grozīti ar 4. papildinājumu.

14.1.2.

Sākot ar 36. mēnesi pēc šo noteikumu papildinājuma spēkā stāšanās datuma, nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, piešķir apstiprinājumu tikai tad, ja 14.1. punktā minēto ierīču tips atbilst šiem noteikumiem, kas grozīti ar 4. papildinājumu.

14.1.3.

Nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, neatsaka apstiprinājumu paplašinājumu piešķiršanu saskaņā ar šiem noteikumiem, kas grozīti ar 3. papildinājumu.

14.1.4.

Nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, 36 mēnešu laikposmā pēc 4. papildinājuma spēkā stāšanās dienas turpina piešķirt apstiprinājumus tiem 14.1. punktā minēto ierīču tipiem, kuri atbilst prasībām, ko paredz šie noteikumi, kas grozīti ar 3. papildinājumu.

14.2.   Ierīču, kas minētas 14.1. punktā, uzstādīšana uz transportlīdzekļa

14.2.1.   No dienas, kad stājas spēkā šo noteikumu 4. papildinājums, nolīguma puse, kas piemēro šos noteikumus, 48 mēnešu laikposmā pēc 4. papildinājuma spēkā stāšanās dienas neaizliedz uzstādīt uz transportlīdzekļa ierīces, kas minētas 14.1. punktā un apstiprinātas saskaņā ar šiem noteikumiem, kas grozīti ar 3. papildinājumu.

14.2.2.   Nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, 48 mēnešu laikposmā pēc 4. papildinājuma spēkā stāšanās dienas turpina atļaut uz transportlīdzekļa uzstādīt 14.1. punktā minētās ierīces, kuras apstiprinātas saskaņā ar šiem noteikumiem, kas grozīti ar 3. papildinājumu.

14.2.3.   Sākot ar 48. mēnesi pēc 4. papildinājuma spēkā stāšanās datuma, nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, var aizliegt uzstādīt 14.1. punktā minētās ierīces, kuras neatbilst šo noteikumu prasībām, kuri grozīti ar 4. papildinājumu, jaunam transportlīdzeklim, kuram tipa vai individuālais apstiprinājums ir piešķirts vairāk nekā 24 mēnešus pēc šo noteikumu 4. papildinājuma spēkā stāšanās datuma.

14.2.4.   Sākot ar 60. mēnesi pēc 4. papildinājuma spēkā stāšanās datuma, nolīguma puses, kas piemēro šos noteikumus, var aizliegt uzstādīt 14.1. punktā minētās ierīces, kuras neatbilst šo noteikumu prasībām, kuri grozīti ar 4. papildinājumu, jaunam transportlīdzeklim, kurš pirmo reizi reģistrēts vairāk nekā 60 mēnešus pēc datuma, kurā stājies spēkā šo noteikumu 4. papildinājums.


(1)  Kā noteikts Konsolidētās rezolūcijas par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3) 7. pielikumā (dokuments TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2, kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar 4. grozījumiem).

(2)  1958. gada nolīguma pušu pazīšanas numuri ir doti Konsolidētās rezolūcijas par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3) 3. pielikumā (dokuments TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.1).

(3)  Šajos noteikumos "kas ir luktura daļa" nozīmē būt fiziski iekļautam luktura korpusā vai būt ārpus tā, atdalītam vai neatdalītam no luktura korpusa, bet ko luktura ražotājs piegādā kā lukturu sistēmas daļu. Šo papildu sistēmu darbība un uzstādīšanas nosacījumi tiks paredzēti īpašos noteikumos.


1. PIELIKUMS

TELPISKAS GAISMAS IZPLATĪŠANĀS MINIMĀLAIS HORIZONTĀLAIS (H) UN VERTIKĀLAIS (V) LEŅĶIS

1.   PRIEKŠĒJIE GABARĪTGAISMAS LUKTURI

V = + 15°/– 10°

Image

Priekšējie gabarītgaismas lukturi (lukturu pārim)

V = + 15°/– 10°

Image

2.   PAKAĻĒJIE GABARĪTGAISMAS LUKTURI

V = + 15°/– 10°

Image

Pakaļējie gabarītgaismas lukturi (lukturu pārim)

V = + 15°/– 10°

Image

3.   11., 11a., 11b., 11c. UN 12. KATEGORIJAS VIRZIENRĀDĪTĀJI

V = ± 15°

Minimālie horizontālie leņķi gaismas izplatīšanai telpā:

11., 11a., 11b. un 11c. kategorija

:

virzienrādītāji transportlīdzekļa priekšpusē

11. kategorija

:

izmanto ne mazāk kā 75 mm attālumā no tuvās gaismas galvenā luktura;

11a. kategorija

:

izmanto ne mazāk kā 40 mm attālumā no tuvās gaismas galvenā luktura;

11b. kategorija

:

izmanto ne mazāk kā 20 mm attālumā no tuvās gaismas galvenā luktura;

11c. kategorija

:

izmanto mazāk nekā 20 mm attālumā no tuvās gaismas galvenā luktura.

Image

4.   BREMŽU SIGNĀLLUKTURI

V = + 15°/– 10°

Image


2. PIELIKUMS

PAZIŅOJUMS

(Maksimālais izmērs: A4 (210 × 297 mm))

Image

Image


3. PIELIKUMS

APSTIPRINĀJUMA MARĶĒJUMA IZVIETOJUMA PIEMĒRI

(skatīt šo noteikumu 5.3. punktu)

Image

a ≥ 5 mm

Ierīce ar iepriekš norādīto apstiprinājuma marķējumu ir 11. kategorijas virzienrādītājs, kas apstiprināts Nīderlandē (E4) ar numuru 00243. Pirmie divi apstiprinājuma numura cipari norāda, ka apstiprinājums piešķirts saskaņā ar Noteikumu Nr. 50 prasībām to sākotnējā redakcijā.

Virzienrādītājiem bulta norāda, ka gaismas izplatīšanās horizontālajā plaknē ir asimetriska un ka vajadzīgās fotometriskās vērtības ir apmierinošas 80° leņķī uz labo pusi; skatoties uz ierīci pretēji izstarotās gaismas virzienam.

Gaismas avota moduļi

Image

Gaismas avota modulis ar iepriekš attēloto identifikācijas kodu kopā ar Itālijā (E3) apstiprinātu lukturi ir apstiprināts ar apstiprinājuma numuru 17325.

Piezīme.

Apstiprinājuma numurs ir jānovieto tuvu aplim vai nu virs, vai zem burta "E", vai arī pa kreisi vai pa labi no tā. Apstiprinājuma numura cipariem jābūt burta "E" vienā pusē un tiem jābūt vērstiem vienā virzienā. Apstiprinājuma numuros nelieto romiešu ciparus, lai novērstu to sajaukšanu ar citiem simboliem.


4. PIELIKUMS

FOTOMETRISKIE MĒRĪJUMI

1.   MĒRĪŠANAS METODES

1.1.

Izdarot fotometriskos mērījumus, ar atbilstošu aizsegumu novērš nejaušu atstarošanos.

1.2.

Ja mērījumu rezultāti ir apšaubāmi, tad mērījumus izdara tā, lai tie atbilst šādām prasībām:

1.2.1.

mērīšanas attālums ir tāds, lai varētu piemērot attāluma apgrieztā kvadrāta likumu;

1.2.2.

mērīšanas iekārta ir tāda, lai leņķis pretī uztvērējam no gaismas atskaites centra būtu starp 10’ un 1°;

1.2.3.

prasību attiecībā uz intensitāti noteiktā novērošanas virzienā uzskata par izpildītu, ja minētā prasība ir ievērotā virzienā, kas no novērošanas virziena nenovirzās vairāk kā par 15'.

1.3.

Ja iekārtu uz transportlīdzekļa var uzstādīt vairāk nekā vienā pozīcijā vai pozīciju laukā, fotometriskos mērījumus veic katrā pozīcijā vai ražotāja noteiktās atskaites ass lauka galējās pozīcijās.

2.   STANDARTA GAISMAS INTENSITĀTES SADALES TABULA

Image

2.1.

Virziens H = 0° un V = 0° atbilst atskaites asij. (Uz transportlīdzekļa tā ir horizontāla un paralēla transportlīdzekļa garenvirziena vidusplaknei un vērsta noteiktajā redzamības virzienā.) Tā iet caur atskaites punktu. Tabulā redzamās vērtības dažādiem mērījuma virzieniem norāda minimālo intensitāti procentos no katram lukturim noteiktā minimuma uz ass (virzienā H = 0° un V = 0°).

2.2.

Gaismas sadales laukā, kas shēmas veidā attēlots 2. punktā, gaismai pamatā jāizplatās vienmērīgi, lai gaismas intensitāte katrā virzienā lauka daļā, kuru veido tīkla līnijas, sasniegtu vismaz minimālo redzamo procentuālo vērtību uz tīkla līnijām, kuras apņem attiecīgo virzienu.

3.   TESTA NOSACĪJUMI

Fotometrisko rādītāju kontroli veic šādi:

3.1.

nenomaināmiem gaismas avotiem (kvēlspuldzēm u. c.):

ar lukturī esošajiem gaismas avotiem saskaņā ar šo noteikumu 8.1. punkta atbilstīgo apakšpunktu;

3.2.

nomaināmiem gaismas avotiem:

 

ja tie ir gaismas avoti ar 6,75 V vai 13,5 V, iegūtās gaismas stipruma vērtības ir jākoriģē.

 

Kvēlspuldzēm korekcijas koeficients ir attiecība starp atskaites gaismas plūsmu un gaismas plūsmas vidējo vērtību, kas noteikta ar attiecīgo piemēroto spriegumu (6,75 V vai 13,5 V).

 

LED gaismas avotiem korekcijas koeficients ir attiecība starp mērķa gaismas plūsmu un gaismas plūsmas vidējo vērtību, kas noteikta ar attiecīgo piemēroto spriegumu (6,75 V vai 13,5 V).

 

Katra izmantotā gaismas avota faktiskā gaismas plūsmas novirze nedrīkst būt lielāka par ±5 % no vidējās vērtības.

 

Alternatīvi un tikai attiecībā uz kvēlspuldzēm katrā atsevišķā pozīcijā var izmantot standarta kvēlspuldzi, kas darbojas ar standarta plūsmu, katras pozīcijas atsevišķos mērījumus saskaitot kopā.

3.3.

Visu signāllukturu, izņemot tos, kuri aprīkoti ar kvēlspuldzēm, gaismas stiprumam, kas mērīts pēc vienas darbības minūtes un pēc 30 darbības minūtēm, jāatbilst minimālā un maksimālā gaismas stipruma prasībām; virzienrādītājus darbina mirgošanas režīmā (f = 1,5 Hz, slodze = 50 %). Gaismas stipruma sadali pēc vienas darbības minūtes var aprēķināt no gaismas stipruma sadales pēc 30 darbības minūtēm, katrā testa punktā piemērojot gaismas stipruma koeficientu, izmērot HV pēc vienas darbības minūtes un 30 darbības minūtēm.


5. PIELIKUMS

PAKAĻĒJĀS NUMURA ZĪMES APGAISMOJUMA IERĪCES FOTOMETRISKIE MĒRĪJUMI

1.   APGAISMOJAMĀ VIRSMA

Ierīces var būt 1. vai 2. kategorijas ierīces. 1. kategorijas ierīces projektē tā, lai izgaismotu vismaz 130 × 240 mm lielu virsmu; 2. kategorijas ierīces projektē tā, lai izgaismotu vismaz 200 × 280 mm lielu virsmu.

2.   GAISMAS KRĀSA

Ierīces izstarotā gaisma ir pietiekami bezkrāsaina, lai netiktu izteikti mainīta pakaļējās numura zīmes krāsa.

3.   KRIŠANAS LEŅĶIS

Apgaismojuma ierīces ražotājs norāda vienu vai vairākas pozīcijas vai pozīciju lauku, kurā ierīce ir uzstādāma attiecībā pret numura zīmes vietu; kad lukturis ir novietots ražotāja norādītajā(-ās) pozīcijā(-ās), gaismas krišanas leņķis uz zīmes virsmas nevienā apgaismojamās virsmas punktā nedrīkst pārsniegt 82°, šo leņķi mērot no ierīces apgaismojošās virsmas malas, kas ir tālākā no plāksnes virsmas. Ja ir vairākas apgaismojuma ierīces, tad iepriekšējā prasība attiecas tikai uz to plāksnes daļu, kuru paredzēts apgaismot ar attiecīgo ierīci.

Ierīci projektē tā, lai neizstarotu gaismu tieši uz aizmuguri, izņemot sarkano gaismu, ja ierīce ir kombinēta vai grupēta ar pakaļējo lukturi.

4.   MĒRĪŠANAS KĀRTĪBA

Spilgtumu mēra uz bezkrāsainas gaismu izkliedējošas virsmas ar zināmu izkliedētās atstarošanas koeficientu (1). Bezkrāsainajai gaismu izkliedējošajai virsmai ir jābūt numura zīmes izmērā vai tādā izmērā, kas ir lielāks par viena mērījuma punkta izmēriem. Tās centram jābūt mērījuma punktu pozīciju centrā.

Tās centram jābūt mērījuma punktu pozīciju centrā. Šo (šīs) bezkrāsaino(-ās) gaismu izkliedējošo(-ās) virsmu(-as) novieto numura plāksnes parastajā atrašanās vietā 2 mm attālumā no stiprinājuma.

Spilgtumu mēra perpendikulāri pret bezkrāsas gaismu izkliedējošo virsmu ar pielaidi 5° katrā virzienā punktos, kas atbilst apaļam laukumam 25 mm diametrā un ir parādīti šā pielikuma 5. punktā.

Izmērīto spilgtumu koriģē attiecībā uz izkliedētās atstarošanas koeficientu 1,0.

Pakaļējās numura zīmes apgaismojuma ierīcei, kas nav aprīkota ar kvēlspuldzēm, spilgtuma vērtībām, kas mērītas pēc vienas darbības minūtes un pēc 30 darbības minūtēm, ir jāatbilst minimālajām prasībām. Spilgtuma sadali pēc vienas darbības minūtes var aprēķināt no spirgtuma sadales pēc 30 darbības minūtēm, katrā testa punktā piemērojot to spilgtuma vērtību koeficientu, kas izmērītas vienā punktā pēc vienas darbības minūtes un 30 darbības minūtēm.

5.   FOTOMETRISKIE RAKSTURLIELUMI

Katrā turpmāk attēlotajā mērījumu punktā spilgtums B nav mazāks kā 2 cd/m2.

Image

Image

Spilgtuma gradients starp vērtībām B1 un B2, ko mēra jebkuros divos punktos 1 un 2, kurus izvēlas no iepriekš minētajiem punktiem, nedrīkst pārsniegt 2 × B0/cm (B0 ir minimālais spilgtums, kas reģistrēts dažādos mērīšanas punktos); tas ir:

Formula


(1)  CIE publikācija Nr. 17-1970, 45-20-040. punkts.


Top