EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Starptautiskās tirdzniecības noteikumi: kā ES var īstenot savas tiesības

Starptautiskās tirdzniecības noteikumi: kā ES var īstenot savas tiesības

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2015/1843 — starptautiskās tirdzniecības noteikumi: kā ES var īstenot savas tiesības

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar šo regulu nosaka procedūras, kas dod iespēju ES ražošanas nozarei un valstīm lūgt ES iestādēm pārbaudīt iespējamus ārpussavienības valstu ieviestus tirdzniecības ierobežojumus, kuri ir pretrunā ar starptautiskās tirdzniecības noteikumiem.
  • Tās mērķis ir rast risinājumu šķēršļiem tirdzniecībā un novērst šādu ierobežojumu radīto kaitējumu (piemēram, peļņas samazināšanos ES tirgū) vai negatīvu ietekmi uz tirdzniecību (piemēram, finansiālus zaudējumus eksporta tirgos).

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Kas drīkst iesniegt sūdzību?

Rakstisku sūdzību ES drīkst iesniegt jebkura ES fiziska persona, uzņēmējsabiedrība vai apvienība, kura uzskata, ka tai ir radīts kaitējums vai tā ir cietusi no negatīvas ietekmes uz tirdzniecību, ko rada tirdzniecības šķēršļi. Sūdzību drīkst iesniegt arī ES valstis. Sūdzībā ir jānorāda pietiekami pierādījumi par tirdzniecības šķēršļu esamību un par to radīto kaitējumu vai negatīvo ietekmi uz tirdzniecību.

Sūdzības procedūras

Sūdzības nosūta Eiropas Komisijai. Ja sūdzībā nav iesniegti pietiekami pierādījumi, lai pamatotu turpmāko izmeklēšanu, Komisija par to informē sūdzības iesniedzējus un ES valstis. Lēmumu parasti pieņem 45 dienu laikā pēc sūdzības iesniegšanas.

Turpmākās pārbaudes procedūra

Ja Komisija uzskata, kas pastāv pietiekami pierādījumi par kaitējumu, tā var veikt turpmāko pārbaudi. Tā paziņo par šādas pārbaudes uzsākšanu Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Tā var ievākt papildu informāciju no attiecīgajām pusēm (piemēram, sūdzības iesniedzēja konkurentiem) un veikt izmeklēšanu ārpussavienības valstīs.

Sūdzības iesniedzējiem, attiecīgajiem eksportētājiem un importētājiem, kā arī ES valstīm ir tiesības pārbaudīt visu Komisijai sniegto informāciju un prasīt, lai viņus informē par būtiskākajiem faktiem. Komisija iesniedz gala ziņojumu padomdevēja komitejai, ko veido ES valstu pārstāvji, piecu mēnešu laikā, bet sarežģītākos gadījumos — septiņu mēnešu laikā.

Procedūras izbeigšana un atlikšana

Ja izmeklēšanas rezultātā Komisija secina, ka nav jāveic nekādas turpmākās darbības, tā var izbeigt izmeklēšanu. Ja Komisija uzskata, ka attiecīgās ārpussavienības valstis veic pasākumus, lai novērstu iespējamos tirdzniecības ierobežojumus, tā var apturēt procedūru.

Turpmākā rīcība kaitējuma vai tirdzniecības šķēršļu novēršanai

Ja Komisija konstatē, ka ir jārīkojas, lai novērstu kaitējumu un/vai attiecīgos tirdzniecības šķēršļus, tā var veikt īpašus pasākumus. Šādi pasākumi var ietvert:

  • savstarpēji pieņemama risinājuma rašanu ar attiecīgo ārpussavienības valsti;
  • strīda izšķiršanas procesa uzsākšanu Pasaules Tirdzniecības organizācijas vai attiecīgā divpusējā tirdzniecības nolīguma noteiktajā kārtībā;
  • jebkuru tirdzniecības koncesiju apturēšanu ar attiecīgajām valstīm;
  • importa aplikšanu ar muitas nodevām vai to palielināšanu;
  • ierobežojumu noteikšanu importam vai eksportam no attiecīgās ārpussavienības valsts.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2015. gada 5. novembra.

KONTEKSTS

Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē pieejamā informācija par izmeklēšanu tirdzniecības ierobežojumu jomā.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/1843 (2015. gada 6. oktobris), ar ko nosaka Savienības procedūras kopējās tirdzniecības politikas jomā, lai nodrošinātu Savienības tiesību īstenošanu saskaņā ar starptautiskās tirdzniecības noteikumiem, jo īpaši tiem, kas ieviesti Pasaules Tirdzniecības organizācijas aizgādnībā (kodificēta redakcija) (OV L 272, 16.10.2015., 1.–13. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 14.03.2016

Top