EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42009X0131(01)

Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO/EEK) Noteikumi Nr. 3 — Vienoti noteikumi attiecībā uz mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju atstarojošo ierīču apstiprināšanu

OV L 31, 31.1.2009, p. 1–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/3(2)/oj

31.1.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 31/1


Saskaņā ar starptautiskajām publiskajām tiesībām juridisks spēks ir tikai oriģinālajiem ANO/EEK dokumentiem. Šo noteikumu statuss un spēkā stāšanās datums jāpārbauda ANO/EEK statusa dokumenta TRANS/WP.29/343 jaunākajā redakcijā, kas pieejama šādā tīmekļa vietnē: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO/EEK) Noteikumi Nr. 3 — Vienoti noteikumi attiecībā uz mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju atstarojošo ierīču apstiprināšanu

3. redakcija

Ar visiem grozījumiem līdz:

02. grozījumu sērijas 10. papildinājumam, kas stājās spēkā 2007. gada 2. februārī

SATURS

NOTEIKUMI

1.

Darbības joma

2.

Definīcijas

3.

Apstiprinājuma pieteikums

4.

Marķējumi

5.

Apstiprinājums

6.

Vispārīgi norādījumi

7.

Īpaši norādījumi (testi)

8.

Ražojumu atbilstība

9.

Sankcijas par ražojumu neatbilstību

10.

Ražošanas galīga izbeigšana

11.

Par apstiprinājuma testu veikšanu atbildīgo tehnisko dienestu un administratīvo departamentu nosaukumi un adreses

12.

Pārejas noteikumi

PIELIKUMI

1. pielikums -

Atstarojošās ierīces, simboli, vienības

2. pielikums -

Paziņojums par apstiprinājuma piešķiršanu (vai noraidīšanu, vai apstiprinājuma atsaukšanu, vai ražošanas galīgu izbeigšanu) atstarojošās ierīces tipam saskaņā ar Noteikumiem Nr. 3

3. pielikums -

Apstiprinājuma marķējuma izvietojums

4. pielikums -

Testa procedūra — IA klase un IIIA klase

5. pielikums -

Formas un izmēru specifikācijas

Papildinājums — Piekabju atstarotāji — IIIA un IIIB klase

6. pielikums -

Kolorimetriskās specifikācijas

7. pielikums -

Fotometriskās specifikācijas

8. pielikums -

Izturība pret ārējo faktoru iedarbību

9. pielikums -

Atstarojošo ierīču optisko īpašību noturīgums

10. pielikums -

Izturība pret karstumu

11. pielikums -

Krāsas izturība

12. pielikums -

Testu hronoloģiskā secība

13. pielikums -

Triecienpretestība — IVA klase

14. pielikums -

Testa procedūra — IVA klase

15. pielikums -

IVA klases testu hronoloģiskā secība

16. pielikums -

IB un IIIB klases ierīču testa procedūra

17. pielikums -

Minimālās prasības atbilstībai ražošanas kontroles procedūrām

18. pielikums -

Minimālās prasības, kas paraugu ņemšanā jāievēro inspektoram

1.   DARBĪBAS JOMA

Šie noteikumi attiecas uz atstarojošām ierīcēm (1), kas paredzētas L, M, N, O un T kategorijas transportlīdzekļiem (2)

2.   DEFINĪCIJAS (3)

Šajos noteikumos

2.1.

Piemēro definīcijas, kas dotas Noteikumos Nr. 48 un to grozījumu sērijās, kas ir spēkā brīdī, kad ir iesniegts tipa apstiprinājuma pieteikums.

2.2.

“Atstarošana” ir refleksija, kurā gaismu atstaro virzienos, kas ir tuvi tam virzienam, no kura šī gaisma tika izstarota. Šī īpašība saglabājas plašās apgaismojuma leņķa variācijās.

2.3.

“Atstarojošs optiskais elements” ir optisko sastāvdaļu kombinācija, kas rada atstarojumu.

2.4.

“Atstarojošā ierīce” (1) ir komplekts, kas ir gatavs izmantošanai un sastāv no viena vai vairākiem atstarojošiem optiskiem elementiem.

2.5.

“Izklīšanas leņķis” ir leņķis starp taisnām līnijām, kas savieno atskaites punktu ar uztvērēja centru un ar apgaismošanas avota centru.

2.6.

“Apgaismojuma leņķis” ir leņķis starp pamatasi un taisnu līniju, kas savieno atskaites punktu ar apgaismošanas avota centru.

2.7.

“Rotācijas leņķis” ir leņķis, kurā atstarojošo ierīci griež ap tās pamatasi, sākot no vienas konkrētas pozīcijas.

2.8.

“Atstarojošās ierīces leņķiskais diametrs” ir leņķis, ko veido vislielākais apgaismojošās virsmas redzamā laukuma izmērs vai nu apgaismošanas avota centrā, vai arī uztvērēja centrā.

2.9.

“Atstarojošās ierīces apgaismojums” ir saīsināts izteiciens, ko parasti lieto, lai apzīmētu apgaismojumu, ko mēra plaknē, kas perpendikulāra krītošajiem stariem un iet caur atskaites punktu.

2.10.

“Gaismas stipruma koeficents (GSK)” ir gaismas stipruma, kas atstarots attiecīgajā virzienā, koeficents, kas dalīts ar atstarojošās ierīces apgaismojumu noteiktajos apgaismojuma, izklīšanas un pagrieziena leņķos.

2.11.

Šajos noteikumos izmantotie simboli un vienības ir norādīti šo noteikumu 1. pielikumā.

2.12.

“Atstarojošās ierīces” tipu nosaka pēc parauga un aprakstošajiem materiāliem, kas iesniegti kopā ar apstiprinājuma pieteikumu. Var uzskatīt, ka atstarojošās ierīces pieder pie viena tipa, ja tām ir viens vai vairāki “atstarojoši optiskie elementi”, kas ir vienādi ar standarta parauga elementiem, vai, ja tie nav vienādi, ir simetriski un piemēroti uzstādīšanai attiecīgi transportlīdzekļa labajā (viens) un kreisajā (otrs) pusē, un ja to citas daļas no standarta parauga atšķiras vienīgi tādā veidā, kas neietekmē īpašības, uz kurām attiecas šie noteikumi.

2.13.

Atstarojošās ierīces pēc to fotometriskajiem parametriem iedala trīs klasēs: IA vai IB klase, IIIA vai IIIB klase un IVA klase.

2.14.

IB un IIIB klases atstarojošās ierīces ir apvienotas ar citām signālspuldzēm, kas nav ūdensizturīgas saskaņā ar 8. pielikuma 1.1. punktu un kas ir integrētas transportlīdzekļa virsbūvē.

3.   APSTIPRINĀJUMA PIETEIKUMS

3.1.

Apstiprinājuma pieteikumu iesniedz tirdzniecības nosaukuma vai preču zīmes turētājs vai tā atbilstoši pilnvarots pārstāvis.

Pēc pieteikuma iesniedzēja izvēles tas precizē, ja ierīci uz transportlīdzekļa var uzstādīt ar pamatasu dažādu nolieci attiecībā pret transportlīdzekļa atskaites plakni un zemi vai ja (atstarotāju IA, IB un IVA klases gadījumā) tie griežas ap savu pamatasi; šos dažādos uzstādīšanas noteikumus norāda paziņojuma veidlapā. Tai pievieno

3.1.1.

pietiekami detalizētus rasējumus (trīs eksemplāros), kuros var identificēt tipu un kuros ģeometriski norādīta(-as) atstarojošās ierīces uzstādīšanas vieta(-s), kā arī uzstādīšanas noteikumi atstarotāju IB un IIIB klases gadījumā. Rasējumos jānorāda paredzētā vieta apstiprinājuma numuram un klases norādei attiecībā pret apstiprinājuma marķējumu;

3.1.2.

īsu aprakstu par atstarojošo optisko elementu izgatavošanā izmantoto materiālu tehnisko specifikāciju;

3.1.3.

atstarojošās ierīces paraugus ražotāja norādītajā krāsā un vajadzības gadījumā piestiprināšanas līdzekļus; iesniedzamo paraugu skaits ir precizēts šo noteikumu 4. pielikumā;

3.1.4.

vajadzības gadījumā divus paraugus citā(-ās) krāsā(-ās) vienlaicīgai vai turpmākai apstiprinājuma attiecināšanai uz ierīcēm citā(-ās) krāsā(-ās);

3.1.5.

IVA klases iekārtu gadījumā: atstarojošās ierīces paraugus un vajadzības gadījumā piestiprināšanas līdzekļus; iesniedzamo paraugu skaits ir precizēts šo noteikumu 14. pielikumā;

4.   MARĶĒJUMI

4.1.

Uz ierīcēm, kas iesniegtas apstiprinājumam,

4.1.1.

ir jābūt pieteikuma iesniedzēja tirdzniecības nosaukumam vai preču zīmei;

4.1.2.

apgaismojošās virsmas augšējā daļā jābūt horizontāli uzrakstītam vārdam “TOP”, ja šāda norāde ir nepieciešama, lai nekļūdīgi noteiktu ražotāja noteikto rotācijas leņķi vai leņķus.

4.2.

Uz katras ierīces ir pietiekami liela vieta apstiprinājuma marķējuma izvietošanai. Šo vietu norāda rasējumos, kas minēti 3.1.1. punktā.

4.3.

Marķējumu piestiprina atstarojošās ierīces apgaismojošajai virsmai vai vienai no apgaismojošajām virsmām, un tas ir redzams no ārpuses pēc atstarojošās ierīces uzstādīšanas transportlīdzeklim.

4.4.

Marķējums ir skaidri salasāms un neizdzēšams.

5.   APSTIPRINĀJUMS

5.1.

Apstiprinājumu piešķir, ja visi iesniegtie paraugi atbilst šo noteikumu prasībām.

5.2.

Ja atstarojošajai ierīcei piešķirto apstiprinājumu attiecina uz citām šāda veida ierīcēm, kuras atšķiras vienīgi krāsas ziņā, diviem jebkuras krāsas paraugiem, kas iesniegti saskaņā ar šo noteikumu 3.1.4. punktu, jāatbilst vienīgi kolorimetriskajām specifikācijām (6. pielikums), pārējo testu veikšana vairs netiek prasīta. Attiecībā uz IVA klases ierīcēm 5.2. punktu nepiemēro.

5.3.

Katram apstiprinātajam tipam piešķir apstiprinājuma numuru. Tā pirmie divi cipari (pašlaik 02, kas atbilst 02. grozījumu sērijai, kas stājās spēkā 1985. gada 1. jūlijā) norāda grozījumu sēriju, kas ietver pašus jaunākos svarīgākos tehniskos grozījumus, kas līdz apstiprinājuma izdošanas dienai izdarīti šajos noteikumos. Viena un tā pati līgumslēdzēja puse nepiešķir tādu pašu numuru citam atstarojošās ierīces tipam, uz kuru attiecas šie noteikumi, izņemot gadījumu, kad apstiprinājumu attiecina uz ierīci, kas atšķiras tikai ar krāsu.

5.4.

Paziņojumu par atstarojošās ierīces tipa apstiprinājuma pieņemšanu vai noraidīšanu saskaņā ar šiem noteikumiem nosūta nolīguma līgumslēdzējām pusēm, kas piemēro šos noteikumus, izmantojot līdzekļus, kas atbilst šo noteikumu 2. pielikumā dotajam paraugam.

5.5.

Katrai atstarojošajai ierīcei, kas atbilst saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātajam tipam, vietā, kas minēta 4.2. punktā un papildus 4.1. punktā noteiktajam marķējumam piestiprina

5.5.1.

starptautisku apstiprinājuma marķējumu, kas sastāv no:

5.5.1.1.

apļa, kurā ir burts “E”, kam seko tās valsts pazīšanas numurs, kura piešķīrusi tipa apstiprinājumu (4);

5.5.1.2.

apstiprinājuma numura;

5.5.1.3.

simbolu grupas IA, IB, IIIA, IIIB vai IVA, kas norāda apstiprinātās atstarojošās ierīces klasi.

5.6.

Ja divi vai vairāki lukturi pieder pie vienas grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu (tostarp atstarotāju) vienības, apstiprinājumu piešķir vienīgi tad, ja katrs no šiem lukturiem atbilst šo noteikumu vai citu noteikumu prasībām. Lukturus, kas neatbilst nevienam no šiem noteikumiem, neiekļauj šādā grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu vienībā.

5.6.1.

Ja grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu vienība atbilst vairāku noteikumu prasībām, var piestiprināt vienu starptautisku marķējumu, kas sastāv no apļa, kurā ir burts “E”, kam seko tās valsts pazīšanas numurs, kura piešķīrusi apstiprinājumu, apstiprinājuma numura un vajadzības gadījumā paredzēto bultu. Šo apstiprinājuma marķējumu var piestiprināt jebkurā grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu vienības vietā ar nosacījumu, ka:

5.6.1.1.

tas ir redzams pēc lukturu uzstādīšanas;

5.6.1.2.

nevienu grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu gaismas caurlaidīgo daļu nav iespējams noņemt, vienlaikus nenoņemot apstiprinājuma marķējumu.

5.6.2.

Katra luktura identifikācijas simbolu atbilstoši noteikumiem, uz kā pamata ir piešķirts apstiprinājums, kopā ar atbilstošajām grozījumu sērijām, kas ietver noteikumu pašus jaunākos svarīgākos tehniskos grozījumus līdz apstiprinājuma izdošanas dienai, norāda

5.6.2.1.

uz attiecīgās gaismu izstarojošās virsmas

5.6.2.2.

vai grupā, tā, lai katru grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu vienības lukturi var skaidri identificēt (skatīt iespējamos piemērus, kas sniegti 3. pielikumā).

5.6.3.

Viena marķējuma sastāvdaļu lielumam jāatbilst vismaz minimālajam atsevišķas atzīmes lielumam, kā minēts noteikumos, uz kuru pamata ir izsniegts apstiprinājums.

5.6.4.

Katram apstiprinātajam tipam piešķir apstiprinājuma numuru. Tā pati līgumslēdzēja puse nedrīkst piešķirt to pašu numuru cita tipa grupētiem, kombinētiem vai savstarpēji apvienotiem lukturiem, uz ko attiecas šie noteikumi.

5.7.

Apstiprinājuma marķējumam jābūt skaidri salasāmam un neizdzēšamam.

5.8.

Šo noteikumu 3. pielikumā ir paraugi, kā izvietot marķējumus vienam lukturim (1. attēls) un grupētiem, kombinētiem vai savstarpēji apvienotiem lukturiem (2. attēls) ar visiem iepriekš minētajiem papildu simboliem.

6.   VISPĀRĪGI NORĀDĪJUMI

6.1.

Atstarojošās ierīces konstruē tā, lai to darbība ir pietiekami laba un tāda arī saglabājas normālos lietošanas apstākļos. Turklāt atstarotājiem nedrīkst būt projektēšanas vai ražošanas kļūmju, kas kaitē to efektīvai darbībai vai to uzturēšanai labā stāvoklī.

6.2.

Nav pieļaujams, ka atstarojošo ierīču sastāvdaļas ir viegli demontējamas.

6.3.

Atstarojošie optiskie elementi nav aizvietojami.

6.4.

Atstarojošo ierīču ārējā virsma ir viegli tīrāma. Tādēļ tās virsma nedrīkst būt raupja; neviens iespējamais izcilnis nedrīkst kavēt vieglu tīrīšanu.

6.5.

IVA klases ierīcēs piestiprināšanas līdzekļi nodrošina stabilu un ilgstošu savienojumu starp ierīci un transportlīdzekli.

6.6.

Normālos lietošanas apstākļos atstarotāju iekšējā virsma nav pieejama.

7.   ĪPAŠI NORĀDĪJUMI (TESTI)

7.1.

Atstarojošajām ierīcēm jāatbilst arī nosacījumiem attiecībā uz izmēru un formu, kā arī kolorimetriskajām, fotometriskajām, fiziskajām un mehāniskajām prasībām, kas noteiktas šo noteikumu 5. līdz 11. un 13. pielikumā. Testa procedūras ir aprakstītas 4. pielikumā (IA, IIIA klase), 14. pielikumā (IVA klase) un 16. pielikumā (IB, IIIB klase).

7.2.

Atkarībā no atstarojošo ierīču un jo īpaši to optisko elementu izgatavošanas materiāla veida kompetentas iestādes var laboratorijām atļaut neveikt atsevišķus nevajadzīgus testus ar īpašu atrunu, ka šī testa neveikšana ir jāmin apstiprinājuma paziņošanas veidlapas sadaļā “Piezīmes”.

8.   RAŽOJUMU ATBILSTĪBA

Ražojumu atbilstības nodrošināšanas procedūra ir tāda, kādu paredz Nolīguma (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) 2. pielikuma papildinājums, ievērojot šādas prasības.

8.1.

Atstarotāji, kas apstiprināti saskaņā ar šiem noteikumiem, ir jāražo tā, lai tie atbilstu apstiprinātajam tipam, ievērojot 6. un 7. punktā izklāstītās prasības.

8.2.

Ir jāievēro minimuma prasības par atbilstību ražošanas kontroles procedūrām, kā noteikts šo noteikumu 17. pielikumā.

8.3.

Inspektoram, veicot pārbaudi, ir jāievēro minimuma prasības, kā noteikts šo noteikumu 18. pielikumā.

8.4.

Iestāde, kas ir piešķīrusi tipa apstiprinājumu, jebkurā laikā var pārbaudīt atbilstības pārbaudes metodes, ko piemēro ražošanas uzņēmumā. Šādas pārbaudes parasti notiek reizi divos gados.

9.   SANKCIJAS PAR RAŽOJUMU NEATBILSTĪBU

9.1.

Apstiprinājumu, kas saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirts atstarojošās ierīces tipam, var atsaukt, ja nav ievērotas prasības vai ja atstarojošā ierīce, uz kura ir apstiprinājuma zīme, neatbilst apstiprinātajam tipam.

9.2.

Ja nolīguma līgumslēdzēja puse, kas piemēro šos noteikumus, atsauc iepriekš piešķirtu apstiprinājumu, tā informē citas līgumslēdzējas puses, kuras piemēro šos noteikumus, izmantojot paziņojuma veidlapu, kura atbilst šo noteikumu 2. pielikumā dotajam paraugam.

10.   RAŽOŠANAS GALĪGA IZBEIGŠANA

Ja apstiprinājuma turētājs pilnībā izbeidz saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātā atstarojošās ierīces tipa ražošanu, viņš par to informē iestādi, kas apstiprinājumu piešķīrusi. Saņemot attiecīgo paziņojumu, atbildīgā iestāde par to informē citas 1958. gada Nolīguma līgumslēdzējas puses, kas piemēro šos noteikumus, izmantojot paziņojuma veidlapu, kas atbilst šo noteikumu 2. pielikumā dotajam paraugam.

11.   PAR APSTIPRINĀJUMA TESTU VEIKŠANU ATBILDĪGO TEHNISKO DIENESTU UN ADMINISTRATĪVO DEPARTAMENTU NOSAUKUMI UN ADRESES

Nolīguma līgumslēdzējas puses, kas piemēro šos noteikumus, Apvienoto Nāciju Organizācijas sekretariātam paziņo par apstiprinājuma testu veikšanu atbildīgo tehnisko dienestu nosaukumus un adreses, kā arī to administratīvo struktūrvienību nosaukumus un adreses, kas piešķir apstiprinājumus un kam jāsūta citās valstīs izdotās veidlapas, kuras apliecina apstiprinājumu vai atteikumu, vai attiecināšanu uz citu tipu, vai atsaukšanu.

12.   PĀREJAS NOTEIKUMI

Līgumslēdzējas puses, kas piemēro šos noteikumus:

12.1.

turpina atzīt agrākās I, II un III klases apstiprinājumus attiecībā uz to atstarojošo ierīču uzstādīšanu, kas paredzētas aizstāšanai lietotos transportlīdzekļos;

12.2.

var izdot apstiprinājumus I un II klasei saskaņā ar sākotnējiem Noteikumiem (1964. gada 23. septembra dokuments E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Add.2), ar nosacījumu, ka ierīces ir paredzētas kā rezerves daļas uzstādīšanai lietotos transportlīdzekļos un ka šīm ierīcēm nav tehniski iespējams atbilst IA klases fotometriskajām prasībām;

12.3.

var aizliegt tādu atstarojošo ierīču uzstādīšanu, kuras neatbilst šo noteikumu prasībām,

12.3.1.

transportlīdzekļiem, kuriem tipa apstiprinājums vai individuālais apstiprinājums izdots 1984. gada 20. martā vai pēc tam,

12.3.2.

transportlīdzekļiem, kas nodoti ekspluatācijā 1985. gada 20. martā vai pēc tam.


(1)  Sauktas arī par “atstarotājiem”.

(2)  Atbilstoši definīcijai Apvienotās rezolūcijas par transportlīdzekļu uzbūvi 7. pielikumā (R.E.3) (dokuments TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2, jaunākie grozījumi izdarīti ar 4. grozījumiem).

(3)  Tehnisko terminu definīcijas (izņemot tās, kas noteiktas Noteikumos Nr. 48) atbilst Starptautiskās apgaismojuma komisijas (CIE) pieņemtajām.

(4)  1 Vācija, 2 Francija, 3 Itālija, 4 Nīderlande, 5 Zviedrija, 6 Beļģija, 7 Ungārija, 8 Čehija, 9 Spānija, 10 Serbija, 11 Apvienotā Karaliste, 12 Austrija, 13 Luksemburga, 14 Šveice, 15 (pieejams), 16 Norvēģija, 17 Somija, 18 Dānija, 19 Rumānija, 20 Polija, 21 Portugāle, 22 Krievijas Federācija, 23 Grieķija, 24 Īrija, 25 Horvātija, 26 Slovēnija, 27 Slovākija, 28 Baltkrievija, 29 Igaunija, 30 (pieejams), 31 Bosnija un Hercegovina, 32 Latvija, 33 (pieejams), 34 Bulgārija, 35 (pieejams), 36 Lietuva, 37 Turcija, 38 (pieejams), 39 Azerbaidžāna, 40 Bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, 41 (pieejams), 42 Eiropas Kopiena (apstiprinājumu piešķir dalībvalsts izmantojot to attiecīgo EEK simbolu), 43 Japāna, 44 (pieejams), 45 Austrālija, 46 Ukraina, 47 Dienvidāfrika, 48 Jaunzēlande, 49 Kipra, 50 Malta un 51 Korejas Republika, 52 Malaizija, 53 Taizeme, 54 un 55 (pieejams) un 56 Melnkalne. Nākamos numurus piešķir pārējām valstīm tādā hronoloģiskā secībā, kādā tās ratificē vai kādā pievienojas Nolīgumam par vienotu tehnisko prasību pieņemšanu riteņu transportlīdzekļiem, aprīkojumam un detaļām, ko var uzstādīt un/vai izmantot riteņu transportlīdzekļos, un saskaņā ar šīm prasībām piešķiramo atbilstības novērtēšanas apstiprinājumu savstarpējās atzīšanas nosacījumiem, un šādi piešķirtos numurus Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs paziņo šā nolīguma dalībvalstīm.


1. PIELIKUMS

ATSTAROJOŠĀS IERĪCES

Simboli un vienības

A

=

Atstarojošās ierīces apgaismojošās virsmas laukums (cm2).

C

=

Atskaites punkts.

NC

=

Pamatass.

Rr

=

Uztvērējs, novērotājs vai mērierīce.

Cr

=

Uztvērēja centrs.

Ør

=

Uztvērēja Rr diametrs, ja tas ir riņķveidīgs (cm).

Se

=

Apgaismošanas avots.

Cs

=

Apgaismošanas avota centrs.

Øs

=

Apgaismošanas avota diametrs (cm).

De

=

Attālums no centra Cs līdz centram C (m).

D'e

=

Attālums no centra Cr līdz centram C (m).

Piezīme.

De un D'e vairumā gadījumu ir gandrīz vienādi un parastos novērošanas apstākļos uzskatāms, ka De = D'e.

D

=

Novērošanas attālums, no kura un aiz kura apgaismojošā virsma šķiet nepārtraukta.

a

=

Izklīšanas leņķis.

β

=

Apgaismojuma leņķis. Attiecībā pret līniju CsC, kuru vienmēr uzskata par horizontālu, šim leņķim pievieno zīmes — (pa kreisi), + (pa labi), + (uz augšu) vai — (uz leju), atbilstoši avota Se novietojumam attiecībā pret NC asi, ko redz, skatoties uz atstarojošo ierīci. Ikvienā virzienā, kuru nosaka vertikālais un horizontālais leņķis, vertikālais leņķis tiek dots pirmais.

γ

=

Mērierīces Rr leņķiskais diametrs, kā redzams no punkta C.

δ

=

Avota Se leņķiskais diametrs, kā redzams no punkta C.

ε

=

Rotācijas leņķis. Šis leņķis ir pozitīvs, kad rotācija notiek pulksteņa rādītāja kustības virzienā, ja skatās uz apgaismojošo virsmu. Ja atstarojošajai ierīcei ir zīme “TOP”, tad šādi norādīto pozīciju uzskata par sākotnējo.

E

=

Atstarojošās ierīces apgaismojums (lukss).

CIL

=

Gaismas stipruma koeficents (milikandelas uz luksu).

Leņķus izsaka grādos un minūtēs.

ATSTAROTĀJI

Simboli

Image


2. PIELIKUMS

Image

Image


3. PIELIKUMS

APSTIPRINĀJUMA MARĶĒJUMA PARAUGI

1. attēls

Marķējums vienam lukturim

A PARAUGS

Image

B PARAUGS

Image

C PARAUGS

Image

Piezīme.

Iepriekš minētajam apstiprinājuma numuram jāatrodas tuvu pie apļa, kurā ir burts “E” un tas var būt jebkurā pozīcijā. Apstiprinājuma numura cipariem jābūt vērstiem tādā pašā virzienā kā “E”. Simbolu grupai, kas norāda klasi, jāatrodas diametrāli pretī apstiprinājuma numuram. Kompetentās iestādes apstiprinājuma simbolos neizmanto IA, IB, IIIB un IVA, kurus varētu sajaukt ar klases simboliem IA, IB, IIIA, IIIB un IVA.

Šajos uzmetumos norādīti vairāki iespējami izvietojumi, un tie ir vienīgi paraugi.

Atstarojošai ierīcei pievienotajā apstiprinājuma zīmē ir redzams, ka attiecīgā tipa ierīce ir apstiprināta Nīderlandē (E4) ar apstiprinājuma numuru 02216. Apstiprinājuma numurs norāda, ka apstiprinājums piešķirts atbilstoši noteikumu prasībām, kuri grozīti ar 02. grozījumu sēriju.

2. attēls

Grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu vienkāršots marķējums

D PARAUGS

Image

E PARAUGS

Image

F PARAUGS

Image

Piezīme.

Trīs apstiprinājuma marķējuma paraugi — D, E un F — atveido trīs iespējamus apgaismes ierīces marķēšanas variantus, ja divi vai vairāk lukturi ir vienas grupētu, kombinētu vai savstarpēji apvienotu lukturu vienības daļa. Šis apstiprinājuma marķējums norāda, ka ierīce ir apstiprināta Nīderlandē (E4) ar apstiprinājuma numuru 3333 un tajā ir:

 

IA klases atstarotājs, kas apstiprināts saskaņā ar Noteikumu Nr. 3 grozījumu sēriju 02,

 

2.a kategorijas pakaļējais virzienrādītājs, kas ir apstiprināts saskaņā ar Noteikumiem Nr. 6 to sākotnējā redakcijā,

 

sarkans pakaļējais gabarītgaismas lukturis (R), kas apstiprināts saskaņā ar Noteikumu Nr. 7 grozījumu sēriju 01,

 

pakaļējais miglas lukturis (F), kas ir apstiprināts saskaņā ar Noteikumiem Nr. 38 to sākotnējā redakcijā,

 

atpakaļgaitas lukturis (AR), kas ir apstiprināts saskaņā ar Noteikumiem Nr. 23 to sākotnējā redakcijā,

 

bremžu signāllukturis ar diviem intensitātes līmeņiem (S2), kas ir apstiprināts saskaņā ar Noteikumu Nr. 7 grozījumu sēriju 01.


4. PIELIKUMS

TESTA PROCEDŪRA — IA UN IIIA KLASE

1.

Pieteikuma iesniedzējs apstiprināšanai iesniedz desmit paraugus, kurus pārbauda hronoloģiskā secībā, kas norādīta 12. pielikumā.

2.

Pēc vispārējo norādījumu (noteikumu 6. punkts) un krāsu un izmēru specifikāciju (5. pielikums) pārbaudes visus desmit paraugus pakļauj karstuma izturības testiem, kas aprakstīti šo noteikumu 10. pielikumā un vismaz stundu pēc šā testa tiem pārbauda to kolometriskos parametrus (6. pielikums) un GSK (7. pielikums) 20′ izklīšanas leņķim un apgaismojuma leņķim V = H = 0° vai, ja nepieciešams, 7. pielikuma 4. un 4.1. punktā noteiktajā pozīcijā. Divas atstarojošās ierīces ar reģistrētu minimālo un maksimālo vērtību pēc tam testē pilnībā, kā norādīts 7. pielikumā. Laboratorijas saglabā šos divus paraugus visām turpmākajām pārbaudēm, kuras var būt nepieciešamas. Pārējos astoņus paraugus sadala četrās grupās pa diviem paraugiem:

pirmā grupa:

diviem paraugiem veic ūdens iespiešanās testu (8. pielikuma 1.1. punkts) un pēc tam, ja testa rezultāts ir apmierinošs, testē izturību pret degvielas un smērvielu ietekmi (8. pielikuma 3. un 4. punkts);

otrā grupa:

ja nepieciešams, diviem paraugiem veic korozijas testu (8. pielikuma 2. punkts) un pēc tam atstarojošās ierīces mugurpuses izturības testu (8. pielikuma 5. punkts);

trešā grupa:

diviem paraugiem testē atstarojošās ierīces optisko īpašību noturīgumu (9. pielikums);

ceturtā grupa:

diviem paraugiem veic krāsas izturības testu (11. pielikums).

3.

Pēc iepriekšējā punktā minētās testēšanas katras grupas atstarojošajām ierīcēm jābūt:

3.1.

krāsai, kas atbilst 6. pielikuma nosacījumiem. To pārbauda ar kvalitatīvo metodi, un šaubu gadījumā apstiprina ar kvantitatīvo metodi;

3.2.

GSK, kas atbilst 7. pielikuma nosacījumiem. Pārbaudi veic tikai ar 20′ izklīšanas leņķi un apgaismojuma leņķi V = H = 0° vai, ja nepieciešams, 7. pielikuma 4. un 4.1. punktā noteiktajā pozīcijā.


5. PIELIKUMS

FORMAS UN IZMĒRU SPECIFIKĀCIJAS

1.   IA VAI IB KLASES ATSTAROJOŠO IERĪČU FORMA UN IZMĒRI

1.1.

Apgaismojošo virsmu formai jābūt vienkāršai un tādai, kuru nevar viegli sajaukt ar burtu, ciparu vai trīsstūri parastos novērošanas attālumos.

1.2.

Atkāpjoties no iepriekšējā punkta, ir pieļaujama forma, kas līdzinās tādām vienkāršām formām kā O, I, U vai 8.

2.   IIIA UN IIIB KLASES ATSTAROJOŠO IERĪČU FORMA UN IZMĒRI (skatīt šā pielikuma papildinājumu)

2.1.

IIIA un IIIB klases atstarojošo ierīču apgaismojošajām virsmām jābūt vienādmalu trīsstūra formai. Ja vienā leņķī ir ierakstīts vārds “TOP”, tas norāda, ka šis leņķis veido trīsstūra virsotni.

2.2.

Apgaismojošās virsmas centrā var būt un var nebūt trīsstūrveidīgs neatstarojošs laukums, kura malas ir paralēlas ārējā trīsstūra malām.

2.3.

Apgaismojošā virsma var būt vai arī nebūt nepārtraukta. Jebkurā gadījumā, īsākais attālums starp diviem blakus esošiem atstarojošiem optiskajiem elementiem nedrīkst pārsniegt 15 mm.

2.4.

Atstarojošās ierīces apgaismojošo virsmu uzskata par nepārtrauktu, ja blakus esošo atsevišķo optisko elementu apgaismojošo virsmu stūri ir paralēli un ja minētie optiskie elementi ir vienmērīgi izvietoti visā trīsstūra cietajā virsmā.

2.5.

Ja apgaismotā virsma nav nepārtraukta, atsevišķo atstarojošo optisko elementu skaits, tostarp stūra elementi, nedrīkst būt mazāks par četriem uz katras trīsstūra malas.

2.5.1.

Atsevišķie atstarojošie optiskie elementi nedrīkst būt nomaināmi, ja vien tie nesastāv no apstiprinātām IA klases atstarojošajām ierīcēm.

2.6.

IIIA un IIIB klases trīsstūrveidīgo atstarojošo ierīču apgaismojošo virsmu ārējām malām jābūt 150 līdz 200 mm garām. Atstarotāju, kuru vidus ir tukšs, malu platumam, kuru mēra perpendikulāri tām, ir jābūt vismaz 20 % no faktiskā garuma, ko mēra starp apgaismojošās virsmas galējiem punktiem.

3.   IVA KLASES ATSTAROJOŠO IERĪČU FORMA UN IZMĒRI

3.1.

Gaismu izstarojošo virsmu formai jābūt vienkāršai un tādai, kuru nevar viegli sajaukt ar burtu, ciparu vai trīsstūri parastos novērošanas attālumos. Taču ir pieļaujama forma, kas līdzinās tādām vienkāršām formām kā O, I, U un 8.

3.2.

Atstarojošās ierīces gaismu izstarojošās virsmas laukumam ir jābūt vismaz 25 cm2.

4.

Atbilstību iepriekš minētajām specifikācijām pārbauda vizuāli.

Papildinājums

PIEKABJU ATSTAROTĀJI — IIIA UN IIIB KLASE

Image

Piezīme. Šiem uzmetumam ir vienīgi ilustratīva nozīme.


6. PIELIKUMS

KOLORIMETRISKĀS SPECIFIKĀCIJAS

1.

Šīs specifikācijas attiecas tikai uz bezkrāsas, sarkanām vai dzintarkrāsas atstarojošām ierīcēm.

1.1.

Atstarojošajās ierīcēs var būt kombinēts atstarojošs optisks elements un filtrs, kuri jāprojektē tā, lai tos nevarētu atdalīt parastos lietošanas apstākļos.

1.2.

Atstarojošo optisko elementu un filtru krāsošana ar krāsu vai laku nav atļauta.

2.

Ja atstarojošo ierīci apgaismo ar CIE standarta gaismotāju A ar izklīšanas leņķi 1/3° un apgaismojuma leņķi V = H = 0° vai ja tas rada bezkrāsas virsmas atstarojumu ar leņķi V = ± 5° H = 0°, atstarotās gaismas plūsmas trihromatiskajām koordinātām jābūt šādās robežās.

Sarkanā:

robeža attiecībā pret dzelteno:

y ≤ 0,335

robeža attiecībā pret purpursarkano:

y ≥ 0,980 — ×

Dzintarkrāsas:

robeža attiecībā pret zaļo:

y ≤ × — 0,120

robeža attiecībā pret sarkano:

y ≥ 0,390

robeža attiecībā pret balto:

y ≥ 0,790 — 6,670 ×.

2.1.

Sarkanās krāsas un dzintarkrāsas atbilstību kolorimetriskajām specifikācijām pārbauda ar vizuālās salīdzināšanas testu.

2.2.

Ja pēc šā testa joprojām ir šaubas, atbilstību kolorimetriskajām specifikācijām pārbauda, nosakot trihromatiskās koordinātas paraugam, kas rada vislielākās šaubas.

3.

Bezkrāsas atstarojošās ierīces nedrīkst radīt selektīvo atstarojumu, proti, standarta gaismotāja A, kuru lieto atstarojošās ierīces apgaismošanai, trihromatiskās koordinātas “x” un “y” nedrīkst mainīties par vairāk kā 0,01 pēc atstarošanas no atstarojošās ierīces.

3.1.

To pārbauda ar iepriekšminēto vizuālo salīdzināšanas testu, kura laikā kontroles laukumu apgaismo ar gaismas avotu, kura trihromatiskās koordinātas atšķiras par 0,01 no standarta gaismotāja A trihromatiskajām koordinātām.

3.2.

Ja ir šaubas, parauga trihromatiskās koordinātas nosaka ar vislielāko selektīvo atstarojumu.


7. PIELIKUMS

FOTOMETRISKĀS SPECIFIKĀCIJAS

1.

Iesniedzot apstiprinājuma pieteikumu, tā iesniedzējs norāda vienu vai vairākas, vai virkni pamatasu, kas atbilst apgaismojuma leņķim V = H = 0° gaismas stipruma koeficientu (GSK) tabulā.

Ja ražotājs ir noteicis vairāk kā vienu vai virkni dažādu pamatasu, fotometriskos mērījumus veic atkārtoti, atsaucoties uz dažādām pamatasīm vai galējo pamatasi ražotāja noteiktajā pamatasu virknē.

2.

Fotometriskajā mērījumā IA vai IB klases atstarojošām ierīcēm ņem vērā tikai to apgaismojošo virsmu, ko ierobežo plaknes, kuras pieskaras ražotāja norādītājām atstarojošās ierīces optiskās sistēmas ārējām malām un kuras ir aplī ar diametru 200 mm, un pašu apgaismojošās virsmas laukumu ierobežo līdz 100 cm2, lai gan atstarojošo optisko elementu virsmai nav obligāti jābūt tik liela izmēra. Ražotājs norāda izmantojamā laukuma perimetru. IIIA, IIIB un IVA klasei ņem vērā visas apgaismojošās virsmas bez izmēru ierobežojuma.

3.

GSK vērtības

3.1.

IA klase, IB klase, IIIA klase un IIIB klase

3.1.1.

Sarkano atstarojošo ierīču GSK vērtībām attiecībā uz izklīšanas un apgaismojuma leņķiem jābūt vismaz tādām, kā noteikts milikandelās uz luksu (mcd/lx) turpmāk sniegtajā tabulā.

Klase

Izklīšanas leņķis

α

Apgaismojuma leņķis (grādos)

Vertikāli V

± 10°

± 5°

Horizontāli H

± 20°

IA, IB

20'

 

300

200

100

1°30'

 

5

2,8

2,5

IIIA, IIIB

20'

 

450

200

150

1°30'

 

12

8

8

GSK vērtības, kas mazākas nekā tās, kuras norādītas iepriekšminētās tabulas pēdējās divās ailēs, nav pieļaujamas telpiskajā leņķī, kam atskaites punkts ir tā virsotne un kuru ierobežo plaknes, kas krustojas šādās līnijās:

(V = ± 10°, H = 0°)

(V = ± 5°, H = ± 20°).

3.1.2.

IA vai IB klases dzintarkrāsas atstarojošo ierīču GSK vērtībām jābūt vismaz tādām, kā noteikts tabulā 3.1.1. punktā, tās reizinot ar koeficientu 2,5.

3.1.3.

IA vai IB klases bezkrāsas atstarojošo ierīču GSK vērtībām jābūt vismaz tādām, kā noteikts tabulā 3.1.1. punktā, tās reizinot ar koeficientu 4.

3.2.

IVA klases ierīču GSK vērtībām attiecībā uz izklīšanas un apgaismojuma leņķiem jābūt vismaz tādām, kā noteikts milikandelās uz luksu (mcd/lx) turpmāk sniegtajā tabulā.

Krāsa

Izklīšanas leņķis

α

Apgaismojuma leņķis (grādos)

Vertikāli V

0

± 10

0

0

0

0

Horizontāli H

0

0

± 20

± 30

± 40

± 50

Balta

20'

 

1,800

1,200

610

540

470

400

1°30'

 

34

24

15

15

15

15

Dzintarkrāsa

20'

 

1,125

750

380

335

290

250

1°30'

 

21

15

10

10

10

10

Sarkana

20'

 

450

300

150

135

115

100

1°30'

 

9

6

4

4

4

4

4.

Kad atstarojošās ierīces GSK izmēra leņķī β V = H = 0°, jāpārliecinās, vai netiek radīts spoguļa efekts; to izdara, viegli pagriežot ierīci. Ja šāds efekts ir, mērījumu nolasa leņķī β V = ± 5°, H = 0°. Apstiprinātā pozīcija būs tā, kura atbilst vienas no šo pozīciju minimālajām GSK.

4.1.

Apgaismojuma leņķī β V = H = 0° vai 4. punktā noteiktajā leņķī un 20′ izklīšanas leņķī atstarojošās ierīces, kurām nav zīme “TOP”, griež ap to pamatasīm līdz tās ieņem minimālā GSK pozīciju, kam jāatbilst 3. punktā norādītajai vērtībai. Kad GSK mēra no citiem atstarojuma un izklīšanas leņķiem, atstarojošo ierīci novieto pozīcijā, kas atbilst šai ε vērtībai. Ja norādītās vērtības nav sasniegtas, ierīci var pagriezt ap tās pamatasi ± 5° no minētās pozīcijas.

4.2.

Apgaismojuma leņķī β V = H = 0° vai 4. punktā norādītajā leņķī un 20′ izklīšanas leņķī atstarojošās ierīces, kurām ir zīme “TOP”, pagriež ± 5° ap to asi. GSK nedrīkst būt mazāks nekā noteiktā vērtība jebkurā pozīcijā, kuru ieņem ierīce šajā rotācijā.

4.3.

Ja attiecībā uz V = H = 0° un ε = 0° GSK pārsniedz norādīto vērtību par 50 % vai vairāk, visus mērījumus visiem apgaismojuma un izklīšanas leņķiem veic ε = 0o.


8. PIELIKUMS

IZTURĪBA PRET ĀRĒJO FAKTORU IEDARBĪBU

1.   Izturība pret ūdens un netīrumu iespiešanos

1.1.   Ūdenī iegremdēšanas tests

1.1.1.

Atstarojošām ierīcēm, kuras ir vai nav apvienotas ar lukturi, noņem visas noņemamās daļas un šīs ierīces uz 10 minūtēm iemērc ūdenī ar 50 ± 5 °C temperatūru, apgaismojošās virsmas augšējās daļas augstākais punkts ir aptuveni 20 mm zem ūdens virsmas. Šo testu atkārto, pagriežot atstarojošo ierīci par 180° tā, lai apgaismojošā virsma būtu pavērsta uz leju un atstarotāja mugurpuse pārklāta ar aptuveni 20 mm ūdens slāni. Šos optiskos elementus pēc tam uzreiz iegremdē tādos pašos apstākļos ūdenī ar 25 ± 5 °C temperatūru.

1.1.2.

Ūdens nedrīkst iespiesties uz atstarojošā optiskā elementa atstarojošās virsmas. Ja vizuālā pārbaudē skaidri redzama ūdens klātbūtne, ierīce testu nav izturējusi.

1.1.3.

Ja vizuālā pārbaudē neatklājas ūdens klātbūtne vai arī, ja ir šaubas, GSK mēra ar 4. pielikuma 3.2. punktā vai 14. pielikuma 4.2. punktā aprakstīto metodi pēc atstarojošās ierīces vieglas sakratīšanas, lai izvadītu ārpusē pārpalikušo ūdeni.

1.2.   Alternatīva testa procedūra IB un IIIB klases ierīcēm

Pēc ražotāja pieprasījuma kā alternatīvu 1.1. punktā aprakstītajam iegremdēšanas testam veic šādu testu (mitruma un netīrumu tests).

1.2.1.   Mitruma tests

Testā izvērtē parauga ierīces izturību pret ūdens smidzinātāja radīta mitruma iespiešanos un nosaka šo ierīču nolaišanas atveru vai ierīces citu atklātu atveru drenāžas spēju.

1.2.1.1.   Ūdens izsmidzināšanas testa iekārtas

Lieto ūdens izsmidzināšanas kameru, kurai piemīt turpmāk minētie parametri.

1.2.1.1.1.   Kamera

Kamera ir aprīkota ar sprauslu vai sprauslām, kas rada noturīgu konisku ūdens strūklu ar pietiekamu leņķi, lai pilnībā apsmidzinātu parauga ierīci. Sprauslas vai sprauslu ass līnija ir vērsta lejup 45° ±5° leņķī pret rotējošās testa platformas vertikālo asi.

1.2.1.1.2.   Rotējošā testa platforma

Rotējošās testa platformas minimālais diametrs ir 140 mm, un tā rotē ap kameras centra vertikālo asi.

1.2.1.1.3.   Laistīšanas norma

Ūdens izsmidzinātāja laistīšanas norma uz iekārtu ir 2,5 (+ 1,6/– 0) mm/min, mērot ar vertikālu cilindrisku kolektoru, kas ir centrēts uz rotējošās testa platformas vertikālo asi. Kolektora augstums ir 100 mm un iekšējais diametrs ir vismaz 140 mm.

1.2.1.2.   Ūdens izsmidzināšanas testa procedūra

Parauga ierīci, kurai sākotnējais GSK ir izmērīts un reģistrēts, uzstāda uz testa ierīces, un uz parauga ierīces ūdens izsmidzināšana notiek šādi.

1.2.1.2.1.   Ierīces atveres

Visas nolaišanas atveres un citas atveres ir atvērtas. Pēc izmantošanas pārbauda ierīces drenas.

1.2.1.2.2.   Rotācijas ātrums

Ierīci griež ap tās vertikālo asi ar ātrumu 4,0 ± 0,5 min-1.

1.2.1.2.3.   Ja atstarotājs ir savstarpēji apvienots vai grupēts kopā ar citiem lukturiem ar signāla vai gaismas funkcijām, šīs funkcijas darbina paredzētajā spriegumā saskaņā ar ciklu — 5 min ieslēgts (ON) (vajadzības gadījumā mirgošanas režīmā), 55 min izslēgts (OFF).

1.2.1.2.4.   Testa ilgums

Ūdens izsmidzināšanas tests ilgst 12 stundas (5/55 min 12 cikli).

1.2.1.2.5.   Notekas periods

Rotāciju un ūdens smidzināšanu izslēdz, un ierīcei 1 stundu ļauj notecēt aiz slēgtām kameras durvīm.

1.2.1.2.6.   Parauga novērtējums

Pēc notekas perioda. Aplūko ierīces iekšpusi, lai noteiktu mitruma uzkrāšanos. Ierīces iekšpusē nedrīkst būt stāvošas ūdens peļķes, turklāt tās nedrīkst arī veidoties, viegli uzsitot pa ierīci vai to sasverot. GSK mēra saskaņā ar 4. pielikuma 3.2. punktā noteikto metodi, ierīces ārpusi iepriekš noslaukot ar sausu kokvilnas drānu.

1.2.2.   Putekļu koncentrācijas tests

Šajā testā izvērtē parauga ierīces izturību pret putekļu iespiešanos, kas varētu būtiski ietekmēt atstarotāja fotometriskos rādītājus.

1.2.2.1.   Putekļu koncentrācijas testa iekārtas

Putekļu koncentrācijas testā izmanto šādas iekārtas.

1.2.2.1.1.   Putekļu koncentrācijas testa kamera

Testa kameras iekšpuse ir kubveida ar malām, kuru garums ir 0,9 līdz 1,5 m. Apakšējā daļa var būt “piltuvveidīga”, lai atvieglotu putekļu savākšanu. Iekšējās kameras tilpums, neskaitot piltuvveidīgo apakšu, ir ne vairāk kā 2 m3, un to piepilda ar 3 līdz 5 kg testa putekļu. Kamerā jābūt iespējai sakratīt testa putekļus ar saspiesto gaisu vai ventilatoru tā, lai putekļi izplatītos pa visu kameru.

1.2.2.1.2.   Putekļi

Testa putekļi ir smalks pulverveida cements saskaņā ar standartu ASTM C 150-84 (1).

1.2.2.2.   Putekļu koncentrācijas testa procedūra

Parauga ierīci, kurai sākotnējais GSK ir izmērīts un reģistrēts, uzstāda uz testa ierīces, un putekļu koncentrācijas tests notiek šādi.

1.2.2.2.1.   Ierīces atveres

Visas nolaišanas atveres un citas atveres ir atvērtas. Pēc izmantošanas pārbauda ierīces drenas.

1.2.2.2.2.   Putekļu koncentrācija

Uzstādīto ierīci novieto putekļu kamerā ne mazāk kā 150 mm no sienas. Ierīces, kuru garums pārsniedz 600 mm testa kamerā centrē horizontāli. Testa putekļus 5 stundas ik pēc 15 minūtēm 2 līdz 15 sekundes krata pēc iespējas pilnīgi ar saspiesto gaisu vai ventilatoru(-iem). Putekļiem starp kratīšanas periodiem jāļauj nosēsties.

1.2.2.2.3.   Parauga novērtējums ar mērījumu

Pēc putekļu koncentrācijas testa ierīces ārpusi notīra un nosusina ar sausu kokvilnas drānu, un mēra GSK saskaņā ar 4. pielikuma 3.2. punktā noteikto metodi.

2.   IZTURĪBA PRET KOROZIJU

2.1.

Atstarojošās ierīces jāprojektē tā, lai tās saglabātu noteiktos fotometriskos un kolorimetriskos parametrus, neraugoties uz mitruma un korozīvo ietekmi, kurai tās parasti ir pakļautas. Priekšējās virsmas izturību pret apsūbēšanu un aizsargājošās aizmugures virsmas izturību pret nolietošanos pārbauda, ja kāda nozīmīga metāla sastāvdaļa šķiet uzņēmīga pret koroziju.

2.2.

Atstarojošo ierīci vai lukturi, ja tas ir savienots ar atstarotāju, no kura atdalītas visas noņemamās daļas, pakļauj sāls miglas iedarbībai 50 stundas, kurās ir divi 24 stundu posmi, starp kuriem ir divu stundu intervāls, kura laikā paraugam ļauj nožūt.

2.3.

Sāls miglu rada 35 ± 2 °C temperatūrā izsmidzinot sāls šķīdumu, kas iegūts izšķīdinot 20 ± 2 daļas nātrija hlorīda 80 daļās destilēta ūdens, kas satur ne vairāk kā 0,02 % piemaisījumu.

2.4.

Tūlīt pēc testa pabeigšanas, uz parauga nedrīkst būt pārmērīgas korozijas pazīmes, kas varētu ietekmēt ierīces efektivitāti.

3.   IZTURĪBA PRET DEGVIELU IETEKMI

Atstarojošās ierīces ārējo virsmu un jo īpaši apgaismojošo virsmu viegli noslauka ar kokvilnas drānu, kas samērcēta šķīdumā, kurš sastāv no 70 tilpumprocentiem n-heptāna un 30 tilpumprocentiem toluola. Pēc aptuveni piecām minūtēm virsmu pārbauda vizuāli. Uz tās nedrīkst būt nekādas redzamas izmaiņas, izņemot nelielus virsmas ieplaisājumus, par kuriem netiks celti iebildumi.

4.   IZTURĪBA PRET SMĒREĻĻU IETEKMI

Atstarojošās ierīces ārējo virsmu un jo īpaši apgaismojošo virsmu viegli noslauka ar kokvilnas drānu, kas samērcēta smēreļļā ar detergentu īpašībām. Pēc aptuveni 5 minūtēm notīra virsmu. Tad mēra GSK (4. pielikuma 3.2. punkts vai 14. pielikuma 4.2. punkts).

5.   ATSTAROJOŠO IERĪČU AR SPOGUĻA PAMATNI PIEEJAMĀS MUGURPUSES IZTURĪBA

5.1.

Atstarojošās ierīces mugurpusi notīra ar cietu neilona birstīti un pēc tam vienu minūti pārklāj ar 3. punktā minētajā šķīdumā samitrinātu kokvilnas drānu. Pēc tam drānu noņem un atstarojošajai ierīcei ļauj nožūt.

5.2.

Ja iztvaikošana ir beigusies, veic nodiluma testu, notīrot mugurpusi ar to pašu neilona birstīti kā iepriekš.

5.3.

GSK (4. pielikuma 3.2. punkts vai 14. pielikuma 4.2. punkts) izmēra pēc tam, kad visa spoguļa atstarotāja mugurpuses virsma ir noklāta ar tušu.


(1)  Amerikas Testēšanas un materiālu sabiedrība (American Society for Testing and Materials).


9. PIELIKUMS

ATSTAROJOŠO IERĪČU OPTISKO ĪPAŠĪBU NOTURĪGUMS (1)

1.

Iestāde, kas piešķīra apstiprinājumu, var pārbaudīt lietošanā nodotās atstarojošās ierīces tipa optisko īpašību noturīgumu.

2.

Kompetentās iestādes tajās dalībvalstīs, kurās netika piešķirts apstiprinājums, var veikt līdzīgas pārbaudes savu valstu teritorijās. Ja lietošanā nodotās atstarojošās ierīces tips atkārtoti neatbilst prasībām, minētās iestādes jebkuras šāda atstarotāja daļas nosūta apstiprinājuma piešķīrējai iestādei uz pārbaudi, pieprasot šīs iestādes atzinumu.

3.

Trūkstot citiem kritērijiem, lietošanā nodotās atstarojošās ierīces “atkārtotas neatbilstības” jēdzienu interpretē atbilstoši šo noteikumu 6.1. punktam.


(1)  Neskatoties uz tādu testu nozīmi, ar kuriem pārbauda atstarojošo ierīču optisko īpašību noturīgumu, pašreizējā tehniskā progresa situācijā šo noturīgumu nav iespējams novērtēt, veicot neilgus laboratorijas testus.


10. PIELIKUMS

IZTURĪBA PRET KARSTUMU

1.

Atstarojošās ierīces 48 secīgas stundas tur sausā atmosfērā 65 ± 2 °C temperatūrā.

2.

Pēc šāda testa nedrīkst būt redzami plaisājumi vai ievērojamas deformācijas atstarojošajā ierīcē un jo īpaši tās optiskajās sastāvdaļās.


11. PIELIKUMS

KRĀSAS IZTURĪBA (1)

1.

Iestāde, kas piešķīra apstiprinājumu, var pārbaudīt lietošanā nodotās atstarojošās ierīces tipa krāsu izturību.

2.

Kompetentās iestādes tajās dalībvalstīs, kurās netika piešķirts apstiprinājums, var veikt līdzīgas pārbaudes savu valstu teritorijās. Ja lietošanā nodotās atstarojošās ierīces tips atkārtoti neatbilst prasībām, minētās iestādes jebkuras šāda atstarotāja daļas nosūta apstiprinājuma piešķīrējai iestādei uz pārbaudi, pieprasot šīs iestādes atzinumu.

3.

Trūkstot citiem kritērijiem, lietošanā nodotās atstarojošās ierīces “atkārtotas neatbilstības” jēdzienu interpretē atbilstoši šo noteikumu 9.1. punktam.


(1)  Neskatoties uz tādu testu nozīmi, ar kuriem pārbauda atstarojošo ierīču krāsas izturību, pašreizējā tehniskā progresa situācijā šo izturību nav iespējams novērtēt, veicot neilgus laboratorijas testus.


12. PIELIKUMS

TESTU HRONOLOĢISKĀ SECĪBA

Pielikums

Punkts (1)

TESTI

PARAUGI

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

-

6

Vispārīgi norādījumi — vizuālā pārbaude

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

5

-

Forma un izmēri — vizuālā pārbaude

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

10

-

Karstums —

48 stundas 65 ± 2 °C temperatūrā

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

Vizuāla pārbaude deformāciju meklēšanai

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

6

-

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

7

-

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

7

3.

Pilna fotometrija

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

8

1.

Ūdens:

10 min. parastā pozīcijā

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

10 min. apgrieztā pozīcijā

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

4

3.1.

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

4

3.2.

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

8

3.

Dzinēja degvielas —

5 min.

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

8

4.

Eļļas –

5 min.

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

4

3.1.

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

4

3.2.

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

8

2.

Korozija —

24 stundas

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

2 stundu intervāls

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

24 stundas

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

8

5.

Mugurpuse —

1 min.

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

4

3.1.

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

4

3.2.

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

9

-

Noturīgums laikā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

3.1.

Kolorimetrija —

vizuāl pārbaude vai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

trihromatiskās koordinātas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

3.2.

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

-

Krāsas izturība

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

3.1.

Kolorimetrija –

vizuāla pārbaude vai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

trihromatiskās koordinātas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

3.2.

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

2.

Paraugu nodošana glabāšanā iestādei

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 


(1)  Noteikumos.


13. PIELIKUMS

TRIECIENPRETESTĪBA — IVA KLASE

1.

Atstarojošo ierīci uzstāda tādā pat veidā, kā uz transportlīdzekļa, bet lēcas ir vērstas horizontāli un uz augšu.

2.

No 0,76 m augstuma vertikāli met 13 mm diametra pulētu cieta tērauda bumbu uz lēcas centrālās daļas. Bumbu var vadīt, bet nedrīkst kavēt brīvajā kritienā.

3.

Ja atstarojošo ierīci pārbauda istabas temperatūrā, lēcas nedrīkst plaisāt.


14. PIELIKUMS

TESTA PROCEDŪRA — IVA KLASE

1.

Pieteikuma iesniedzējs apstiprināšanai iesniedz desmit paraugus, kurus pārbauda hronoloģiskā secībā, kas norādīta 15. pielikumā.

2.

Pēc 6.1. līdz 6.5. punkta specifikāciju pārbaudes un krāsu un izmēru specifikāciju (5. pielikums) pārbaudes visiem desmit paraugiem veic karstuma izturības testu (10. pielikums) un vismaz stundu pēc šā testa tiem pārbauda to kolometriskos parametrus (6. pielikums) un GSK (7. pielikums) 20′ izklīšanas leņķim un apgaismojuma leņķim V = H = 0° vai, ja nepieciešams, 7. pielikumā noteiktajās pozīcijās. Divas atstarojošās ierīces ar reģistrētu minimālo un maksimālo vērtību pēc tam testē pilnībā, kā norādīts 7. pielikumā. Laboratorijas saglabā šos divus paraugus visām turpmākajām pārbaudēm, kuras var būt nepieciešamas.

3.

No atlikušajiem astoņiem paraugiem pēc nejaušas izvēles principa izvēlas četrus paraugus un sadala divās grupās ar diviem paraugiem katrā.

Pirmā grupa:

Diviem paraugiem veic ūdens iespiešanās testu (8. pielikuma 1. punkts) un pēc tam, ja testa rezultāts ir apmierinošs, testē izturību pret degvielu un smēreļļu ietekmi (8. pielikuma 3. un 4. punkts);

Otrā grupa:

Ja nepieciešams, šiem diviem paraugiem veic korozijas testu (8. pielikuma 2. punkts) un pēc tam atstarojošās ierīces mugurpuses izturības testu (8. pielikuma 5. punkts). Abiem paraugiem veic triecientestu (13. pielikums).

4.

Pēc iepriekšējā punktā minētās testēšanas katras grupas atstarojošajām ierīcēm jābūt:

4.1.

krāsai, kas atbilst 6. pielikuma nosacījumiem. To pārbauda ar kvalitatīvo metodi un šaubu gadījumā apstiprina ar kvantitatīvo metodi;

4.2.

GSK, kas atbilst 7. pielikuma nosacījumiem. Pārbaudi veic tikai ar 20′ izklīšanas leņķi un apgaismojuma leņķi V = H = 0° vai, ja nepieciešams, 7. pielikuma noteiktajās pozīcijās.

5.

Četrus atlikušos paraugus vajadzības gadījumā var izmantot jebkādam citam mērķim.


15. PIELIKUMS

IVA KLASES TESTU HRONOLOĢISKĀ SECĪBA

Pielikums

Punkts (1)

TESTI

PARAUGI

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

-

6. (*)

Vispārīgi norādījumi — vizuālā pārbaude

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

5

-

Forma un izmēri — vizuālā pārbaude

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

10

-

Karstums —

48 stundas 65 ± 20 °C temperatūrā

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

Vizuāla pārbaude deformāciju meklēšanai

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

6

-

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

7

-

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

7

-

Pilna fotometrija

x

x

 

 

 

 

 

 

 

 

8

1.

Ūdens:

10 min. parastā pozīcijā

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

10 min. apgrieztā pozīcijā

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

8

3.

Dzinēja degvielas —

5 min.

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

8

4.

Eļļas —

5 min.

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

6

-

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

7

-

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

8

2.

Korozija —

24 stundas

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

2 stundu intervāls

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

24 stundas

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

8

5.

Mugurpuse —

1 min.

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

13

-

Trieciens

 

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

6

-

Kolorimetrija — vizuāla pārbaude

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

Trihromatiskās koordinātas, ja ir šaubas

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

7

-

Fotometrija — ierobežota līdz 20' un V = H = 0°

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

14

2.

Paraugu nodošana glabāšanā iestādei

x

x

 

 

 

 

 

 

 

 


(1)  Noteikumos.


16. PIELIKUMS

IB UN IIIB KLASES IERĪČU TESTA PROCEDŪRA

IB un IIIB klases atstarojošās ierīces pārbauda saskaņā ar 4. pielikumā noteiktajām testa procedūrām, sekojot 12. pielikumā noteiktajai testu hronoloģiskajai secībai, izņemot testus saskaņā ar 8. pielikuma 1. punktu, kurus IB un IIIB klases ierīcēm var aizstāt ar testiem, kas noteikti 8. pielikuma 1.2. punktā.


17. PIELIKUMS

MINIMĀLĀS PRASĪBAS ATBILSTĪBAI RAŽOŠANAS KONTROLES PROCEDŪRĀM

1.   VISPĀRĪGI NOTEIKUMI

1.1.

Atbilstības prasības tiek uzskatītas par izpildītām no mehānikas un ģeometrijas viedokļa, ja saskaņā ar šo noteikumu prasībām atšķirības nepārsniedz ražošanas procesā radušās neizbēgamās novirzes.

1.2.

Attiecībā uz fotometriskajiem rādītājiem masveidā ražotu atstarotāju atbilstība netiek apstrīdēta, ja pārbaudot jebkura nejauši izvēlēta atstarotāja fotometriskos rādītājus neviens mērījuma rezultāts nelabvēlīgi neatšķiras par vairāk kā 20 procentiem no šajos noteikumos noteiktās minimālās vērtības.

1.3.

Jāievēro hromatiskās koordinātas.

2.   MINIMĀLĀS PRASĪBAS RAŽOTĀJAM, PĀRBAUDOT ATBILSTĪBU

Attiecībā uz katru atstarotāja tipu apstiprinājuma marķējuma turētājs noteiktos laika intervālos veic vismaz šādus testus. Tie jāveic atbilstoši šo noteikumu nosacījumiem.

Ja kādā paraugā atklājas neatbilstība kādam testa veidam, pārbaudi turpina ar citiem paraugiem. Ražotājam jāveic pasākumi, lai nodrošinātu attiecīgās produkcijas atbilstību prasībām.

2.1.   Testu raksturojums

Atbilstības testēšana šajos noteikumos attiecas uz fotometriskajiem un kolometriksajiem parametriem un izturību pret ūdens iespiešanos.

2.2.   Izmantotās testu metodes

2.2.1.

Testus parasti veic saskaņā ar šajos noteikumos aprakstītajām metodēm.

2.2.2.

Ja atbilstības testu veic ražotājs, var izmantot ekvivalentas metodes, ja tam piekrīt kompetentā iestāde, kas ir atbildīga par apstiprināšanas testiem. Ražotāja pienākums ir pierādīt, ka izmantotās metodes ir ekvivalentas tām, kas norādītas šajos noteikumos.

2.2.3.

Lai īstenotu 2.2.1. un 2.2.2. punkta noteikumus, ir regulāri jākalibrē testēšanas aparatūra un jāveic ar to veikto mērījumu salīdzināšana ar kompetentās iestādes veiktajiem mērījumiem.

2.2.4.

Visos gadījumos standarta metodes ir tās, ko paredz šie noteikumi, īpaši attiecībā uz administratīvajām pārbaudēm un paraugu ņemšanu.

2.3.   Parauga ņemšana

Atstarotāju paraugus pārbaudes vajadzībām izvēlas no vienādu ražojumu partijas pēc nejaušības principa. Vienādu ražojumu partija ir viena tipa atstarotāju kopa, kas definēta atbilstīgi ražotāja ražošanas metodēm.

Vērtējumā galvenokārt ietver sērijveida ražojumus no atsevišķām ražotnēm. Tomēr ražotājs var apvienot dokumentāciju par vienu tipu, kas ražots dažādās ražotnēs, ja tās izmanto to pašu kvalitātes sistēmu un kvalitātes pārvaldību.

2.4.   Iegūtie un reģistrētie fotometriskie parametri

Pārbaudei izvēlētajiem atstarotājiem veic fotometriskos mērījumus punktos un hromatiskajās koordinātās, kas norādītas šajos noteikumos.

2.5.   Pieņemamības kritēriji

Ražotājs ir atbildīgs par pārbaudes rezultātu statistisko izpēti un par savu ražojumu pieņemamības kritēriju noteikšanu, saskaņojot tos ar kompetento iestādi, lai nodrošinātu atbilstību specifikācijām, kas šo noteikumu 8.1. punktā noteiktas ražojumu atbilstības pārbaudei.

Pieņemamības kritērijiem jābūt tādiem, lai ar 95 procentu ticamību minimālā varbūtība, ka iepriekš nepieteikta pārbaude atbilstoši 7. pielikuma norādījumiem (pirmajā paraugu ņemšanā) tiks izturēta, būtu 0,95.


18. PIELIKUMS

MINIMĀLĀS PRASĪBAS, KAS PARAUGU ŅEMŠANĀ JĀIEVĒRO INSPEKTORAM

1.   VISPĀRĪGI NOTEIKUMI

1.1.

Atbilstības prasības ir uzskatāmas par izpildītām no mehānikas un ģeometrijas viedokļa atbilstoši šo noteikumu prasībām, ja tādas ir paredzētas, ja vien atšķirības nepārsniedz ražošanā neizbēgamās novirzes.

1.2.

Attiecībā uz fotometriskajiem rādītājiem masveidā ražotu atstarotāju atbilstība netiek apstrīdēta, ja, pārbaudot jebkura nejauši izvēlēta atstarotāja fotometriskos rādītājus:

1.2.1.

neviens mērījuma rezultāts nelabvēlīgi neatšķiras par vairāk nekā 20 procentiem no šajos noteikumos noteiktajām minimālajām vērtībām.

1.2.2.

Atstarotājus ar redzamiem defektiem neņem vērā.

1.3.

Jāievēro hromatiskās koordinātas.

2.   PIRMĀ PARAUGU ŅEMŠANA

Pirmajā paraugu ņemšanā pēc nejaušas izvēles principa izvēlas četrus atstarotājus. Pirmos divus paraugus atzīmē ar A, bet otrus divus — ar B.

2.1.   Atbilstība netiek apstrīdēta

2.1.1.

Pēc paraugu ņemšanas procedūras, kas parādīta šā pielikuma 1. attēlā, masveidā ražotu atstarotāju atbilstība netiek apstrīdēta, ja atstarotāju mērījumu rezultātu nelabvēlīgās novirzes ir:

2.1.1.1.

A paraugam

A1:

viens atstarotājs

0 procenti,

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti;

A2:

abi atstarotāji vairāk nekā

0 procenti,

bet ne vairāk kā

20 procenti;

pāriet pie parauga B;

 

2.1.1.2.

B paraugam

B1:

abi atstarotāji

0 procenti.

2.2.   Atbilstība tiek apstrīdēta

2.2.1.

Pēc parauga ņemšanas procedūras, kas parādīta šā pielikuma 1. attēlā, masveidā ražotu atstarotāju atbilstība tiek apstrīdēta un tiek pieprasīts, lai ražotājs ievērotu (noregulētu) ražošanas prasības, ja atstarotāju pārbaudē konstatētas šādas novirzes:

2.2.1.1.

A paraugam

A3:

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

20 procenti,

bet ne vairāk kā

30 procenti;

2.2.1.2.

B paraugam

B2:

A2 gadījumā

 

viens atstarotājs vairāk nekā

0 procenti,

bet ne vairāk kā

20 procenti,

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti;

B3:

A2 gadījumā

 

viens atstarotājs

0 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

20 procenti,

bet ne vairāk kā

30 procenti.

2.3.   Apstiprinājums tiek atsaukts

Atbilstība tiek apstrīdēta un piemērots 9. punkts, ja pēc atstarotāju paraugu ņemšanas procedūras, kas parādīta šā pielikuma 1. attēlā, ir konstatētas šādas novirzes:

2.3.1.

A paraugam

A4:

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

30 procenti;

A5:

abi atstarotāji vairāk nekā

20 procenti;

2.3.2.

B paraugam

B4:

A2 gadījumā

 

viens atstarotājs vairāk nekā

0 procenti,

bet ne vairāk kā

20 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

20 procenti;

B5:

A2 gadījumā

 

abi atstarotāji vairāk nekā

20 procenti;

B6:

A2 gadījumā

 

viens atstarotājs

0 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

30 procenti.

3.   ATKĀRTOTA PARAUGU ŅEMŠANA

Divu mēnešu laikā pēc paziņojuma sniegšanas A3, B2, B3 gadījumā veic atkārtotu paraugu ņemšanu, izvēloties trešo atstarotāju paraugu pāri C un ceturto atstarotāju paraugu pāri D no produkcijas, kas saražota pēc prasību atbilstības nodrošināšanas.

3.1.   Atbilstība netiek apstrīdēta

3.1.1.

Pēc paraugu ņemšanas procedūras, kas parādīta šā pielikuma 1. attēlā, masveidā ražotu atstarotāju atbilstība netiek apstrīdēta, ja atstarotāju pārbaudē ir konstatētas šādas novirzes:

3.1.1.1.

C paraugam

C1:

viens atstarotājs

0 procenti,

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti;

C2:

abi atstarotāji vairāk nekā

0 procenti,

bet ne vairāk kā

20 procenti,

pāriet pie parauga D;

 

3.1.1.2.

D paraugam

D1:

C2 gadījumā

 

abi atstarotāji

0 procenti.

3.2.   Atbilstība tiek apstrīdēta

3.2.1.

Pēc paraugu ņemšanas procedūras, kas parādīta šā pielikuma 1. attēlā, masveidā ražotu atstarotāju atbilstība tiek apstrīdēta un tiek pieprasīts, lai ražotājs ievērotu (noregulētu) ražošanas prasības, ja atstarotāju pārbaudē konstatētas šādas novirzes:

3.2.1.1.

D paraugam

D2:

C2 gadījumā

 

viens atstarotājs vairāk nekā

0 procenti,

bet ne vairāk kā

20 procenti,

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti.

3.3.   Apstiprinājums tiek atsaukts

Atbilstība tiek apstrīdēta un piemērots 9. punkts, ja pēc atstarotāju paraugu ņemšanas procedūras, kas parādīta šā pielikuma 1. attēlā, ir konstatētas šādas novirzes:

3.3.1.

C paraugam

C3:

viens atstarotājs ne vairāk kā

20 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

20 procenti;

C4:

abi atstarotāji vairāk nekā

20 procenti;

3.3.2.

D paraugam

D3:

C2 gadījumā

 

viens atstarotājs 0 vai vairāk nekā

0 procenti,

viens atstarotājs vairāk nekā

20 procenti.

4   IZTURĪBA PRET ŪDENS IESPIEŠANOS

Attiecībā uz izturības pret ūdens iespiešanos pārbaudi jāpiemēro šāda procedūra.

Vienu no A parauga atstarotājiem pēc šā pielikuma 1. attēlā parādītās parauga ņemšanas procedūras pārbauda atbilstoši procedūrai, kas aprakstīta 8. pielikuma 1. punktā vai IVA klases atstarotājiem attiecīgi 14. pielikuma 3. punktā.

Atstarotāji ir uzskatāmi par pieņemamiem, ja tests ir izturēts.

Taču, ja A paraugs testu neiztur, šī pati procedūra jāveic diviem B parauga atstarotājiem un abiem tests ir jāiztur.

1. attēls

Image


Top