Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Galimybė geriau susipažinti su autorių teisių saugoma medžiaga – nenustatytų autorių teisių kūriniai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2012/28/ES – tam tikras leistinas nenustatytų autorių teisių kūrinių naudojimas

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ji skirta skatinti nenustatytų autorių teisių kūrinių*, laikomų viešųjų bibliotekų, švietimo įstaigų, muziejų, archyvų, garso ir vaizdo paveldo institucijų bei viešųjų transliuojančiųjų organizacijų kolekcijose, skaitmeninimą ir galimybę teisėtai susipažinti su jais internete visoje ES.

Šios organizacijos vykdo viešojo intereso misiją:

  • išsaugoti,
  • atkurti,
  • atgaminti ir
  • suteikti galimybę internete susipažinti su jų kolekcijomis kultūros ir švietimo reikmėms.

Po kruopščios paieškos* šioms organizacijoms bus suteikta teisė naudoti nenustatytų autorių teisių kūrinius savo reikmėms.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Direktyva taikoma kūriniams, kurie saugomi autorių teisių, kurie pirmą kartą buvo paskelbti ES valstybės narės teritorijoje arba, jei nebuvo paskelbti, pirmą kartą transliuoti (parodyti televizijoje ar internete, t. y. labiau ne rašytinėje, bet vaizdo žiniasklaidoje).

Ši direktyva taikoma kelių kategorijų kūriniams:

  • paskelbtoms knygoms, laikraščiams, žurnalams ir kitų rašytinių kūrinių forma paskelbtiems kūriniams;
  • kūriniams, kurie yra minėtų kategorijų kūrinių sudėtinė dalis;
  • kinematografiniai arba audiovizualiniai kūriniai bei fonogramos.

Nenustatytų autorių teisių kūrinio statusas

  • Į šios direktyvos taikymo sritį patenkančios organizacijos užtikrina, kad būtų sąžiningai atliekama teisių turėtojų kruopšti paieška – būtų tikrinami atitinkami šaltiniai nustatant nenustatytų autorių teisių kūrinio statusą.
  • Direktyvoje nurodoma, kad ES valstybės narės turi nustatyti atitinkamus šaltinius ir pateikti šaltinių sąrašą, kuris turi būti tikrinamas atliekant bent kruopščią paiešką.
  • Jei medžiaga laikoma neturinti nustatytų autorių teisių vienoje ES valstybėje narėje, ji tą patį statusą gauna visose kitose ES valstybėse narėse.
  • Jei vėl atsiranda kūrinio, kuris laikomas nenustatytų autorių teisių kūriniu, teisių turėtojas, direktyvoje numatoma, kad galima panaikinti nenustatytų autorių teisių kūrinio statusą ir teisių turėtojui skirti kompensaciją.

Duomenų bazė

Bus sukurta viena viešai prieinama Europos internetinė duomenų bazė, kurioje bus pateikiama informacija apie nenustatytų autorių teisių kūrinius, kaip antai:

  • teisių turėtojų paieškų rezultatai;
  • organizacijų taikytas nenustatytų autorių teisių kūrinių naudojimo būdas;
  • bet kokie naudotų nenustatytų autorių teisių kūrinių statuso pasikeitimai.

Taip bus užtikrinta, kad tiek paiešką vykdančios organizacijos, tiek teisių turėtojai ras informaciją apie nenustatytų autorių teisių kūrinių nustatymą ir naudojimą.

Leistini naudojimo būdai

Į direktyvos taikymo sritį patenkančios organizacijos gali naudoti nenustatytų autorių teisių kūrinį tik tikslams, susijusiems su jų viešojo intereso misijomis:

  • padaryti nenustatytų autorių teisių kūrinį viešai prieinamą;
  • atgaminti nenustatytų autorių teisių kūrinį skaitmeninimo, padarymo viešai prieinamais, indeksavimo, sisteminimo, išsaugojimo arba atkūrimo tikslais.

Organizacijos tokiais būdais naudodamos kūrinius gali gauti pajamų išimtinai tik patiriamoms nenustatytų autorių teisių kūrinių skaitmeninimo ir jų padarymo viešai prieinamais išlaidoms padengti.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2014 m. spalio 29 d. ir ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę tą pačią dieną.

KONTEKSTAS

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Nenustatytų autorių teisių kūriniai: kūriniai, kaip antai knygos, laikraščių ir žurnalų straipsniai bei filmai, kurių autorių teisės tebesaugomos, tačiau jų autoriai arba kiti tų teisių turėtojai nežinomi arba jų neįmanoma surasti siekiant gauti leidimus juos naudoti.
Kruopšti paieška: išsami paieška siekiant nustatyti ir (arba) surasti autorių teisėmis saugomos medžiagos autorių ar kitus teisių turėtojus.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2012/28/ES dėl tam tikro leistino nenustatytų autorių teisių kūrinių naudojimo (OL L 299, 2012 10 27, p. 5–12)

Žr. konsoliduotą versiją.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2017 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/1001 dėl Europos Sąjungos prekių ženklo (kodifikuota versija) (OL L 154, 2017 6 16, p. 1–99)

2012 m. balandžio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 386/2012 dėl su intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimu susijusių užduočių pavedimo Vidaus rinkos derinimo tarnybai (prekių ženklai ir dizainas), įskaitant Europos intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų stebėsenos centro sudarymą iš viešojo ir privačiojo sektorių atstovų (OL L 129, 2012 5 16, p. 1–6)

2001 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/29/EB dėl autorių teisių ir gretutinių teisių informacinėje visuomenėje tam tikrų aspektų suderinimo (OL L 167, 2001 6 22, p. 10–19)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 14.06.2018

Top