Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos vieno jūrų sektoriaus langelio aplinka

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2019/1239, kuriuo nustatoma Europos jūrų sektoriaus vieno langelio aplinka

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu nustatoma sąveiki Europos vieno jūrų sektoriaus langelio aplinka (EMSWe) su suderintomis sąsajomis*, siekiant supaprastinti pranešimų teikimo pareigas* į Europos Sąjungos (ES) uostus atplaukiantiems, juose esantiems ir iš jų išplaukiantiems laivams.
  • Jo tikslas – pagerinti Europos jūrų transporto sektoriaus konkurencingumą ir efektyvumą sumažinant administracinę naštą ir sukuriant skaitmeninius komponentus ir paslaugas, kad būtų suderintos esamos nacionalinės sistemos ir sumažintas dokumentų poreikis.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

EMSWe yra teisinė ir techninė elektroninio informacijos, susijusios su lankantis ES uostuose taikomomis pranešimų teikimo pareigomis, perdavimo sistema. Ją sudaro jūrų sektoriaus nacionalinių vieno langelio sistemų* tinklas su suderintomis pranešimų teikimo sąsajomis. Ji apima keitimąsi duomenimis per „SAFESeaNet“ ir kitas sistemas, taip pat:

  • naudotojų registro ir prieigos valdymo paslaugas;
  • bendrą adresavimo paslaugą;
  • EMSWe laivų duomenų bazę;
  • bendrą buvimo vietos duomenų bazę;
  • bendrą pavojingų medžiagų duomenų bazę;
  • laivų sanitarijos duomenų bazę.

Bendro EMSWe duomenų rinkinio sudarymas

Reglamentu nustatoma, kad kiekvienoje ES valstybėje narėje esama jūrų sektoriaus nacionalinė vieno langelio sistema turėtų būti tvarkoma kaip technologiškai neutralios ir sąveikios EMSWe pagrindas.

Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus siekiant sudaryti naują bendrą EMSWe duomenų rinkinį, įtraukiant ir patikslinant aktualiausius reikalavimus galiojančiuose nacionalinės arba ES teisės aktuose. Valstybės narės privalo pranešti Komisijai apie visas pranešimų teikimo pareigas ir reikalavimus, kylančius iš nacionalinės teisės aktų, taip pat apie visus duomenų elementus, kuriuos jos nori įtraukti į EMSWe duomenų rinkinį.

Deleguotuoju reglamentu (ES) 2023/205 papildomas Reglamentas (ES) 2019/1239, sukuriant naują I priedą, kuriame pateikiama visa informacija, kurią laivas turi pateikti įplaukdamas į uostą. Tai suteikia galimybę veiksmingiau dalytis duomenimis ir juos pakartotinai naudoti, sumažina pranešimų teikėjams tenkančią administracinę naštą ir pagerina nacionalinių institucijų keitimąsi duomenimis. Deleguotajame reglamente taip pat nustatomas EMSWe duomenų rinkinys, numatytas pagal Reglamento (ES) 2019/1239 3 straipsnį naujame II priede. Taip atsižvelgiama į ES, tarptautiniuose ir nacionaliniuose teisės aktuose nustatytus privalomus ataskaitų teikimo reikalavimus.

Suderintos pranešimų teikimo sąsajos

Komisija priims įgyvendinimo aktus, kuriais nustatys jūrų sektoriaus nacionalinių vieno langelio sistemų suderintos pranešimų teikimo sąsajos modulio funkcines ir technines specifikacijas, kad jos būtų sąveikios su įvairiomis technologijomis ir naudotojų pranešimo sistemomis.

Įgyvendinimo reglamente (ES) 2023/204 nustatytos EMSWe techninės specifikacijos, standartai ir procedūros.

Vienkartinio duomenų pateikimo principas

Konvencijoje dėl tarptautinės jūrų laivybos sąlygų lengvinimo nustatyta, kad valdžios institucijos visais atvejais turi reikalauti pranešti tik svarbiausią informaciją ir kuo labiau sumažinti informacijos elementų skaičių. Pagal reglamentą valstybės narės turi užtikrinti, kad laivų operatorių per vieną lankymąsi uoste būtų prašoma informaciją pateikti tik vieną kartą ir kad atitinkami pateikti duomenys būtų saugomi pakartotiniam naudojimui.

Bendrosios paslaugos

Komisija nustato, kad EMSWe komponentai yra:

  • bendras naudotojų registras ir prieigos valdymo sistema, skirta pranešimų teikėjams ir duomenų paslaugų teikėjams tais atvejais, kai reikalingas tapatumo nustatymas;
  • papildoma savanoriška bendra adresavimo paslauga, jeigu suderintos pranešimų teikimo sąsajos modulis yra visiškai įgyvendintas;
  • laivų duomenų bazė, kurioje pateikiamas laivų identifikavimo informacijos bei duomenų sąrašas ir įrašai apie jiems taikomas pranešimų teikimo išimtis;
  • bendra buvimo vietos duomenų bazė, kurioje pateikiamas orientacinis buvimo vietos kodų ir uosto įrenginių kodų, užregistruotų Tarptautinės jūrų organizacijos pasaulinės integruotos laivybos informacinės sistemos duomenų bazėje, sąrašas;
  • bendra pavojingų medžiagų duomenų bazė, kurioje pateikiamas sąrašas pavojingų ir aplinką teršiančių prekių, apie kurias turi būti pranešta;
  • bendra laivų sanitarijos duomenų bazė, kurioje galima būtų gauti ir saugoti duomenis, susijusius su jūrinėmis sveikatos deklaracijomis;
  • daugiametis įgyvendinimo planas, kuris yra kasmet peržiūrimas.

Po atitinkamų konsultacijų su valstybių narių ekspertais Komisija kasmet priima ir patikslina daugiametį įgyvendinimo planą.

Kiekviena valstybė narė paskiria kompetentingą nacionalinę instituciją, turinčią aiškius teisinius įgaliojimus EMSWe nacionalinio koordinatoriaus funkcijai atlikti.

Šiuo reglamentu nedraudžiama muitinėms tarpusavyje arba muitinėms ir įmonėms tarpusavyje keistis informacija, naudojantis Reglamente (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, nurodytomis elektroninėmis duomenų apdorojimo priemonėmis (žr. santrauką).

Panaikinimas

Nuo 2025 m. rugpjūčio 15 d. Reglamentu (ES) 2019/1239 panaikinama Direktyva 2010/65/ES (žr. santrauką).

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2025 m. rugpjūčio 15 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Suderintos pranešimų teikimo sąsajos modulis – tarpinės programinės įrangos komponentas jūrų sektoriaus nacionalinėje vieno langelio sistemoje, per kurį informacija gali būti keičiamasi tarp pranešimo teikėjo naudojamos informacinės sistemos ir atitinkamos jūrų sektoriaus nacionalinės vieno langelio sistemos.
Pranešimų teikimo pareiga – pareiga teikti informaciją, susijusią su lankymusi uoste, kurią reikalaujama pateikti remiantis ES, tarptautiniais ir nacionalinės teisės aktais (išvardytais priede).
Jūrų sektoriaus nacionalinė vieno langelio sistema – nacionaliniu mastu sukurta ir valdoma techninė platforma, skirta informacijai gauti, ja keistis ir elektroniniu būdu perduoti, siekiant vykdyti pranešimų teikimo pareigas, kuri apima bendrai apibrėžtą prieigos teisių valdymą, suderintos pranešimų teikimo sąsajos modulį bei grafinę naudotojo sąsają, skirtus ryšiams palaikyti su atitinkamų institucijų sistemomis ir duomenų bazėmis nacionaliniu ir ES lygmenimis.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1239, kuriuo nustatoma Europos jūrų sektoriaus vieno langelio aplinka ir panaikinama Direktyva 2010/65/ES (OL L 198, 2019 7 25, p. 64–87).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2022 m. lapkričio7 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2023/205, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1239 papildomas nuostatomis dėl Europos jūrų sektoriaus vieno langelio aplinkos duomenų rinkinio nustatymo ir iš dalies keičiamas jo priedas (OL L 33, 2023 2 3, p. 24–230).

2022 m. spalio 28 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/204, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2019/1239 nustatomos Europos jūrų sektoriaus vieno langelio aplinkos techninės specifikacijos, standartai ir procedūros (OL L 33, 2023 2 3, p. 1–23).

2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB (OL L 257, 2014 8 28, p. 73–114).

2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (nauja redakcija) (OL L 269, 2013 10 10, p. 1–101).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 952/2013 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/65/ES dėl pranešimo formalumų, taikomų į valstybių narių uostus įplaukiantiems ir (arba) iš jų išplaukiantiems laivams, kuria panaikinama Direktyva 2002/6/EB (OL L 283, 2010 10 29, p. 1–10).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 21.04.2023

Top