EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nacionalinių konkurencijos institucijų įgaliojimas veiksmingam vykdymo užtikrinimui

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2019/1, įgalinanti ES šalių konkurencijos institucijas, kad jos būtų veiksmingesnės vykdymo užtikrintojos, ir užtikrinanti tinkamą ES vidaus rinkos veikimą

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Šis teisės aktas:

  • ES šalių konkurencijos institucijoms užtikrina būtinas nepriklausomumo garantijas, išteklius ir vykdymo užtikrinimo bei baudų skyrimo įgaliojimus tam, kad savo jurisdikcijoje galėtų juos veiksmingai taikyti įmonių susitarimams ir praktikoms, ribojančioms konkurenciją;
  • taikomas pirmiausia tuomet, kai taikomi antikonkurenciniai susitarimai, draudžiami Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 101 straipsniu (karteliai*) ir 102 straipsniu (piktnaudžiavimas dominuojančia padėtimi*) taikomi tai pačiai bylai arba individualiai, arba kartu su nacionaline konkurencijos teise;
  • leidžia konkurencijos institucijoms bendradarbiauti siekiant užtikrinti, kad įmonės negalėtų išvengti vykdymo ir būtų užtikrintas sklandus ES vidaus rinkos veikimas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Nacionalinės konkurencijos institucijos turi įgaliojimus:

  • atlikti patikrinimus, apie kuriuos iš anksto nepranešama, įskaitant teisę patekti į patalpas, tikrinti išrašus, užplombuoti pastatus ir apklausti darbuotojus;
  • tikrinti įmonių direktorių, vadovų ir kitų darbuotojų namus, jei kyla pagrįstas įtarimas, kad ten bus rastos atitinkamos knygos ar kiti įrašai;
  • reikalauti, kad įmonės per nustatytą ir protingą laikotarpį pateiktų visą būtiną informaciją;
  • pakviesti į apklausą įmonės atstovą;
  • reikalauti nutraukti neteisėtą praktiką ir imtis atitinkamų veiksmų, įskaitant elgesio ar struktūrinę taisomąją priemonę, siekiant šio tikslo skirti laikinąsias priemones arba padaryti, kad įmonių pasiūlyti įsipareigojimai būtų privalomi;
  • savo pačių vykdomose procedūrose skirti veiksmingas, proporcingas ir atgrasomas baudas, arba prašyti jas skirti vykstant nebaudžiamajam teismo procesui ne tik už SESV 101 ir 102 straipsnių pažeidimus, bet ir kai įmonės tyčia ar dėl neatsargumo nepaiso tyrimo įgaliojimų;
  • taip pat skirti veiksmingas, proporcingas ir atgrasomas periodines baudas, kad būtų privalomai paisoma jų įgaliojimų atlikti tyrimus ir priimti sprendimus.
  • taikyti veiksmingas baudų sušvelninimo programas, skatinančias įmones pranešti apie kartelius visoje ES;
  • teikti viena kitai savitarpio pagalbą, kad, pavyzdžiui, įmonės, turinčios turto kitose ES šalyse, negalėtų išvengti baudų mokėjimo.

Visi darbuotojai turi:

  • veikti nepriklausomai nuo politinės ar kitos išorinės įtakos;
  • nesiekti ir nepriimti jokių nurodymų iš valdžios ar bet kurio kito viešojo ar privačiojo subjekto;
  • susilaikyti nuo veiksmų, kurie yra nesuderinami su jų pareigų atlikimu;
  • palikę nacionalinę konkurencijos instituciją protingą laikotarpį neprisidėti prie procedūrų, kurios galėtų sukelti interesų konfliktus.

Asmenys, kurie priima pagrindinius vykdymo sprendimus, turi būti apsaugoti nuo savavališkų atleidimų ir gali būti atleisti tik tokiu atveju, jei yra pripažinti padarę sunkų nusižengimą arba nebeatitinka jų darbui atlikti keliamų sąlygų.

Nacionalinių konkurencijos institucijų sprendimus priimančių organų nariai atrenkami, įdarbinami ar skiriami pagal aiškias ir skaidrias procedūras.

ES šalys užtikrina, kad konkurencijos institucijos:

  • gerbs kaltinamųjų teises, įskaitant teisę teisė būti išklausytam ir teisę į veiksmingą teisinę gynybą teisme;
  • atliks vykdymo procedūras per protingą laikotarpį;
  • turės pakankamą skaičių kvalifikuotų darbuotojų ir pakankamai finansinių, techninių ir technologinių išteklių, kurie yra būtini, kad jos galėtų atlikti savo pareigas;
  • teiks pagalbą kolegoms iš kitų ES šalių siekiant pranešti apie procedūrinius aktus arba užtikrinti baudų mokėjimą tarp valstybių.

Baudos, taikomos vienai ar kelioms įmonėms už neteisėtus veiksmus, turi:

  • atspindėti pažeidimo sunkumą ir trukmę;
  • turėtų būti ne mažesnis nei 10 % atitinkamos įmonės bendros pasaulinės apyvartos per finansinius metus, ėjusius prieš sprendimus skirti bausmes.

Baudų sušvelninimo programa siūloma taikyti įmonei, kuri praneša, kad dalyvauja slaptame kartelyje*:

  • atleidimą nuo baudų, jei ji pirmoji pateikė įrodymus, kurie leidžia konkurencijos institucijoms atlikti tikslinius patikrinimus arba yra pakankami, kad konkurencijos institucijos galėtų nustatyti pažeidimą;
  • sumažintas baudas, jei ji pateikia įrodymus, kurie, palyginti su įrodymais, kuriuos konkurencijos institucija jau turi, duoda didelės pridėtinės vertės siekiant įrodyti pažeidimą.

Iki 2024 m. gruodžio 12 d. Europos Komisija turi pateikti ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai apie direktyvos perkėlimą į nacionalinę teisę ir jos įgyvendinimą.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2019 m. vasario 3 d. ES šalys turi ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2021 m. vasario 4 d.

KONTEKSTAS

Veiksmingi nacionalinių konkurencijos institucijų ir Komisijos veiksmai prieš neteisėtą verslo praktiką padeda užtikrinti sąžiningesnę ir atviresnę konkurenciją ES. Jie apsaugo visuomenę ir įmones nuo dirbtinai sukeltų kainų už prekes bei paslaugas ir padidina galimybes rinktis novatoriškus produktus.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Kartelis – dviejų arba daugiau konkurentų sudarytas susitarimas, kuriuo siekiama koordinuoti jų konkurencinį elgesį rinkoje arba daryti įtaką konkurencijai rinkoje, kaip antai pirkimo ar pardavimo kainų nustatymas, rinkų ir klientų pasidalijimas, įskaitant antikonkurencinį veiksmų derinimą konkursuose (neteisėta praktika, kai konkuruojančios šalys susitaria pasirinkti konkurso laimėtoją, o kitos šalys teikia nekonkurencingus pasiūlymus).
Piktnaudžiavimas dominuojančia padėtimi – veiksmai, kaip antai nesąžiningos kainos nustatymas ar gamybos ribojimas, kuriuos taiko įmonė, turinti galią rinkoje, leidžiančią veikti nepriklausomai nuo jos konkurentų ir klientų. Didesnė nei 40 % užimama rinkos dalis – tai naudinga pirmoji nuoroda, kad įmonė galimai užima dominuojančią padėtį.
slaptas kartelis – kartelis, apie kurio egzistavimą iš dalies arba visiškai slepiama.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2018 m. gruodžio 11 d Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/1, kuria siekiama įgalinti valstybių narių konkurencijos institucijas, kad jos būtų veiksmingesnės vykdymo užtikrintojos, ir kuria užtikrinamas tinkamas vidaus rinkos veikimas (OL L 11, 2019 1 14, p. 3–33)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – VII antraštinė dalis – Konkurencijos, mokesčių ir teisės aktų derinimo bendrosios taisyklės – 1 skyrius – Konkurencijos taisyklės – 1 skirsnis – Įmonėms taikomos taisyklės – 101 straipsnis (EB sutarties ex 81 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 88–89)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – VII antraštinė dalis – Konkurencijos, mokesčių ir teisės aktų derinimo bendrosios taisyklės – 1 skyrius – Konkurencijos taisyklės – 1 skirsnis – Įmonėms taikomos taisyklės – 102 straipsnis (EB sutarties ex 82 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 89)

2002 m. gruodžio 16 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1/2003 dėl konkurencijos taisyklių, nustatytų Sutarties 81 ir 82 straipsniuose, įgyvendinimo (OL L 1, 2003 1 4, p. 1–25)

Paskesni Reglamento (EB) Nr. 1/2003 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 28.03.2019

Top