EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES išorės veiksmų finansavimo priemonių praktinis pritaikymas

Šiuo reglamentu nustatoma bendra sistema, skirta priemonių, kurias finansuoja Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos priemonės, įgyvendinimui. Pagrindinės procedūros buvo centralizuotos į vieną teisės aktą, kuriuo nustatomos taisyklės, taikomos veiksmų programoms ir atskiriems projektams šioje srityje.

DOKUMENTAS

2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 236/2014, kuriuo nustatomos bendros Sąjungos išorės veiksmų finansavimo priemonių įgyvendinimo taisyklės ir procedūros.

SANTRAUKA

ES priėmė įvairias finansines priemones, kad paremtų savo išorės veiksmus 2014-2020 m. laikotarpiu:

Šių priemonių finansavimo sprendimuose nurodomi reikalingi veiksmai, jų tikslai ir numatomi rezultatai, taip pat biudžetas ir orientaciniai terminai.

Kad šios priemonės būtų veiksmingos, šiuo bendruoju reglamentu dėl įgyvendinimo buvo priimtos bendros ir supaprastintos taisyklės.

ORIENTACINĖ FINANSAVIMO PROGRAMA

Kiekviena finansinė priemonė turi atitikti orientacinę daugiametę programą, kad, prireikus, veiksmai galėtų būti įgyvendinti per kelerius metus. Finansavimo sprendimai turi būti priimami kaip metinės veiksmų programos ir specialios priemonės (jeigu tai reikalinga dėl situacijos arba nenumatytų poreikių).

Taip pat gali būti svarstomos techninės paramos priemonės (pavyzdžiui, administracinės paramos, projekto parengimo ir stebėsenos išlaidos).

FINANSAVIMO BŪDAI

ES finansinė parama gali būti teikiama keliais būdais, kaip antai per:

  • dotacijas;
  • paslaugų, prekių arba darbų pirkimo sutartis;
  • įnašus į Komisijos sukurtus patikos fondus;
  • paramą biudžetui;
  • finansines priemones, pavyzdžiui, paskolas arba garantijas, kurias teikia Europos investicijų bankas.

Finansuojami veiksmai taip pat turi atitikti ES finansinio reglamento taisykles ir užtikrinti, kad bus atsižvelgiama į ES finansinius interesus.

Turimi ištekliai privalo būti skiriami siekiant padidinti veiksmų efektyvumą ir bendrą poveikį bei sustiprinti jų suderinamumą ir papildomumą.

PILIETINĖS VISUOMENĖS IR VIETOS VEIKĖJŲ DALYVAVIMAS

Pilietinės visuomenės organizacijos ir vietos valdžios institucijos turėtų vaidinti svarbų vaidmenį veiksmų įgyvendinime, visų pirma juos rengiant, įgyvendinant ir stebint. Tarptautinės organizacijos ir plėtros agentūros turėtų dirbti su NVO.

Visi siūlomi veiksmai taip pat turėtų būti grindžiami demokratijos skatinimo ir žmogaus teisių apsaugos principais paramą gaunančiose šalyse.

ES FONDŲ MATOMUMAS IR STEBĖSENA

Reglamentu nustatomos priemonės ES pagalbos matomumui užtikrinti. Komisija turi užtikrinti, kad kiekviena finansavimo priemonė būtų stebima naudojant aiškius, skaidrius ir išmatuojamus rodiklius. Jei būtina, veiksmų poveikis gali būti nustatomas atliekant išorinį vertinimą.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Reglamentas (ES) Nr. 236/2014

2014 1 1

-

OL L 77, 2014 3 15

Paskutinį kartą atnaujinta: 30.06.2014

Top