Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Motociklų, mopedų ir keturračių tipo patvirtinimo bei rinkos priežiūros reikalavimai ES

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 168/2013 dėl dviračių ir triračių transporto priemonių bei keturračių patvirtinimo ir rinkos priežiūros

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šio reglamento pagrindinis tikslas – sumažinti transporto keliamą taršą ir padidinti naujų L kategorijos transporto priemonių* funkcinę saugą.
  • Juo siekiama patobulinti ES funkcinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus L kategorijos transporto priemonėms, kaip sąlygą transporto priemonių registravimui.
  • Jis taip pat taikomas enduro motociklams, trialo motociklams ir sunkiesiems visureigiams kvadraciklams, skirtiems važiuoti tiek keliu, tiek bekele.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Patvirtinimo ir rinkos priežiūros institucijos

ES valstybės narės turi skirti:

  • patvirtinimo institucijas, kurios užtikrintų, kad tam tikras transporto priemonės tipas atitinka įstatymuose nurodytus įvairius administracinius ir techninius reikalavimus;
  • rinkos priežiūros institucijas, kurios užtikrintų, kad rinkoje esančios transporto priemonės, sistemos, komponentai arba atskiri techniniai mazgai atitinka reikalavimus ir nekelia pavojaus sveikatai, saugumui ar bet kuriam kitam viešojo intereso apsaugos aspektui.

Tipo patvirtinimas

  • Tipo patvirtinimo reikalavimai nustatomi (transporto priemonių) gamintojams, patvirtinimo institucijoms ir techninėms tarnyboms (pavyzdžiui, tikrinimo įstaigoms). Jei transporto priemonė atitinka išsamius reikalavimus, šiuo transporto priemonės tipu gali būti prekiaujama ES rinkoje.
  • Gamintojas turi kartu su kiekviena transporto priemone pateikti atitikties sertifikatą – tai leidžia savininkui užregistruoti transporto priemonę.

Funkcinės saugos reikalavimai

Reglamente nurodomi šie saugos reikalavimai:

  • nauji motociklai, kurių variklių tūris yra didesnis nei 125 cm3, privalo turėti antiblokavimo stabdžių sistemą;
  • dviračiuose motocikluose, kurių variklių tūris yra mažesnis nei 125 cm3, turi būti sumontuota antiblokavimo ar kombinuota stabdžių sistema arba, gamintojo pasirinkimu, abiejų tipų stabdžių sistemos;
  • siekiant užtikrinti geresnį matomumą:
    • nuo 2014 m. liepos mėn. visose naujo tipo L kategorijos transporto priemonėse turi būti įrengtas mechanizmas, kuris automatiškai įjungia šviesas:
    • nuo 2016 m. sausio 1 d. šis reikalavimas taikomas visiems šių transporto priemonių tipams;
  • kvadracikluose ir kito tipo triratėse bei keturratėse L kategorijos transporto priemonėse turi būti sumontuotas diferencialas (kuris leidžia tos pačios ašies ratams suktis skirtingu greičiu), kad būtų užtikrinti saugūs posūkiai.

Aplinkosauginio veiksmingumo reikalavimai

  • Kad gautų tipo patvirtinimą, L kategorijos transporto priemonė turi būti patikrinta atliekant aštuonių tipų bandymus, pagal kuriuos, be kita ko, galima įvertinti degalų garavimo išlakas (degalų garus), taršos kontrolės įtaisus, energijos vartojimo efektyvumą ir garsą.
  • Reglamentu nustatomi aplinkosaugos reikalavimai dviem išmetamo teršalų kiekio mažinimo standartams. Pirmasis standartas („Euro 4“) privalomas naujo tipo transporto priemonėms nuo 2016 m. sausio 1 d. Antrasis standartas („Euro 5“) taikomas nuo 2020 m., kad gamintojai ir tiekėjai galėtų planuoti vidutinės trukmės laikotarpiu.

Gamintojų, jų atstovų, importuotojų ir platintojų pareigos

Reglamentu nustatomos visų tiekimo grandinės dalyvių pareigos:

  • jei transporto priemonė kelia didelį pavojų naudotojams arba aplinkai, gamintojas arba kiti tiekimo grandinės dalyviai privalo imtis veiksmingų apsaugos priemonių, įskaitant transporto priemonių atšaukimą;
  • gamintojai privalo įgaliotiems platintojams ir remonto įmonėms, taip pat nepriklausomiems veiklos vykdytojams suteikti neribotą prieigą prie borto diagnostikos sistemos naudojant standartizuotą jungtį ir interneto svetainėse pateikti informaciją apie transporto priemonės remontą bei priežiūrą. Tai netaikoma „mažomis serijomis“ gaminamoms transporto priemonėms.

Deleguotieji ir įgyvendinimo aktai

Europos Komisija priėmė keletą deleguotųjų aktų, kuriais papildomas Reglamentas (ES) Nr. 168/2013:

  • Deleguotuoju reglamentu (ES) Nr. 3/2014 nustatomi su funkcine sauga susiję išsamūs techniniai reikalavimai ir bandymų procedūros, kad būtų galima patvirtinti L kategorijos transporto priemones ir tokioms transporto priemonėms skirtas sistemas, komponentus bei atskirus techninius mazgus ir vykdyti šios rinkos priežiūrą. Jis buvo iš dalies pakeistas Deleguotuoju reglamentu (ES) 2016/1824, pritaikant jį prie technikos pažangos;
  • Deleguotuoju reglamentu (ES) Nr. 134/2014, kuriuo nustatomi aplinkosauginio ir varymo sistemų veiksmingumo reikalavimai ir iš dalies pakeičiamas Reglamento (ES) Nr. 168/2013 V priedas. Šis reglamentas buvo iš dalies pakeistas Deleguotuoju reglamentu (ES) 2016/1824 ir Deleguotuoju reglamentu (ES) 2018/295, siekiant pagerinti techninius reikalavimus ir bandymų procedūras bei pritaikyti juos prie technikos pažangos.

Komisija taip pat priėmė Įgyvendinimo reglamentą (ES) Nr. 901/2014 dėl dviračių ir triračių transporto priemonių bei keturračių patvirtinimo ir rinkos priežiūros administracinių reikalavimų. Šis įgyvendinimo aktas buvo iš dalies pakeistas Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2016/1825 ir Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2020/239.

Ankstesnio teisės akto panaikinimas

Nuo 2016 m. sausio 1 d. Reglamentu (ES) Nr. 168/2013 pakeičiama ir panaikinama Direktyva 2002/24/EB.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2016 m. sausio 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

L kategorijos transporto priemonės – lengvosios variklinės transporto priemonės, kaip antai motoriniai dviračiai, dviračiai ir triračiai mopedai, motociklai (su priekabomis arba be jų), triračiai ir keturračiai.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2013 m. sausio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 168/2013 dėl dviračių ir triračių transporto priemonių bei keturračių patvirtinimo ir rinkos priežiūros (OL L 60, 2013 3 2, p. 52–128)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 168/2013 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2014 m. liepos 18 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 901/2014, kuriuo įgyvendinamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 168/2013 dėl dviračių ir triračių transporto priemonių bei keturračių patvirtinimo ir rinkos priežiūros administracinių reikalavimų (OL L 249, 2014 8 22, p. 1–202)

Žr. konsoliduotą versiją.

2013 m. gruodžio 16 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 134/2014, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 168/2013 papildomas aplinkosauginio ir varymo sistemų veiksmingumo reikalavimais ir iš dalies keičiamas jo V priedas (OL L 53, 2014 2 21, p. 1–10)

Žr. konsoliduotą versiją.

2013 m. lapkričio 21 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 44/2014, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 168/2013 papildomas nuostatomis dėl transporto priemonių konstrukcijos ir dviračių ar triračių transporto priemonių bei keturračių tipo patvirtinimo bendrųjų reikalavimų (OL L 25, 2014 1 28, p. 1–102)

Žr. konsoliduotą versiją.

2013 m. spalio 24 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 3/2014, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 168/2013 papildomas nuostatomis dėl dviračių bei triračių transporto priemonių ir keturračių patvirtinimui taikomų transporto priemonių funkcinės saugos reikalavimų (OL L 7, 2014 1 10, p. 1–12)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 28.05.2021

Top