Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos bei ataskaitų teikimo mechanizmas

ES stebėsenos mechanizmo reglamentu (SMR) atnaujinama šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos bei ataskaitų teikimo sistema. Dabar ES ir ES šalys turi savo ataskaitose pateikti kokybiškesnius duomenis ir apimti naujas sritis, kaip antai anglies dioksido mažinimo strategijas.

DOKUMENTAS

2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 525/2013 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos bei ataskaitų ir kitos su klimato kaita susijusios nacionalinio bei Sąjungos lygmens informacijos teikimo mechanizmo ir kuriuo panaikinamas Sprendimas Nr. 280/2004/EB.

SANTRAUKA

Reglamente patikslinama ir sustiprinama ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimo stebėsenos bei ataskaitų teikimo sistema, siekiant suteikti geresnę platformą ES veiksmams kovojant su klimato kaita.

Pagrindinė šios sistemos dalis - ŠESD stebėsenos mechanizmas, sukurtas 1993 m., kad ES ir ES šalys galėtų stebėti pažangą mažinant žmogaus sukeltus išmetimus, kurie prisideda prie klimato kaitos, įskaitant įsipareigojimą iki 2020 m. 20% sumažinti Europos išmetamų teršalų kiekį.

Patikslinto ŠESD mechanizmo pagrindiniai tikslai yra šie:

  • didinti pateikiamų duomenų kokybę;
  • sudaryti sąlygas įgyvendinti 2009 m. ES klimato kaitos ir energetikos dokumentų rinkinį, tiksliai stebint ES ir ES šalių pažangą siekiant 2013-2020 m. teršalų išmetimo tikslų;
  • rengiant šiltnamio efektą sukeliančių dujų apskaitos registrus atsižvelgti į naujausias tarptautines priemonių (dujų visuotinio atšilimo potencialo) ir metodologijų naudojimo gaires (TKKK gairės).

Nauja ataskaitų teikimo pareiga

ES šalys ir ES vardu veikianti Europos Komisija, laikydamosi tarptautiniu lygiu pagal Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) procesą suderintų ataskaitų teikimo nuostatų, turi parengti anglies dioksido kiekio mažinimu grindžiamas vystymosi strategijas (kuriomis siekiama, kad Europos ekonomika labiau tausotų klimatą ir sunaudotų mažiau energijos). ES šalys turi pateikti ataskaitas apie šias strategijas ne vėliau kaip 2015 m. sausio 9 d., o po to - kas dvejus metus.

Europos Komisija ir ES šalys turi nustatyti ir įgyvendinti ŠESD politikos, priemonių ir prognozių nacionalines sistemas. Jų tikslas - didinti informacijos, pateikiamos ataskaitose, parengimą laiku, jos skaidrumą, tikslumą, nuoseklumą, palyginamumą ir išsamumą.

Kovos su klimato kaita srityje ES šalys taip pat turi pateikti ataskaitas apie savo:

  • finansinę ir technologinę paramą besivystančioms šalims ;
  • pajamų, gautų aukcionuose pardavus leidimus ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje (ES ATLPS), panaudojimą (ne mažiau kaip pusė šių pajamų turi būti panaudotos kovojant su klimato kaita ES ir kitose šalyse).

Šis reglamentas sudaro teisinį pagrindą ir bus taikomas atliekant ES šalių prisitaikymo prie klimato kaitos ES vidaus peržiūrą. Ši peržiūra apims sektorių, įskaitant būsto, žemės ūkio, atliekų ir transporto (ne aviacijos ar tarptautinės laivybos), teršalų išmetimo duomenis pagal Sprendimą dėl pastangų pasidalijimo (Sprendimas 406/2009/ES).

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Reglamentas (ES) Nr. 525/2013

2013 7 8

-

OL L 165, 2013 6 18

paskutinis atnaujinimas 28.11.2014

Top