Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jūrinių teritorijų planavimas užtikrinant tvarų Europos jūrinių teritorijų vystymą ir augimą

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2014/89/ES, kuria nustatoma jūrinių teritorijų planavimo sistema

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Direktyva nustatomas ES šalių bendras jūrinių teritorijų planavimo metodas. Tai leidžia kiekvienai ES šaliai planuoti savo jūrinę veiklą, tačiau šis planavimo procesas – nacionaliniu, regioniniu ar vietos lygmenimis – dabar yra labiau suderintas visoje ES dėl bendro laikotarpio ir bendrų būtiniausių reikalavimų įvedimo. Šia naująja sistema siekiama skatinti:

  • tvarų jūrų regionų ekonomikos, vadinamosios ES mėlynosios ekonomikos, augimą;
  • tvarų jūrinių teritorijų vystymąsi;
  • tausų jūrų išteklių naudojimą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Jūrinėse teritorijose kyla daug konfliktų dėl šių teritorijų naudojimo ir vystymo, pavyzdžiui, turizmui, žvejybai ir akvakultūrai, žaliavų gavybai, jūrų transporto maršrutams, saugomoms jūrų teritorijoms ir pan. Jose taip pat kyla bendrų sunkumų, kaip antai trapios ekosistemos, klimato kaitos ir taršos poveikis.

Jūrinių teritorijų planavimu siekiama sudaryti sąlygas viešosios valdžios institucijoms organizuoti žmogaus veiklą jūrų zonose, kad būtų pasiekti ekologiniai, ekonominiai ir socialiniai tikslai.

Jūrinių teritorijų planai

Direktyva reikalaujama, kad ES šalys parengtų jūrinių teritorijų planus ne vėliau kaip iki 2021 m. kovo 31 d. Šiuose planuose jos turi sužymėti žmogaus veiklą savo jūrų vandenyse ir nustatyti veiksmingiausią savo jūrinių teritorijų plėtros kryptį.

Žemėlapiuose turi būti atsižvelgta į sausumoje ir jūroje vykdomos veiklos sąsajas, taip pat aplinkosauginius, ekonominius, socialinius ir saugos aspektus. ES šalys turi užtikrinti geriausių turimų ekonominių, socialinių ir aplinkosauginių duomenų naudojimą.

Procese turi dalyvauti visuomenė ir suinteresuotieji subjektai (pavyzdžiui, energijos ir transporto paslaugų teikėjai, aplinkosauginės grupės ir pan.).

Bendradarbiavimas su kitomis ES ir ES nepriklausančiomis šalimis

ES šalys, kurių jūrų vandenys ribojasi, taip pat turi bendradarbiauti, siekdamos užtikrinti, kad jūrinių teritorijų planai būtų nuoseklūs ir koordinuojami visame atitinkamame jūrų regione. Jeigu ES šalių jūrų vandenys ribojasi su ES nepriklausančių šalių jūrų vandenimis, jos turi siekti bendradarbiauti.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2014 m. rugsėjo 17 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2016 m. rugsėjo 18 d.

KONTEKSTAS

ES, įgyvendindama strategiją „Europa 2020“, siekia iki 2020 m. tapti pažangia, tvaria ir integracine ekonomika. Ši direktyva yra ypač svarbi siekiant ES tikslo vystyti Europos mėlynąją ekonomiką.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/89/ES, kuria nustatoma jūrinių teritorijų planavimo sistema (OL L 257, 2014 8 28, p. 135–145)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Inovacijos mėlynojoje ekonomikoje. Mūsų jūrų ir vandenynų potencialo panaudojimas darbo vietoms kurti ir ekonomikai kelti“ (COM(2014)0254 final/2, 2014 m. gegužės 8 d.)

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Mėlynasis augimas. Tvaraus jūrų ir jūrininkystės sektoriaus augimo galimybės“ (COM(2012) 494 final, 2012 m. rugsėjo 13 d.)

paskutinis atnaujinimas 26.09.2018

Top