EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31976L0114

1975 m. gruodžio 18 d. Tarybos direktyva dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų identifikavimo lenteles, įrašus, tų lentelių tvirtinimo vietą ir būdus, suderinimo

OL L 24, 1976 1 30, p. 1–5 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/10/2014; panaikino 32009R0661

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1976/114/oj

31976L0114



Oficialusis leidinys L 024 , 30/01/1976 p. 0001 - 0005
specialusis leidimas suomių kalba: skyrius 13 tomas 4 p. 0175
specialusis leidimas graikų k.: skyrius 13 tomas 3 p. 0144
specialusis leidimas švedų kalba: skyrius 13 tomas 4 p. 0175
specialusis leidimas ispanų kalba: skyrius 13 tomas 4 p. 0184
specialusis leidimas portugalų kalba skyrius 13 tomas 4 p. 0184


Tarybos direktyva

1975 m. gruodžio 18 d.

dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų identifikavimo lenteles, įrašus, tų lentelių tvirtinimo vietą ir būdus, suderinimo

(76/114/EEB)

EUROPOS BENDRIJŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Europos ekonominės bendrijos steigimo sutartį, ypač jos 100 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę [1],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

kadangi techniniai reikalavimai, kuriuos motorinės transporto priemonės turi atitikti pagal nacionalinius įstatymus, inter alia, siejasi su identifikavimo lentelėmis, įrašais, tų lentelių tvirtinimo vieta ir būdais;

kadangi šie reikalavimai atskirose valstybėse narėse skiriasi; kadangi dėl to būtina, kad visos valstybės narės arba papildytų, arba vietoje galiojančių jose nuostatų priimtų vienodus reikalavimus, ypač siekiant, kad EEB tipo patvirtinimo tvarka, kuri buvo svarstoma 1970 m. vasario 6 d. Tarybos direktyvoje 70/156/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tipo patvirtinimą, suderinimo [3], galėtų būti taikoma kiekvienam transporto priemonės tipui;

kadangi nacionalinių įstatymų, reglamentuojančių motorines transporto priemones, suderinimas apima abipusį kiekvienos valstybės narės pagal bendrus reikalavimus atliktų patikrų pripažinimą; kadangi siekiant, kad ta sistema veiktų, tuos reikalavimus visos valstybės narės turi pradėti taikyti tą pačią dieną,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Šioje direktyvoje "transporto priemonė" – tai bet kokia su kėbulu arba be jo, turinti bent keturis ratus skirta naudoti kelyje motorinė transporto priemonė, kurios maksimalus konstrukcinis greitis viršija 25 km/h, ir jos priekabos, išskyrus bėgiais važiuojančias transporto priemones, žemės ūkio arba miško pramonės traktorius ir mašinas bei viešosios paskirties transporto priemones.

2 straipsnis

Jokia valstybė narė negali atsisakyti suteikti EEB tipo patvirtinimą arba nacionalinį tipo patvirtinimą transporto priemonei dėl priežasčių, susijusių su identifikavimo lentelėmis, įrašais, tų lentelių tvirtinimo vieta ir būdu, jeigu jos atitinka šios direktyvos priede pateiktus reikalavimus.

3 straipsnis

Jokia valstybė narė negali atsisakyti registruoti arba uždrausti parduoti, pradėti eksploatuoti arba naudoti transporto priemonės dėl priežasčių, susijusių su identifikavimo lentelėmis, įrašais, tų lentelių tvirtinimo vieta ir būdu, jeigu tos lentelės atitinka šios direktyvos priede nustatytus reikalavimus.

4 straipsnis

Pakeitimai, būtini, kad priedo reikalavimai būtų suderinti su technikos pažanga, priimami pagal Direktyvos 70/156/EEB 13 straipsnyje nustatytą tvarką.

5 straipsnis

1. Valstybės narės priima ir paskelbia nuostatas, kurios įsigaliojusios iki 1977 m. sausio 1 d., įgyvendina šią direktyvą, ir nedelsdamos apie praneša Komisijai.

Tas nuostatas jos įgyvendina nuo 1978 m. spalio 1 d.

2. Pranešus apie šią direktyvą, valstybės narės imasi priemonių, kad Komisijai tinkamu laiku, jog ji galėtų pateikti pastabas, būtų pranešta apie visus įstatymų ir kitų teisės aktų projektus, kuriuos jos ketina priimti šios direktyvos taikymo srityje.

6 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms

Priimta Briuselyje, 1975 m. gruodžio 18 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

M. Toros

[1] OL C 5, 1975 1 8, p. 41.

[2] OL C 47, 1975 2 27, p. 4.

[3] OL L 42, 1970 2 23, p. 1.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

1. BENDROJI DALIS

1.1. Visos transporto priemonės turi turėti toliau pateiktuose skirsniuose aprašytas identifikavimo lenteles ir jų įrašus. Lentelę ir įrašus pritvirtina arba gamintojas, arba įgaliotasis jo atstovas.

2. GAMINTOJO LENTELĖ

2.1. Gamintojo lentelė, kurios pavyzdys pateiktas šio priedo priedėlyje, turi būti patikimai pritvirtinta gerai apžvelgiamoje ir lengvai prieinamoje vietoje prie tokios dalies, kuri nebus keičiama, kol bus eksploatuojama. Gamintojo lentelėje toliau nurodyta tvarka aiškiai ir neištrinamai turi būti pateikta tokia informacija:

2.1.1 Gamintojo pavadinimas.

2.1.2. EEB tipo patvirtinimo numeris [1].

Tas numeris – tai mažoji "e" raidė, po kurios nustatyta tvarka eina EEB tipo patvirtinimą suteikusios valstybės narės skiriamasis numeris arba raidės (1 – Vokietija, 2 – Prancūzija, 3 –Italija, 2 – Nyderlandai, 6 – Belgija, 11 – Jungtinė Karalystė, 12 – Liuksemburgas, DK – Danija, IRL – Airija) ir tipo patvirtinimo numeris, atitinkantis transporto priemonės tipo patvirtinimo liudijimo numerį. Tarp "e" raidės ir EEB tipo patvirtinimą suteikusios valstybės narės skiriamojo numerio arba raidžių bei skiriamojo numerio arba raidžių ir tipo patvirtinimo numerio įterpiama žvaigždutė.

2.1.3. Transporto priemonės identifikavimo numeris.

2.1.4. Maksimali leistina pakrautos transporto priemonės masė.

2.1.5. Maksimali leistina pakrauto junginio masė, kai transporto priemonės naudojamos junginyje.

2.1.6. Maksimali leistina parengtos eksploatuoti transporto priemonės masė, tenkanti kiekvienai ašiai (nurodyta nuo priekinės galinės ašies link).

2.1.7. Jei tai yra puspriekabė, maksimali leistina balninio sukabintuvo kaiščiui tenkanti masė.

2.1.8. 2.1.4–2.1.7 skirsnių reikalavimai įsigalioja po dvylikos mėnesių nuo Tarybos direktyvos dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų masių bei matmenų priėmimo dienos. Tačiau tuo tarpu valstybė narė gali reikalauti, kad pagal jos nacionalinius įstatymus nustatytos masės būtų parodytos kiekvienos transporto priemonės, kuri pradedama eksploatuoti jos teritorijoje, lentelėje.

Jeigu techniškai leistina masė už maksimalią leistiną masę yra didesnė, atitinkama valstybė narė gali reikalauti, kad techniškai leistina masė taip pat būtų nurodyta. Masė turėtų būti nurodyta dvejomis skiltimis: maksimali leistina masė – kairiojoje, o techniškai leistina masė – dešiniojoje skiltyje.

2.2. Po privalomaisiais įrašais arba šalia jų, bet ne aiškiai išskirtame stačiakampyje, kuriame bus nurodyta tik 2.1.1–2.1.8 skirsniuose paminėta informacija (žr. šio priedo priedėlį), gamintojas gali pateikti papildomos informacijos.

TRANSPORTO PRIEMONĖS IDENTIFIKAVIMO NUMERIS

Transporto priemonės identifikavimo numeris – tai nustatytas simbolių derinys, kurį kiekvienai transporto priemonei paskiria gamintojas. To numerio paskirtis – užtikrinti, kad kiekvieną transporto priemonę padedant gamintojui būtų galima aiškiai identifikuoti 30 metų ir kad tam tikslui nereikėtų naudoti jokių kitų duomenų. Transporto priemonės identifikavimo numeris turi atitikti tokius reikalavimus:

3.1. Tas numeris turi būti paženklintas gamintojo lentelėje ir taip pat važiuoklėje arba kitoje panašioje konstrukcijos dalyje.

3.1.1. Transporto priemonės identifikavimo numeris turi būti sudarytas iš dviejų dalių: pirmosios – sudarytos iš ne daugiau kaip šešių simbolių (raidžių arba skaitmenų) ir identifikuojančios bendras technines transporto priemonės charakteristikas, ypač tipą ir modelį; antrosios – sudarytos iš aštuonių simbolių, iš kurių pirmi keturi gali būti raidės arba skaitmenys, o kiti keturi simboliai – tik skaičiai, jeigu kartu su pirma dalimi užtikrina tam tikros transporto priemonės identifikavimą.

3.1.2. Visur, kur tik įmanoma, identifikavimo numeris turi būti pažymėtas vienoje eilutėje. Išimties tvarka dėl techninių priežasčių jį taip pat galima žymėti dviejose eilutėse. Tačiau šiuo atveju tarp bet kurių dviejų dalių neturi būti tarpelių.

Tarp simbolių neturi būti tarpų.

Siekiant, kad būtų naudojami privalomi aštuoni simboliai, kiekvienoje antros dalies tuščioje vietoje turi būti įrašomas nulis.

Kiekvienos eilutės pradžia ir pabaiga turi būti ženklinama simboliu – ne arabišku skaitmeniu ir ne didžiąja lotyniška raide, – kurio negalima sumaišyti su pirmiau minėtais simboliais. Tokį simbolį leidžiama įterpti tarp dviejų vienos eilutės dalių (3.1.1 pastraipa).

3.2. Be to, identifikavimo numeris:

3.2.1. turi būti pažymėtas ant važiuoklės, rėmo arba kitos panašios konstrukcijos dalies, dešinėje transporto priemonės pusėje;

3.2.2. gerai matomoje ir lengvai prieinamoje vietoje turi būti iškaltas arba įspaustas taip, kad jo nebūtų galima ištrinti arba sugadinti.

4. SIMBOLIAI

4.1. Visiems 2 ir 3 skirsniuose numatytiems ženklinimams turi būti naudojamos lotyniškos abėcėlės raidės ir arabiški skaitmenys. Tačiau 2.1.1 ir 2.1.3 bei 3 pastraipoje numatytiems ženklinimams turi būti naudojamos didžiosios lotyniškos abėcėlės raidės.

4.2. Transporto priemonės identifikavimo numeriui:

4.2.1. neleidžiama naudoti I, O ir Q raidžių bei brūkšnelių, žvaigždučių ir kitų specialių ženklų, išskyrus paskutinėje 3.1.2 pastraipos dalyje nurodytus simbolius;

4.2.2. mažiausias raidžių ir skaitmenų aukštis turi būti:

4.2.2.1. tiesiogiai ant važiuoklės, rėmo arba transporto priemonės kitos panašios konstrukcijos dalies žymimų simbolių – 7 mm;

4.2.2.2. ant gamintojo plokštelės žymimų simbolių – 4 mm.

[1] Jeigu EEB tipo patvirtinimo numeris kol kas nesuteiktas, vietoje jo galima naudoti nacionalinį tipo patvirtinimo numerį.

--------------------------------------------------

Top