EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų su(si)žeidimų prevencija: ES socialinių partnerių susitarimas

Sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų su(si)žeidimų prevencija: ES socialinių partnerių susitarimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2010/32/ES – Europos ligoninių ir sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos ir Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos bendrojo susitarimo dėl su(si)žeidimų aštriais instrumentais prevencijos ligoninių ir sveikatos priežiūros sektoriuje įgyvendinimas

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ja siekiama apsaugoti sveikatos apsaugos sistemos darbuotojus nuo sužeidimų, kuriuos sukelia adatos ir kiti aštrūs instrumentai, įgyvendinant Europos socialinių partnerių sudarytą bendrąjį susitarimą:

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Susitarimu siekiama:

  • kurti kuo saugesnę darbo aplinką;
  • užkirsti kelią su(si)žeidimams, kuriuos darbuotojai patiria dėl visų aštrių medicininių instrumentų (taip pat į(si)dūrimų);
  • apsaugoti darbuotojus, kuriems kyla ši rizika;
  • nustatyti integruotą politinę strategiją;
  • nustatyti reagavimo ir tolesnių veiksmų procedūrą.

Taikymo sritis

  • Šis susitarimas taikomas visiems ligoninių ir sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojams, ir visiems asmenims, kuriems vadovauja ir kuriuos prižiūri jų darbdaviai.
  • Darbdaviai taip pat turėtų imtis priemonių užtikrindami, kad subrangovai taip pat laikytųsi šių taisyklių.
  • Šis susitarimas taikomas šioms darbo vietoms: viešojo ir privačiojo sektorių sveikatos priežiūros organizacijoms (tarnyboms), ir visoms kitoms vietoms, kuriose teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos (vykdoma sveikatos priežiūros veikla), vadovaujant ir prižiūrint darbdaviui.

Integruota strategija

Susitarimu nustatoma 11 principų, kurie sudaro integruotos politinės strategijos pagrindą. Jie apima:

  • rizikos įvertinimą – apima visas situacijas, kuriose esama su(si)žeidimų, kraujo ar kitų potencialiai infekciją galinčių pernešti medžiagų;
  • rizikos šalinimą, prevenciją ir apsaugą, kurias sudaro:
    • rizikos šalinimas – nustatomos saugios aštrių medicininių instrumentų ir užterštų atliekų naudojimo bei šalinimo procedūros;
    • rizikos prevencija – parengiama išsami prevencijos strategija, kuria atsižvelgiama į technologijas, darbo organizavimą, darbo sąlygas ir pan.;
    • apsauga nuo rizikos – siūlomas nemokamas skiepijimas ir pakartotinas skiepijimas.
  • mokymą – įskaitant tinkamą medicininių prietaisų su apsaugos nuo aštrių instrumentų mechanizmais naudojimą, tai pat įvadinį mokymą naujiems ir laikiniems darbuotojams;
  • informaciją ir informuotumo didinimą – įskaitant įvairaus pobūdžio rizikos nurodymą ir geros praktikos skatinimą;
  • stebėsenos ir pranešimų teikimo procedūras – esamų pranešimų teikimo procedūrų peržiūra ir reikalavimas, kad darbuotojai nedelsdami praneštų apie nelaimingą atsitikimą ar incidentą;
  • reagavimą ir tolesnius veiksmus – įskaitant iš karto taikomas priemones, kad sužeistam darbuotojui būtų suteikta priežiūra, ir reikalavimą, kad darbdavys ištirtų priežastis ir aplinkybes.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2010 m. birželio 21 d. Ji turėjo būti perkelta į ES šalių teisę ne vėliau kaip 2013 m. gegužės 11 d.

KONTEKSTAS

ES nustatė daug priemonių, kuriomis geriau apsaugomi darbuotojai, įskaitant šias:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2010 m. gegužės 10 d. Tarybos direktyva 2010/32/ES, kuria įgyvendinamas Europos ligoninių ir sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos ir Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos bendrasis susitarimas dėl su(si)žeidimų aštriais instrumentais prevencijos ligoninių ir sveikatos priežiūros sektoriuje (OL L 134, 2010 6 1, p. 66–72)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – X antraštinė dalis – Socialinė politika – 153 straipsnis (EB sutarties ex 137 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 114–116)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – X antraštinė dalis – Socialinė politika – 154 straipsnis (EB sutarties ex 138 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 116)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – X antraštinė dalis – Socialinė politika – 155 straipsnis (EB sutarties ex 139 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 116)

2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/104/EB dėl būtiniausių darbo įrenginių naudojimui taikomų darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų (antroji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 260, 2009 10 3, p. 5–19)

2000 m. rugsėjo 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/54/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su biologinių veiksnių poveikiu darbe (septintoji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 262, 2000 10 17, p. 21–45)

1989 m. birželio 12 d. Tarybos direktyva 89/391/EEB dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai darbe gerinti nustatymo (OL L 183, 1989 6 29, p. 1–8)

Paskesni Direktyvos 89/391/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 12.03.2019

Top