EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0087

Neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais – ES veiksmų planas

Neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais – ES veiksmų planas

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Europos Komisijos komunikatas (COM(2016) 87 final) – ES kovos su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais veiksmų planas

SANTRAUKA

KAM SKIRTAS ŠIS KOMUNIKATAS?

  • Šiuo komunikatu nustatytas planas kovoti su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais (t. y., neteisėtu gyvūnų ir jų produktų surinkimu, transportavimu ir paskirstymu) tiek ES, tiek pasauliniu mastu.
  • Juo siekiama mobilizuoti visus ES diplomatinius, prekybos ir plėtros bendradarbiavimo kanalus siekiant sustabdyti tai, kas šiuo metu yra pati pelningiausia nusikalstama veikla pasaulyje.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Veiksmų planą sudaro 32 priemonės, kurias ES turės įgyvendinti 2016–2020 m. Jas įgyvendins kiekviena iš 28 ES šalių. (1) Jame daugiausia dėmesio skiriama trims aspektams:

  • 1.

    Užkirsti kelią neteisėtai prekybai laukinės gamtos produktais bei sumažinti jų paklausą ir pasiūlą. Pavyzdžiui:

    • Europos Komisija rengiasi paskelbti gaires, siekdama sustabdyti senovinių dramblio kaulo dirbinių eksportą iš ES. ES šalys, savo ruožtu, išduos tik vidaus prekybos sertifikatus senoviniams dramblio kaulo dirbiniams, remdamosi gairėse apibrėžtais kriterijais;
    • Komisija ir Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai užtikrins, kad nuorodos į neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais būtų įtrauktos į ES politiką ir priemones prieš korupciją (visų pirma kaip dialogų su ES finansinę pagalbą gaunančiomis ES nepriklausančiomis šalimis dalis).
  • 2.

    Geriau įgyvendinti esamas taisykles ir veiksmingiau kovoti su organizuotu nusikalstamumu. Pavyzdžiui:

    • Komisija, Europolas ir Eurojustas sieks pagerinti bendradarbiavimą tarp ES šalių tiriant atvejus dėl neteisėtos prekybos laukiniais augalais ir gyvūnais tarp ES šalių;
    • Komisija, vyriausiasis įgaliotinis ir ES šalys rems gebėjimų stiprinimą pagrindinėse kilmės ir rinkos šalyse, įskaitant reikalavimų vykdymo užtikrinimą saugomose teritorijose.
  • 3.

    Stiprinti bendradarbiavimą tarp kilmės, paskirties ir tranzito šalių. Pavyzdžiui:

    • Komisija ir vyriausiasis įgaliotinis sieks suteikti didesnę, veiksmingesnę ir labiau strategiškai nukreiptą paramą besivystančioms šalims, kad jos kovotų su neteisėta prekyba;
    • Komisija ir vyriausiasis įgaliotinis kartu su ES šalimis stiprins dialogą su svarbiausiomis kilmės, tranzito ir rinkos šalimis, įskaitant dialogą su vietos bendruomenėmis, pilietine visuomene ir privačiuoju sektoriumi.

KONTEKSTAS

Neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais yra viena pelningiausių nusikalstamų veiklų pasaulyje. Tai turi rimtą poveikį biologinei įvairovei ir neigiamą poveikį teisinei valstybei dėl glaudžių ryšių su korupcija. Ji atlieka vis didesnį vaidmenį finansuojant karines ir teroristų grupuotes.

ES yra neteisėtos prekybos laukiniais augalais ir gyvūnais paskirties, kilmės ir tranzito regionas. Visais šiais aspektais, jam tenka pagrindinis vaidmuo panaikinant šią neteisėtą prekybą.

Daugiau informacijos žr. Europos Komisijos interneto svetainės skiltyje „ES požiūris į kovą su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais“.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui – ES kovos su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais veiksmų planas (COM(2016) 87 final, 2016 2 26)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos tarnybų darbo dokumentas: ES kovos su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais veiksmų plano analizė ir įrodymai pridėti prie Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui – ES kovos su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais veiksmų planas (SWD(2016) 38 final, 2016 2 26)

Bendradarbiavimo su verslo sektoriais dėl kovos su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais stiprinimas – galutinė ataskaita. Ataskaita Europos Komisijos aplinkos generaliniam direktoratui, 2015 m. lapkričio 13 d.

paskutinis atnaujinimas 02.05.2016



(1) Nuo 2020 m. vasario 1 d. Jungtinė Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos ir tampa trečiąja šalimi (ne ES šalimi).

Į viršų