EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2285

A Bizottság (EU) 2015/2285 rendelete (2015. december 8.) az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek hatósági ellenőrzésének megszervezésére vonatkozó különleges szabályok megállapításáról szóló 854/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. mellékletének az élő kagylókra, a tüskésbőrűekre, a zsákállatokra és a tengeri csigákra vonatkozó egyes előírásai, valamint az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól szóló 2073/2005/EK rendelet I. melléklete tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

HL L 323., 2015.12.9, p. 2–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/2285/oj

9.12.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 323/2


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/2285 RENDELETE

(2015. december 8.)

az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek hatósági ellenőrzésének megszervezésére vonatkozó különleges szabályok megállapításáról szóló 854/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. mellékletének az élő kagylókra, a tüskésbőrűekre, a zsákállatokra és a tengeri csigákra vonatkozó egyes előírásai, valamint az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól szóló 2073/2005/EK rendelet I. melléklete tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszer-higiéniáról szóló, 2004. április 29-i 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek hatósági ellenőrzésének megszervezésére vonatkozó különleges szabályok megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 854/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak bevezető mondatára és 18. cikke 13. pontjára,

mivel:

(1)

A 854/2004/EK rendelet szabályokat állapít meg az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek hatósági ellenőrzésének megszervezésére vonatkozóan. A rendelet értelmében a tagállamok biztosítják, hogy az élő kagylók, az élő tüskésbőrűek, az élő zsákállatok és az élő tengeri csigák termelése és forgalomba hozatala során a II. mellékletben előírt hatósági ellenőrzéseket elvégzik.

(2)

A 854/2004/EK rendelet II. melléklete II. fejezete A. részének 2. bekezdése értelmében a hatáskörrel rendelkező hatóságnak a bélsárral való szennyeződés három kategóriája valamelyikének megfelelően osztályoznia kell azokat a termelési területeket, ahonnan engedélyezi az élő kagylók begyűjtését.

(3)

A termelési területek osztályozása érdekében a hatáskörrel rendelkező hatóság a rendeletben meghatározott előírásoknak való megfelelés megállapításához az egyes termelési területekről és átmosó területekről származó adatok mintavétele tekintetében felülvizsgálati időszakot határoz meg.

(4)

A 854/2004/EK rendelet II. melléklete II. fejezete A. része 3. bekezdésének megfelelően a hatáskörrel rendelkező hatóság A. osztályba sorolhatja az olyan területeket, amelyekről az élő kagylók közvetlen emberi fogyasztásra gyűjthetők be. Az ilyen területekről begyűjtött élő kagylóknak meg kell felelniük a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) III. melléklete VII. szakasza V. fejezetében meghatározott egészségügyi előírásoknak.

(5)

A 2073/2005/EK rendelet (4) mikrobiológiai kritériumokat ír elő egyes mikroorganizmusokra vonatkozóan, és megállapítja azokat a végrehajtási szabályokat, amelyeket az élelmiszer-ipari vállalkozóknak a 852/2004/EK rendelet 4. cikkében hivatkozott általános és konkrét higiéniai intézkedések végrehajtásakor követniük kell. A rendelet többek között megállapítja az élő kéthéjú kagylóknál, az élő tüskésbőrűeknél, a vízi zsákállatoknál és a haslábúaknál az Escherichia coli baktériumra vonatkozó élelmiszer-biztonsági kritériumokat.

(6)

A forgalomba hozott termékeknél az E. coli baktériumra vonatkozóan a Codex Alimentarius más kritériumokat állapít meg, mint a európai uniós jogszabályok. A Codex Alimentarius három szempontú osztályozási kritériumával szemben (n = 5, c = 1, m = 230 és M = 700 E. coli MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék) az Európai Unió két szempontú osztályozási kritériumot állapít meg (n = 1, c = 0, M = 230 E. coli MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék). Ez az eltérés kihat a nemzetközi kereskedelemre is. A 854/2004/EK rendelet II. mellékletében az A. termelési osztály meghatározása tekintetében lefektetett szabályoknak is tükrözniük kell a Codex Alimentarius nemzetközi szabványokon alapuló kritériumát.

(7)

A Codex Alimentarius három szempontú osztályozási kritériuma nagyobb valószínűséggel szűri ki a szabályoknak nem megfelelő tételeket, főként ha a szennyezettség mértéke megközelíti a szabályozási határértéket. A végtermék vizsgálatánál a Codex Alimentarius megközelítése tudományos szempontból pontosabbnak számít és átlagosan nagyjából ugyanolyan mértékű egészségvédelmet biztosít.

(8)

A 2073/2005/EK és a 854/2004/EK rendeletet e kritérium tekintetében a Codex Alimentariushoz kell igazítani, és ennek megfelelően módosítani kell.

(9)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 854/2004/EK rendelet a következőképpen módosul:

1.

a II. melléklet II. fejezetében:

a)

az A. rész előtt a szöveg a következő mondatokkal egészül ki: „Az E. coli kimutatására megállapított referencia-módszer az ISO 16649-3-ban meghatározott kimutatási és legvalószínűbb szám (MPN)-vizsgálat. Alternatív módszer is alkalmazható, ha azt e referencia-módszerrel szemben az EN/ISO 16140-ben szereplő kritériumokkal összhangban validálták.”

b)

az A. rész 4. és 5. bekezdésének alábbi mondatait el kell hagyni: „E vizsgálat referencia-módszere az ISO 16649-3-ban meghatározott, ötcsöves háromszoros hígítású legvalószínűbb szám (MPN)-vizsgálat. Alternatív módszerek alkalmazhatók, ha azokat e referencia-módszerrel szemben az EN/ISO 16140-ben szereplő kritériumokkal összhangban validálták”.

2.

a II. fejezet A. részének 2. bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„2.

A hatáskörrel rendelkező hatóságnak a bélsárral való szennyeződés három kategóriája valamelyikének megfelelően osztályoznia kell azokat a termelési területeket, ahonnan engedélyezi az élő kagylók begyűjtését. Ezt – adott esetben – az élelmiszer-ipari vállalkozóval együttműködve teheti meg. A termelési területek osztályozása érdekében a hatáskörrel rendelkező hatóság e bekezdés, valamint a 3., 4. és 5. bekezdés előírásainak való megfelelés meghatározásához az egyes termelési területekről és átmosó területekről származó adatok mintavétele tekintetében felülvizsgálati időszakot határoz meg.”

3.

a II. fejezet A. részének 3. bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„3.

A hatáskörrel rendelkező hatóság az A. osztályba sorolhatja az olyan területeket, amelyekről az élő kagylók közvetlen emberi fogyasztásra gyűjthetők be. Az ilyen területekről begyűjtött élő kagylóknak meg kell felelniük a 853/2004/EK rendelet III. melléklete VII. szakasza V. fejezetében meghatározott egészségügyi előírásoknak.

Az ezekről a területekről a felülvizsgálati időszak során élő kagylókból gyűjtött minta 80 %-ában a hús és az intravalvularis folyadék 100 grammjában nem lehet több 230 E. coli -nál. A minta fennmaradó 20 %-ában a hús és az intravalvularis folyadék 100 grammjában nem lehet több 700 E. coli -nál.

Az A. osztályba sorolás fenntartása érdekében a meghatározott felülvizsgálati időszak során vizsgált minta értékelésekor a hatáskörrel rendelkező hatóság vizsgálaton nyugvó kockázatértékelés alapján figyelmen kívül hagyhatja az olyan rendellenes eredményt, amelynél a hús és az intravalvularis folyadék 100 grammjában 700-nál több E. coli található.”

2. cikk

A 2073/2005/EK rendelet I. mellékletének 1. fejezete a következőképpen módosul:

1.

Az élelmiszer-biztonsági kritériumok táblázatának 1.25. sorában található szöveg helyébe a következő szöveg lép:

„1.25.

Élő kéthéjú kagylók és élő tüskésbőrűek, vízi zsákállatok és haslábúak

E. coli (15)

5 (16)

1

230 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék

700 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék

EN/ISO 16649-3

Forgalomba hozott termékek, eltarthatósági idejük alatt”

2.

a (16) lábjegyzet helyébe a következő szöveg lép:

„(16)

Minden minta legalább az EN ISO 6887-3 szabványban minimumként meghatározott egyedszámot tartalmazza.”

3.

a)

a vizsgálati eredmények értékeléséről szóló feljegyzésben „a megadott határértékek egy-egy vizsgált mintaegységre vonatkoznak, kivéve az élő kéthéjú kagylóknál és az élő tüskésbőrűeknél, vízi zsákállatoknál és haslábúaknál az E. coli kimutatására végzett vizsgálatokat, ahol a határértékek egyesített mintára vonatkoznak.” bejegyzés helybe

a következő szöveg lép:

„A megadott határértékek az egyes vizsgált mintaelemekre vonatkoznak.”

b)

a vizsgálati eredmények értékeléséről szóló feljegyzésben az „L. monocytogenes más, fogyasztásra kész élelmiszerekben és E. coli élő kéthéjú kagylókban” mondat helyébe a következő mondat lép:

L. monocytogenes más, fogyasztásra kész élelmiszerekben:

megfelelő, ha az összes kapott érték ≤ határérték,

nem megfelelő, ha bármelyik érték > határérték.

E. coli élő kéthéjú kagylókban és élő tüskésbőrűekben, vízi zsákállatokban és haslábúakban

megfelelő, ha mind az öt vizsgált érték ≤ 230 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék vagy ha az öt érték közül egy > 230 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék, de ≤ 700 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék,

nem megfelelő, ha mind az öt vizsgált érték > 700 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék vagy ha az öt érték közül legalább kettő > 230 MPN/100 g hús és héjon belüli folyadék.”

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2017. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. december 8-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 139., 2004.4.30., 1. o.

(2)  HL L 139., 2004.4.30., 206. o.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 29-i 853/2004/EK rendelete az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).

(4)  A Bizottság 2005. november 15-i 2073/2005/EK rendelete az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól (HL L 338., 2005.12.22., 1. o.).


Top