Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kötelező tartalékok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2531/98/EK rendelet a kötelező tartalékok Európai Központi Bank által történő alkalmazásáról

(EU) 2021/378 rendelet a kötelező tartalékképzési követelmények alkalmazásáról (átdolgozás)(EKB/2021/1)

MI A RENDELETEK CÉLJA?

A rendeletek létrehozzák az eurórendszer kötelező tartalékaira* vonatkozó keretet, és megállapítják a kötelező tartalékokra vonatkozó szabályokat azon hitelintézetekre* és fióktelepeik számára, amelyek az euróövezetben működnek.

A rendeletek minden releváns aspektusra kitérnek, a tényleges tartalékráták meghatározásától kezdve a tartalékolásig, a kötelező tartalékokhoz kapcsolódó kamatfizetésig, valamint az adatok jelentéséig és ellenőrzéséig. Tartalmazzák továbbá a kötelező tartalékokra vonatkozó felmentéseket, valamint a szankcionálási hatásköröket.

FŐBB PONTOK

A Tanács 2531/98/EK rendelete meghatározza a kötelező tartalékok alapját és arányait, és az Európai Központi Bankot (EKB) felhatalmazza a kötelező tartalékok alkalmazásához szükséges adatok összegyűjtésére és ellenőrzésére. Lehetővé teszi az EKB számára azt is, hogy szankciókat alkalmazzon azokkal az intézményekkel szemben, amelyek nem felelnek meg a statisztikai adatszolgáltatási követelményeknek vagy nem tartanak fenn megfelelő mennyiségű kötelező tartalékot.

Az (EU) 2021/378 rendelet a kötelező tartalékok állományát szabályozó rendelkezéseket tartalmaz, továbbá előírja a képleteket, amelyeket az euróövezetben működő hitelintézetek kötelesek használni az adott tagállam nemzeti központi bankjainál (NKB) euróban vezetett tartalékszámlákon tartandó kötelező tartalék összegének kiszámításához.

Az EKB honlapján közzéteszi a tartalékképzésre kötelezett intézmények listáját. Mentesülnek a kötelező tartalékokra vonatkozó követelmények alól azok az intézmények, amelyek engedélyét visszavonták vagy arról lemondtak, vagy amelyek felszámolási eljárás hatálya alatt állnak. Az intézmények további mentességet kaphatnak, amennyiben:

  • az intézmény reorganizációs intézkedés hatálya alatt áll;
  • az intézmény biztosítási intézkedést elrendelő határozat hatálya alatt áll, vagy olyan intézkedések hatálya alatt áll, amelyek korlátozzák az intézményt a pénzeszközei használatában;
  • az intézménynek az eurórendszer nyílt piaci műveleteihez vagy rendelkezésre állásához való hozzáférését felfüggesztették vagy kizárták;
  • az intézmény számára nem megfelelő kötelező tartalékképzést előírni.

Az euróövezetben működő azon hitelintézetek, amelyek a kötelező tartalékokra vonatkozó követelmények hatálya alá tartoznak kötelező tartalékalapjuk* összegét a betétekre és a hitelviszonyt megtestesítő kibocsátott értékpapírokra vonatkozó statisztikai információk alapján maguk számítják ki (amennyiben a számítást nem a NKB-k végzik el). Az intézetek a kötelező tartalékot közvetetten, olyan közvetítő intézményen keresztül is képezhetik, amely ugyanabban a tagállamban rezidens, a kötelező tartalékképzési követelmények hatálya alá tartozik, és ellát bizonyos adminisztratív feladatokat.

Az NKB-k tájékoztatják a hitelintézeteket a rájuk vonatkozó kötelező tartalékról (amennyiben annak kiszámítását az NKB-k végzik), vagy visszaigazolják az intézmények által kiszámított kötelező tartalékot.

Emellett a kötelező tartalékok állománya után az (EU) 2021/378 rendeletben előírt képlettel kiszámított kamatot fizetnek, és jogosultak az intézetek által a tartalékalapra vonatkozóan szolgáltatott információk pontosságának és minőségének ellenőrzésére.

Egyedi szabályok lépnek életbe, amikor:

  • a tartalékalap jelentése összevontan történik;
  • a tartalékperiódusban* két intézet egyesül;
  • egy tagállam bevezeti az eurót.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK A RENDELETEK?

  • Az (EU) 2021/378 rendelet 2021. június 26. óta van hatályban, a 3. cikk (a tartalékállományok kiszámítása) kivételével, amely 2021. július 28-án (az ötödik tartalékperiódus első napján) lépett hatályba.
  • Az 2531/98/EK rendelet 1999. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

  • A Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmánya értelmében az EKB monetáris politikai célok megvalósítása érdekében megkövetelheti az euróövezetben működő hitelintézetektől, hogy kötelező tartalékot tartsanak fenn.
  • A kötelező tartalékok a pénzpiaci kamatok stabilizálását segítik, továbbá lehetővé teszik a hitelintézetek számára a napi likviditási fluktuációk kezelését.
  • A nemzeti központi bankoknál tartott tartalékok növelik a központi banki hitelek iránti keresletet, megkönnyítve az EKB számára a pénzpiaci kamatok rendszeres likviditásbővítő műveleteken keresztül történő irányítását.
  • További információk:

KULCSFOGALMAK

Kötelező tartalékok: azok az összegek, amelyeket egy intézmény az adott nemzeti központi bank által vezetett tartalékszámláján tartani köteles.
Hitelintézet: olyan vállalkozás, amelynek tevékenysége betétek vagy más visszafizetendő pénzeszközök nyilvános gyűjtése és hitelek nyújtása saját számlára.
Tartalékalap: az intézmény kötelező tartalékának kiszámításához felhasznált elfogadható források összege.
Tartalékperiódus: az az időszak, amelynek vonatkozásában a kötelező tartalékképzési követelményeknek való megfelelést értékelik.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2531/98/EK rendelete (1998. november 23.) a kötelező tartalékok Európai Központi Bank által történő alkalmazásáról (HL L 318., 1998.11.27., 1–3. o.)

A 2531/98/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Központi Bank (EU) 2021/378 rendelete (2021. január 22.) a kötelező tartalékképzési követelmények alkalmazásáról (átdolgozás) (EKB/2021/1) (HL L 73., 2021.3.3., 1–15. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – (4.) Jegyzőkönyv a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányáról (HL C 202., 2016.6.7., 230–250. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338–436. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot

A Tanács 2532/98/EK rendelete (1998. november 23.) az Európai Központi Bank szankciók kirovására vonatkozó hatásköréről (HL L 318., 1998.11.27., 4–7. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 02.07.2021

Top