EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A vertikális szállítási és forgalmazási megállapodások mentesítése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

330/2010/EU rendelet – az Európai Unió működéséről szóló szerződésnek a vertikális megállapodások és összehangolt magatartások csoportjaira történő alkalmazásáról

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSz) 101. cikkéről

MI A RENDELET, ILLETVE AZ EUMSZ 101. CIKKÉNEK CÉLJA?

Az EUMSz 101. cikkének (1) bekezdése megtiltja olyan megállapodások kötését, amelyek hatással lehetnek az EU országai közötti kereskedelemre, és amelyek megakadályozzák, korlátozzák vagy torzítják a versenyt. Az olyan megállapodások azonban, amelyek elegendő előnnyel járnak ahhoz, hogy a versenyellenes hatásokat meghaladják, e tilalom alól felmentést kapnak az EUMSZ 101. cikkének (3) bekezdése szerint.

A rendelet az EUMSz 101. cikkének (1) bekezdése alapján csoportmentességet ad azon vertikális megállapodások * számára, amelyek bizonyos követelményeknek megfelelnek. Ezek a megállapodások segíthetik a gyártókat például abban, hogy új piacra lépjenek be, vagy elkerüljék az olyan helyzetet, amelyben a forgalmazó „ingyenesen hasznosítja” egy másik forgalmazó promóciós erőfeszítéseit, vagy engedélyezi a szállító számára, hogy leértékeljen egy olyan befektetést, amelyet egy bizonyos ügyfél számára hajtott végre.

FŐBB PONTOK

A rendelet alkalmazására vonatkozó követelmények

Bizonyos követelményeket teljesíteni kell, még mielőtt egy bizonyos vertikális megállapodás mentességet kapna az EUMSz 101. cikkének (1) bekezdése alól:

  • a megállapodás nem tartalmazza a rendelet által meghatározott, „különösen súlyos” korlátozásokat;
  • lennie kell egy felső határnak a piaci részesedésre, amelynek mértéke 30% mind a szállítók, mint a vevők számára;
  • a rendelet tartalmazza 3 külön korlátozás feltételeit.

„Különösen súlyos” korlátozások

5 olyan korlátozás van, amely a teljes megállapodás kizárását eredményezi a rendelet által nyújtott előnyökből, még akkor is, ha a szállító és a vevő piaci részaránya 30% alatt marad. Ezek szigorú versenykorlátozásoknak számítanak, a fogyasztók számára általuk okozott valószínű sérelem miatt. Az esetek többségében ezeket meg fogják tiltani, és nem tartják valószínűnek, hogy az ezeket tartalmazó vertikális megállapodások teljesítik az EUMSz 101. cikkének (3) bekezdésében foglalt feltételeket:

  • 1.

    a szállítók számára nem megengedett, hogy rögzítsék azt a (minimális) árat, amelyen a forgalmazók újraértékesíthetik termékeiket (a viszonteladási ár karbantartása);

  • 2.

    a területek vagy ügyfelek szerinti piacmegosztás tilos. A forgalmazóknak lehetővé kell tenniük, hogy szabadon döntsenek arról, hol és kinek a részére értékesítenek. A rendelet tartalmaz kivételeket a szabály alól, amelyek lehetővé tehetik például azt, hogy a társaságok exkluzív forgalmazási rendszer vagy egy szelektív forgalmazási rendszer alapján működjenek;

  • 3.

    a kiválasztott forgalmazók, bár számukra tilos nem szerződéses forgalmazóknak értékesíteniük, nem korlátozhatók abban, hogy mely végső felhasználóknak értékesíthetnek;

  • 4.

    a kiválasztott forgalmazók a szerződés szerinti termékeket a hálózaton belüli más kiválasztott forgalmazóknak szabadon értékesíthetik, illetve azoktól megvásárolhatják;

  • 5.

    a pótalkatrészek gyártója és az ilyen alkatrészeket a saját termékébe beépítő vevő közötti megállapodás nem akadályozhatja vagy korlátozhatja az alkatrészgyártót abban, hogy a pótalkatrészeket végső felhasználók, független javítószolgálatok vagy szolgáltatók részére értékesítse.

A piaci részesedésre vonatkozó 30%-os felső határ

Egy vertikális megállapodás akkor tartozik e rendelet hatálya alá, ha sem az áruk és szolgáltatások szállítója, sem azok vevője nem rendelkezik 30%-ot meghaladó piaci részesedéssel. A szállító esetében az érintett kínálati piacból – vagyis abból a piacból, amelyen értékesíti az árukat vagy szolgáltatásokat – való részesedése határozza meg, hogy alkalmazható-e a csoportmentesség. A vevő esetében az érintett keresleti piacból – vagyis abból a piacból, amelyen vásárolja az árukat vagy szolgáltatásokat – való részesedése határozza meg, hogy alkalmazható-e a rendelet.

A kizárt korlátozások

A rendelet a fent említett korlátozásokon kívül minden más vertikális korlátozás esetén alkalmazandó. Mindazonáltal három vertikális korlátozásra külön feltételeket szab meg:

  • a szerződés időtartamára vonatkozó versenytilalmi kötelezettségekre;
  • a szerződés megszűnését követő időszakra vonatkozó versenytilalmi kötelezettségekre;
  • egyes márkáknak a szelektív forgalmazási rendszerből történő kizárására.

Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek, ezeket a vertikális korlátozásokat a rendelet kizárja a mentességből. A rendelet azonban továbbra is alkalmazandó a vertikális megállapodás fennmaradó részére, ha az a rész a mentességben nem részesített vertikális korlátozásoktól függetlenül is működhet.

Az Európai Bizottság közzétette a vertikális korlátozásokra vonatkozó iránymutatásokat is. Ezek ismertetik a rendelet hatálya alá nem tartozó vertikális megállapodásokra vonatkozó megközelítést.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2010. június 1. óta hatályos, és 2022. május 31-én veszti hatályát.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Vertikális megállapodások: megállapodások áruk vagy szolgáltatások adásvételéről a termelési vagy forgalmazási lánc eltérő szintjein működő társaságok között, például forgalmazási megállapodások gyártók és nagykereskedők vagy kiskereskedők között.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 330/2010/EU rendelete (2010. április 20.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 101. cikke (3) bekezdésének vertikális megállapodások és összehangolt magatartások csoportjaira történő alkalmazásáról (HL L 102., 2010.4.23., 1–7. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VII. cím – A versenyre, az adózásra és a jogszabályok közelítésére vonatkozó közös szabályok – 1. fejezet – Versenyszabályok – 1. szakasz – Vállalkozásokra vonatkozó szabályok – 101. cikk (az EKSz. korábbi 81. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 88–89. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

A vertikális korlátozásokról szóló iránymutatás (HL C 130., 2010.5.19., 1–46. o.)

utolsó frissítés 08.05.2020

Top