EUR-Lex Adgang til EU-lovgivningen

Tilbage til forsiden

Dette dokument er et uddrag fra EUR-Lex

A Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program (2021–2027)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2021/692 rendelet a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet létrehozza a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek programot az (EU, Euratom) 2020/2093 rendeletben (lásd az összefoglalót) meghatározott, 2021–2027-re szóló többéves pénzügyi keret időtartamára.
  • Megállapítja a program célkitűzéseit, a 2021–2027-re szóló költségvetést, a finanszírozás különböző formáit és a finanszírozás nyújtására vonatkozó szabályokat.

FŐBB PONTOK

Általános célkitűzés

Az Európai Unió (EU) szerződéseiben és Alapjogi Chartájában, valamint az alkalmazandó nemzetközi emberi jogi egyezményekben meghatározott jogok és értékek védelme és előmozdítása, különösen a következők révén:

  • a helyi, regionális, nemzeti és határon átnyúló szinten aktív civil társadalmi szervezetek és más aktívan érdekelt felek támogatása;
  • a polgári és demokratikus részvétel ösztönzése.

Mindez pedig a jogállamiságon alapuló, nyitott, jogokon alapuló, demokratikus, egyenlő és inkluzív társadalmak fenntartását és továbbfejlesztését szolgálja.

Konkrét célkitűzések

Minden egyes célkitűzés egy-egy programágnak felel meg:

  • az uniós értékek védelme és előmozdítása (uniós értékek ág);
  • a jogok, a megkülönböztetés tilalma és az egyenlőség – többek között a nemek közötti egyenlőség – előmozdítása, valamint a nemek közötti egyenlőség és a megkülönböztetés tilalma általános érvényesítésének elősegítése (egyenlőség, jogok és nemek közötti egyenlőség ág);
  • a polgárok szerepvállalásának és az Unió demokratikus életében való részvételének, illetve a különböző tagállamok polgárai közötti eszmecseréknek az előmozdítása és a közös európai történelem tudatosítása (polgári részvétel és szerepvállalás ág);
  • az erőszak, többek között a nemi alapú erőszak elleni küzdelem (Daphné ág).

Ki vehet részt a programban?

A program nyitott az Unióban vagy a hozzá kapcsolódó tengerentúli országban vagy területen jogszerűen letelepedett szervezet, valamint bármely nemzetközi szervezet részvétele előtt.

Nyitott továbbá a következők egyikében jogszerűen letelepedett szervezetek részvétele előtt:

Az egyenlőség előmozdításával foglalkozó nemzeti szervek európai hálózatának pályázati felhívás nélkül odaítélhető vissza nem térítendő működési támogatás.

Munkaprogramok

A programot munkaprogramokon keresztül hajtják végre, amelyeket az Európai Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén fogad el. A 2021–2022-re szóló Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek munkaprogramot a Bizottság tette közzé.

Költségvetés

A Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program 2021–2027 közötti időszakra szóló költségvetését a tárgyalások folyamán jelentősen megnövelték, az eredetileg 642 millió EUR összeg megkétszereződött, és elérte a több mint 1,55 milliárd EUR-t.

A civil párbeszédért felelős csoport

A Bizottság létrehoz egy civil párbeszédért felelős csoportot. E csoport célja, hogy rendszeres, nyílt és átlátható párbeszédet alakítson ki a program kedvezményezettjeivel és más érintett érdekelt felekkel, lehetővé téve a tapasztalatok és bevált gyakorlatok megosztását, valamint a szakpolitikai fejlemények megvitatását a program által lefedett területeket és célkitűzéseket, illetve a kapcsolódó területeket érintően.

Hatályon kívül helyezés

Az (EU) 2021/692 rendelet hatályon kívül helyezi és felváltja az 1381/2013/EU rendeletet (a korábbi Jogok, egyenlőség és polgárság program) és a 390/2014/EU rendeletet („Európa a polgárokért” program).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2021. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

A program a szervezetek széles körét támogatja, különös tekintettel a helyi, regionális, nemzeti és határon átnyúló szinten tevékenykedő civil társadalmi szervezetekre, valamint az európai hálózatokra, a hatóságokra, az egyenlőséggel foglalkozó szervekre és a nemzeti emberi jogi intézményekre, a nemzeti, regionális és helyi hatóságokra, a tudományos és kutatóintézetekre, az agytrösztökre és az uniós értékek és jogok előmozdításában részt vevő valamennyi szereplőre. A program működési támogatások révén támogatja a kulcsfontosságú uniós szintű hálózatok és ernyőszervezetek kapacitását (ilyen például a nemzeti emberi jogi intézmények európai hálózata).

A támogatott projektek körébe tartozik a képzés, a kapacitásépítés, a bevált gyakorlatok cseréje a tagállamok hatóságai és szervei között, továbbá ide tartoznak a testvérvárosi kapcsolatok is.

Emellett támogatásban részesülnek a következők: alulról szerveződő szervezetek; a civil társadalom; az emberek jogtudatosságának növelése és figyelmük felhívása arra, hogy az uniós szakpolitikák milyen előnyöket biztosítanak a mindennapi életben; a tudásalapú uniós szakpolitikák és jogszabályok kidolgozásának támogatása felmérések, tanulmányok és elemzések révén.

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/692 rendelete (2021. április 28.) a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program létrehozásáról, valamint az 1381/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 390/2014/EU tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 156., 2021.5.5., 1–20. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433 I., 2020.12.22., 11–22. o.)

utolsó frissítés 14.01.2022

Op