Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eurodac: A menedékjogot kérelmező személyek ujjlenyomatainak összehasonlítását szolgáló európai rendszer

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A menedékjogot kérelmező személyek ujjlenyomatainak összehasonlítását szolgáló európai rendszerről (Eurodac) szóló 603/2013/EU rendelet

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet kibővíti az Európai Uniót (EU) lefedő biometrikus adatbázist, az Eurodacot, amely a menedékjogot kérelmező személyek és az EU-n/Európai Gazdasági Térségen (EGT) kívüli országok állampolgárainak ujjlenyomatait tartalmazza uniós tagállamok közötti összehasonlítás céljára.
  • A cél a következő:
    • a menedékjogot kérelmező személyek és az EU-n/EGT-n kívüli országok állampolgárai ujjlenyomatainak egy központi adatbázissal történő összehasonlítása révén megkönnyítse a tagállamok számára a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásával kapcsolatos felelősség megállapítását; valamint
    • lehetővé tegye a bűnüldöző hatóságok számára, hogy szigorú feltételek mellett betekintést nyerhessenek az Eurodac-adatbázisba súlyos bűncselekmények kivizsgálása, megelőzése és felderítése érdekében.

FŐBB PONTOK

  • Minden tagállam köteles levenni a menedékjogot kérelmező és a határ jogellenes átlépése miatt letartóztatott (például az EU/EGT-n kívüli országok állampolgárai vagy a határt érvényes okmányok hiányában átlépő hontalan személyek), 14. életévét betöltött valamennyi személy ujjlenyomatát, továbbá 72 órán belül továbbítani az adatokat az Eurodac részére.
  • Amennyiben valamely menedékjogot kérelmező személyről vagy EU-n/EGT-n kívüli ország állampolgáráról bebizonyosodik, hogy jogellenesen tartózkodik valamely tagállamban, a szóban forgó tagállam számára engedélyezhető az Eurodac-adatbázishoz való hozzáférés annak megállapítása céljából, hogy az adott személy korábban kérelmezett-e már menedékjogot valamely uniós országban vagy korábban tartóztatták-e már le az EU-ba való jogellenes belépési kísérlete során.
  • Az ujjlenyomatadatokat azonnal törölni kell, amint a menedékjogot kérelmező személyek vagy az EU-n/EGT-n kívüli országok állampolgárai vagy hontalan személyek állampolgárságot szereznek valamely tagállamban.
  • Ez a rendelet segít a Dublin III. rendelet (604/2013/EU rendelet) alkalmazásában, amely megállapítja, hogy mely tagállam felelős egy adott menedékjog iránti kérelem vizsgálatáért.
  • Az Eurodacról szóló eredeti jogszabály (2725/2000/EK tanácsi rendelet) nem kínált lehetőséget, hogy a bűnüldöző hatóságok az adatok összehasonlítását kérhessék. Ez a rendelet azonban lehetővé teszi a rendőri szervek és A Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynöksége számára, hogy a nyomozásokkal kapcsolatos ujjlenyomatokat összehasonlíthassák az Eurodac-adatbázisban szereplő ujjlenyomatokkal. A bűnüldöző hatóságok a magánélet tiszteletben tartásához való alapvető jog tükrében azonban kizárólag a következő feltételek mellett férhetnek hozzá az Eurodachoz:
    • ha észszerűen feltételezhető, hogy egy ilyen összehasonlítás jelentős mértékben segítené őket a terrorcselekmények vagy egyéb súlyos bűncselekmények megelőzésében, felderítésében vagy kivizsgálásában; valamint
    • a bűnüldözési célú összehasonlítások kizárólag csak számos egyéb ellenőrzés elvégzését követően, utolsósorban engedélyezhetők.
  • Az Eurodac-adatok nem oszthatók meg EU-n kívüli országokkal (Izland és Norvégia kivételével).
  • Néhány menedékjogot kérelmező személy, EU-n/EGT-n kívüli ország állampolgára, illetve hontalan személy megtagadta a tagállamokkal való együttműködést az Eurodac-adatbázis részére történő ujjlenyomatvétellel kapcsolatban. Ennek eredményeképp az Európai Bizottság kiadott egy dokumentumot az ujjlenyomatvétellel kapcsolatos bevált gyakorlatokról.
  • Az EU, Izland és Norvégia által 2020-ban aláírt jegyzőkönyv, valamint a Liechtensteinnel és Svájccal 2020-ban aláírt jegyzőkönyv kiterjeszti az Eurodac-hoz való bűnüldözési célú hozzáférés tekintetében a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért felelős állam meghatározására vonatkozó kritériumokról és mechanizmusokról szóló 603/2013/EU rendelet hatályát Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára és Svájcra.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2015. július 20. óta alkalmazandó.

A Liechtensteinnel és Svájccal kötött jegyzőkönyv 2022. május 1-jén lépett hatályba. Az Izlanddal és Norvégiával kötött jegyzőkönyv 2022. szeptember 1-jén lépett hatályba.

HÁTTÉR

Az Eurodacot eredetileg 2000-ben hozták létre (a 2725/2000/EK rendelettel), és 2003 óta működik. A Bizottság úgy véli, hogy az Eurodac igen sikeres információtechnológiai (IT) eszköz.

További információk:

  • Eurodac (A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökség)

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 603/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a harmadik országbeli állampolgár vagy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló 604/2013/EU rendelet hatékony alkalmazása érdekében az ujjlenyomatok összehasonlítását szolgáló Eurodac létrehozásáról, továbbá a tagállamok bűnüldöző hatóságai és az Europol által az Eurodac-adatokkal való, bűnüldözési célú összehasonlítások kérelmezéséről, valamint a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző ügynökség létrehozásáról szóló 1077/2011/EU rendelet módosításáról (átdolgozás) (HL L 180., 2013.6.29., 1–30. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Tájékoztatás az Európai Unió, a Svájci Államszövetség és a Liechtensteini Hercegség közötti, a tagállamban vagy Svájcban benyújtott menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért felelős állam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló, az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti megállapodáshoz csatolt, az Eurodachoz való bűnüldözési célú hozzáférésről szóló jegyzőkönyv hatálybalépéséről (HL L 240., 2022.9.16., 1. o.)

Tájékoztatás az Európai Unió, Izland és a Norvég Királyság közötti, a tagállamok egyikében, illetve Izlandon vagy Norvégiában benyújtott menedékjog iránti kérelem megvizsgálására illetékes állam meghatározására vonatkozó kritériumokról és mechanizmusokról szóló, az Európai Közösség és az Izlandi Köztársaság, valamint a Norvég Királyság közötti megállapodáshoz csatolt, az Eurodachoz való bűnüldözési célú hozzáférésről szóló jegyzőkönyv hatálybalépéséről (HL L 240., 2022.9.16., 2. o.)

Jegyzőkönyv az Európai Unió, Izland és a Norvég Királyság között a tagállamok egyikében, illetve Izlandon vagy Norvégiában benyújtott menedékjog iránti kérelem megvizsgálására illetékes állam meghatározására vonatkozó kritériumokról és mechanizmusokról szóló, az Európai Közösség és az Izlandi Köztársaság, valamint a Norvég Királyság közötti megállapodáshoz, az Eurodachoz való bűnüldözési célú hozzáférésről (HL L 64., 2020.3.3., 3–7. o.)

Jegyzőkönyv az Európai Unió, a Svájci Államszövetség és a Liechtensteini Hercegség között a tagállamban vagy Svájcban benyújtott menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért felelős állam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló, az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti megállapodáshoz, az Eurodachoz való bűnüldözési célú hozzáférésről (HL L 32., 2020.2.4., 3–7. o.)

Az Eurodac-rendeletnek az ujjlenyomatvétel kötelezettségének tekintetében történő végrehajtásáról szóló bizottsági szolgálati dokumentum (SWD(2015) 150 final (2015.5.27.)

Az Európai Parlament és a Tanács 604/2013/EU rendelete (2013. június 26.) egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról (átdolgozás) (HL L 180., 2013.6.29., 31–59. o.)

Az 604/2013/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 28.09.2022

Top