EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0610

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A Bizottság 2016. évi munkaprogramja Lejárt a szokványos megoldások ideje

COM/2015/0610 final

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2016. évi munkaprogramja

Lejárt a szokványos megoldások ideje


A tavalyi az új kezdet éve volt a Bizottság számára. A politikai iránymutatás 1 alapján meghatároztuk a Bizottság prioritásait, és elköteleztük magunkat amellett, hogy azokra a nagy horderejű kérdésekre összpontosítjuk figyelmünket, amelyekkel összefüggésben a polgárok várakozásai szerint Európának változást kell hoznia. Úgy határoztunk, hogy változtatunk munkamódszerünkön, továbbá nyitottak és elszámoltathatóak leszünk intézkedéseinkkel kapcsolatban. Emellett felkértük az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy e változás véghezvitele érdekében működjenek együtt velünk, hiszen csak úgy szerezhetjük vissza az európaiak abba vetett bizalmát, hogy az Unió őket szolgálja, ha az igazán fontos kérdésekben együtt lépünk előre.

A polgárok az alapján fogják megítélni az EU-t, hogy képes lesz-e megküzdeni a társadalmaink előtt jelenleg álló jelentős kihívásokkal. Munkahelyteremtés, növekedés és a beruházások elmaradása. A bizonytalanságot és a háborút hátrahagyó, biztonságos menedéket kereső menekültek. Éghajlatváltozás és a természeti erőforrásokra nehezedő nyomás. Egyenlőtlenség, intolerancia és bizonytalanságérzet közösségeink egyes részeiben. A globális egymásrautaltság realitása és önbizalomhiányunk azzal kapcsolatban, hogy hol is van Európa helye a kialakuló új világrendben.

A Jean-Claude Juncker vezette Bizottság küldetésnyilatkozatát képező, megválasztásunk alapját jelentő programban: „A munkahelyteremtés, a növekedés, a méltányosság és a demokratikus változás programjában” meghatározott tíz prioritás ezekkel a kihívásokkal foglalkozik. Az elmúlt év meghatározó eseményei – gazdaságaink vártnál lassabb fellendülése és a görög gazdasági stabilitás helyreállításának szükségessége, a külső határainkon jelentkező migrációs nyomás és az azt tápláló bizonytalanság a szomszédságban, a Charlie Hebdo ellen és Európában másutt elkövetett terrorista támadások – mind csak megerősítették abbéli elhatározásunkat, hogy figyelmünket továbbra is e prioritásokra összpontosítsuk, hogy mást és másképp cselekedjünk.

Mást

A múlt évben azt mondtuk, hogy az eddigiektől eltérő dolgokat hajtunk majd végre, és a nagy horderejű kérdésekre koncentrálunk. Azóta felvázoltuk elképzelésünket és azokat a konkrét intézkedéseket, amelyeket az európai beruházási terv, a digitális egységes piac, az energiaunió, az európai biztonsági stratégia, az európai migrációs stratégia, a tőkepiaci unió, a méltányos és hatékony társasági adózásra vonatkozó cselekvési terv, az új kereskedelmi stratégia, valamint a gazdasági és monetáris uniónk elmélyítését és megerősítését célzó legújabb javaslataink keretében kell meghoznunk. Ezen a héten előterjesztjük az áruk és szolgáltatások egységes piacára vonatkozó stratégiánkat 2 , és az év végéig teljessé tesszük a képet a fenntarthatóbb, körforgásos gazdaságra, a munkavállalói mobilitásra és a külső határaink megfelelőbb igazgatására vonatkozó terveinkkel. Ezen intézkedések mindegyikét alátámasztja a Bizottság új, minőségi jogalkotási programja.

Az Unió helyzetéről szóló, szeptember 9-i elnöki beszéd 3 révén az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal indított folyamatos párbeszéd alapján ez a munkaprogram meghatározza azokat a kulcskezdeményezéseket, amelyeket az elkövetkező tizenkét hónapban e kötelezettségvállalások teljesítése érdekében hozunk majd meg 4 . Egy év kevés lesz ahhoz, hogy mindent teljesíteni tudjunk, de ami mellett most elkötelezzük magunkat, így is jelentős jogalkotási programot jelent, és keretbe foglalja a majdani munkaprogramokban szereplő azon további fellépéseket, amelyekre vonatkozóan az előkészítési munka – így az értékelés, egyeztetés és hatásvizsgálat – 2016-ban indul.

Előtérbe helyeztük azokat a jogszabályi változásokat, amelyek – gyors elfogadás esetén – közvetlen hatással lehetnek a munkahelyteremtésre és a növekedésre, a környezetünkre és szociális jóllétünkre, a biztonságunkra és arra, ahogyan erre az összekapcsolódó világra reagálunk.

A közvetlenül megválasztott Európai Parlament és az egyes nemzeti kormányok minisztereinek Tanácsa, azaz az uniós társjogalkotók, példátlan gyorsasággal fogadták el az Európai Stratégiai Beruházási Alapra, a 2015. évi uniós költségvetésnek a menekültválsággal összefüggésben nyújtott pénzügyi támogatás megerősítését célzó módosítására, a 35 milliárd eurós görögországi munkahely-teremtési és növekedési csomagra, valamint a nemzetközi védelemre szoruló menekültek EU-n belüli áthelyezésére irányuló sürgősségi határozatokra vonatkozó bizottsági javaslatokat. Ezt a jelenleg még kivételesnek tekintett, gyors döntéshozatalra irányuló közös erőfeszítést bevett gyakorlattá kell tenni az olyan esetekben, amikor nagy és sürgető szükség van döntésekre.

Így a jelenlegi munkaprogram felvázolása előtt a Bizottság intenzív és konstruktív párbeszédbe kezdett intézményi partnereinkkel a fókuszpontokra vonatkozó egyezség kialakítása érdekében. A legjobb javaslatok sem érnek semmit, ha megállapodás hiányában évekig az asztalon hevernek. Többek között ezért is azonosítottunk be néhány olyan előterjesztett javaslatot, amelyek mihamarabbi elfogadását a társjogalkotó fontolóra vehetné 5 , illetve ezért tervezünk visszavonni számos olyan bizottsági javaslatot, amelyek már aktualitásukat vesztették, elakadtak a jogalkotási eljárásban vagy már nem eléggé ambiciózusak. Ezáltal teret biztosítunk azoknak a prioritást képező javaslatoknak, amelyekről jó eséllyel egyezség alakulhat ki 6 .

Másképpen

Az új kihívások újszerű és nagyra törő válaszokat tesznek szükségessé, de a korábbi kihívások kezelése terén is ugyanolyan ambiciózusnak kell maradnunk, és mindenekelőtt meg kell vizsgálnunk, hogy az európai választ érdemlő kérdések esetében e válasz kellően hatékony-e közös céljaink eléréséhez. Az eredmények számítanak, nem a jó szándék. A hivatalban lévő Bizottság elköteleződése a szabályozás javítása iránt annak vizsgálatáról és biztosításáról szól, hogy az EU közbenjárása oly módon történik-e, illetve oly módón történjen, ami tényleges pozitív változást hoz a gyakorlatban. Ezért állandóan ügyelnünk kell arra, hogy jogszabályaink és kiadási programjaink hatékonyak legyenek és a célnak megfelelőek maradjanak.

Sok területen európai szintű közös megközelítésre van szükség ahhoz, hogy elérjük ambiciózus politikai céljainkat, így a magas szintű környezetvédelmet, a magas szintű szociális és foglalkoztatási standardokat, az energiabiztonságot, a mindenki számára előnyökkel járó virágzó gazdaságot és a közös értékeinket tükröző migrációs politikát. De az idejétmúlt, a gyakorlatban túl nehezen vagy bonyolultan alkalmazható szabályok nem érik el céljaikat.

Nem szabad félnünk attól, hogy ellenőrizzük, szabályaink ténylegesen eredményt hoznak-e az érintett területekre vonatkozó ambícióink megvalósítása terén. Sokkal inkább a szabályok javítására irányuló lehetőségként kell tekinteni az ellenőrzésre, olyan esélyként, amely során meggyőződhetünk arról, hogy például az egészség és biztonság területére vonatkozó jogszabályok működőképesek és azokat be fogják tartani, azaz az általunk lefektetett szigorú előírásokat valóban mindenhol, az uniós munkavállalók hasznára alkalmazzák a munkahelyeken.

Ezért döntöttünk úgy, hogy ebbe a munkaprogramba belefoglaljuk a hatályos jogszabályok kulcsterületeinek felülvizsgálatára, valamint az annak biztosítására vonatkozó terveinket, hogy a jogszabályok alkalmasak legyenek tényleges változást hozni a gyakorlatban 7 . Emellett javaslatot teszünk olyan jogszabályok visszavonására, amelyek már nem aktuálisak 8 . Ugyanebben a szellemben a polgárok és a vállalkozások tájékoztatására kiemeljük azokat az új uniós jogszabályokat, amelyek a jövő év során válnak alkalmazandóvá 9 .

Az uniós jogszabályok alkalmazásának nyomon követése és szükség esetén érvényesítése a Bizottság legfontosabb feladatainak egyike, amely azonban nem mindig részesül a megérdemelt politikai figyelemben. Dolgozunk ennek megváltoztatásán, és megerősítjük az érvényesítést a legfontosabb területeken, így például a menekültügyre vonatkozó közös szabályokat illetően, amelyeknek megfelelően kell működniük ahhoz, hogy fennmaradhasson a belső határok nélküli schengeni térségbe vetett bizalom. Közös európai szabályaink gyakorlatban történő alkalmazása a különböző – nemzeti, regionális és helyi – szereplőkkel folytatott szoros együttműködést vonja maga után.

Eltökéltek vagyunk minden rendelkezésünkre álló eszközt bevetni célkitűzéseink elérése érdekében. Akkor, amikor a forrásokra minden korábbinál nagyobb szükség van, az uniós költségvetést is eredményközpontúvá kell tenni. A többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálata meg fogja vizsgálni, miként lehetne célzottabbá tenni a prioritásainkra, így például a menekültválság belső és külső dimenzióira nyújtott finanszírozást. Annak biztosítása érdekében, hogy a jövőbeni finanszírozási tevékenység nagyobb mértékben összpontosítson az eredményekre, a Bizottság továbbá javaslatot fog előterjeszteni egy eredményközpontú uniós költségvetésről szóló stratégiára. Többet lehetne tenni az innovatív pénzügyi eszközök használatának előmozdítása érdekében, valamint jócskán van teendő az egyszerűsítés (különösen a mezőgazdaság, az európai strukturális és beruházási alapok, valamint további kutatási tevékenységek területén), a teljesítménynövelés és az alapok eredményességét a gondos gazdasági kormányzással összekapcsoló intézkedések terén.

Megbízatása második évében a Bizottság változatlanul és egyértelműen arra összpontosít majd, hogy nagyobb szerepet vállaljon a nagy horderejű kérdésekben, és javítson az ezzel kapcsolatos eredmények elérésén 10 , valamint háttérben maradjon az olyan kisebb jelentőségű ügyekben, amelyek nem igényelnek közös uniós fellépést. Ezzel a munkaprogrammal – amely a Juncker elnök által a megbízatásunk elején meghatározott tíz prioritás köré épül – megerősítjük az iránti elköteleződésünket, hogy az európai parlamenti és a tanácsi partnereinkkel együttműködve az európaiak által elvárt eredmények elérésén dolgozunk majd. Figyelemmel az Európa előtt jelenleg álló kihívásokra leszögezhetjük, hogy lejárt a szokványos megoldások ideje.

***

1.    Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

A történelem bebizonyította, hogy az európaiak veleszületetten szorgalmasak, innovatívak, kreatívak, a világ pedig vevő az ötleteikre. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy elveszítsünk egy generációnyit ebből a tehetségből és potenciálból. A Bizottság továbbra is segíteni fogja a tagállamokat arra irányuló törekvéseikben, hogy elősegítsék az emberek újbóli munkába állását. A mintegy 650 ezer fiatalt Európában a munkavállalásban, tanulószerződéses gyakorlati képzésben, szakmai gyakorlatban vagy továbbképzésben segítő ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés végrehajtásának felgyorsítása céljából 1 milliárd eurót az időszak elejére ütemeztünk. Tagállamoknak címzett iránymutatásra tettük javaslatot a tartósan munkanélküli személyek újbóli elhelyezkedésének jobb elősegítése érdekében.

Fel kell készítenünk az európaiakat arra, hogy alkalmazkodni tudjanak a gyorsan változó világ és az alakuló munkaerőpiacok szükségleteihez. Az új készségekre vonatkozó menetrendünk az egész életre szóló humántőke-beruházást szolgalmazza a szakképzéstől és felsőoktatástól kezdve, a digitális és csúcstechnológiai szakértelmen át, egészen az ahhoz szükséges életvezetési készségekig, hogy a polgároknak aktív részvételre legyen lehetőségük a változó munkahelyeken és társadalmakban. Kiemelt figyelmet fordítunk majd a dolgozó családok munka és a magánélet közötti egyensúlyára azzal a céllal, hogy növeljük a nők munkaerő-piaci részvételét. A nők vezetőtestületi tagságáról szóló irányelvet 2016-ban el kell fogadni, és a Bizottság folytatni fogja a nemek közötti egyenlőség előmozdítására irányuló gyakorlati munkáját.

Emellett látni szeretnénk, hogy az európai vállalkozások a lehető legjobban kihasználják az egységes piac kínálta lehetőségeket, hogy növekednek és a világszintű verseny részeseivé válnak. Ehhez viszont stabil finanszírozásra, szilárd üzleti környezetre és modern infrastruktúrára van szükségük. Az európai beruházási terv mára összeállt és végrehajtása folyamatban van. Az Európai Stratégiai Beruházási Alap működik és magas színvonalú beruházásokat támogat az európai gazdaság – és kutatás – további fellendítése érdekében. Mostantól a beruházási környezet javítására és az egységes piac elmélyítésére fogunk összpontosítani, hogy az jobb eredményeket hozzon az európaiaknak, kevesebb korláttal járjon a vállalkozások számára, és megteremtse az innovációhoz szükséges környezetet.

Európa jövőbeni fenntarthatóságának biztosításához már most munkához kell látnunk. Új megközelítést fogunk előterjeszteni a 2020 utáni gazdasági növekedés, szociális és környezeti fenntarthatóság biztosítására, figyelembe véve az Európa 2020 stratégia felülvizsgálatát és az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak belső és külső végrehajtását.

A forrásfelhasználás optimalizálása elengedhetetlen annak biztosításához, hogy a növekedés környezetbarát és inkluzív módon valósuljon meg. A következő évtől megkezdjük a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv végrehajtását, amelynek célja, hogy egységes piacot teremtsen az anyagok és források újrahasználatához, támogatva a lineáris gazdaságtól való eltávolodást. Ehhez – a gazdaságilag és környezeti szempontból hatékony üzleti lehetőségek kiaknázása érdekében – intézkedésekre van szükség a gazdasági ciklus minden szakaszában, így a beszerzés, a termelés, a fogyasztás, a hulladékkezelés és újrahasznosítás, valamint az innováció terén is.

A fenntartható jövő elengedhetetlenné teszi az előrelátást, és megköveteli az egészséges környezetet érő fenyegetések mérséklését is. A Bizottság továbbra is segíteni fogja a tagállamokat az antimikrobás szerekkel szembeni rezisztencia által jelentett kihívás kezelésében, és hozzá fog járulni az ennek a fenyegető problémának a megoldására hozott világszintű intézkedésekhez. Emellett ez egészségügyi termékek egységes piacának működését javítandó, előkészítő munkákat fogunk indítani, és fokozni fogjuk az egészségügyi technológiaértékeléssel kapcsolatos egyeztetést. Emellett le fogjuk zárni a már folyamatban lévő, az európaiak számára az endokrindiszruptor vegyületek 11 által jelentett veszélyek ellen biztosítható védelemre irányuló, összetett előkészítő munkát, és nyomon fogjuk követni az ezzel kapcsolatos végrehajtást. A hatályban lévő munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági jogszabályokra – köztük a rákkeltő anyagokkal és mutagén anyagokkal kapcsolatos jogszabályokra – irányuló felülvizsgálatunk elősegíti majd a munkavállalók védelmét szolgáló uniós keret hatékony és eredményes működését.

2.    Összekapcsolt digitális egységes piac

A virágzó digitális gazdaság új piacokat tárhat fel és új munkalehetőségeket kínálhat. Európa vezető szerepet játszhat e téren, ha úrrá leszünk a szétaprózódottságon, fejlesztjük az európai fogyasztók számára nyújtott kínálatot, és új lehetőségeket teremtünk a vállalkozások számára. A Bizottság ezért tett javaslatot 2015 májusában a digitális egységes piaci stratégiára. Célunk az, hogy 2016 végéig előterjesszük az összes erre vonatkozó javaslatunkat, és ezáltal az Unió még a hivatalban lévő Bizottság megbízatásának ideje alatt teljes körűen működőképes digitális egységes piacot hozhasson létre.

Decemberben vázoljuk elképzeléseinket a szerzői joggal kapcsolatos modernebb és hangsúlyosabban európai, a digitális forradalmat figyelembe vevő megközelítésről. Emellett javaslatokat fogunk előterjeszteni a digitális szerződéses jogokra vonatkozóan is. 2016 folyamán mindezt a szerzői joggal, a területi alapú tartalomkorlátozással, az adatok szabad áramlásával, a felhővel és az elektronikus kereskedelemre vonatkozó héával kapcsolatos kezdeményezések követik majd.

A „behálózott kontinensre” vonatkozó javaslatokkal kapcsolatos – többek között a roamingdíjak 2017-es megszűnésére vonatkozó – egyezséget követően a távközlési szabályozási keret átfogó felülvizsgálatán dolgozunk. A vonatkozó REFIT-felülvizsgálatok alapján elvégezzük majd az audiovizuális médiaszolgáltatásra vonatkozó irányelv, a műholdas műsorsugárzásról és a vezetékes továbbközvetítésről szóló irányelv, valamint a fogyasztóvédelmi együttműködésről szóló rendelet felülvizsgálatát annak biztosítása érdekében, hogy a rendszer tényleges eredményeket hozzon a polgárok számára. Együtt fogunk működni a társjogalkotókkal, hogy az év végéig megállapodás születhessen az adatvédelmi reformról és a hálózat- és információbiztonsági irányelvről, két olyan elemről, amelyek elengedhetetlenek a növekvő digitális egységes piacba vetett bizalom és e piac biztonságának kiépítéséhez.

Nagyra törő célunk az és az is marad 12 , hogy a távközlési szabályozásban, a szerzői jogokról szóló és az adatvédelmi jogszabályokban, a rádiófrekvenciák kezelésében és a versenyszabályok alkalmazásában – a kulturális sokféleség teljes körű figyelembevétele mellett – megszüntessük a nemzeti elkülönülést. Egy összekapcsolt digitális egységes piac létrehozásával akár 250 milliárd eurónyi növekedési többletet is elérhetünk Európában a hivatalban lévő Bizottság megbízatása során, ily módon élénk tudásalapú társadalmat és több százezer új munkahelyet teremtve, főként a fiatal munkavállalók számára.

3.    Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

Az energiaunióról szóló stratégiánkban a Bizottság meghatározta azokat a kulcsintézkedéseket, amelyek Európa energiaellátásának garantálását és az importfüggőség csökkentését, a nemzeti energiapiacok integrálását, az energiahatékonyság elsődlegessé tételét, a gazdaság dekarbonizációját, valamint a kutatás, innováció és versenyképesség előmozdítását szolgálják. 2016-ban az energiauniós ütemtervben előirányzott elemek zömét előterjesztjük. Az energiaunió helyzetéről szóló rendes jelentés keretében beszámolunk majd az elért haladásról és az előttünk álló feladatokról.

Mivel az EU vezető szerepet játszik a párizsi éghajlat-változási tárgyalásokban, a 2030-as energiaügyi és éghajlat-változási csomag végrehajtása kulcsfontosságú lesz jövő évben a célkitűzések megfelelő teljesítéséhez. A Bizottság 2016-ban vállaláselosztási javaslattal áll elő a kibocsátás-kereskedelmi rendszeren kívüli ágazatokra (így például az épületekre, mezőgazdaságra, a közlekedés dekarbonizációjára) vonatkozóan. Ösztönözni fogjuk a „szennyező/felhasználó fizet” elv alapján működő, megkülönböztetésmentes útdíjrendszerek alkalmazását, továbbá a meglévő közúti infrastruktúra eredményesebb használatát és a rugalmasabb flottahasználatot lehetővé tevő egységes európai közlekedési térség kialakítására vonatkozó törekvéseket. Az energetikai átállás felgyorsítása érdekében a Bizottság javaslatokat fog előterjeszteni az energiapiac újratervezéséről, a villamosenergia-hálózatok összekapcsolására vonatkozó 15 %-os cél 2030-ig történő teljesítéséről, az energiaellátás biztonságáról, valamint a megújuló energiaforrásokról és az energiahatékonyságról. Végezetül integrált stratégiát dolgozunk majd ki az energiauniós kutatásra, innovációra és versenyképességre a karbonszegény gazdaság munkahely-teremtési és növekedési potenciáljának kiaknázása érdekében

4.    Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

Az egységes piac Európa legjelentősebb értéke, ami teljesen egyedi a maga nemében. Lehetővé teszi az emberek, a termékek, a szolgáltatások és a tőke szabadabb mozgását. Nagyobb választási lehetőséget és alacsonyabb árakat biztosít a fogyasztók számára. Általa az emberek ott élhetnek, dolgozhatnak és tanulhatnak, ahol szeretnének. Új lehetőségeket nyit a szakemberek és a vállalkozások előtt, hiszen lecsökkenti a bürokráciát, amellyel egyébként több országra kiterjedő tevékenység esetén szembesülnének. Az egységes piac emellett európai iparágaink versenyképességének alapköve.

Az egységes piacra vonatkozó stratégia eheti elfogadásával hangsúlyoztuk, hogy ezekre az erősségekre kell alapoznunk, és ki kell teljesítenünk a belső piacunkban rejlő potenciált a változó gazdasági feltételekhez való alkalmazkodás és annak révén, hogy kiindulópontként vesszük vállalkozásaink és iparunk globális gazdasági színtéren elért sikereihez. Innen konkrét intézkedésekre fogunk összpontosítani, melyek között szerepelni fog az induló vállalkozások növekedésének támogatása, a közösségi gazdaságból kialakuló új üzleti modellek potenciáljának kibontakoztatása, a határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás megkönnyítése, a szabványosított rendszereink aktualizálása és az egységes piacra vonatkozó jogszabályok megfelelő gyakorlati alkalmazásának és érvényesítésének biztosítása. Azon leszünk, hogy felszámoljuk a közúti szállítási piac előtt álló jogi és technikai hozzáférési akadályokat, és megerősítsük az alkalmazandó szociális jogszabályok érvényesítését. Központi helyet kap a kkv-k és az induló vállalkozások növekedésének elősegítése a szabályozás területén fennálló akadályok kezelése és a finanszírozási eszközökhöz való hozzáférés megkönnyítése révén. Megelőző szerkezetátalakítási eljárásokkal kapcsolatos és a vállalkozók számára csőd utáni második esélyt biztosító új kezdeményezést fogunk előterjeszteni.

A tőkepiaci unió végrehajtása kulcsfontosságú eleme ennek a munkának, hiszen a tőke, a finanszírozás és a megtakarítások egységes piacának létrehozása kritikus szerepet játszik majd a beruházások terén fennálló szűk keresztmetszetek megszüntetése és a vállalkozások egységes piacon belüli növekedésének elősegítése terén. Nagyon fontos, hogy a társjogalkotók mihamarabb megállapodjanak az értékpapírosításról szóló bizottsági javaslatról. A Bizottság ez év második felében emellett előterjeszt egy javaslatot a tájékoztatóról szóló irányelv felülvizsgálatáról azzal a céllal, hogy egyszerűbbé tegye a kisebb cégek jegyzését és piaci finanszírozáshoz jutását, valamint további intézkedésekre tesz javaslatot, hogy elősegítse a kockázati tőkealapok létrehozását, és kialakítsa azt a kockázati tőkével kapcsolatos új kultúrát, amely lehetőségeket teremt a vállalkozói készség számára.

Segítve az európaiakat abban, hogy a lehető legjobban élni tudjanak az egységes piac kínálta munkalehetőségekkel, a korábbiakban már javaslatot tettünk az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portáljának (EURES) és a foglalkoztatási szolgálatok közötti együttműködésnek a megerősítésére. A munkavállalói mobilitással kapcsolatban ez év második felében várható javaslatainkban intézkedéseket fogalmazunk majd meg a magasabb fokú érvényesítés és a szociális biztonsági rendszerek közötti jobb koordináció révén történő, visszaélések elleni fellépésre, továbbá javaslatot fogunk tenni a munkavállalók kiküldetéséről szóló irányelv célzott felülvizsgálatára annak érdekében, hogy az azonos helyen végzett, azonos munka számára biztosított azonos fizetés révén felszámoljuk a szociális dömpinghez és az elitelvándorláshoz vezető tisztességtelen gyakorlatokat.

Emellett kiemelt hangsúlyt fektetünk majd bizonyos áruk és szolgáltatások fogyatékos személyek általi elérhetőségének javítására.

Növekedési potenciáljukból vagy az előttük álló egyedi kihívásokból kifolyólag 2016 során alaposabban megvizsgálunk néhány kiválasztott ágazatot is. Előterjesztünk egy stratégiát az európai űrprogramok – így például a Galileo és a Kopernikusz – által az európai gazdaság és polgárok számára nyújtott előnyök minél teljesebb kibontakoztatására. Európai akciótervet fogunk kidolgozni és végrehajtani annak érdekében, hogy biztosítani tudjuk védelmi piacunk felkészítését a jövőbeni biztonsági kihívásokra. Elvégezzük majd az ez év végén bemutatandó légi közlekedési stratégia nyomon követését. Továbbá tekintettel a mezőgazdasági ágazatban végbement fejleményekre, már a jövő évre előrehozzuk a tejpiac működéséről szóló jelentésünket.

A Bizottság be fog nyújtani egy hatékony és a csalás lehetőségét kizáró rendszer felé vezető, héára vonatkozó cselekvési tervet, továbbá kezdeményezéseket fog javasolni a digitális egységes piaccal összefüggésben a héakulcsokra és az e-kereskedelemre vonatkozóan. Emellett szándékunkban áll visszavonni több, tárgyalási szakaszban lévő olyan héajavaslatot, amelyek kevéssé haladtak előre a Tanácsnál, vagy – ilyen például az egységes héabevallásra vonatkozó javaslat is – amelynek lényeges egyszerűsítési potenciálját elfogadhatatlan mértékben „felvizezték”.

További lépéseket kívánunk tenni a méltányos, hatékony és növekedésbarát társasági adózás felé, amely azon az elven alapul, hogy a vállalkozások abban az országban tegyenek eleget adófizetési kötelezettségüknek, ahol a nyereségre szert tesznek. Intézkedéseket fogunk előterjeszteni a társasági adózás átláthatóságának és az adókikerülés elleni küzdelemnek – többek között az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás területét szabályozó nemzetközi standardok végrehajtása révén történő – fokozása érdekében. A közös konszolidált társaságiadó-alap jogalkotási folyamatban elakadt javaslatának visszavonását tervezzük, és helyette a fokozatos megközelítés jegyében nyújtunk be javaslatokat, elsőként a kötelező adóalap elfogadására vonatkozóan. Ez hatékonyabbá teszi majd az egységes piacot a vállalkozások számára, bezárja a kiskapukat és garantálja, hogy minden vállalkozás eleget tegyen a rá háruló adófizetési kötelezettségnek.

5.    Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

A Bizottság a minap terjesztette elő a gazdasági és monetáris unió (GMU) kiteljesítésére vonatkozó, az öt elnök jelentésében 13 meghatározott 1. szakasz főbb elemeit. Az európai szemeszter újszerű megközelítésére és a gazdasági kormányzás továbbfejlesztett eszköztárára, egyebek mellett nemzeti versenyképességi testületek és egy tanácsadó funkciót ellátó Európai Költségvetési Tanács létrehozására tettünk javaslatot. Gazdaságirányítási rendszerünk demokratikus elszámoltathatóságának növelése érdekében jobb párbeszédet javasolunk kialakítani a Bizottság és az Európai Parlament között. Emellett szorgalmazzuk, hogy az euróövezet nemzetközi szervezeteken (mindenekelőtt az IMF-en) belüli képviselete egységesebbé váljon. Az év végéig egy viszontbiztosítási mechanizmuson alapuló európai betétbiztosítási rendszert terjesztünk elő, és meghatározzuk miként lehet tovább csökkenteni a kockázatokat és biztosítani az egyenlő versenyfeltételeket a bankszektorban.

Ezek az intézkedések hatalmas lépést jelentenek egy rugalmasabb és virágzó GMU irányába. Ezzel összefüggésben a 2016. évi európai szemeszter is jobban fog összpontosítani az euróövezet egészének gazdasági és költségvetési helyzetére, nagyobb hangsúlyt fektet majd a tagállamok foglalkoztatási és szociális teljesítményére, valamint előtérbe helyezi a konvergencia fokozását például a befektetések előtt álló nemzeti akadályok elhárítása révén.

A szociális jogok európai pillérének létrehozása is hozzájárul majd mindehhez. A Bizottság két egymást kiegészítő tevékenységi területen tervez előrehaladni: az egyik terület a hatályban lévő szociálpolitikai jogszabályok korszerűsítése és az azokkal kapcsolatos hiányosságok kezelése a jelenkor munkakörnyezetének figyelembevétele és annak biztosítása érdekében, hogy az új munkaszervezési modellek megfelelő egyensúlyt tartsanak fenn a munkáltatók és a munkavállalók közötti kapcsolatban; a másik terület pedig szociális referenciaértékek meghatározása, különösképpen a rugalmas biztonságra vonatkozóan, a tagállamok bevált módszereire építve és a munkaerőpiac működését, a készségeket és a szociális védelmet illetően felfelé mutató konvergenciát célul kitűzve, különösen az euróövezetben.

Ehhez a munkához az Európai Parlamenttel, a tagállamokkal, a nemzeti parlamentekkel és a szociális partnerekkel folytatott megerősített párbeszéd biztosít majd kereteket. A GMU kiteljesítésére vonatkozó 1. szakaszból a 2. szakaszba történő átlépés és a 2017 tavaszára előirányzott bizottsági fehér könyv előkészítése érdekében a Bizottság széles körű egyeztetést és vitát fog indítani az Unióban. Munkánkhoz felhasználjuk majd a 2016 nyarán általunk létrehozandó magas szintű szakértői munkacsoport elemzési tevékenységének eredményeit is. Az Európai Parlamentet szorosan bevonjuk majd a fenti előkészítő lépések mindegyikébe.

6.     Ésszerű és kiegyensúlyozott szabadkereskedelmi megállapodás az Egyesült Államokkal

A nemzetközi kereskedelem és beruházás fontos hajtóerőnek számít az európai gazdasági fellendülés szempontjából. Az EU kivételesen kedvező helyzetben van ahhoz, hogy a globalizáció kínálta lehetőségeket átlátható, társadalmi és környezeti szempontból felelős módon az európaiak szolgálatába állíthassa. Az aktív kereskedelempolitika révén csatlakozhatunk a globális növekedés újonnan kialakuló központjaihoz, és az új digitális és globális értékláncok részévé válhatunk. Ez új lehetőségeket jelent majd vállalkozásaink számára, és minőségi munkahelyeket teremt anélkül, hogy európai értékeinkkel vagy normáinkkal kapcsolatos engedményekre kényszerítene minket.

Az Egyesült Államokkal kötendő transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerségi megállapodás 2016-ban is kiemelt helyet kap. El vagyunk szánva arra, hogy méltányos és kiegyensúlyozott megállapodásra jussunk az Egyesült Államokkal, méghozzá egy új beruházásvédelmi megközelítés mentén. Az ázsiai és csendes-óceáni térséggel folytatott együttműködés megerősítését tervezzük például az EU–Japán szabadkereskedelmi megállapodásról folyó tárgyalások, egy EU–Kína beruházási megállapodás létrehozása, Ausztráliával és Új-Zélanddal kötendő szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó tárgyalásokra való felhatalmazás kérése, valamint megfelelő feltételek fennállása esetén Fülöp-szigetekkel és Indonéziával folytatandó szabadkereskedelmi tárgyalások indítása révén. Ez a nagyra törő kétoldalú kereskedelmi ütemterv – mely mára már 27 tárgyaló felet számlál – kiegészíti a Kereskedelmi Világszervezet többoldalú rendszerét, amely változatlanul az uniós megközelítés magvát képezi.

A Bizottság célja, hogy 2016-ban meginduljon több – egyebek mellett a Kanadával és számos afrikai, karibi és csendes-óceáni térséggel létrejött – új megállapodás ideiglenes alkalmazása. Szorosan nyomon fogjuk követni a már meglévő, például a keleti szomszédsággal létrejött megállapodásokat. Megindítjuk a meglévő megállapodásoknak az új gazdasági realitások fényében történő korszerűsítését, többek között Törökországgal, Mexikóval és Chilével.

A hónap elején bemutatott új kereskedelmi és beruházási stratégiával a kereskedelempolitika eszköztárának frissítését, továbbá a szolgáltatásokhoz, a digitális kereskedelemhez, a mobilitáshoz, a természeti erőforrásokhoz való hozzáféréshez, az innovációhoz, valamint a munkahelyteremtés és a növekedés más motorjaihoz való fokozottabb igazítását szeretnénk elérni. Azért, hogy a kereskedelmi megállapodások által teremtett lehetőségek tényleges eredményeket hozzanak, többet fogunk foglalkozni a végrehajtással és az érvényesítéssel, miközben kiemelt figyelmet fordítunk a kkv-kra és a munkavállalók változásokhoz való alkalmazkodásának elősegítésére. Emellett folytatni fogjuk arra irányuló törekvéseinket, hogy az érdekelt felek és a polgárok számára átláthatóbbá tegyük kereskedelmi tárgyalásainkat.

7.    A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

Az európaiak biztonságát terrorizmus és radikalizálódás, szervezett bűnözés és kiberbűnözés fenyegeti, melyek jellegükből fakadóan transznacionálisak és uniós választ tesznek szükségessé. A Bizottság az európai biztonsági stratégia végrehajtására fog összpontosítani, egyebek mellett a terrorizmusról szóló kerethatározatnak a külföldi terrorista harcosok jelenségét figyelembe vevő felülvizsgálatára irányuló, valamint a nem készpénzes fizetőeszközökkel összefüggő csalás és hamisítás elleni küzdelemről szóló javaslatokkal. Folytatjuk a tűzfegyverek ellenőrzésére vonatkozó jogalkotási keret átdolgozását. Kiemelt figyelmet fordítunk majd a határokon átnyúló, eredményes jogérvényesítési munkához elengedhetetlen kölcsönös bizalom alapját jelentő operatív együttműködés és eszközök kialakítására, miközben biztosítjuk, hogy azok teljes körűen tiszteletben tartsák az alapvető jogokat.

Az adatvédelmi reformot (rendelet és irányelv) és az uniós utas-nyilvántartási adatállományra vonatkozó javaslatot a társjogalkotóknak az év végéig el kell fogadniuk. A Bizottság célja az, hogy szilárd, a szükséges garanciákat – így az egyének számára rendelkezésre álló bírósági felülvizsgálatot – rögzítő megállapodásra jusson az Egyesült Államokkal a személyes adatok bűnüldözési célú továbbításáról. A legfrissebb ítélkezési gyakorlat fényében új keretet alakítunk ki az egyesült államokbeli vállalkozások által tárolt személyes adatok megfelelő védelme érdekében.

Fontos, hogy a társjogalkotók 2016 során lépéseket tegyenek az Európai Ügyészséggel és az Europol reformjával kapcsolatban. A Bizottság továbbá folytatja a környezeti ügyekben az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés tisztázására irányuló munkát.

A Bizottság emellett lépéseket tesz majd az EU-nak az emberi jogok európai egyezményéhez való csatlakozása felé, teljes körűen figyelembe véve az Bíróság véleményét 14 .

8.    Elmozdulás egy új migrációs politika felé

A menekültválság és a külső határainkra nehezedő migrációs nyomás kezelése jelenleg az Unió előtt álló legsürgetőbb feladat, és a szomszédságunkban zajló háború, az ottani instabilitás és szegénység pedig azt jelenti, hogy ennek a problémának az elkövetkező néhány év során a politikai napirend élén kell maradnia.

A 2015 májusában bemutatott európai migrációs stratégia a szolidaritás és felelősségvállalás elvein alapuló, átfogó megközelítést nyúlt a migráció szabályozásához. Már működőképes az a két szükséghelyzeti program, amelynek keretében 160 000, nemzetközi védelemre szoruló menekült áthelyezésére kerülhet sor a leginkább érintett tagállamokból más uniós tagállamokba. A Frontex közös műveletei, a Poszeidón és a Tritón naponta segítenek a Földközi-tengeren bajba jutott embereken. Most már migrációkezelési támogató csoportok segítik a nemzeti hatóságokat a görögországi és olaszországi uniós fogadóállomásokon az azonosításban, a nyilvántartásba vételben és az újonnan érkezők adatainak feldolgozásában. Megerősítettük az embercsempészet visszaszorítására és az emberkereskedő-csoportok felszámolására irányuló törekvéseinket. Intézkedéseket hajtunk végre, hogy nagyobb számú, nemzetközi védelmet nem igénylő ember visszatérését segítsük elő.

Az EU eddig már 4 milliárd eurót mozgósított humanitárius, fejlesztési, gazdasági és stabilizációs segélyre a hazájukban, illetve a libanoni, jordániai, iraki, törökországi és egyiptomi befogadó közösségekben tartózkodó szíriaiak számára. További 1,8 milliárd eurót fordítunk majd az afrikai stabilitással és az irreguláris migráció okainak kezelésével foglalkozó szükséghelyzeti alap létrehozására. A származási vagy tranzit harmadik országokkal folytatott szorosabb és mélyebb együttműködés kulcsfontosságú a migráció jobb szabályozásához, és ezen belül összehangolt erőfeszítésekre van szükség az egyre több menekült és harmadik országbeli belső menekült támogatásához.

A válság rámutatott arra, hogy ezeken az azonnali lépéseken túl alapvetően újra kell gondolnunk közös külső határunk igazgatásának módját és az európai menekültügyi keretünket. Ez év végén a Bizottság javaslatokat fog előterjeszteni egy európai határőrség és parti őrség létrehozására, amely a Frontex jelentős megerősítésével járna.

Át fogjuk dolgozni a közös menekültügyi rendszerünket, hogy orvosoljuk a dublini rendszerben feltárt hiányosságokat és megerősítsük az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal szerepét. Erőteljesen sürgetni fogjuk a visszatérésre vonatkozó cselekvési terv teljes körű és mihamarabbi működésbe léptetését és az európai migrációs stratégia végrehajtására vonatkozó, tárgyalási szakaszban lévő javaslatok elfogadását. Ezenkívül strukturált áttelepítési rendszer létrehozására fogunk javaslatot tenni annak érdekében, hogy a védelemre szorulók biztonságos átjárón juthassanak az EU-ba, és életüket ne embercsempészekre bízzák. Mindezt a szomszédos régiók védelmi rendszereinek javítására irányuló javaslat kíséri majd.

Végezetül Európa jövőbeni demográfiai és munkaerő-piaci igényeire tekintettel a legális migráció új megközelítésére, így a kékkártyáról szóló irányelv tökéletesítésére teszünk javaslatot.

9.    Erősebb globális szereplő

Egy fokozottan összekapcsolt, kihívásokkal teli és komplex világban, amelyet dinamikus változások jellemeznek, mindennél fontosabb, hogy az EU külső tevékenysége következetes legyen, és képesek legyünk arra, hogy az összes rendelkezésünkre álló eszközt összehangolt módon használjuk céljaink elérésére és belső politikáink kiegészítéséként. Az olyan kihívások, mint a migráció, az energiához és más forrásokhoz való hozzáférés, valamint az éghajlatváltozás azt bizonyítják, hogy hatékony külső dimenzióra van szükség a jelentősebb belső politikai célkitűzéseink elérése, valamint annak lehetővé tétele érdekében, hogy az EU kihasználhassa azokat az alkalmakat, melyek révén értékeit – így a demokráciát, az emberi jogokat, az egyenlőséget, a szolidaritást, továbbá az európai történelmet és kultúrát – a világ többi részén is előmozdíthatja. Ezért a Bizottság jelentős mértékben támogatni fogja a főképviselő/alelnök új átfogó kül- és biztonságpolitikai stratégiával kapcsolatos tevékenységét.

A szíriai, líbiai és ukrajnai konfliktusokhoz hasonló akut válságok kezelése kapcsán a Bizottság – kihasználva a szakpolitikák, a finanszírozás és a rendelkezésére álló egyéb eszközök teljes körét – továbbra is proaktívan támogatni fogja a nemzetközi szereplőket, például az Egyesült Nemzetek Szervezetét és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet. Felül fogjuk vizsgálni és továbbfejlesztjük eszközeinket partnerországaink biztonságának és fejlődésének fokozása céljából, valamint intézkedéseket fogunk javasolni a biztonsági ágazati irányítás és a kapacitásépítés javítására irányuló törekvéseik támogatására.

A jelenleg zajló nyilvános konzultációt követően új keretre teszünk majd javaslatot a Cotonoui Megállapodás lejárta utáni időszakot illetően az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokkal és régiókkal fenntartott kapcsolatok szabályozására. A Bizottság fejlesztéspolitikája, csakúgy mint az új kereskedelmi és beruházási stratégia, előmozdítja a gazdasági fejlődést, támogatja a szociális és környezetvédelmet, védi az emberi jogokat, visszaszorítja a korrupciót és okainak kezelése mellett javítja a migráció szabályozását.

A Bizottság folytatni fogja a tagjelölt országok csatlakozási kilátásainak konkretizálására irányuló munkát. Ezzel összefüggésben megerősítjük a Törökországgal létrejött partnerségünket, egyebek mellett a migrációra vonatkozó cselekvési terv végrehajtása és a vámunió korszerűsítése révén. Az új európai szomszédságpolitika célzottabb és fokozottan igényre szabott keretet biztosít majd a keleti és déli szomszédság országaiban a stabilitás és a demokratikus fejlődés támogatásához.

Emellett támogatni fogjuk a főképviselőt/alelnököt arra irányuló munkájában, hogy szorosabbra fűzze az EU és kulcspartnerei közötti kétoldalú kapcsolatokat. Az igényre szabott stratégiai megközelítéseket rendszeresen aktualizálni kell, elsőként például a Kínával kapcsolatos uniós politikát. Az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalások sikeres lezárása alapján – a megállapodás teljes körű végrehajtása esetén – új keretek létrehozását lehet előirányozni az országgal folytatott uniós együttműködés számára.

10. A demokratikus változás Uniója

A Bizottság az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal partnerségben arra fog törekedni, hogy a minőségi jogalkotásról szóló új intézményközi megállapodással kapcsolatos tárgyalások az év végéig lezárulhassanak annak érdekében, hogy megerősítsük közös elkötelezettségünket a jobb eredményeket hozó minőségi jogalkotás iránt, fokozzuk az európai döntéshozatal átláthatóságát, és felszereljük a három intézményt a jobb jövőbeni együttműködéshez szükséges eszközökkel.

2016-ban előterjesztjük az Európai Parlamentben, a Tanácsban vagy a Bizottságban a politikai döntéshozatalt befolyásolni szándékozó érdekképviseletek kötelező átláthatósági nyilvántartásáról szóló intézményközi megállapodásra vonatkozó javaslatunkat.

Az elmúlt évben intenzívebbé tettük a Bizottság és a nemzeti parlamentek közötti együttműködést és párbeszédet, egyfelől a parlamenti bizottságokkal folytatott találkozók és véleménycserék terén, másfelől a javaslattervezetekkel kapcsolatos politikai párbeszéd iránti újbóli elkötelezettség révén. További lépéseket kívánunk tenni 2016-ban ez irányba, hogy a nemzeti parlamentek határozottan képviselhessék magukat az európai döntéshozatalban.

Végezetül folytatni fogjuk a civil párbeszédet, amely lehetőséget biztosít a Bizottság tagjai számára arra, hogy a polgárokat közvetlenül, saját régióikban hallgathassák meg, és válaszolhassanak a polgárokat leginkább érdeklő kérdésekre.

***

Az Európai Unió meghatározó pillanat előtt áll. Számos példátlan kihívás áll előttünk: ilyen a menekültválság, a munkanélküliség, a munkahely-teremtési és növekedési rés, a gazdasági és monetáris uniónk kiteljesítésének szükségessége, az éghajlatváltozás, a keleti és déli szomszédságban tapasztalható instabilitás, valamint egy méltányos megállapodás kialakítása az Egyesült Királysággal egy olyan Európai Unión belül, amely elkötelezett az egységes piac négy szabadsága és a 28 tagállam mindegyike által tiszteletben tartott értékek mellett.

Ennélfogva leszögezhetjük, hogy lejárt a szokványos megoldások ideje. A Bizottság ezért határozott, fókuszált és pragmatikus intézkedések mellett kötelezi el magát ebben a munkaprogramban, amelyek segítenek abban, hogy megerősödve, az európai szolidaritás és felelősségvállalás szellemét fenntartva emelkedjünk felül e problémákon. Számítunk európai parlamenti és tanácsi partnereink együttműködésére abban, hogy mihamarabb elérjük az európaiak által az Uniótól várt eredményeket.

(1)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_hu.pdf

(2)

COM(2015) 550, 2015.10.28.

(3)

  http://ec.europa.eu/priorities/soteu .

Lásd továbbá az elnök és az első alelnök által aláírt, az Európai Parlament és a Tanács elnökének címzett szándéknyilatkozatot. Ez alapján szeptember 10-én találkozóra került sor az elnök és a Coreper között, október 13-án egyeztetés volt az első alelnök és az Általános Ügyek Tanácsa között, október 6-án a Bizottság részt vett a Bizottsági Elnökök Értekezletén, október 20-án pedig az elnök és az első alelnök részt vett az Elnökök Értekezletén.

(4)

I. melléklet.

(5)

III. melléklet.

(6)

IV. melléklet.

(7)

II. melléklet.

(8)

V. melléklet.

(9)

VI. melléklet.

(10)

Ezzel összefüggésben a Bizottság 2016. évi kommunikációs munkáját a bizottsági prioritásokra fogja összpontosítani a 2014–2020 közötti többéves pénzügyi kereten belüli 2016. évi kommunikációs fellépés alapján (C(2015) 7346, 2015.10.27.).

(11)

 Az endokrindiszruptor vegyületek olyan kémiai anyagok, amelyek egy bizonyos dózisban befolyásolhatják az emlősök hormonrendszerének működését.

(12)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_hu.pdf

(13)

http://ec.europa.eu/priorities/economic-monetary-union/docs/5-presidents-report_hu.pdf

(14)

HL C 65., 2015.2.23., 2. o.

Top

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

MELLÉKLET

a következőzöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2016. évi munkaprogramja


Lejárt a szokványos megoldások ideje


I. melléklet: Új kezdeményezések

Szám

Megnevezés

Kezdeményezés típusa

Az alkalmazási kör és a célkitűzések ismertetése

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

1.

Új készségekre vonatkozó európai menetrend

Jogalkotási/nem jogalkotási

A menetrend célja a készségfejlesztés, a képesítések kölcsönös elismerése, a szakképzés és a felsőoktatás támogatása és a digitális munkahelyek nyújtotta lehetőségek maradéktalan kiaknázása.

2.

Új kezdet a dolgozó szülők számára

Jogalkotási/nem jogalkotási

A jogalkotási és nem jogalkotási intézkedések e csomagjának célja a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésével kapcsolatos kihívások jobb kezelése a dolgozó szülők vonatkozásában, és a nők munkaerő-piaci részvételének támogatása.

3.

Körforgásos gazdaság

Jogalkotási/nem jogalkotási

A csomag célja a gazdasági és környezeti problémák kezelése az erőforrás-felhasználás hatékonyságának maximalizálásával a teljes értéklánc mentén (fenntartható fogyasztás, gyártás és hulladékgazdálkodás) és az innováció révén, lehetővé téve új piacok és üzleti modellek létrehozását. A csomagot egy, a tényleges előrelépés ellenőrzésére szolgáló intézkedéseket is tartalmazó széles körű cselekvési terv és egy hosszú távú célokat kitűző hulladékgazdálkodási javaslat alkotja majd.

4.

A 2014–2020-as többéves pénzügyi keret felülvizsgálata

Jogalkotási/nem jogalkotási

A többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálata során a Bizottság megvizsgálja, hogyan lehet a forrásokat még inkább az EU prioritásaira összpontosítani. Emellett a felülvizsgálat célja az uniós költségvetés eredménycentrikusságának növelése és az alkalmazandó szabályok egyszerűsítése (REFIT) például az európai strukturális és beruházási alapok vagy a közös agrárpolitika terén, továbbá a Horizont 2020 finanszírozásának további egyszerűsítése.

5.

Európai fenntartható jövője: a következő lépések

Nem jogalkotási

A kezdeményezés célja olyan új megközelítés kialakítása, amely a 2020 utáni években fogja biztosítani Európa gazdasági növekedését,valamint szociális és környezeti fenntarthatóságát, figyelembe véve az Európa 2020 stratégia felülvizsgálatát és az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak belső és külső végrehajtását.

Összekapcsolt digitális egységes piac

6.

A digitális egységes piaci stratégia végrehajtása

Jogalkotási/nem jogalkotási

A 2015 májusában körvonalazott digitális egységes piaci stratégiát három intézkedéscsomag viszi tovább: 1) közlemény a szerzői jogokról és jogalkotási javaslat a hordozhatóságról, ezt követően jogalkotási javaslat a szerzői jogokról és a műholdas műsorsugárzásról, valamint a vezetékes továbbközvetítésről szóló irányelv felülvizsgálata (REFIT), jogalkotási javaslat a digitális szerződéses jogokról, a területi alapú tartalomkorlátozásról és az elektronikus kereskedelem hozzáadottérték-adójáról (REFIT), valamint a fogyasztóvédelmi együttműködésről szóló rendelet felülvizsgálata (REFIT); 2) a távközlési keretszabályozás és az audiovizuális médiaszolgáltatásokról szóló irányelv felülvizsgálata (mindkettő REFIT), valamint 3) jogalkotási javaslat az adatok szabad áramlásáról.

Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

7.

Energiaunió-csomag

Jogalkotási/nem jogalkotási

A keretstratégián alapuló csomag a következőkből áll: jogalkotási javaslat a villamosenergia-piac szerkezetéről és a keretszabályozásról, ennek részeként az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynökségére (ACER) vonatkozó szabályok felülvizsgálata, továbbá a villamosenergia-ellátás biztonságáról szóló rendelet felülvizsgálata; a földgázellátás biztonságáról szóló rendelet és a kormányközi megállapodásokról szóló határozat felülvizsgálata; a vállaláselosztási határozat és a földhasználat, földhasználat-megváltoztatás és erdőgazdálkodás ágazatának integrálása a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó éghajlat-politikai keretbe; megújulóenergia-csomag (REFIT), ennek részeként a biomasszára vonatkozó fenntarthatósági kritériumok, továbbá energiahatékonysági csomag, ennek részeként az épületek energiahatékonysága (REFIT).

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

8.

A munkavállalói mobilitásra vonatkozó csomag

Jogalkotási/nem jogalkotási

A kezdeményezést egy, a munkavállalók mobilitásáról szóló közlemény, a munkavállalók kiküldetéséről szóló irányelv célirányos felülvizsgálata és a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló rendeletek felülvizsgálata alkotja.

9.

Az egységes piaci stratégia nyomonkövetési intézkedései

Jogalkotási/nem jogalkotási

Iránymutatás az uniós jog közösségi gazdásági modellekre való alkalmazásáról; a kkv-k és induló vállalkozások növekedésének elősegítését célzó fellépés; a szakmák szabályozásával kapcsolatos kezdeményezések; az üzleti kudarc és a fizetésképtelenség új megközelítését meghatározó jogalkotási kezdeményezés; jogalkotási kezdeményezés a határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás megkönnyítésére, a főbb üzleti szolgáltatásokat és az építőipari szolgáltatásokat érintő szabályozási korlátok kezelésére és az állampolgárságon vagy lakóhelyen alapuló megkülönböztetés kezelésére; a szellemi tulajdonnal kapcsolatos uniós végrehajtási szabályok felülvizsgálata (REFIT); fellépés a szabványosítás, ezen belül a szolgáltatási szabványok terén; a piaci információs eszközökkel és a szolgáltatási irányelv keretén belüli hatékonyabb értesítési eljárással kapcsolatos javaslatok; a kölcsönös elismerés elveinek fokozottabb termékpiaci tudatosítását célzó cselekvési terv.

10.

Európai védelmi cselekvési terv

Jogalkotási/nem jogalkotási

A cél olyan jogi és szakpolitikai keretek kialakítása, amelyek biztosítják, hogy az európai piac, valamint az európai ipari és készségbázis képes legyen megteremteni a tagállamok jövőbeli biztonsági szükségleteinek megfelelő katonai kapacitásokat.

11.

Cselekvési terv a hozzáadottérték-adóról

Jogalkotási/nem jogalkotási

A cselekvési terv, melynek célja hatékony és a csalás lehetőségét kizáró héarendszer kialakítása, a héakulcsokra vonatkozó kezdeményezéseket (REFIT), az elektronikus kereskedelem hozzáadottérték-adójával kapcsolatos javaslatot (REFIT, a digitális egységes piaci stratégia keretében) és egy, a végleges héarendszer meghatározásáról szóló közleményt foglal magában.

12.

Társasági adózási csomag

Jogalkotási/nem jogalkotási

A „Méltányos és hatékony társaságiadó-rendszer az Európai Unióban: 5 fő cselekvési terület” című közlemény nyomán összeállított csomag a társaságiadó-rendszer átláthatóságának növelését és az adókikerülés elleni küzdelmet szolgáló, egyebek mellett az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás területét szabályozó nemzetközi standardok végrehajtásáról rendelkező intézkedéseket tartalmaz. Ide tartozik továbbá az a fokozatos megközelítés, amelynek első lépése a kötelező adóalapról rendelkező (REFIT) és a közös konszolidált társaságiadó-alapra vonatkozó meglévő javaslat visszavonását tartalmazó intézkedés.

13.

Európai űrstratégia

Nem jogalkotási

A stratégia célja a különböző európai űrpolitikai tevékenységek koordinálása és a célirányos ágazati alkalmazást lehetővé tevő, a gazdasági szereplők, állami hatóságok és a társadalom egésze számára előnyös, az uniós űrprogramot továbbfejlesztő konkrét fellépések menetrendjének kialakítása.

Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

14.

Szociális jogok pillére

Jogalkotási/nem jogalkotási

A kezdeményezés célja a meglévő jogszabályok „fehér foltjainak” kezelése, valamint közös elvek és referenciaértékek meghatározása a foglalkoztatás és a szociális teljesítmény terén az idők során megvalósítandó fokozottabb konvergencia érdekében.

15.

Európai betétbiztosítási rendszer / A bankunió megvalósítása

Jogalkotási/nem jogalkotási

Az öt elnök jelentése nyomán összeállított javaslat felvázolja a viszontbiztosítási mechanizmuson alapuló európai betétbiztosítási rendszerhez vezető lépéseket. Emellett a bankuniót megvalósító további lépéseket külön közleményben határozza meg a Bizottság.

Kereskedelem: Ésszerű és kiegyensúlyozott szabadkereskedelmi megállapodás az Egyesült Államokkal

16.

A kereskedelmi és beruházási stratégia nyomonkövetési intézkedései

Jogalkotási/nem jogalkotási

Az értékeken alapuló, hatékonyabb és átlátható kereskedelmi és beruházási politika kialakítását célzó, „Mindenki számára előnyös kereskedelem” elnevezésű stratégia kontextusában a Bizottság tovább folytatja az Egyesült Államokkal megkezdett TTIP-tárgyalásokat, a WTO-tárgyalásokat és az ázsiai országokkal folyó stratégiai eszmecserét, illetve biztosítja a gazdasági partnerségi megállapodások megfelelő végrehajtását.

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

17.

Az európai biztonsági stratégia végrehajtása

Jogalkotási/nem jogalkotási

Javaslat a terrorizmusról szóló kerethatározat módosításáról, a tűzfegyverekre vonatkozó szabályozás módosítása, valamint javaslat a nem készpénzes fizetőeszközökkel összefüggő csalás és hamisítás elleni küzdelemről.

Elmozdulás egy új migrációs politika felé

18.

A migráció jobb szabályozása

Jogalkotási/nem jogalkotási

E kezdeményezésnek két dimenziója van: 1) jogszerű migráció: közlemény és további jogalkotási intézkedések, köztük a kékkártya-megközelítés kiterjesztése; 2) menekültügy és menekültek: a menekültek áttelepítését célzó strukturált rendszerre vonatkozó javaslat, és a dublini menekültügyi rendszer felülvizsgálata.

19.

Határigazgatási csomag

Jogalkotási/nem jogalkotási

A csomag célja a megerősített Frontexre épülő európai határőrség és parti őrség kialakítása.

Erősebb globális szereplő

20.

A Cotonoui Megállapodás utáni keretek

Nem jogalkotási

Az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokkal ápolt viszonyt szabályozó új szakpolitikai keretek.

21.

Kapacitásépítés a biztonsági ágazatban

Jogalkotási/nem jogalkotási

A biztonsági ágazat reformja és egy esetleges új eszköz létrehozása harmadik országok biztonsági és fejlesztési kapacitásainak bővítésére.

22.

A Bizottság hozzájárulása az átfogó stratégiához

Nem jogalkotási

A Bizottság cselekvően hozzájárul a főképviselő/alelnök felelősségi körébe tartozó, átfogó uniós kül- és biztonságpolitikai stratégia kidolgozásához, a körvonalazottabb külpolitikai irányvonal kialakítása érdekében.



A demokratikus változás Uniója

23.

Javaslat a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodásra

Nem jogalkotási

Az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal kötendő intézményközi megállapodásra irányuló javaslat célja a nyitottság és az elszámoltathatóság megerősítése azáltal, hogy az átláthatósági nyilvántartás használata kötelezővé válik minden olyan érdekképviselet számára, amely a három intézmény bármelyikében befolyásolni kívánja a politikai döntéshozatalt.

Top

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2016. évi munkaprogramja

Lejárt a szokványos megoldások ideje


II. melléklet: REFIT-kezdeményezések 1

A REFIT az Európai Bizottság célravezető és hatásos szabályozásra irányuló programja, amelynek célja, hogy egyszerűbbé tegye az uniós jogot, és hogy a szakpolitikai célok veszélyeztetése nélkül csökkentse a szabályozási költségeket. A REFIT így hozzájárul a növekedést és foglalkoztatást támogató világos, stabil és kiszámítható szabályozási keret létrehozásához.

Szám

Megnevezés

Kezdeményezés típusa 2

Az alkalmazási kör és a célkitűzések ismertetése

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

1.

REACH

Jogalkotási / Értékelés

Bizottsági végrehajtási rendelet a REACH keretén belüli engedélyezési eljárás egyszerűsítéséről, bizottsági végrehajtási rendelet a REACH keretén belüli anyaginformációs cserefórumok (SIEF) átláthatóságáról és költségmegosztásáról, és egy, az 1907/2006/EK rendelet 117. cikkének (4) bekezdéséből eredő, a REACH végrehajtásáról szóló bizottsági jelentés 2017. június 1-ig történő benyújtására vonatkozó kötelezettség alapján 2017-ben lezárandó értékelés megkezdése.

2.

Egységes közbeszerzési dokumentum és közbeszerzési formanyomtatványok

Jogalkotási

Bizottsági végrehajtási rendelet az egységes európai közbeszerzési dokumentumról (amelyet az új közbeszerzési irányelvek azért hoztak létre, hogy a gazdasági szereplőknek nem kelljen ismételten, minden egyes ajánlat benyújtásakor beküldeniük ugyanazokat az információkat). Bizottsági végrehajtási rendelet – a közbeszerzési formanyomtatványok aktualizálása.

3.

Felvonók (95/16/EK irányelv)

Értékelés

Az értékelés az irányelv hatályára, a lényeges egészségügyi és biztonsági követelményekre, valamint ezeknek a kapcsolódó megfelelőségértékelési eljárással való összefüggésére terjed ki.

4.

Állami támogatás: Bizottsági közlemény az állami támogatások egyes típusainak kezelésére vonatkozó egyszerűsített eljárásról („egyszerűsített eljárásról szóló közlemény”) (2009/C136/03)

Értékelés

Az értékelés célja az állami támogatásokra vonatkozó jog fejlődésének, a döntéshozatali gyakorlatnak és az egyszerűsített eljárás alkalmazása során szerzett tapasztalatoknak a figyelembevétele. Az értékelés emellett további adminisztratív/eljárási egyszerűsítéseket is azonosít majd.

Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

5.

A 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (ökológiai jelentőségű területekről szóló rendelet) célzott felülvizsgálata

Jogalkotási

A felülvizsgált felhatalmazáson alapuló / végrehajtási jogi aktust azon kötelezettségvállalás nyomán kezdeményezi a Bizottság, amelynek értelmében a 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet alkalmazásának első évét követően értékelnie kell az ökológiai jelentőségű területek végrehajtásával kapcsolatos tapasztalatokat. Az intézkedés a közös agrárpolitika egyszerűsítésének képezi részét.

6.

Uniós természetvédelmi jogszabályok

Értékelést nyomon követő intézkedés

A vadon élő madarak védelméről szóló 2009/147/EGK irányelv, valamint a természetes élőhelyek és a vadon élő növények és állatok védelméről szóló 92/43/EGK irányelv célravezetőségi vizsgálatának értékelése.

7.

Az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartásról (E-PRTR) szóló rendelet

Értékelést nyomon követő intézkedés

Ez a kezdeményezés az Európai Bizottság REFIT-programja keretében végrehajtott értékelést és az E-PRTR rendelet 2010-től 2013-ig történő végrehajtására vonatkozó jelentést követi.

8.

Az üzemanyagok minőségéről szóló irányelv

Értékelést nyomon követő intézkedés

A kezdeményezés a REFIT-értékelés eredményén alapul majd.

9.

Környezetvédelmi jelentéstétel

Értékelés

Az uniós környezetvédelmi jogszabályokból eredő jelentéstételi kötelezettségek egyszerűsítésére és könnyítésére vonatkozó lehetőségek azonosítására irányuló célravezetőségi vizsgálat, amelynek célja korszerűbb, hatékonyabb és eredményesebb szabályozási monitoringrendszer kialakítása.

10.

Energiauniós jelentéstétel

Értékelés

Célravezetőségi vizsgálat / értékelések az energiapolitika és az éghajlat-politika területén a jelentéstételi kötelezettségek konzisztenciájának és adminisztratív terheinek értékelésére.

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

11.

A tájékoztatóról szóló irányelv felülvizsgálata

Jogalkotási

A tőkepiaci unió részeként a tájékoztatóról szóló irányelv REFIT-értékelésének nyomonkövetési intézkedése.

12.

Az európai kockázatitőke-alapra (EuVECA) és az európai szociális vállalkozási alapra (EuSEF) vonatkozó rendelet felülvizsgálata

Jogalkotási

Az európai kockázatitőke-alapra (EuVECA) vonatkozó rendelet (345/2013/EU) és az európai szociális vállalkozási alapra (EuSEF) vonatkozó rendelet (346/2013/EU) jogalkotási felülvizsgálata, melynek célja ezen alapok gyakoribb alkalmazásának elősegítése a tőkepiaci unió részeként a befektetővédelem szintjének csökkentése nélkül. Noha e speciális kockázatitőke-alapok létrehozására 2013 óta lehetőség van, csak kevés ilyen alap jött létre.

13.

A vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló tanácsi rendelet (2658/87/EGK, 1987. július 23.) – Átdolgozás

Jogalkotási

Az átdolgozás célja a meglévő jogszabály Lisszaboni Szerződéshez történő hozzáigazítása. A Bizottság emellett az egyértelműség növelésével és a rendelet olvashatóságának javításával egyszerűsítéssel él majd, és csökkenti a szabályozásból fakadó terheket.

14.

Dohánytermékekre vonatkozó jövedéki adó (2011/64/EU tanácsi irányelv) – felülvizsgálat

Jogalkotási

Ez a kezdeményezés a dohánygyártmányokra alkalmazott jövedéki adó szerkezetéről és adómértékéről szóló, 2011. június 21-i 2011/64/EU tanácsi irányelv REFIT-értékelésének eredményeit ülteti át az uniós jogba.

15.

Fogadásra alkalmas kikötői létesítmények (2000/59/EK irányelv) – felülvizsgálat

Jogalkotási

A kezdeményezés célja az irányelvnek a MARPOL-egyezményt érintő jelentős változásokhoz való hozzáigazítása. A felülvizsgálat emellett a 2015. évi REFIT-értékelés eredményeit is tekintetbe veszi.

16.

Munkahelyi egészség és biztonság

Értékelést nyomon követő intézkedés / Jogalkotási

A munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló, 1989. június 12-i 89/391/EGK tanácsi irányelv és 23 kapcsolódó irányelv REFIT-értékelésének nyomonkövetési intézkedése, melynek célja a hatékonyság és az eredményesség növelése.

17.

Élelmiszerjog

Értékelést nyomon követő intézkedés

Az élelmiszerjog általános elveiről szóló rendelet célravezetőségi vizsgálatát nyomon követő intézkedés.

18.

A pénzügyi jogszabályok felülvizsgálatáról szóló jelentés nyomonkövetési intézkedése

Nyomonkövetési intézkedés

A Bizottság azonosítani kívánja a pénzügyi szabályok esetleges következetlenségeit, inkoherenciáját és hiányosságait, a szükségtelen szabályozási terheket, valamint a hosszú távú befektetést és a növekedést negatívan érintő tényezőket. A konzultációt követően a Bizottság szolgálatai a főbb megállapításokról és a következő lépésekről 2016 közepéig tesznek jelentést.

19.

Pénzügyi konglomerátumokról szóló irányelv

Értékelés

A pénzügyi konglomerátumokról szóló irányelv (a 2002/87/EK irányelvet módosító 2011/89/EK irányelv) célja a pénzügyi konglomerátumok, azaz a banki és a biztosítási ágazatban egyaránt működési engedéllyel rendelkező csoportok részét alkotó szabályozott szervezetek kiegészítő felügyeletének biztosítása a kétszeres tőkeáttétellel (a tőke többszöri felhasználása) és a csoportkockázatokkal (a fertőzésveszéllyel, az irányítás összetettségével, a koncentrációval és az összeférhetetlenséggel) kapcsolatos potenciális kockázatok kezelése révén. Az értékelés során a Bizottság mérlegelni fogja, hogy az irányelv célravezetőnek tekinthető-e.

20.

Élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állítások

Értékelés / Jogalkotási

Az értékelés célja annak megállapítása, hogy a tápanyag-összetételre és növényi anyagokra vonatkozó állításokra vonatkozó jelenlegi követelmények célravezetőek-e.

21.

Tengerügyi jogszabályok célravezetőségi vizsgálata

Értékelés

A célravezetőségi vizsgálat kiterjed a lobogó szerinti államra, a kikötő szerint illetékes állam által végzett ellenőrzésre, a hajóforgalomra vonatkozó megfigyelő és információs rendszerre vonatkozó jogszabályokra, valamint a nyilatkozattételi követelményekről szóló irányelvre.

22.

Tengerészek (2008/106/EK irányelv és 2005/45/EK irányelv)

Értékelés

A 2008/106/EK irányelv minimumkövetelményeket állapít meg a közösségi hajókon szolgáló tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról. A (2001/25/EK irányelvet módosító) 2005/45/EK irányelv a tagállamok által kibocsátott tengerészeti képesítések kölcsönös elismeréséről szól.

23.

Az írásbeli tájékoztatási kötelezettségről szóló 91/533/EK irányelv

Értékelés

A munkaadónak a munkavállalóval szembeni, a szerződés, illetve a munkaviszony feltételeire vonatkozó tájékoztatási kötelezettségéről szóló, 1991. október 14-i 91/533/EGK tanácsi irányelv.

24.

Növényvédő szerek: a szermaradék-határértékek meghatározására és a növényvédő szerek forgalomba hozatalára vonatkozó jogszabályok

Értékelés

A kezdeményezés célja az 1107/2009/EK rendelet és a 396/2005/EK rendelet értékelése, valamint az 1107/2009/EK rendelet (82. cikk és 62. cikk (5) bekezdése) és a 396/2005/EK rendelet (47. cikk) szerinti bizottsági kötelezettségek teljesítése, beleértve az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak szóló jelentések elkészítését.

25.

Gépjármű-biztosítási irányelv

Értékelés

A 2009/103/EK irányelv értékelésének célja másik tagállamban közlekedési balesetet szenvedett uniós polgárok segítése. Az irányelv értelmében a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással rendelkező uniós polgárok biztosítása minden tagállamban érvényes.

Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

26.

Statisztikai csomag

Jogalkotási/nem jogalkotási

A csomag a társadalomstatisztika integrálását, a vállalkozási statisztikák integrálására vonatkozó keretrendeletet (FRIBS) és a mezőgazdasági statisztikákra vonatkozó keretrendeletet tartalmazza.

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

27.

A házassági ügyekre és a szülői felelősségre vonatkozó határozatok (Brüsszel IIa.)

Jogalkotási

Ez a kezdeményezés a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 2201/2003/EK rendelet alkalmazására vonatkozó értékelés nyomonkövetési intézkedése.

(1)

Ez a melléklet az 1. mellékletben fel nem sorolt, 2016-ban megindítandó új kezdeményezéseket sorolja fel. Ezek az intézkedések még nem szerepelnek a REFIT-eredménytábla legutolsó változatában: http://ec.europa.eu/smart-regulation/better_regulation/key_docs_en.htm

(2)

A kezdeményezés típusa csak indikatív, és – a hatásvizsgálati folyamat eredményére tekintettel – változhat. A táblázatban az „értékelést nyomon követő intézkedés” kifejezéssel jeleztük azokat az eseteket, ahol a REFIT-értékelés még folyamatban van, és jóllehet 2016-ban valamilyen formájú nyomonkövetési intézkedésre a tervek szerint sor kerül, ennek mértéke és jellege még bizonytalan. 2016 folyamán a Bizottság ütemterveket és előzetes hatásvizsgálatokat tesz közzé annak érdekében, hogy ezekről a nyomonkövetési intézkedésekről tájékoztassa a közvéleményt, és lehetővé tegye az érdekelt felek számára a véleményezést: http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/index_hu.htm

Top

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2016. évi munkaprogramja


Lejárt a szokványos megoldások ideje


III melléklet: Előterjesztett, tárgyalási szakaszban lévő kiemelt javaslatok

Szám és megnevezés

Teljes cím

Hivatkozási szám

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

1.

A tartósan munkanélküliek integrálása

Javaslat – A TANÁCS AJÁNLÁSA a tartósan munkanélküli személyek munkaerő-piaci integrációjáról

2015/0219/NLE

2.

EURES

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a foglalkoztatási szolgálatok európai hálózatáról, a munkavállalók mobilitási szolgáltatásokhoz való hozzáféréséről és a munkaerőpiacok további integrációjáról

2014/0002/COD

3.

Nők a vállalatok igazgatótanácsaiban

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a tőzsdén jegyzett társaságok nem-ügyvezető igazgatói körében a nemek közötti egyensúly javításáról és kapcsolódó intézkedésekről

2012/0299/COD

Összekapcsolt digitális egységes piac

4.

Hálózat- és információbiztonság

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hálózat- és információbiztonságnak az egész Unióban egységesen magas szintjére vonatkozó intézkedésekről

2013/0027/COD

Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

5.

Nemzeti kibocsátáscsökkentés

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE egyes légköri szennyezőanyagok nemzeti kibocsátásainak csökkentéséről és a 2003/35/EK irányelv módosításáról

2013/0443/COD

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

6.

Pénzügyi tranzakciós adó – megerősített együttműködés

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi tranzakciós adó területén létrehozandó megerősített együttműködés végrehajtásáról

2013/0045/CNS

7.

Uniós értékpapírosítási keretrendszer

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az értékpapírosítás közös szabályainak meghatározásáról, az egyszerű, átlátható és egységesített értékpapírosítás európai keretrendszerének létrehozásáról, valamint a 2009/65/EK, a 2009/138/EK és a 2011/61/EU irányelv és az 2009/1060/EK és a 648/2012/EU rendelet módosításáról

2015/0226/COD

8.

Kikötői szolgáltatások

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a kikötői szolgáltatások piacára való bejutást és a kikötők pénzügyi átláthatóságát biztosító keretrendszer létrehozásáról

2013/0157/COD

Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

9.

Be nem jelentett munkavégzés európai platformja

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a be nem jelentett munkavégzés megakadályozására, valamint az ilyen típusú munkavégzéstől való elrettentésre irányuló együttműködés erősítését célzó európai platform létrehozásáról

2014/0124/COD

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

10.

Adatvédelmi reform

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a személyes adatok feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról (általános adatvédelmi rendelet)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, büntetőeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról

2012/0010, 0011/COD

11.

Európai Ügyészség

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE az Európai Ügyészség létrehozásáról

2013/0255/APP

12.

Bűnüldözési Együttműködés és Képzés Európai Ügynöksége (Europol)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Bűnüldözési Együttműködés és Képzés Európai Ügynökségéről (Europol), valamint a 2009/371/IB és 2005/681/IB határozatok hatályon kívül helyezéséről

2013/0091/COD

13.

Utas-nyilvántartási adatállomány (PNR)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az utas nyilvántartási adatállomány (PNR) felhasználásáról a terrorista bűncselekmények és súlyos bűncselekmények megelőzése, felderítése, kivizsgálása és büntetőeljárás alá vonása érdekében

2011/0023/COD

14.

Hátrányos megkülönböztetés elleni intézkedések

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a személyek közötti, vallásra vagy meggyőződésre, fogyatékosságra, életkorra vagy szexuális irányultságra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról

2008/0140/CNS

Elmozdulás egy új migrációs politika felé

15.

Állandó áthelyezési rendszer

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE áthelyezési válságmechanizmus létrehozásáról, valamint az egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló, 2013. június 26-i 604/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

2015/0208/COD

16.

A biztonságos származási országok közös európai jegyzéke

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a nemzetközi védelem megadására és visszavonására vonatkozó közös eljárásokról szóló 2013/32/EU irányelv alkalmazása céljából a biztonságos származási országok közös uniós jegyzékének létrehozásáról, valamint a 2013/32/EU irányelv módosításáról

2015/0211/COD

A demokratikus változás Uniója

17.

Géntechnológiával módosított szervezetek (GMO)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1829/2003/EK rendeletnek a tagállamok számára a géntechnológiával módosított élelmiszerek és takarmányok területükön való felhasználásának korlátozására, illetve megtiltására biztosított lehetőség tekintetében történő módosításáról

2015/0093/COD

Top

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2016. évi munkaprogramja

Lejárt a szokványos megoldások ideje


IV. melléklet: A visszavonandó vagy módosítandó előterjesztett javaslatok listája

Az alább felsorolt javaslatokat a Bizottság hat hónapon belül (2016 áprilisáig) vissza kívánja vonni.

Az elavulástól eltérő okok miatt visszavonásra szánt vagy módosítandó javaslatokat félkövéren szedtük.

Szám

COM/intézményközi hivatkozás

Cím

A visszavonás/módosítás oka

Gazdasági és pénzügyek, adó- és vámügyek

1.

COM/2007/0746

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv biztosítási és pénzügyi szolgáltatások kezelésével kapcsolatos végrehajtási intézkedéseinek megállapításáról

A javaslat 2007-ből származik, és megállapodás nincs kilátásban (a közelmúltban egyetlen tanácsi elnökség sem tűzte napirendre a javaslat megtárgyalását).

2.

COM/2007/0747

2007/0267/CNS

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv biztosítás és pénzügyi szolgáltatások tekintetében történő módosításáról

A javaslat 2007-ből származik, és megállapodás nincs kilátásban (a közelmúltban egyetlen tanácsi elnökség sem tűzte napirendre a javaslat megtárgyalását).

3.

COM/2013/0721

2013/0343/CNS

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek az egységes héabevallás tekintetében történő módosításáról

A tárgyalások eredményeként olyan kompromisszumos szövegtervezet született, amelyből teljes mértékben kivesztek a bizottsági javaslat lényegi elemei. A legutóbbi fejlemények ellentmondanak a bizottsági javaslatban megfogalmazott, egyszerűsítésre, harmonizációra és jelentős tehercsökkentésre irányuló céloknak.

4.

COM/2011/0594

2011/0261/CNS

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi tranzakciós adó közös rendszeréről és a 2008/7/EK irányelv módosításáról

Ezt a javaslatot felváltotta egy, a megerősített együttműködési eljárás keretében 2013-ban benyújtott, vonatkozó javaslat.

5.

COM/2011/0738

2011/0334/CNS

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a pénzügyi tranzakciós adó alapú saját forrás rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról

Az Európai Tanács a 2014–2020 csomagról szóló, 2013. februári döntésében felhívta a részt vevő tagállamokat, hogy vizsgálják meg, válhat-e a pénzügyi tranzakciós adó a saját források egy újabb típusának alapjává. Meg kell jegyezni, hogy a saját forrásokkal foglalkozó magas szintű csoport feladatai között szerepel a saját források rendszerének az egyszerűség, átláthatóság, igazságosság és demokratikus elszámoltathatóság általános elvei alapján történő átfogó felülvizsgálata. Mivel a rendelkezésre bocsátásról szóló rendelet a Bizottság 2011. júniusi, egy új sajátforrás-határozatra irányuló javaslatán alapult, amelynek végső szövege e tekintetben megváltozott, a rendelkezésre bocsátásról szóló rendeletjavaslat okafogyottá vált, ezért a Bizottság a javaslatot vissza kívánja vonni. A pénzügyi tranzakciós adón alapuló saját forrásra irányuló esetleges jövőbeli bizottsági határozatokat ismét megfelelő rendelkezésre bocsátásról szóló rendeletnek kell majd kísérnie.

6.

COM/2011/0121

2011/0058/CNS

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a közös konszolidált társaságiadó-alapról (KKTA)

Amint azt a Bizottság a „Méltányos és hatékony társaságiadó-rendszer az Európai Unióban: öt fő cselekvési terület” című közleményében bejelentette, a Bizottság új, fokozatos megközelítés jegyében újraindítja a kezdeményezéssel kapcsolatos munkát. Ezzel párhuzamosan a jelenlegi javaslatot vissza kell vonni.

7.

COM/1998/0637

JAVASLAT – A TANÁCS HATÁROZATA a gazdasági és monetáris unióval összefüggésben a Közösség képviseletéről és nemzetközi szinten képviselendő álláspontjáról

A javaslatot a Bizottság visszavonta (C(2015)8001), és 2015. október 21-én új javaslattal váltotta fel (COM(2015)603).

Kül- és biztonságpolitika

8.

COM/2007/0141

2007/0049/APP

Javaslat – A TANÁCS ÉS A BIZOTTSÁG HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, és másrészről a Türkmén Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodáshoz csatolt, a Bolgár Köztársaságnak és Romániának az Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyv elfogadásáról

Elavult: ez a kiigazító jegyzőkönyv Bulgária és Románia csatlakozását tükrözte volna, azonban sosem került véglegesítésre. A későbbiekben az a döntés született, hogy olyan határozatjavaslatot kell beterjeszteni, amely a 2004 óta történt minden csatlakozásra kiterjed.

9.

COM/2007/0144

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamai, másrészről a Türkmén Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodáshoz csatolt, a Bolgár Köztársaságnak és Romániának az Európai Unióhoz történő csatlakozása figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyv aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

Elavult: ez a kiigazító jegyzőkönyv Bulgária és Románia csatlakozását tükrözte volna, azonban sosem került véglegesítésre. A későbbiekben az a döntés született, hogy olyan határozatjavaslatot kell beterjeszteni, amely a 2004 óta történt minden csatlakozásra kiterjed.

10.

COM/2004/808

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Közösség és annak tagállamai, valamint a Szíriai Arab Köztársaság közötti euro-mediterrán társulási megállapodás Európai Közösség részéről történő aláírásáról és annak bizonyos rendelkezései ideiglenes alkalmazásáról

Ez a megállapodás nem kerül véglegesítésre, és a 2004-ben és 2008-ban beterjesztett jogiaktus-javaslatok időközben elavulttá váltak.

11.

COM/2008/853

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Közösség és annak tagállamai, valamint a Szíriai Arab Köztársaság közötti euro-mediterrán társulási megállapodás Európai Közösség részéről történő aláírásáról és annak bizonyos rendelkezései ideiglenes alkalmazásáról

Ez a megállapodás nem kerül véglegesítésre, és a 2004-ben és 2008-ban beterjesztett jogiaktus-javaslatok időközben elavulttá váltak.

Kereskedelem

12.

COM/2008/0522

2008/0169/APP

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Kelet-afrikai Közösség partnerállamai közötti gazdasági partnerségi megállapodás kereteit létrehozó megállapodás megkötéséről

Ez a megállapodás nem kerül véglegesítésre, mivel felváltja egy 2007-ben megtárgyalt és 2014-ben parafált átfogóbb megállapodás.

13.

COM/2008/0565

2008/0177/APP

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az SADC gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államok közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás megkötéséről

Ez a megállapodás nem kerül véglegesítésre, mivel felváltja egy 2007-ben megtárgyalt és 2014-ben parafált átfogóbb megállapodás.

14.

COM/2012/0593

2012/0287/NLE

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről az Orosz Föderáció közötti partnerség létrehozásáról szóló, 1994. június 24-i partnerségi és együttműködési megállapodással létrehozott Együttműködési Bizottságban képviselendő európai uniós álláspontnak a békéltetői jegyzék felállítása tekintetében történő meghatározásáról

Elavult. 2012. december 13-án Oroszország hivatalosan elutasította a partnerségi és együttműködési megállapodás vitarendezési rendszerének működtetését biztosítani hivatott békéltetői jegyzék létrehozását. Az EU a Kereskedelmi Világszervezet általános rendelkezéseire támaszkodhat.

Közlekedés

15.

COM/2014/0083

2014/0042/NLE

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA a MARPOL-egyezmény VI. mellékletének a III. szintű NOx-kibocsátási szabványok bevezetési időpontjának elhalasztását érintő módosításai tekintetében a Nemzetközi Tengerészeti Szervezetben a Tengerikörnyezet-védelmi Bizottság 66. ülésén az Európai Unió nevében képviselendő álláspont kialakításáról

Jóllehet a határozatban foglalt bizottsági álláspont továbbra is érvényes, a javaslat elavulttá vált, mivel a Tengerikörnyezet-védelmi Bizottság már megtartotta 66. ülését (2014. március 31. és április 4. között).

16.

COM/2013/484

2013/0226/COD

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a belvízi áruszállítással kapcsolatos statisztikákról szóló 1365/2006/EK rendeletnek bizonyos intézkedések elfogadása érdekében a Bizottságra ruházandó felhatalmazáson alapuló és végrehajtási hatáskörök tekintetében történő módosításáról

Amennyiben hat hónapon belül nem születik róla megállapodás, a javaslatot vissza kell vonni.

17.

COM/2013/0611

2013/0297/COD

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a vasúti közlekedés statisztikájáról szóló, 2002. december 16-i 91/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet árukra, utasokra és balesetekre vonatkozó adatgyűjtés tekintetében történő módosításáról

Amennyiben hat hónapon belül nem születik róla megállapodás, a javaslatot vissza kell vonni.

Migráció, belügy és polgárság

18.

COM/2013/0095

2013/0057/COD

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió tagállamainak külső határait átlépő harmadik országbeli állampolgárok be- és kilépési adatainak rögzítésére szolgáló határregisztrációs rendszer létrehozásáról (az intelligens határellenőrzésről szóló csomag)

Az „Európai migrációs stratégia” című közleményben (COM(2015)240) a Bizottság bejelentette, hogy 2016-ban módosított javaslatot kíván előterjeszteni.

19.

COM/2013/0097

2013/0059/COD

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a regisztráltutas-program létrehozásáról (az intelligens határellenőrzésről szóló csomag)

Az „Európai migrációs stratégia” című közleményben (COM(2015)240) a Bizottság bejelentette, hogy 2016-ban módosított javaslatot kíván előterjeszteni.

20.

COM/2013/0096

2013/0060/COD

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a határregisztrációs rendszer és a regisztrált-utas program tekintetében az 562/2006/EK rendelet módosításáról (az intelligens határellenőrzésről szóló csomag)

Az „Európai migrációs stratégia” című közleményben (COM(2015)240) a Bizottság bejelentette, hogy 2016-ban módosított javaslatot kíván előterjeszteni.

Top

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2016. évi munkaprogramja


Lejárt a szokványos megoldások ideje


Annex V: A hatályon kívül helyezendő jogszabályok listája

Szám

Szakpolitikai terület

Cím

A hatályon kívül helyezés oka

1.

Mezőgazdaság

Horizontális fellépés a közös agrárpolitikával kapcsolatos számos idejétmúlt jogi aktus elavulttá nyilvánítására

E fellépésnek az a célja, hogy hivatalosan is elavultnak nyilvánítsa azon jogi aktusokat, amelyeknek már nincs joghatásuk, de jogalap hiányában nem helyezhetők hatályon kívül.

2.

Környezetvédelem

A Tanács 1991. december 23-i 91/692/EGK irányelve a környezetre vonatkozó egyes irányelvek végrehajtásáról szóló jelentések egységesítéséről és ésszerűsítéséről

2016-ban a Bizottság közleményt szándékozik közzétenni, amelyben meghatározza a környezetvédelmi nyomonkövetési és jelentéstételi kötelezettségek célravezetőségi vizsgálatának stratégiáját és ambíciós szintjét, valamint dokumentálja az e területeken történt korai fellépéseket, egyebek mellett a jelentések egységesítéséről szóló irányelvvel és a vonatkozó kérdőívekkel kapcsolatos helyzetet, ezen belül az irányelv hatályon kívül helyezésére vonatkozó esetleges javaslatot.

3.

Környezetvédelem

„Vízügyi kérdőív” (95/337/EGK bizottsági határozat)

Ez a végrehajtási határozat a jelentések egységesítéséről szóló irányelven alapul, amely 2016-ban várhatóan visszavonásra kerül. 2016-ban a Bizottság közleményt szándékozik közzétenni, amelyben meghatározza a környezetvédelmi nyomonkövetési és jelentéstételi kötelezettségek célravezetőségi vizsgálatának stratégiáját és ambíciós szintjét, valamint dokumentálja az e területeken történt korai fellépéseket, egyebek mellett a jelentések egységesítéséről szóló irányelvvel és a vonatkozó kérdőívekkel kapcsolatos helyzetet, ezen belül az irányelv hatályon kívül helyezésére vonatkozó esetleges javaslatot.

4.

Belügyek

A Bizottság 2008. június 17-i 2008/602/EK határozata a nemzeti interfészek, valamint a nemzeti interfészek és a központi VIS közötti kommunikációs infrastruktúra kifejlesztési szakaszban alkalmazott fizikai architektúrájának és az azokra vonatkozó követelményeknek a meghatározásáról (az értesítés a C(2008) 2693. számú dokumentummal történt) (HL L 194., 2008.7.23., 3. o.)

Ez a jogi aktus elavult – a VIS-t már kifejlesztették, és az 2011 októbere óta működik.

5.

Belügyek

A Bizottság 2006. november 3-i 2006/752/EK határozata a Vízuminformációs Rendszernek a kifejlesztési szakaszban létrehozandó helyszíneinek megállapításáról (HL L 305., 2006.11.4., 13. o.)

Ez a jogi aktus elavult – a VIS-t már kifejlesztették, és az 2011 októbere óta működik.

6.

Belügyek

A Tanács 2008. február 18-i 189/2008/EK rendelete a Schengeni Információs Rendszer (SIS II) második generációjának teszteléséről (HL L 57., 2008.3.1., 1. o.)

Ez a rendelet a SIS II központi rendszerének tesztelésével volt kapcsolatos a rendszer működésbe lépését megelőzően. Tartalma elavult, az éles rendszer tesztelésére nem alkalmas.

7.

Belügyek

A Tanács 2008. február 18-i 173/2008/EK határozata a Schengeni Információs Rendszer (SIS II) második generációjának teszteléséről (HL L 57., 2008.3.1., 14. o.; helyesbítés: HL L 24., 2009.1.28., 24. o.)

Ez a rendelet a SIS II központi rendszerének tesztelésével volt kapcsolatos a rendszer működésbe lépését megelőzően. Tartalma elavult, az éles rendszer tesztelésére nem alkalmas.

8.

Belügyek

A Tanács 2003. július 15-i 1295/2003/EK rendelete a 2004. évi athéni olimpiai vagy paralimpiai játékokban részt vevő olimpiai család tagjainak szóló vízumok kérelmezésére és kiadására vonatkozó eljárások megkönnyítését szolgáló intézkedésekről

Ez a jogi aktus elavult, alkalmazásának időbeli korlátja volt (az athéni olimpiai játékok).

9.

Belügyek

Az Európai Parlament és a Tanács 2005. december 14-i 2046/2005/EK rendelete a 2006. évi torinói téli olimpiai és/vagy paralimpiai játékokban részt vevő olimpiai család tagjainak szóló vízumok kérelmezésére és kiadására vonatkozó eljárások megkönnyítését szolgáló intézkedésekről

Ez a jogi aktus elavult, alkalmazásának időbeli korlátja volt (a torinói olimpiai játékok).

10.

Belügyek

A schengeni vívmányok: a Végrehajtó Bizottság 1997. október 7-i határozata Norvégia és Izland hozzájárulásáról a C.SIS létesítési és működési költségeihez (SCH/Com-ex(97) 18)

A társult országok által a SIS II a központi rendszerének finanszírozásához és az eu-LISA-hoz biztosított hozzájárulás a társulási megállapodáson és az eu-LISA alapító rendeletén alapul.

11.

Belügyek

A schengeni vívmányok: a Végrehajtó Bizottság 1997. október 7-i határozata a SIS fejlesztéséről (SCH/Com-ex(97) 24)

Ez a jogi aktus elavulttá vált, mivel a SIS II már elkészült, és 2013. április 9-én működésbe lépett.

12.

Belügyek

A schengeni vívmányok: a Végrehajtó Bizottság 1998. szeptember 16-i határozata a Közös Kézikönyvnek az EU-tagságra pályázó államoknak történő átadásáról (SCH/Com-ex (98) 35 rev. 2)

Ez a jogi aktus elavulttá vált, mivel a Közös Kézikönyvet (amely korlátozott terjesztésű volt) a Hivatalos Lapban rendelet formájában közzétett Schengeni Határ-ellenőrzési Kódex elfogadásakor megszüntették.

13.

Belügyek

A schengeni vívmányok: a Végrehajtó Bizottság 1998. szeptember 16-i határozata a Görögországgal foglalkozó eseti bizottság felállításáról (SCH/Com-ex (98) 43 rev.)

Ez a jogi aktus Görögországnak a schengeni övezethez való csatlakozásával elavulttá vált.

14.

Tengerügyek és halászat

A Tanács 2012. december 18-i 1242/2012/EU rendelete egyes halászati termékek irányadó árának és uniós termelői árának a 2013. halászati évre vonatkozó, a 104/2000/EK rendelet szerinti meghatározásáról

Jóllehet a jogi aktus nem tartalmaz hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést, ténylegesen már nincs hatályban, mivel korábbi fellépésekre vonatkozik.

15.

Tengerügyek és halászat

A Tanács 2008. július 8-i 645/2008/EK rendelete egyes halászati termékek Kanári-szigetekre irányuló behozatalára vonatkozóan autonóm közösségi vámkontingensek megnyitásáról és kezeléséről

Jóllehet a jogi aktus nem tartalmaz hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést, ténylegesen már nincs hatályban, mivel korábbi fellépésekre vonatkozik. A rendelet helyébe az egyes halászati termékek 2014 és 2020 közötti, Kanári-szigetekre irányuló behozatalára vonatkozóan autonóm uniós vámkontingensek megnyitásáról és kezeléséről szóló, 2013. december 17-i 1412/2013/EU tanácsi rendelet lépett.

16.

Tengerügyek és halászat

A Tanács 2011. december 16-i 1388/2012/EU rendelete egyes halászati termékek irányadó árának és uniós termelői árának a 2012. halászati évre vonatkozó, a 104/2000/EK rendelet szerinti meghatározásáról

Jóllehet a jogi aktus nem tartalmaz hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést, ténylegesen már nincs hatályban, mivel korábbi fellépésekre vonatkozik.

17.

Tengerügyek és halászat

A Tanács 1976. január 19-i 110/76/EGK rendelete a halászati termékekre nyújtott export-visszatérítés odaítélésére vonatkozó általános szabályok és e visszatérítések összegének rögzítésére vonatkozó feltételek megállapításáról

Jóllehet a jogi aktus nem tartalmaz hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést, ténylegesen már nincs hatályban, mivel korábbi fellépésekre vonatkozik.

18.

Tengerügyek és halászat

A Tanács 2008. december 9-i 1299/2008/EK rendelete bizonyos halászati termékek irányadó árának és közösségi termelői árának a 2009-es halászati évre vonatkozó, a 104/2000/EK rendelet szerinti meghatározásáról

Jóllehet a jogi aktus nem tartalmaz hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést, ténylegesen már nincs hatályban, mivel korábbi fellépésekre vonatkozik.

19.

Tengerügyek és halászat

A Tanács 2003. december 19-i 2326/2003/EK rendelete bizonyos halászati termékek irányadó árának és közösségi termelői árának a 2004-es halászati évre vonatkozó, a 104/2000/EK rendelet szerinti meghatározásáról

Jóllehet a jogi aktus nem tartalmaz hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést, ténylegesen már nincs hatályban, mivel korábbi fellépésekre vonatkozik.

20.

Statisztika

Az Európai Parlament és a Tanács 2003. december 5-i 48/2004/EK rendelete a 2003–2009. referenciaév tekintetében az acéliparra vonatkozó éves közösségi statisztikák előállításáról

A rendelet elavulttá vált, mivel a vonatkozó adatgyűjtés megszűnt. Az acélipari statisztikákra vonatkozó rendelet hatályvesztésével kapcsolatos hivatalos javaslat a vállalkozásstatisztikáról szóló rendeletjavaslat részét képezi majd, amelyet a Bizottság 2016 negyedik negyedévében tervez elfogadni.

21.

Közlekedés

A Tanács 1989. április 27-i 1101/89/EGK rendelete belföldi hajózás szerkezeti átalakításáról

Ez a tanácsi rendelet 1999. április 28-án lejárt (lásd a 718/1999/EK tanácsi rendelet (1) preambulumbekezdését).

22.

Közlekedés

A Bizottság 1994. április 18-i 2812/94/EK rendelete a belvízi hajózásban szolgálatba állított új kapacitás feltételeire vonatkozóan az 1101/89/EGK tanácsi rendelet módosításáról

Ez a rendelet az 1101/89/EGK rendeletet módosítja, amely 1999. április 28-án lejárt.

23.

Közlekedés

Az Európai Parlament és a Tanács 2001. április 4-i 685/2001/EK rendelete az Európai Közösség és a Bolgár Köztársaság, illetve az Európai Közösség és a Magyar Köztársaság között a közúti áruszállítás és a kombinált szállítás ösztönzése egyes feltételeinek megállapításáról szóló megállapodás alapján kapott engedélyek tagállamok közötti elosztásáról

A rendelet Bulgária és Magyarország uniós csatlakozásával okafogyottá vált (már nem vonatkozik rájuk a fuvarozási piachoz való hozzáféréssel kapcsolatos engedélyezési rendszer).

24.

Közlekedés

A Bizottság 1993. július 28-i 2158/93/EGK rendelete a 613/91/EGK tanácsi rendelet alkalmazásában az „Életbiztonság a tengeren” tárgyú 1974. évi nemzetközi egyezmény és a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló 1973. évi nemzetközi egyezmény módosításainak alkalmazásáról

A bizottsági rendelet már nem alkalmazandó, mert olyan eszközre vonatkozik (613/91/EGK tanácsi rendelet) amelyet a teher- és személyhajók Közösségen belüli átlajstromozásáról szóló 789/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezett.

25.

Közlekedés

A Bizottság 1994. december 21-i 3298/94/EK rendelete az Ausztrián áthaladó nehéz tehergépjárművekre vonatkozó tranzitjogok rendszerével (ökopontok) kapcsolatos részletes rendelkezések meghozataláról

Az ökopontok rendszere, amelynek célja az áthaladó nehéz tehergépjárművek által okozott környezeti hatás csökkentése volt, elavulttá vált azt követően, hogy az osztrák autópályákon és gyorsforgalmi utakon 2004. január 1-jétől bevezették a nehéz tehergépjárművekre vonatkozó útdíjat („Maut”). Az ökopontrendszert Ausztria már nem alkalmazza. Az ökopontrendszer jogalapja ezért elavulttá vált, és visszavonható.

26.

Közlekedés

Az Európai Parlament és a Tanács 2000. december 18-i 2888/2000/EK rendelete a Svájcban közlekedő nehéz tehergépjárművek engedélyeinek elosztásáról

Az engedélyekkel kapcsolatos rendeletet, amely elosztja a tagállamok között a Közösség által Svájctól a 2001 és 2004 közötti évekre kapott kvótákat, már nem alkalmazzák. A fuvarozási piachoz való hozzáférést jelenleg az EU és Svájc közötti megállapodás szabályozza.

27.

Közlekedés

A Bizottság 2007. február 2-i 103/2007/EK rendelete az 1592/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (4) bekezdésében említett átmeneti időszak meghosszabbításáról

Az átmeneti időszakot 2007. december 31-ig hosszabbították meg, ezért ez a rendelet elavulttá vált.

28.

Adózás

A Bizottság 1998. november 30-i 2579/98/EK rendelete a Közösségben származás igazolása nélkül szabad forgalomba bocsátható textiltermékek jegyzékének megállapításáról

A bizottsági rendelet az 1541/98/EK tanácsi rendelet végrehajtási aktusa volt, mely tanácsi rendeletet 2011-ben visszavontak.

Top

Strasbourg, 2015.10.27.

COM(2015) 610 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

A Bizottság 2016. évi munkaprogramja

Lejárt a szokványos megoldások ideje


VI. melléklet: A 2016-ban alkalmazandóvá váló jogszabályok

Bővebb információk a 2016-tól alkalmazandó felhatalmazáson alapuló jogi aktusokról és végrehajtási aktusokról: http://ec.europa.eu/atwork/key-documents/index_hu.htm.

Az alkalmazás kezdeténél feltüntetett csillag (*) arra utal, hogy a feltüntetett időpontokon kívül más időpontok is vonatkozhatnak a jogalkotási aktus egyéb részeire.

Szám

Cím

Szakpolitikai terület

Az alkalmazás kezdete

1.

A Tanács 2014. március 24-i 2014/48/EU irányelve a megtakarításokból származó kamatjövedelem adóztatásáról szóló 2003/48/EK irányelv módosításáról

Adózás

2016. január 1.

2.

Az Európai Parlament és a Tanács 2009. november 25-i 2009/138/EK irányelve a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról (Szolvencia II) (EGT-vonatkozású szöveg)

Pénzügyi szolgáltatás

2016. január 1.*

3.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/61/EU irányelve a nagy sebességű elektronikus hírközlő hálózatok kiépítési költségeinek csökkentésére irányuló intézkedésekről

Digitális gazdaság és társadalom

2016. január 1.

4.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. július 15-i 806/2014/EU rendelete a hitelintézeteknek és bizonyos befektetési vállalkozásoknak az Egységes Szanálási Mechanizmus keretében történő szanálására vonatkozó egységes szabályok és egységes eljárás kialakításáról, valamint az Egységes Szanálási Alap létrehozásáról és az 1093/2010/EU rendelet módosításáról

Pénzügyi stabilitás

2016. január 1.*

5.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1308/2013/EU rendelete a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

2016. január 1.*

6.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. február 5-i 167/2013/EU rendelete a mezőgazdasági és erdészeti járművek jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről

Belső piac

2016. január 1.*

7.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. január 15-i 168/2013/EU rendelete a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről

Belső piac

2016. január 1.*

8.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 26-i 575/2013/EU rendelete a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról

Pénzügyi szolgáltatás

2016. január 1.*

9.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 660/2014/EU rendelete a hulladékszállításról szóló 1013/2006/EK rendelet módosításáról

Környezet

2016. január 1.*

10.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. október 22-i 1141/2014/EU, Euratom rendelete az európai politikai pártok és az európai politikai alapítványok jogállásáról és finanszírozásáról

Intézmény

2016. január 1.*

11.

Az Európai Parlament és a Tanács 2012. november 21-i 1151/2012/EU rendelete a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről

Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

2016. január 4.*

12.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. május 21-i 524/2013/EU rendelete a fogyasztói jogviták online rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (fogyasztói online vitarendezési irányelv)

Fogyasztók

2016. január 9.*

13.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. november 20-i 2013/53/EU irányelve a kedvtelési célú vízi járművekről és a motoros vízi sporteszközökről, valamint a 94/25/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. január 18.

14.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. november 20-i 2013/55/EU irányelve a szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36/EK irányelv és a belső piaci információs rendszer keretében történő igazgatási együttműködésről szóló 1024/2012/EU rendelet (az IMI-rendelet) módosításáról

Belső piac

2016. január 18.

15.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/64/EU irányelve a 64/432/EGK tanácsi irányelvnek a tagállami felügyeleti hálózat részét képező számítógépes adatbázisok tekintetében történő módosításáról

Élelmiszer-biztonság

2016. január 18.

16.

Az Európai Parlament és a Tanács 2015. február 11-i (EU) 2015/254 irányelve az élelmiszerekre vonatkozó kérdések tudományos vizsgálatában a tagállamok által a Bizottságnak nyújtott támogatásról és a tagállamok együttműködéséről szóló 93/5/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

Élelmiszer-biztonság

2016. február 29.

17.

A Tanács 2015. január 26-i (EU) 2015/137 határozata a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) alelnöke, valamint a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) fellebbezési tanácsa két elnöke megbízatásának megújításáról

Belső piac

2016. március 1.*

18.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 4-i 165/2014/EU rendelete a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről, a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről szóló 3821/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről és a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról szóló 561/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

Közlekedés

2016. március 2.*

19.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. július 23-i 2014/91/EU irányelve az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról szóló 2009/65/EK irányelvnek a letétkezelői funkciók, a javadalmazási politikák és a szankciók tekintetében történő módosításáról

Pénzügyi szolgáltatás

2016. március 18.

20.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 4-i 2014/17/EU irányelve a lakóingatlanokhoz kapcsolódó fogyasztói hitelmegállapodásokról, valamint a 2008/48/EK és a 2013/36/EU irányelv és az 1093/2010/EU rendelet módosításáról

Pénzügyi szolgáltatás

2016. március 21.

21.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/26/EU irányelve a szerzői és szomszédos jogokra vonatkozó közös jogkezelésről és a zeneművek belső piacon történő online felhasználásának több területre kiterjedő hatályú engedélyezéséről

Digitális gazdaság és társadalom

2016. április 10.

22.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/23/EU irányelve a koncessziós szerződésekről

Belső piac

2016. április 18.

23.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/24/EU irányelve a közbeszerzésről és a 2004/18/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. április 18.

24.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/25/EU irányelve a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatási ágazatban működő ajánlatkérők beszerzéseiről és a 2004/17/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. április 18.

25.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/33/EU irányelve a felvonókra és a felvonókhoz készült biztonsági berendezésekre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról

Belső piac

2016. április 19.

26.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/28/EU irányelve a polgári felhasználású robbanóanyagok forgalmazására és ellenőrzésére vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról (átdolgozás)

Belső piac

2016. április 20.

27.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/29/EU irányelve az egyszerű nyomástartó edények forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról

Belső piac

2016. április 20.

28.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/30/EU irányelve az elektromágneses összeférhetőségre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról (átdolgozás)

Belső piac

2016. április 20.

29.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/31/EU irányelve a nem automatikus működésű mérlegek forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról

Belső piac

2016. április 20.

30.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/32/EU irányelve a mérőműszerek forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról (átdolgozás)

Belső piac

2016. április 20.

31.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/34/EU irányelve a robbanásveszélyes légkörben való használatra szánt felszerelésekre és védelmi rendszerekre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról (átdolgozás)

Belső piac

2016. április 20.

32.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/35/EU irányelve a meghatározott feszültséghatáron belüli használatra tervezett elektromos berendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról

Belső piac

2016. április 20.

33.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. október 9-i 952/2013/EU rendelete az Uniós Vámkódex létrehozásáról

Adózás

2016. május 1.*

34.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 3-i 2014/40/EU irányelve a tagállamoknak a dohánytermékek és kapcsolódó termékek gyártására, kiszerelésére és értékesítésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezései közelítéséről és a 2001/37/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Egészségügy

2016. május 20.

35.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 2014/54/EU irányelve a munkavállalók szabad mozgásával összefüggésben a munkavállalóknak biztosított jogok gyakorlását megkönnyítő intézkedésekről

Foglalkoztatás

2016. május 21.

36.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/62/EU irányelve az euro és más pénznemek hamisítás elleni, büntetőjog általi védelméről, valamint a 2000/383/IB tanácsi kerethatározat felváltásáról

Csalás elleni küzdelem

2016. május 23.

37.

Az Európai Parlament és a Tanács 2015. április 29-i (EU) 2015/751 rendelete a kártyaalapú fizetési műveletek bankközi jutalékairól

Pénzügyi szolgáltatás

2016. június 9.*

38.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 2014/53/EU irányelve a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. június 13.

39.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 598/2014/EU rendelete Unió repülőterein a zajvédelemmel összefüggő üzemeltetési korlátozások bevezetésére vonatkozó szabályok és eljárások megállapításáról a kiegyensúlyozott megközelítés jegyében, valamint a 2002/30/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Környezet

2016. június 13.

40.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 2014/56/EU irányelve az éves és összevont (konszolidált) éves beszámolók jog szerinti könyvvizsgálatáról szóló 2006/43/EK irányelv módosításáról

Belső piac

2016. június 17.

41.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 537/2014/EU rendelete a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodó egységek jogszabályban előírt könyvvizsgálatára vonatkozó egyedi követelményekről és a 2005/909/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. június 17.*

42.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/67/EU irányelve a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló 96/71/EK irányelv érvényesítéséről és a belső piaci információs rendszer keretében történő igazgatási együttműködésről szóló 1024/2012/EU rendelet (az IMI-rendelet) módosításáról

Foglalkoztatás

2016. június 18.

43.

Az Európai Parlament és a Tanács 2015. május 20-i (EU) 2015/848 rendelete a fizetésképtelenségi eljárásról

Igazságügy

2016. június 26.*

44.

A Tanács 2013. december 17-i 2013/64/EU irányelve a 91/271/EGK és a 1999/74/EK tanácsi irányelv, valamint a 2000/60/EK, 2006/7/EK, 2006/25/EK és a 2011/24/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv Mayotte Európai Unióval kapcsolatos jogállásának változása miatt szükségessé váló módosításáról

Regionális politika

2016. június 30.*

45.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 26-i 2013/35/EU irányelve a munkavállalók fizikai tényezők (elektromágneses terek) által okozott kockázatoknak való expozíciójára vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről (20. egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) és a 2004/40/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Foglalkoztatás

2016. július 1.

46.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 540/2014/EU rendelete a gépjárművek zajszintjéről és a csere-hangtompítórendszerekről, és a 2007/46/EK irányelv módosításáról, valamint a 70/157/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. július 1.*

47.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. július 23-i 910/2014/EU rendelete a belső piacon történő elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról, valamint az 1999/93/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. július 1.*

48.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 2014/57/EU irányelve a piaci visszaélések büntetőjogi szankcióiról (piaci visszaélésekről szóló irányelv)

Belső piac

2016. július 3.

49.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/65/EU irányelve a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról

Pénzügyi szolgáltatás

2016. július 3.

50.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 596/2014/EU rendelete a piaci visszaélésekről (piaci visszaélésekről szóló rendelet), valamint a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124/EK, a 2003/125/EK és a 2004/72/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről

Belső piac

2016. július 3.*

51.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 655/2014/EU rendelete polgári és kereskedelmi ügyekben a tagállamközi követelésbehajtás megkönnyítése érdekében az ideiglenes számlazárolást elrendelő európai végzés eljárásának létrehozásáról

Igazságügy

2016. július 18. (Csak az 50. cikkre vonatkozóan, a rendelet többi része esetében 2016. január 18.)

52.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/68/EU irányelve a nyomástartó berendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról

Belső piac

2016. július 19.*

53.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 12-i 609/2013/EU rendelete a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekről, továbbá a 92/52/EGK tanácsi irányelv, a 96/8/EK, az 1999/21/EK, a 2006/125/EK és a 2006/141/EK bizottsági irányelv, a 2009/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 41/2009/EK és a 953/2009/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről

Élelmiszer-biztonság

2016. július 20.*

54.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. július 23-i 2014/89/EU irányelve a tengeri területrendezés keretének létrehozásáról

Tengerügyek

2016. szeptember 18.

55.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. július 23-i 2014/90/EU irányelve a tengerészeti felszerelésekről és a 96/98/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

Közlekedés

2016. szeptember 18.

56.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. július 23-i 2014/92/EU irányelve a fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak összehasonlíthatóságáról, a fizetésiszámla-váltásról és az alapszintű fizetési számla nyitásáról, illetve használatáról

Pénzügyi szolgáltatás

2016. szeptember 18.

57.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 26-i 2014/36/EU irányelve a harmadik országbeli állampolgárok idénymunkásként való munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről

Belügy

2016. szeptember 30.

58.

A Tanács 2015. október 1-jei (KKBP) 2015/1763 határozata a burundi helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről

Külügy

2016. október 3.

59.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 3-i 2014/42/EU irányelve a bűncselekmény elkövetési eszközeinek és az abból származó jövedelemnek az Európai Unión belüli befagyasztásáról és elkobzásáról

Igazságügy

2016. október 4.

60.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. október 22-i 2014/94/EU irányelve az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának kiépítéséről

Energia

2016. november 18.

61.

Az Európai Parlament és a Tanács 2015. április 29-i (EU) 2015/720 irányelve a 94/62/EK irányelvnek a könnyű műanyag hordtasakok felhasználásának csökkentése tekintetében történő módosításáról

Környezet

2016. november 27.

62.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. október 22-i 2013/48/EU irányelve a büntetőeljárás során és az európai elfogatóparancshoz kapcsolódó eljárásokban ügyvédi segítség igénybevételéhez való jogról, valamint valamely harmadik félnek a szabadságelvonáskor történő tájékoztatásához való jogról és a szabadságelvonás ideje alatt harmadik felekkel és a konzuli hatóságokkal való kommunikációhoz való jogról

Igazságügy

2016. november 27.

63.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/66/EU irányelve a harmadik országbeli állampolgárok vállalaton belüli áthelyezés keretében történő belépésének és tartózkodásának feltételeiről

Belügy

2016. november 29.

64.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. október 22-i 2014/95/EU irányelve a 2013/34/EU irányelvnek a nem pénzügyi és a sokszínűséggel kapcsolatos információknak bizonyos nagyvállalkozások és vállalatcsoportok általi közzététele tekintetében történő módosításáról

Belső piac

2016. december 6.

65.

Az Európai Parlament és a Tanács 2011. október 25-i 1169/2011/EU rendelete a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről

Fogyasztók

2016. december 13.*

66.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. november 26-i 2014/104/EU irányelve a tagállamok és az Európai Unió versenyjogi rendelkezéseinek megsértésén alapuló, nemzeti jog szerinti kártérítési keresetekre irányadó egyes szabályokról

Verseny

2016. december 27.

67.

A Tanács 2014. december 19-i 2014/112/EU irányelve az Európai Hajózási Szövetség (EBU), az Európai Hajósok Szervezete (ESO) és az Európai Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szövetsége (ETF) által kötött, a munkaidő-szervezés egyes szempontjainak a belvízi hajózási ágazaton belüli szabályozásáról szóló európai megállapodás végrehajtásáról

Foglalkoztatás

2016. december 31.

68.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. november 26-i 1286/2014/EU rendelete a lakossági befektetési csomagtermékekkel, illetve biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumokról

Pénzügyi szolgáltatás

2016. december 31.*

Top