EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22012A1221(01)

Az EU kereskedelmi megállapodása Kolumbiával, Peruval és Ecuadorral.

Az EU kereskedelmi megállapodása Kolumbiával, Peruval és Ecuadorral.

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2012/735/EU határozat az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról

Kereskedelmi megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru között

(EU) 2016/2369 határozat az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodáshoz csatolt, Ecuadornak a kereskedelmi megállapodáshoz való csatlakozásának figyelembevétele céljából készült csatlakozási jegyzőkönyvnek az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

Csatlakozási jegyzőkönyv az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodáshoz, Ecuador csatlakozásának figyelembevétele céljából

MI A HATÁROZATOK ÉS A KERESKEDELMI MEGÁLLAPODÁS CÉLJA?

  • A 2012/735/EU határozat az EU nevében jóváhagyja az egyrészről az Európai Unió (EU) és az uniós tagállamok, másrészről pedig Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodást.
  • Az EU, valamint Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodás célja a piacok mindkét oldalon történő megnyitása és a partnerek közötti kereskedelmi kapcsolat stabilitásának a javítása. A megállapodás ambiciózus és kiegyensúlyozott szabadkereskedelmi térség révén elérendő progresszív és kölcsönös kereskedelmi liberalizációt ír elő.
  • Az (EU) 2016/2369 határozat elfogadja az Ecuadornak a kereskedelmi megállapodáshoz való csatlakozására vonatkozó csatlakozási jegyzőkönyvet, amely tartalmazza az Ecuador csatlakozására vonatkozó összes szabályt.
  • A kereskedelmi megállapodás általános célja a két régió közötti kereskedelem és beruházás fokozása, termelői értékláncok* beépítése, valamint a helyi vállalkozások regionális piacokon való fejlődésének elősegítése révén nemzetközi versenyképességük növelése érdekében.

FŐBB PONTOK

A kereskedelmi megállapodás előnyei a partnerek számára

  • A kereskedelmi megállapodás legfőbb előnye, hogy a vállalkozásoknak stabil és kiszámítható feltételeket kíván biztosítani, melynek köszönhetően e vállalkozások megnövekedett bizalommal folytathatnak kereskedelmi és beruházási tevékenységet. A kereskedelmi megállapodás komoly lehetőségeket kínál mindkét oldal vállalkozásai és fogyasztói számára.
  • További várható előnyök a következők:
    • nyílt piacok az áruk, szolgáltatások, állami beszerzések és beruházások számára;
    • évente 500 millió EUR megtakarítás behozatali vámból (a vámhatóságok által az áruk értéke és a súlyhoz hasonló egyéb kritériumok alapján beszedett importadók) az átmeneti időszak végére;
    • megfelelőbb kereskedelmi feltételek teremtése egyszerűsítési eljárások (például az eredetre, egészségügyi és növény-egészségügyi feltételekre vonatkozó szabályok, vámeljárások), a verseny fokozása, az átláthatóság javítása, valamint a szellemi tulajdonjogok védelmének biztosítása révén;
    • átláthatóbb vállalkozási környezet, amely könnyebbé teszi az életet a társaságok és magánszemélyek számára is;
    • új együttműködés a versenyképesség, az innováció, a termelés korszerűsítése, a kereskedelem egyszerűsítése és a technológiaátadás terén.
  • A kereskedelmi megállapodás további célja a regionális integráció megerősítése az Andok országai között. Ennek kapcsán 2014 júliusában befejezték az Ecuador kereskedelmi megállapodáshoz való csatlakozása tárgyában folytatott tárgyalásokat, amelynek eredményeképp 2017 januárjában megtörtént a csatlakozás.
  • Bolíviának, az Andok-csoport egyik tagjának szintén lehetősége van csatlakozni a kereskedelmi megállapodáshoz.

Emberi jogok és fenntartható fejlődés

A kereskedelmi megállapodás az emberi jogok és a jogállamiság tiszteletben tartását létfontosságú elemekként határozza meg. A kereskedelmi megállapodás a fenntartható fejlődés előmozdítására irányuló elemeket is tartalmaz, amelyet a munkavállalói jogokról és a környezet védelméről szóló nemzetközi egyezmények végrehajtásával kíván elérni. A polgári csoportok részt vesznek e kötelezettségvállalások ellenőrzésében.

A kereskedelmi megállapodás végrehajtása

  • Peruban a kereskedelmi megállapodás komoly lehetőséget jelent a perui mezőgazdasági és halászati exportok tekintetében (amelyek az ország EU-ba irányuló exportjainak az egyharmadát teszik ki). Az EU a legnagyobb beruházó Peruban, főképp a kommunikáció, a nyersanyag-kitermelő iparágak, a bankszektor és a pénzügyek terén.
  • Kolumbiában a kereskedelmi megállapodás révén az ország diverzifikálni tudja az EU-ba irányuló exportjait, nemcsak a mezőgazdaság és a halászat, hanem a kolumbiai ipari termékek terén is. Az EU az egyik legnagyobb beruházó Kolumbiában, és főképp a mezőgazdaságban, az üzemanyag-ágazatban és a bányászatban tevékenykedik.
  • „Az EU–Kolumbia/Peru szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásáról szóló ötödik éves jelentés” szerint a kereskedelmi megállapodás eredményei továbbra is pozitívak. A kereskedelmi megállapodás az alaptermékek árainak esése ellenére is stabilizáló hatással volt a kereskedelemre, és folytatja a kereskedelem diverzifikálását. Újabb ágazatokat nyitott meg az uniós beruházások előtt, valamint a jövőbeni hirtelen politikai változásokkal kapcsolatban erősítette a beruházók által élvezett jogbiztonságot. Ösztönözte továbbá a mikro-, kis- és középvállalkozásokat arra, hogy vegyenek részt a felek közötti kétoldalú kereskedelemben; ezt elsősorban vámkedvezményekkel és a hatékony vámkezeléssel érte el. Jelenleg az EU-ba irányuló export csaknem felét a mezőgazdasági export teszi ki. A megállapodás a szegénység enyhítése, a foglalkoztatás, a jólét és az informális tevékenység terén kedvező hatással volt az EU-val kereskedelmet folytató ágazatokra. Azonban továbbra is prioritásnak kell tekinteni a megállapodás teljes körű végrehajtását, hogy még több előnyt élvezhessenek azok a vállalkozások és fogyasztók, amelyeket érint. A továbbiakban is dolgozni kell a harmonizált egészségügyi és növény-egészségügyi eljárásokon (tanúsítványok, előlistázás), valamint a kereskedelemmel és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos ügyekben, különös tekintettel a környezetre, az emberi jogokra és a munkavállalói jogokra.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

  • A Peruval kötött kereskedelmi megállapodás 2013. március 1-jétől, míg a Kolumbiával kötött megállapodás 2013. augusztus 1-jétől ideiglenesen alkalmazandó. A teljes hatálybalépésre a tagállamok általi ratifikáláskor kerül sor.
  • Az Ecuadorral kötött kereskedelmi megállapodás 2017. január 1-jétől ideiglenesen alkalmazandó. A teljes hatálybalépésre a tagállamok általi ratifikáláskor kerül sor.
  • A 2012/735/EU határozat 2012. május 31-én lépett hatályba.
  • A 2016/2369/EU határozat 2016. november 11-én lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Értéklánc: olyan vállalkozási tevékenységek, amelyek értéket teremtenek valamely társaság fogyasztói számára. E tevékenységi lánc minden egyes pontján a termék valamilyen értékkel lesz gazdagabb a valamilyen hozzáadott eredménynek vagy folyamatnak köszönhetően.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2012/735/EU határozata (2012. május 31.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 354., 2012.12.21., 1–2. o.).

Kereskedelmi megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru között (HL L 354., 2012.12.21., 3–2607. o.).

A megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács (EU) 2016/2369 határozata (2016. november 11.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodáshoz csatolt, Ecuadornak a kereskedelmi megállapodáshoz való csatlakozásának figyelembevétele céljából készült csatlakozási jegyzőkönyvnek az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 356., 2016.12.24., 1–2. o.).

Csatlakozási jegyzőkönyv az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodáshoz Ecuador csatlakozásának figyelembevétele céljából (HL L 356., 2016.12.24., 3–1456. o.).

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának a szabadkereskedelmi megállapodások végrehajtásáról, 2018. január 1. – 2018. december 31 (COM(2019) 455 final, 2019.10.14.).

Bizottsági munkaanyag — Az EU szabadkereskedelmi megállapodásainak végrehajtásáról szóló egyedi jelentések és adatlapok — Kísérő dokumentum — „A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának a szabadkereskedelmi megállapodások végrehajtásáról, 2018. január 1.–2018. december 31.” (SWD(2019) 370 final, 2019.10.14.).

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodáshoz csatolt, Ecuador csatlakozását figyelembe vevő jegyzőkönyvnek az Európai Unió és az Ecuadori Köztársaság közötti ideiglenes alkalmazásáról (HL L 358., 2016.12.29., 1. o.).

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodásnak az Európai Unió és Peru közötti ideiglenes alkalmazásáról (HL L 201., 2013.7.26., 7. o.).

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kolumbia és Peru közötti kereskedelmi megállapodásnak az Európai Unió és Peru közötti ideiglenes alkalmazásáról (HL L 56., 2013.2.28., 1. o.).

utolsó frissítés 30.06.2021

Az oldal tetejére