EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szélesebb körű hozzáférés a szerzői jogi oltalom alatt álló anyagokhoz – az árva művek

Szélesebb körű hozzáférés a szerzői jogi oltalom alatt álló anyagokhoz – az árva művek

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2012/28/EU irányelv – az árva művek egyes megengedett felhasználási módjai

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv célja, hogy előmozdítsa a könyvtárak, oktatási intézmények, múzeumok, archívumok, mozgóképörökség-védelmi vagy hangzóörökség-védelmi intézmények, illetve közszolgálati műsorszolgáltatók gyűjteményében található árva művek* digitalizálását és e művekhez való Unión belüli törvényes online hozzáférést.

E szervezetek közérdekű feladatokat látnak el, úgymint:

  • a gyűjteményeik megőrzése;
  • helyreállítása;
  • többszörözése; és
  • ahhoz online hozzáférés biztosítása művelődési és oktatási célból.

Gondos jogosultkutatást* követően e szervezetek számára engedélyezett az árva művek felhasználása az említett célokból.

FŐBB PONTOK

Az irányelv hatálya

Az irányelv azon szerzői jogi oltalom alatt álló művekre vonatkozik, amelyeket valamely uniós országban adnak ki, vagy kiadás hiányában sugároznak (mutatják be televízióban vagy online, vagyis a vizuális médiában, nem pedig az írott médiában) először.

Az irányelv a művek számos kategóriáira vonatkozik:

  • kiadott könyvek, hírlapok, magazinok és egyéb írásművek;
  • a fenti kategóriákba beágyazott vagy belefoglalt művek;
  • filmművészeti vagy audiovizuális művek és hangfelvételek.

Árvamű-jogállás

  • Az irányelv hatálya alá tartozó szervezeteknek gondoskodniuk kell arról, hogy az árvamű-jogállás ellenőrzése érdekében jóhiszemű és gondos jogosultkutatásra kerüljön sor a megfelelő források igénybevétele révén.
  • Az irányelv jelzi, hogy az uniós országoknak kell meghatározniuk a megfelelő forrásokat, és azoknak magukban kell foglalniuk azon források jegyzékét, amelyeket legalább igénybe kell venni a gondos jogosultkutatás elvégzésekor.
  • Valamelyik uniós országban árva műnek tekintett mű valamennyi tagállamban azonos jogállással rendelkezik.
  • Az irányelv rendelkezik arról, hogy amennyiben egy árva műnek tekintett mű jogosultja megjelenik, legyen lehetősége az árvamű-jogállást megszüntetni és méltányos díjazásban részesüljön.

Adatbázis

Egy egységesen európai szintű, nyilvánosan hozzáférhető online adatbázist hoznak létre, amely tartalmazza az árva művekre vonatkozó információkat, köztük a következőket:

  • jogosultkutatások eredményei;
  • az árva művek szervezetek általi felhasználása;
  • a felhasznált művek árvamű-jogállásában bekövetkezett változás.

Ez biztosítja, hogy a kutatást végző szervezetek és a jogosultak egyaránt megtalálják az árva művek azonosítására és felhasználására vonatkozó információkat.

Megengedett felhasználási módok

Az irányelv hatálya alá tartozó szervezetek az árva műveket kizárólag közérdekű feladataikkal kapcsolatos célokra használhatják fel:

  • az árva mű hozzáférhetővé tétele a nyilvánosság számára;
  • az árva mű többszörözése digitalizálás, hozzáférhetővé tétel, indexelés, katalogizálás, megőrzés vagy helyreállítás céljából.

A szervezetek a felhasználás során kizárólag annak érdekében érhetnek el bevételt, hogy az árva művek digitalizálásával és az árva művek nyilvánosság számára történő hozzáférhetővé tételével kapcsolatos költségeiket fedezzék.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2014. október 29. óta hatályos, és az uniós országokban ugyanezen a napon kellett törvénybe foglalni.

HÁTTÉR

KULCSFOGALMAK

Árva művek: olyan könyvek, újság- és magazincikkek, illetve filmek, amelyek továbbra is szerzői jogi védelem alatt állnak, azonban szerzőjük vagy egyéb jogosultjuk ismeretlen, vagy ismeretlen helyen tartózkodik, vagy nem lehet felvenni vele a kapcsolatot a szerzői jogi engedély beszerzése érdekében.
Gondos jogosultkutatás: alapos kutatás, amelynek célja azonosítani a szerzői jogi oltalom alatt álló anyagok szerzőjét vagy egyéb jogosultakat, és/vagy meghatározni a tartózkodási helyüket.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2012/28/EU irányelve (2012. október 25.) az árva művek egyes megengedett felhasználási módjairól (HL L 299., 2012.10.27., 5–12. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1001 rendelete (2017. június 14.) az európai uniós védjegyről (kodifikált szöveg) (HL L 154., 2017.6.16., 1–99. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 386/2012/EU rendelete (2012. április 19.) a Belső Piaci Harmonizációs Hivatalnak (védjegyek és formatervezési minták) a szellemi tulajdonjogok érvényesítésével kapcsolatos feladatokkal, ideértve a közszféra és a magánszektor képviselőinek a szellemi tulajdoni jogsértések európai megfigyelőközpontjaként történő összehívásával való megbízásáról (HL L 129., 2012.5.16., 1-6. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/29/EK irányelve (2001. május 22.) az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolásáról (HL L 167., 2001.6.22., 10–19. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 14.06.2018

Top