EUR-Lex El acceso al Derecho de la Unión Europea

Volver a la página principal de EUR-Lex

Este documento es un extracto de la web EUR-Lex

Biračko pravo i uvjeti za njegovo ostvarivanje na izborima za Europski parlament

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 93/109/EZ – detaljni aranžmani za ostvarivanje aktivnog i pasivnog biračkog prava na izborima za Europski parlament za građane EU-a koji borave u zemlji EU-a koja nije njihova

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se utvrđuju detaljni aranžmani na temelju kojih građani EU-a koji borave u zemlji EU-a čiji nisu državljani mogu u toj zemlji ostvariti aktivno i pasivno biračko pravo na izborima za Europski parlament (EP).

KLJUČNE TOČKE

Zahtjevi koje treba ispuniti

Direktivom se utvrđuju zahtjevi koje državljanin druge zemlje EU-a mora ispuniti kako bi ostvario aktivno ili pasivno pravo u svojoj zemlji boravišta. Osoba mora:

  • biti građanin EU-a;
  • imati boravište u zemlji EU-a u kojoj namjerava ostvariti aktivno ili pasivno biračko pravo;
  • zadovoljavati iste uvjete kao i državljanin zemlje EU-a koji želi ostvariti aktivno ili pasivno biračko pravo (načelo jednakosti birača državljana i birača koji nisu državljani).

Jednostavniji postupci za podnošenje zahtjeva za kandidiranje

Direktiva je izmijenjena 2013. radi pojednostavljivanja postupaka za podnošenje zahtjeva kandidata u slučaju kada borave u zemlji EU-a čiji nisu državljani. Građani EU-a koji su prije bili u toj situaciji morali su predočiti potvrdu iz svoje zemlje državljanstva kojom su dokazali da im u toj zemlji nije oduzeto pasivno biračko pravo na izborima za Europski parlament. Od 2014. građani EU-a mogu prilikom podnošenja zahtjeva za kandidaturu umjesto potvrde predočiti izjavu. Tijela zemlje EU-a u kojoj imaju boravište moraju stupiti u kontakt sa zemljom državljanstva radi provjere valjanosti izjave. Kako bi se osigurala dostatna razina komunikacije svaka zemlja EU-a mora odrediti jednu kontaktnu točku koja će biti odgovorna za priopćavanje informacija koje se odnose na takve kandidate.

Ostvarivanje aktivnog i pasivnog biračkog prava

Građani EU-a svoje aktivno ili pasivno biračko pravo mogu ostvariti ili u zemlji EU-a u kojoj imaju boravište ili u svojoj matičnoj zemlji. Nitko ne može glasovati više od jedanput ili se kandidirati u više od jedne zemlje EU-a na istim izborima.

Upis u popis birača

Birači se unose u popis birača zemlje boravišta samo ako to unaprijed zatraže. U zemljama EU-a u kojima su državljani obvezni glasovati birači koji nisu državljani, a koji zatraže upis u popis birača, podliježu istoj obvezi.

Kako bi im ime bilo upisano u popis birača, birači koji nisu državljani moraju podnijeti iste dokumente kao i birači državljani. Osim toga, moraju podnijeti dodatne informacije u obliku formalne izjave.

Pravna sredstva

Pravna sredstva koja su dostupna državljanima moraju također biti dostupna i osobama koje nisu državljani kojima je odbijen upis na popis birača ili zahtjev za kandidiranje.

Nacionalna pravila u pogledu državljana koji žive izvan svojeg državnog područja

Ništa u ovoj Direktivi 93/109/EZ ne može utjecati na pravila pojedine zemlje EU-a u vezi s aktivnim i pasivnim biračkim pravom njezinih državljana koji borave izvan njezinog izbornog područja.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Direktiva se primjenjuje od 30. prosinca 1993. Trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 1. veljače 1994.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 93/109/EZ od 6. prosinca 1993. o utvrđivanju detaljnih aranžmana za ostvarivanje aktivnog i pasivnog biračkog prava na izborima za Europski parlament za građane Unije koji borave u državi članici čiji nisu državljani (SL L 329, 30.12.1993., str. 34.–38.)

Naknadne izmjene i dopune Direktive 93/109/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Posljednje ažuriranje 15.12.2017

Arriba