Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.
Sustav TARGET sastoji se od više platnih sustava koji čine komponente sustava TARGET. Svaka središnja banka Eurosustava* (SB Eurosustava) upravlja vlastitim komponentama sustava TARGET prema relevantnom nacionalnom zakonodavstvu u skladu s Direktivom 98/26/EZ o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru vrijednosnih papira (vidjeti sažetak).
Sustav TARGET pruža mnoštvo središnjih usluga upravljanja likvidnošću poput namire operacija središnjih banaka* putem glavnih novčanih računa*, namiru trenutačnih plaćanja putem namjenskih novčanih računa, međubankovna plaćanja i plaćanja klijenata putem podračuna u realnom vremenu.
Sustav TARGET također nudi namiru transakcija s pomoćnim sustavima*.
Eurotransakcije unutar Europskog sustava središnjih banaka u eurima obrađuju se u sustavu TARGET, osim onih za koje se središnje banke dvostrano dogovore da se obrađuju preko korespondentnih računa.
Kreditne institucije osnovane u EU-u ili Europskom gospodarskom prostoru (EGP), ili koje djeluju preko podružnice osnovane u Europskoj uniji ili EGP-u, i nacionalne središnje banke država članica i Europska središnja banka (ESP) prihvatljive su da postanu sudionici komponenata sustava TARGET na zahtjev. Središnja banka Eurosustava koja upravlja relevantnim komponentama sustava TARGET također može prihvatiti druge subjekte. Prihvatljivi subjekti i postupak podnošenja zahtjeva za sudjelovanje utvrđeni su u Prilogu I., Dio I., članci 4. i 5. Smjernice.
Za uspješan rad sustava TARGET svaka od nacionalnih banaka europodručja mora ispuniti određene obveze. Na primjer, mora se pridržavati uputa ESB-a o sigurnosnoj politici, zahtjevima i kontrolama, uključujući kiberotpornost i informacijsku sigurnost, te provoditi usklađene uvjete za sudjelovanje u sustavu TARGET, kako je navedeno u Prilogu I. Smjernici, kojima se uređuju kriteriji prihvatljivosti te otvaranje i vođenje TARGET računa.
ESB otvara u svojim poslovnim knjigama račun za svaku nacionalnu središnju banku europodručja kako bi na njemu bilježio dnevne prijenose novčanih sredstava između banaka u koje je uključen. ESB-ova komponenta sustava TARGET naziva se TARGET-ECB. Uvjeti sudjelovanja u sustavu TARGET-ECB utvrđeni su Odlukom (EU) 2022/911.
Upravljanje sustavom TARGET temelji se na tri razine kako je detaljno navedeno u Prilogu II. Smjernice.
Relevantna središnja banka Eurosustava može trajno ili privremeno isključiti sudionika iz sudjelovanja u sustavu TARGET ako on postane predmetom postupka zbog insolventnosti ili više ne zadovoljava mjerila za pristup. U takvim će situacijama relevantna središnja banka Eurosustava odmah obavijestiti sve ostale središnje banke Eurosustava.
Smjernicom su uspostavljeni postupci za rješavanje tehničkih smetnji, uključujući planove za izvanredne situacije radi osiguravanja neprekinutog poslovanja, program za naknadu štete za sudionike i naknadu štete.
Svi sporovi između središnjih banaka Eurosustava u vezi sa Smjernicom rješavat će se u skladu s „Memorandumom o razumijevanju o postupku rješavanja sporova unutar Europskog sustava središnjih banaka” pozivajući se na pravila i postupke utvrđene Smjernicom. U sporovima koji se tiču naloga za prijenos novčanih sredstava između komponenti sustava TARGET, podredno se primjenjuje pravo države članice u kojoj se nalazi sjedište središnje banke Eurosustava primatelja plaćanja.
Pristup podacima na razini transakcije koji su izdvojeni iz sustava TARGET dopušten je pod određenim okolnostima. Odluka (EU) 2023/549 dopušta središnjim bankama da za kvantitativne analize i numeričke simulacije u mjeri u kojoj je to potrebno pristupe podacima na razini transakcije koji su izdvojeni iz sustava TARGET svih sudionika svih komponenti sustava TARGET te da ih upotrebljavaju u sljedeće svrhe:
Pri osiguravanju učinkovitog funkcioniranja sustava TARGET i nadzor sustava pristup podacima i upotreba podataka ograničeni su na pet članova osoblja koji se bave radom sustava TARGET i na pet članova osoblja koji se bave nadzorom sustava TARGET, pri čemu svaka skupina ima zaseban pristup podacima.
Kad je riječ o kvantitativnim analizama i numeričkim simulacijama, pristup je ograničen na skupinu do najviše 15 članova osoblja koji provode istraživanje i koje koordiniraju voditelji istraživanja Europskog sustava središnjih banaka.
Odbor za tržišnu infrastrukturu sastavit će posebna pravila kojima se jamči pouzdanost podataka na razini transakcija.
Uspostavit će se analitičko okruženje sustava TARGET radi provedbe kvantitativnih analiza i numeričkih simulacija. Obuhvaća analitičko okruženje, koje će razviti i održavati ESB, i simulacijski alat, koji će razviti i održavati Suomen Pankki, središnja bana Finske.
Primjenjuje se od 20. ožujka 2023., kada je sustav TARGET2 zamijenjen sustavom TARGET. Stoga, počevši od istog datuma:
Smjernica (EU) 2022/912 Europske središnje banke od 24. veljače 2022. o Transeuropskom automatiziranom sustavu ekspresnih novčanih transakcija u realnom vremenu na bruto načelu nove generacije (sustav TARGET) i stavljanju izvan snage Smjernice 2013/47/EU (ESB/2012/27) (ESB/2022/8) (SL L 163, 17.6.2022., str. 84.–185.).
Naknadne izmjene Smjernice (EU) 2022/912 ugrađene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Odluka (EU) 2023/549 Europske središnje banke od 6. ožujka 2023. o pristupu određenim podacima iz sustava TARGET i o njihovoj upotrebi i stavljanju izvan snage Odluke ESB/2010/9 (ESB/2023/3) (SL L 73, 10.3.2023., str. 19.–22.).
Odluka (EU) 2022/911 Europske središnje banke od 19. travnja 2022. o uvjetima sustava TARGET-ECB i stavljanju izvan snage Odluke 2007/601/EZ (ESB/2007/7) (ESB/2022/22) (SL L 163, 17.6.2022., str. 1.–83.).
Vidjeti pročišćeni tekst.
Uredba Europske središnje banke (EU) br. 795/2014 od 3. srpnja 2014. o nadzornim zahtjevima za sistemski važne platne sustave (ECB/2014/28) (SL L 217, 23.7.2014., str. 16.–30.).
Vidjeti pročišćeni tekst.
Direktiva 98/26/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. svibnja 1998. o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru vrijednosnih papira (SL L 166, 11.6.1998., str. 45.–50.).
Vidjeti pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 13.04.2023