EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Međuinstitucionalni sporazum o proračunskoj disciplini, suradnji, dobrom financijskom upravljanju i vlastitim resursima

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Međuinstitucionalni sporazum između Europskog parlamenta, Vijeća i Europske komisije o proračunskoj disciplini, suradnji u proračunskim pitanjima i dobrom financijskom upravljanju

ČEMU SLUŽI OVAJ MEĐUINSTITUCIONALNI SPORAZUM?

Tijekom razdoblja trajanja višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021.–2027. međuinstitucionalnim sporazumom (MIS) želi se:

KLJUČNE TOČKE

Sporazum se sastoji od četiriju dijelova.

Dio I.: VFO i posebni instrumenti

Ovaj dio sadržava dodatne pojedinosti u pogledu VFO-a za razdoblje 2021.–2027., uključujući postupke mobilizacije posebnih instrumenata koji nisu uključeni u VFO:

Dio II.: Međuinstitucijska suradnja u proračunskim pitanjima

Ovim se dijelom želi poboljšati suradnja između Parlamenta, Vijeća i Komisije u vezi s proračunskim pitanjima. To uključuje:

  • tri institucije suglasne su olakšati donošenje predloženog novog VFO-a ili predložene revizije trenutačnog VFO-a poduzimanjem potrebnih mjera kao što su sastanci i razmjena informacija;
  • proračunsku transparentnost, što znači da Komisija treba pripremiti godišnje izvješće o:
  • način na koji su financijska pravila uključena u zakonodavne akte i kako se njima upravlja u okviru godišnjeg proračunskog postupka;
  • posebna pravila o rashodima povezanima sa sporazumima o ribarstvu i financiranjem zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP).

Dio III.: Dobro financijsko upravljanje sredstvima EU-a

Ovaj dio bavi se financijskim programiranjem što znači da Komisija mora dvaput godišnje Vijeću i Parlamentu podnijeti financijsko programiranje za VFO (s iznimkama u određenim kategorijama) koje je strukturirano prema naslovu, području politike i proračunskoj liniji te u njemu treba biti određeno zakonodavstvo na snazi, uz razlikovanje višegodišnjih programa i godišnjih djelovanja.

Ovaj dio bavi se i postupcima suradnje koji se primjenjuju nakon osnivanja nove agencije ili kad izmjena zakonodavnog akta koja se odnosi na agenciju utječe na resurse te agencije. Sličan postupak primjenjuje se i kad je predviđeno osnivanje nove europske škole.

Dio IV.: Zaštita proračuna EU-a: podaci o korisnicima

Da bi se poboljšala zaštita proračuna EU-a i Instrumenta EU-a za oporavak od prijevara i nepravilnosti, institucije su suglasne o uvođenju standardiziranih mjera za prikupljanje, uspoređivanje i objedinjavanje podataka o krajnjim primateljima i korisnicima financijskih sredstava EU-a u svrhu kontrole i revizije. Posebice:

  • kako bi se osigurale djelotvorne kontrole i revizije, potrebno je prikupljati podatke o onima koji u konačnici, izravno ili neizravno, ostvaruju korist od financijskih sredstava EU-a u okviru podijeljenog upravljanja te od projekata i reformi koji se podupiru na temelju Mehanizma za oporavak i otpornost;
  • Komisija će staviti na raspolaganje integrirani i interoperabilni sustav za informiranje i praćenje, uključujući jedinstveni alat za rudarenje podataka i utvrđivanje razine rizika radi procjene i analize podataka. Komisija, Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) te druga istražna i kontrolna tijela EU-a trebali bi imati potreban pristup tim podacima kako bi izvršavali svoje nadzorne funkcije u vezi s revizijama država članica.

Dva priloga sačinjavaju integralni dio MIS-a.

U Prilogu I. utvrđuju se detaljna pravila suradnje među institucijama tijekom proračunskog postupka. Ona obuhvaćaju:

  • dogovor pragmatičnog kalendara;
  • određivanje prioriteta;
  • utvrđivanje nacrta proračuna i ažuriranje procjena;
  • specifične postupke za donošenje odluka u različitim fazama proračunskog postupka;
  • izmjenu proračuna;
  • pitanje nepodmirenih obveza (još nije pretvoreno u plaćanja);
  • suradnju u pogledu Instrumenta Europske unije za oporavak.

U Prilogu II. uspostavljaju se načela međuinstitucionalne suradnje radi uvođenja novih vlastitih resursa kako bi se pokrili očekivani rashodi povezani s vraćanjem programa NextGenerationEU.

Kao prvi korak uvest će se nova vlastita sredstva koja će se primjenjivati od 1. siječnja 2021., a koja se sastoje od udjela u prihodima od nacionalnih doprinosa izračunanih na temelju mase nerecikliranog plastičnog ambalažnog otpada.

Štoviše, Komisija će Vijeću predložiti uvođenje novih vlastitih resursa na temelju digitalnog nameta i mehanizma za graničnu prilagodbu emisija ugljika. Komisija će preispitati sustav za trgovanje emisijama u proljeće 2021. i Vijeću predložiti nove vlastite resurse u lipnju 2021. na toj osnovi.

Predviđeno je da se ta tri nova resursa uvedu do 1. siječnja 2023. pod uvjetom da budu dovršeni potrebni zakonodavni postupci. To bi bio drugi korak.

Kao treći korak Komisija nastoji izraditi prijedlog za Vijeće do lipnja 2024. o novim vlastitim resursima. Taj prijedlog mogao bi uključivati porez na financijske transakcije i financijski doprinos povezan s korporativnim sektorom ili novu zajedničku osnovicu poreza na dobit. Njihovo uvođenje predviđeno je do 2026. pod uvjetom da budu dovršeni potrebni zakonodavni postupci.

OTKAD SE PRIMJENJUJE SPORAZUM?

MIS je stupio na snagu 16. prosinca 2020.

POZADINA

U prosincu 2020. Europski parlament, Vijeće i Komisija sklopili su MIS o proračunskoj disciplini, suradnji o proračunskim pitanjima i o dobrom financijskom upravljanju te novim vlastitim sredstvima, uključujući plan za uvođenje novih vlastitih sredstava.

MIS je usvojen paralelno uz Uredbu o višegodišnjem financijskom okviru (VFO), sedmogodišnjim planom EU-a za razdoblje 2021.–2027.

MIS oblikuje dio paketa zakonodavstva povezanog s VFO-om:

  • VFO za razdoblje 2021.–2027. detaljno je utvrđen u Uredbi (EU) 2020/2093 (vidjeti sažetak);
  • nova pravila o tome kako se financira EU uspostavljena su u odluci o vlastitim sredstvima: Odluka (EU, Euratom) 2020/2053 (vidjeti sažetak);
  • Instrument EU-a za oporavak uspostavljen je Uredbom (EU) 2020/2094 te se njime podržava oporavak nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Međuinstitucionalni sporazum od 16. prosinca 2020. između Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije i Europske komisije o proračunskoj disciplini, suradnji o proračunskim pitanjima i o dobrom financijskom upravljanju te novim vlastitim sredstvima, uključujući plan za uvođenje novih vlastitih sredstava (SL L 433I, 22.12.2020., str. 28.–46.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027. (SL L 433l, 22.12.2020., str. 11.–22.)

Uredba Vijeća (EU) 2020/2094 od 14. prosinca 2020. o uspostavi Instrumenta Europske unije za oporavak radi potpore oporavku nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19 (SL L 433I, 22.12.2020., str. 23.–27.)

Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava Europske unije te o stavljanju izvan snage Odluke 2014/335/EU, Euratom (SL L 424, 15.12.2020., str. 1.–10.)

Uredba Vijeća (EZ) br. 2012/2002 od 11. studenoga 2002. o osnivanju Fonda solidarnosti Europske unije (SL L 311, 14.11.2002., str. 3.–8.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 2012/2002 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 06.04.2021

Az oldal tetejére