Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Slobodno kretanje pirotehničkih sredstava na jedinstvenom tržištu

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2013/29/EU – pravila EU-a koja se odnose na pirotehnička sredstva

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

KLJUČNE TOČKE

U Direktivi se navode razredi pirotehničkih sredstava na koje se primjenjuje prema vrsti uporabe.

Njome nisu obuhvaćena pirotehnička sredstva za vatromete koja je izradio proizvođač za vlastitu uporabu i koja su odobrena za uporabu samo u državi članici EU-a u kojoj proizvođač ima poslovni nastan i koja ostaju u toj državi članici.

U njoj se utvrđuju temeljni sigurnosni zahtjevi koje pirotehnička sredstva moraju ispuniti u pogledu njihovog stavljanja na tržište. Navedeni su u Prilogu I. Direktivi.

Njome se utvrđuju postupci za ocjenu sukladnosti gdje se provodi EU pregled tipa*. Prijavljeno tijelo ispituje tehnički nacrt pirotehničkog sredstva te provjerava i potvrđuje da nacrt zadovoljava zahtjeve ove direktive.

Njome se utvrđuju najniže dobne granice i ostala ograničenja u vezi s pristupom pirotehničkim sredstvima.

  • Pirotehnička sredstva za vatromet. Razred F1: 12 godina; razred F2: 16 godina; razred F3: 18 godina.
  • Pirotehnička sredstva za primjenu u kazalištima. Razred T1: 18 godina.
  • Ostala pirotehnička sredstva. Razred P1: 18 godina.
  • Neka pirotehnička sredstva mogu biti dostupna samo osobama sa stručnim znanjem, primjerice, pirotehnička sredstva za vatromete razreda F4 (sredstva za profesionalnu uporabu), koja predstavljaju visok rizik.

Države članice mogu povećati te dobne granice i mogu dodatno ograničiti dostupnost široj javnosti nekih pirotehničkih sredstava zbog javnog reda, sigurnosti, zaštite zdravlja i sigurnosti te okoliša.

Sva poduzeća i sve organizacije u opskrbnom i distribucijskom lancu moraju osigurati da stavljaju na raspolaganje na tržište samo ona pirotehnička sredstva koja ispunjavaju zahtjeve ove direktive. Direktiva utvrđuje obveze svake stranke u tom lancu.

Proizvođači na pirotehničkom sredstvu ili, ako to nije moguće, na ambalaži pirotehničkog sredstva ili u pratećem dokumentu moraju navesti svoje ime, registrirano trgovačko ime ili registrirani zaštitni znak i adresu na kojoj su dostupni. Kontaktni podaci moraju biti na jeziku koji bez teškoća razumiju krajnji korisnici i tijela za nadzor tržišta.

Upute i informacije o sigurnosti moraju biti na jeziku koji mogu lako razumjeti potrošači i ostali krajnji korisnici u državi članici u kojoj se sredstvo stavlja na raspolaganje na tržište.

Oznake moraju postojati na službenom jeziku ili službenim jezicima države članice u kojoj je pirotehničko sredstvo stavljeno na raspolaganje. Takvo označivanje mora sadržavati minimalne podatke propisane direktivom.

U svrhu nadzora tržišta proizvođači moraju sastaviti EU izjavu o sukladnosti za svaki proizvod u skladu s modelom u Prilogu III. Direktivi. U njoj je navedeno da proizvod ispunjava temeljne sigurnosne zahtjeve. Sastavljanjem EU izjave o sukladnosti proizvođač preuzima pravnu odgovornost za sukladnost pirotehničkog sredstva sa zahtjevima direktive.

Proizvođači moraju osigurati da oznaka ima registracijski broj koji je proizvodu dodijelilo prijavljeno tijelo koje provodi ocjenjivanje sukladnosti.

Uvoznici moraju osigurati da stavljaju na tržište samo proizvode koji su u skladu s ovom direktivom. Moraju osigurati da:

  • je proizvođač proveo odgovarajući postupak ocjenjivanja sukladnosti,
  • pirotehničko sredstvo ima oznaku sukladnosti CE,
  • oznake ispunjavaju zahtjeve,
  • je dokumentacija proizvođača dostupna relevantnim tijelima na zahtjev.

I proizvođači i uvoznici moraju voditi evidenciju o registracijskim brojevima pirotehničkih sredstava koja stavljaju na raspolaganje na tržište. Provedbenom direktivom 2014/58/EU uvodi se sustav sljedivosti pirotehničkih sredstava.

Ovom Direktivom zahtijeva se da države članice osiguraju da proizvođači, uvoznici, distributeri, trgovci na malo itd. mogu staviti na tržište pirotehnička sredstva samo pod uvjetom da se pravilno skladište i upotrebljavaju za predviđenu namjenu na način koji ne ugrožava zdravlje i sigurnost.

Države članice moraju uvesti pravila o kaznama koje se primjenjuju u slučajevima kada stranke ne ispunjavaju zahtjeve direktive. Ta pravila mogu uključivati kaznene sankcije za teške prekršaje.

Od 1. siječnja 2024. Provedbenom odlukom (EU) 2023/1096 se od država članica zahtijeva da za svaku kalendarsku godinu prikupljaju barem sljedeće podatke o nesrećama na njihovu državnom području koje su bile povezane s upotrebom pirotehničkih sredstava kategorija od F1 do F4 te da ih za 1 pošalju Europskoj komisiji do 1. listopada sljedeće kalendarske godine:

  • ukupan broj nesreća s ozljedama ili ukupan broj ozljeda povezanih s upotrebom pirotehničkih sredstava;
  • broj ozljeda podijeljenih po dobnim skupinama žrtava:
  • broj ozljeda po vrsti (šaka ili ruka; lice ili glava; oči; sluh; ostalo);
  • broj ozljeda prema stupnju ozbiljnosti (ozljede koje zahtijevaju hospitalizaciju; smrti, ostalo).

Ako ne mogu prikupljati navedene podatke, države članice mogu prikupljati podatke iz reprezentativnih uzoraka i ekstrapolirati ih.

Osim toga, trebale bi prikupljati sljedeće podatke, ako su dostupni:

  • vrsta pirotehničkog proizvoda koja je uzrokovala nesreću;
  • je li nesreća uzrokovana netočnom upotrebom, zloupotrebom ili neispravnim upravljanjem proizvodom;
  • je li proizvod stavljen na raspolaganje na tržištu nezakonito;
  • sve druge informacije koje država članica smatra važnima za analizu podataka o nesrećama.

OTKAD SE PRIMJENJUJU TA PRAVILA?

Direktivom 2013/29/EU revidirana je i zamijenjena 2007/23/EZ i njezine naknadne izmjene. Većina se novih pravila iz Direktive 2013/29/EU primjenjuju od 1. srpnja 2015., dok se nova pravila o novim sigurnosnim zahtjevima za najopasnije razrede pirotehničkih sredstava (razred P1, P2, T2 i F4) primjenjuju od 4. srpnja 2013.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Pirotehnička sredstva. Sredstva koja sadrže eksplozivne tvari ili eksplozivnu smjesu tvari namijenjenih za stvaranje topline, svjetla, zvuka, plina ili dima, ili kombinaciju takvih učinaka. Primjeri uključuju pirotehnička sredstva za vatromet, pirotehnička sredstva za primjenu u kazalištima, uređaje za paljenje i zračne jastuke za vozila.
EU pregled tipa. Dio je postupka za ocjenu sukladnosti u kojem prijavljeno tijelo ispituje tehnički nacrt pirotehničkog sredstva te provjerava i potvrđuje da tehnički nacrt pirotehničkog sredstva zadovoljava zahtjeve iz Direktive 2013/29/EU koji se na njega primjenjuju.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2013/29/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje pirotehničkih sredstava na tržište (preinaka) (SL L 178, 28.6.2013., str. 27.–65.).

VEZANI DOKUMENTI

Provedbena odluka Komisije (EU) 2023/1096 od 2. lipnja 2023. o utvrđivanju pravila za primjenu Direktive 2013/29/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu redovitog prikupljanja i ažuriranja podataka o nesrećama u vezi s uporabom pirotehničkih sredstava (SL L 146, 6.6.2023., str. 24.–26.).

Komunikacija Komisije u okviru provedbe Direktive 2013/29/EU Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje pirotehničkih sredstava na tržište (Objava naslova usklađenih normi i upućivanja na njih u okviru zakonodavstva Unije o usklađivanju) (SL C 149, 12.5.2017., str. 1.–5.).

Provedbena direktiva Komisije 2014/58/EU od 16. travnja 2014. kojom se u skladu s Direktivom 2007/23/EZ Europskog parlamenta i Vijeća uspostavlja sustav sljedivosti pirotehničkih sredstava (SL L 115, 17.4.2014., str. 28.–31.).

Posljednje ažuriranje 26.04.2024

Top