Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravosudna suradnja u građanskim stvarima i sporazumi s trećim zemljama

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 662/2009 pregovaranje i zaključivanje sporazuma između država članica i trećih zemalja o važećem pravu za ugovorne i izvanugovorne obveze

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se nastoji osigurati dosljednost u vanjskom djelovanju EU-a u području koje je sada u isključivoj nadležnosti EU-a.
  • Uvodi se postupak odobrenja države članice da izmjeni postojeći sporazum ili da pregovara i zaključi novi sporazum s trećom zemljom u pogledu posebnih pitanja važećeg prava za ugovorne i izvanugovorne obveze*. Postupak podliježe strogim pravilima i mora se smatrati iznimnim.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene: Uredba se primjenjuje na sporazume o posebnim pitanjima koja spadaju, u cijelosti ili djelomično, u područje primjene Uredbe (EZ) br. 593/2008 o pravu koje se primjenjuje na ugovorne obveze (Rim I) i Uredbe (EZ) br. 864/2007 o pravu koje se primjenjuje na izvanugovorne obveze (Rim II).

Obavještavanje: ako država članica namjerava započeti pregovore radi izmjene postojećeg sporazuma ili zaključenja novog sporazuma koji spada u područje primjene Uredbe, dužna je obavijestiti Europsku komisiju u pisanom obliku o svojoj namjeri u najkraćem mogućem roku prije predviđenog otvaranja formalnih pregovora.

Tajnost: ako je to potrebno, Komisija mora postupati s informacijama koje dostavi država članica u skladu sa zahtjevima o tajnosti.

Ocjena: Zadaće Komisije:

  • najprije provjeriti da u sljedećih 24 mjeseca nije predviđen odgovarajući pregovarački mandat radi zaključivanja sporazuma EU-a sa konkretnom trećom zemljom,
  • ako nije, provjeriti da država članica ima stvarni poseban interes za sklapanje sporazuma i da predviđeni sporazum ne bi ugrozio učinkovitost prava EU-a i predmet i svrhu vanjske politike EU-a, te
  • prema potrebi, zatražiti dodatne informacije.

Dozvola za pregovaranje: ako su ispunjeni svi uvjeti, Komisija dopušta državi članici da otvori formalne pregovore o sporazumu. Komisija može predložiti pregovaračke smjernice te zahtijevati uključivanje posebnih klauzula u predviđeni sporazum.

Sudjelovanje: Komisija može sudjelovati kao promatrač u pregovorima, u suprotnom mora biti informirana o napretku i rezultatima.

Klauzule u sporazumu: ako je to odobreno, sporazum će u svakom slučaju morati propisivati

  • da je sporazum u cijelosti ili djelomično raskinut u slučaju zaključivanja naknadnog sporazuma između EU-a i iste države članice o istom pitanju i
  • da naknadni sporazum između EU-a i države članice o istom pitanju neposredno zamjenjuje odgovarajuće klauzule sporazuma.

Dozvola zaključenja: prije potpisivanja sporazuma, država članica mora obavijestiti o ishodu pregovora i dostaviti tekst sporazuma Komisiji, radi dozvole zaključenja nakon provjere da su uvjeti ispunjeni.

Odbijanje: Uredbom se utvrđuje postupak te posljedice odbijanja dozvole od strane Komisije za otvaranje formalnih pregovora ili zaključivanja sporazuma.

Nadzor i prestanak važenja

Uredba prestaje važiti tri godine od Komisijine dostave izvješća o njezinoj primjeni, a najranije 7. srpnja 2017. U tom izvješću Komisija mora navesti preporučuje li da se ova Uredba od navedenog datuma zamijeni novom uredbom.

Svi pregovori koji traju na datum isteka mogu se nastaviti.

OTKADA SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 20. kolovoza 2009.

POZADINA

Ova bi se Uredba trebala gledati u kontekstu isključive vanjske nadležnosti EU-a za ova područja građanskog prava. Prije donošenja relevantnih unutarnji Uredbi EU-a (Rim I i Rim II), države članice same su zaključile sporazume s trećim zemljama u ovom području.

Kao dio pristupa EU-a pravosudnoj suradnji i sporazumima s trećim zemljama u građanskim stvarima, ova Uredba dolazi uz Uredbu (EZ) br. 664/2009 o presudama, priznanjima i izvršenjima presuda i odluka u bračnim sporovima, sporovima o roditeljskoj odgovornosti i sporovima o obvezama uzdržavanja koje su stupile na snagu istog dana i koje se temelje na sličnom postupku.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Izvanugovorne obveze: kada je osoba odgovorna za gubitak koji je pretrpjela druga osoba izvan područja primjene ugovora, npr. zbog protupravnog ili neopravdanog obogaćivanja, obvezna nadoknaditi gubitak.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EZ) br. 662/2009 Europskog Parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o uvođenju postupka za pregovaranje i zaključivanje sporazuma između država članica i trećih zemalja o posebnim pitanjima u vezi važećeg prava za ugovorne i izvanugovorne obveze (SL L 200, 31.7.2009., str. 25.–30.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 662/2009 uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba Vijeća (EZ) br. 664/2009 od 7. srpnja 2009. o uvođenju postupka za pregovaranje i zaključivanje sporazuma između država članica i trećih zemalja o presudama, priznanjima i izvršenjima presuda i odluka u bračnim sporovima, sporovima o roditeljskoj odgovornosti i sporovima o obvezama uzdržavanja te važećem pravu u vezi sporova o obvezama uzdržavanja (SL L 200, 31.7.2009., str. 46.–51.)

Vidjeti pročišćeni tekst

Uredba (EZ) br. 593/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. lipnja 2008. o pravu koje se primjenjuje na ugovorne obveze (Rim I) (SL L 177, 4.7.2008., str. 6.–16.)

Vidjeti pročišćeni tekst

Uredba (EZ) br. 864/2007 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. srpnja 2007. o pravu koje se primjenjuje na izvanugovorne obveze („Rim II”) (SL L 199, 31.7.2007., str. 40.–49.)

Posljednje ažuriranje 06.12.2017

Top