Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Stavljanje instrumenata EU-a za financiranje vanjskog djelovanja u praksu

Ovom se uredbom pruža opći okvir za provedbu mjera koje se financiraju iz instrumenata Europske unije za vanjsku politiku. Glavni su postupci centralizirani u jednom pravnom dokumentu koji specificira pravila koja su primjenjiva na programe djelovanja i pojedinačne programe u području.

DOKUMENT

Uredba (EU) br. 236/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2014. o utvrđivanju zajedničkih pravila i postupaka za provedbu instrumenata Unije za financiranje vanjskog djelovanja.

SAŽETAK

EU je donio niz financijskih instrumenata za potporu svojem vanjskom djelovanju za razdoblje 2014.-2020., odnosno:

Odluke o financiranju tih instrumenata specificiraju djelovanja koja valja poduzeti, njihove ciljeve i očekivane rezultate, zajedno s proračunom i okvirnim rokovima.

Da bi se omogućio učinkovit rad tih instrumenata, ovom su općom uredbom o provedbi donesena zajednička i pojednostavljena pravila.

OKVIRNI FINANCIJSKI PROGRAM

Svaki financijski instrument mora biti u skladu s okvirnim višegodišnjim programom kako bi se djelovanja, ako je to potrebno, mogla provoditi tijekom nekoliko godina. Odluke o financiranju mogu biti u obliku godišnjih programa djelovanja i posebnih mjera (dođe li do situacija ili nepredviđenih potreba).

Također se mogu razmotriti mjere tehničke potpore (primjerice, administrativna potpora, troškovi pripreme i praćenja projekta).

VRSTA FINANCIRANJA

Financijska pomoć EU-a može imati nekoliko oblika kao što su:

  • subvencije;
  • nabava usluga, robe ili radova;
  • doprinosi uzajamnim fondovima koje je uspostavila Komisija;
  • proračunska potpora;
  • financijski instrumenti poput jamstava ili financijskih jamstava koje pruža Europska investicijska banka.

Financirana djelovanja također moraju biti u skladu s pravilima utvrđenima u Financijskoj uredbi EU-a te osigurati da se poštuju financijski interesi EU-a.

Dostupni resursi moraju se dodijeliti kako bi se maksimizirali učinkovitost i ukupni učinak djelovanja te da bi se ojačali koherentnost i komplementarnost.

UKLJUČENOST CIVILNOG DRUŠTVA I LOKALNIH DIONIKA

Organizacije civilnog društva i lokalna tijela trebali bi igrati važnu ulogu u provedbi djelovanja, posebice u njihovoj pripremi, provedbi i praćenju. Međunarodne organizacije i razvojne agencije trebale bi surađivati s nevladinim organizacijama na terenu.

Sva predložena djelovanja trebala bi se temeljiti na načelima promicanja demokracije i zaštite ljudskih prava u zemljama primateljicama.

VIDLJIVOST SREDSTAVA EU-A I NJIHOVO PRAĆENJE

Uredbom se pružaju sredstva za osiguranje vidljivosti pomoći EU-a. Komisija mora osigurati praćenje svakoga financijskog instrumenta pomoću jasnih, transparentnih i mjerljivih pokazatelja. Ako je to potrebno, učinak djelovanja može se procijeniti vanjskom evaluacijom.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list Europske unije

Uredba (EU) br. 236/2014

1.1.2014.

-

SL L 77, 15.3.2014.

30.06.2014

Top