Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europski fondovi poduzetničkog kapitala

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 345/2013 o Europskim fondovima poduzetničkog kapitala

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se nastoje potaknuti rast i inovacije gospodarskih subjekata u Europskoj uniji (EU), uključujući mala i srednja poduzeća (MSP-ovi).
  • Njome se uvodi nova oznaka europskih fondova poduzetničkog kapitala, također poznata kao EuVECA te mjere koje će omogućiti upraviteljima da uspostave i plasiraju svoja sredstva u cijelom EU-u pomoću jedinstvenog skupa pravila. Jedinstveni pravilnik omogućuje ulagateljima da točno znaju što mogu očekivati kada ulažu u oznaku EuVECA.
  • Omogućit će i fondovima poduzetničkog kapitala da budu u boljoj poziciji kako bi privukli više kapitala i postali veći.

KLJUČNE TOČKE

  • Prosječan EU fond poduzetničkog kapitala visine je oko 60 milijuna eura, dok sličan fond iz SAD-a raspolaže s više nego dvostruko višim iznosom. Omogućivanjem rasta tih fondova EU-a trebao bi se povećati uplaćeni kapital za pojedinačne MSP-ove i pojačati utjecaj ulaganja.
  • Uredbom se nastoje potaknuti fondovi tako da postanu veći te primijene raznovrsniju strategiju ulaganja, kako bi se mogli specijalizirati za sektore poput IT-a, biotehnologije i zdravstvene zaštite. To bi trebalo dovesti do toga da europska poduzeća na svjetskoj razini postanu konkurentnija.

Oznaka EuVECA

  • Kako bi registrirali oznaku EuVECA i plasirali svoja sredstva u cijelom EU-u, upravitelji fondova poduzetničkog kapitala moraju uspostaviti fond koji:
    • ulaže 70 % kapitala koji prima od ulagatelja u potporu prihvatljivim poduzećima, kao što su mladi i inovativni MSP-ovi,
    • opskrbljuje ta poduzeća vlasničkim instrumentima ili instrumentima nalik vlasničkima (tj.svježim kapitalom),
    • ne koristi učinak poluge (tj. fond nije zadužen, zato što ne ulaže više kapitala no što su u njega izdvojili ulagatelji).
  • Uredbom se propisuju jedinstveni kvalitativni kriteriji za upravitelje kvalificiranih fondova poduzetničkog kapitala koji žele upotrebljavati oznaku EuVECA. Ti zahtjevi obuhvaćaju sve, od načina na koji oni provode organizaciju i ponašaju se do načina na koji obavješćuju ulagatelje o njihovim aktivnostima i politikama ulaganja.
  • Ovi upravitelji također se moraju registrirati u državi u kojoj je fond osnovan te podnijeti godišnja izvješća. Država u kojoj su ti fondovi smješteni obvezna je osigurati da se poštuju sva pravila iz Uredbe.
  • Budući da ulaganje u fondove poduzetničkog kapitala može biti riskantno, Uredbom se propisuje tko može ulagati u EuVECA: profesionalni ulagatelji te neke druge kategorije poput imućnih pojedinaca.

Sukob interesa

  • Upravitelji EuVECA-a moraju otkriti i spriječiti sve moguće sukobe interesa koji proizlaze iz njihove pozicije te poduzeti potrebne organizacijske mjere u tom pogledu. Uredba navodi sljedeće kao potencijalne sukobe interesa:
    • između upravitelja, ljudi koji ga učinkovito kontroliraju ili njegovih zaposlenika i EuVECA-e;
    • između EuVECA-a ili njegovih ulagatelja i drugog EuVECA-a pod istim upraviteljem ili njegovih ulagatelja;
    • između EuVECA-a ili njegovih ulagatelja i drugih subjekata za zajedničko ulaganje pod istim upraviteljem ili njihovih ulagatelja.
  • Ako su sklopljeni aranžmani nedostatni i ne osiguravaju sprječavanje rizika štete po interese ulagatelja, sukobi interesa moraju se otkriti.
  • Europska komisija može odobriti delegirane akte za daljnji razvoj ovih pravila koji će biti konkretniji u pogledu sukoba interesa i politika za njihovo sprječavanje.
  • Delegirana uredba (EU) 2019/820 dopunjuje Uredbu (EU) br. 345/2013 u pogledu sukoba interesa kojom se utvrđuju pravila koja uređuju:
    • vrste sukoba interesa
    • Zahtjeve u pogledu uspostavljanja pisane politike upravljanja sukobima interesa te minimalnih postupaka i mjera koje ova politika mora uključivati
    • upravljanje sukobima interesa
    • strategije za ostvarivanje prava glasa radi sprječavanja sukoba interesa i
    • objavljivanje sukoba interesa.

Izmjena zakonodavstva

  • Uredbom (EU) 2017/1991 izmjenjuje se Uredba (EU) br. 345/2013 o europskim fondovima poduzetničkog kapitala i sestrinska uredba (Uredba (EU) br. 346/2013) o europskim fondovima za socijalno poduzetništvo (vidjeti sažetak), kojom se produljuje uporaba oznaka „EuVECA” i „europskog fonda za socijalno poduzetništvo” na upravitelje subjekata za zajednička ulaganja* ovlaštene u skladu s člankom 6. Direktive 2011/61/EU (vijdeti sažetak). Širi se i opseg prihvatljivih poduzeća i smanjuju troškovi povezani s trgovanjem fondovima u cijelom EU-u.
  • Uredba (EU) 2019/1156 uvodi dolje navedena pravila i zahtjeve.
    • Pravila o objavljivanju nacionalnih odredaba o zahtjevima u pogledu marketinga za subjekte za zajednička ulaganja i o promidžbenim sadržajima namijenjenim ulagateljima.
    • Pravila o predmarketinškim aktivnostima* identična onima navedenima u Direktivi 2011/61/EU (vidi sažetak) uvode se u Uredbu (EU) br. 345/2013. Ona bi trebala omogućiti upraviteljima, registriranim u skladu s uredbom, da se usmjere na ulagatelje na način da testiraju njihovo zanimanje za buduće investicijske mogućnosti ili strategije u okviru kvalificiranih fondova poduzetničkog kapitala.
    • Zahtjev da upravitelji EuVECA-a osiguraju da promidžbeni sadržaji, koji sadrže poziv na kupnju udjela ili dionica alternativnog investicijskog fonda (AIF) i posebne informacije o AIF-u, ne budu u suprotnosti s informacijama koje se trebaju otkriti ulagateljima u skladu s člankom 13. Uredbe (EU) br. 345/2013.
    • Zahtjev da Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala do 2. veljače 2022. na svojim internetskim stranicama objavi središnju bazu podataka o prekograničnom marketingu AIF-ovima, s popisom svih AIF-ova kojima se trguje u državi članici EU-a koja nije matična država članica, njihovih upravitelja EuVECA-a i država članica u kojima se njima trguje.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 22. srpnja 2013., izuzev članka 9. stavka 5., koji se odnosi na sukob interesa, a koji se primjenjuje od 15. svibnja 2013.

POZADINA

Gospodarski rast EU-a uvelike ovisi o njezinih 23 milijuna MSP-ova, koja su također stvorila 80 % od ukupnog broja radnih mjesta tijekom proteklih godina. Budući da je pristup tradicionalnim bankovnim kreditima postao teži, mnoga mala i srednja poduzeća okreću se ulagateljima u poduzetnike kako bi financirali svoja istraživanja, razvoj proizvoda ili ulazak na nova tržišta. Za dodatne informacije vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Subjekti za zajednička ulaganja: subjekti za ulaganje koji udružuju kapital ulagatelja i taj kapital zajednički ulažu putem portfelja financijskih instrumenata kao što su dionice, obveznice i drugi vrijednosni papiri.
Predmarketinške aktivnosti: izravno ili neizravno pružene informacije ili obavijesti o investicijskim strategijama ili investicijskim idejama od strane upravitelj kvalificiranog fonda poduzetničkog kapitala, ili u njegovo ime, potencijalnim profesionalnim ulagateljima koji u EU-u imaju boravište ili registrirano sjedištem kako bi se ispitalo njihovo zanimanje za kvalificirani fond poduzetničkog kapitala koji još nije osnovan ili za kvalificirani fond poduzetničkog kapitala koji je osnovan, ali za koji još nije poslana obavijest o namjeri obavljanja marketinga u skladu s člankom 15. Uredbe (EU) br. 345/2013, u onoj državi članici u kojoj potencijalni ulagatelji imaju boravište ili registrirano sjedište, a koje ni u jednom od ta dva slučaja nema značajke ponude ili plasiranja potencijalnom ulagatelju kako bi uložio u udjele ili dionice tog kvalificiranog fonda poduzetničkog kapitala.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima poduzetničkog kapitala (SL L 115, 25.4.2013., str. 1 – 17).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) br. 345/2013 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/820 оd 4. veljače 2019. o dopuni Uredbe (EU) br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu sukoba interesa u području europskih fondova poduzetničkog kapitala (SL L 134, 22.5.2019., str. 8 – 11).

Uredba (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima za socijalno poduzetništvo (SL L 115, 25.4.2013., str. 18 – 38).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (SL L 174, 1.7.2011., str. 1 – 73).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 09.11.2021

Top