EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i zemalja Južnoafričke razvojne zajednice

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Odluka (EU) 2016/1623 o potpisivanju i privremenoj primjeni Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i država članica EU-a, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane

ČEMU SLUŽE OVA ODLUKA I SPORAZUM?

Njima se nastoji potaknuti razvoj uspostavom slobodnih trgovinskih odnosa između Europske unije (EU) i šest predmetnih zemalja.

KLJUČNE TOČKE

Južnoafričku razvojnu zajednicu (SADC) čine sljedeće zemlje:

  • Bocvana,
  • Lesoto,
  • Mozambik,
  • Namibija,
  • Južna Afrika; i
  • Esvatini (prijašnji Svazi).

Usmjerenost na razvoj

  • Sporazum je asimetričan. EU Bocvani, Lesotu, Mozambiku, Namibiji i Esvatiniju jamči bescarinski* i beskvotni* pristup tržištu EU-a. Također, Južnoafričkoj Republici daje bolji pristup tržištu izvan područja primjene prethodnog sporazuma.
  • Sporazumom se od zemalja SADC-a ne zahtijeva da ponude jednak pristup tržištu kakav im je dao EU. SADC može zadržati carine na određene proizvode kako bi ih zaštitio od međunarodnog tržišnog natjecanja.
  • Zemlje Sporazuma o gospodarskom partnerstvu (SGP) mogu povećati carinu na uvoz ako se uvozi iz EU-a povećaju toliko mnogo ili toliko brzo da prijete prekidom domaće proizvodnje.
  • EU ne može primjenjivati subvencije za poljoprivredni izvoz.
  • Sporazumom se promiče gospodarska diversifikacija smanjenjem carine na uvoz „međuproizvoda” poput sjemenja, gnojiva i strojeva, a s ciljem da se ti proizvodi učine dostupnijima afričkim poduzetnicima.

Oznake zemljopisnog podrijetla

  • Proizvođači tradicionalnih proizvoda iz EU-a svjetskog ugleda, npr. vina i hrane, imaju ekskluzivno pravo koristiti se svojim tradicionalnim nazivima u Južnoj Africi.
  • Nekoliko južnoafričkih oznaka zemljopisnog podrijetla, kao što su razne vrste vina i rooibos čaja, zaštićeno je na tržištu EU-a.

Održivi razvoj

  • Sve strane obvezne su pridržavati se društvenih i ekoloških standarda.
  • Sporazumom se utvrđuje postupak savjetovanja o ekološkim pitanjima i pitanjima rada te se definira sveobuhvatan popis područja za suradnju među partnerima kako bi se poticao održivi razvoj.

Iznimke (odstupanja) od pravila o podrijetlu

Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/882 o odstupanju od pravila o podrijetlu utvrđenih u Protokolu 1. uz SGP SADC-EU za pripremljenu ili konzerviranu tunu dugokrilca (albakor) iz tarifnog broja HS 1604, proizvedenu od tune dugokrilca (albakor) bez podrijetla iz tarifnih brojeva HS 0302 ili 0303, odobreno Namibiji u okviru godišnje kvote od 800 metričkih tona.

OTKAD SE ODLUKA I SPORAZUM PRIMJENJUJU?

Do stupanja na snagu Sporazuma između EU-a i cijelog SADC-a, Sporazum se od 10. listopada 2016. privremeno primjenjuje između EU-a i Bocvane, Lesota, Republike Namibije, Južne Afrike i Esvatinija kako je navedeno u obavijesti (vidjeti vezane dokumente u nastavku) te od 4. veljače 2018. između EU-a i Mozambika (vidjeti odgovarajuće obavijesti u odjeljku „vezani dokumenti”).

Privremena primjena isključuje članak 12. stavak 4. koji se odnosi na potporu država članica EU-a razvojnoj suradnji u SADC SGP-u, a koji se već primjenjivao.

Odluka (EU) 2016/1623 primjenjuje se od 1. lipnja 2016.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Bescarinski: oslobođen plaćanja carine.
Beskvotni: bez ograničenja uvezene ili izvezene robe.

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća (EU) 2016/1623 od 1. lipnja 2016. o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane (SL L 250, 16.9.2016., str. 1.–2.)

Sporazum o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane (SL L 250, 16.9.2016., str. 3.–2120.)

VEZANI DOKUMENTI

Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/882 оd 23. svibnja 2017. o odstupanjima od pravila o podrijetlu iz Protokola 1. uz Sporazum o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane, koja se primjenjuju u okviru kvote za određene proizvode iz Namibije (SL L 135, 24.5.2017., str. 15.–17.)

Obavijest o privremenoj primjeni Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane (SL L 38, 10.2.2018., str. 1.)

Obavijest o privremenoj primjeni Sporazuma o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i država SADC SGP-a, s druge strane (SL L 274, 11.10.2016., str. 1.)

Obavijest Komisije u skladu s člankom 4. stavkom 14. Protokola 1. uz Sporazum o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i država SADC SGP-a o definiciji pojma „proizvodi s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje – Kumulacija između Europske unije i država AKP SGP-a i prekomorskih zemalja i područja EU-a, kako je predviđena na temelju članka 4. stavaka 3. i 7. Protokola 1. uz Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i država SADC SGP-a (SL C 407, 12.11.2018., str. 8.)

Obavijest Komisije u skladu s člankom 4. stavkom 17. Protokola 1. uz Sporazum o gospodarskom partnerstvu između Europske unije i država SADC SGP-a o definiciji pojma „proizvodi s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje – Obavijest o popisu materijala podrijetlom iz Južne Afrike koji se ne mogu uvesti izravno u EU bescarinski i beskvotno i na koje se ne primjenjuje kumulacija propisana člankom 4. stavkom 2. Protokola 1. uz Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i država SADC SGP-a (SL C 407, 12.11.2018., str. 5.–7.)

Posljednje ažuriranje 09.09.2021

Top