EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Procjena utjecaja projekata na okoliš (procjena utjecaja na okoliš)

Procjena utjecaja projekata na okoliš (procjena utjecaja na okoliš)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2011/92/EU o procjeni utjecaja određenih javnih i privatnih projekata na okoliš

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Poznata je pod nazivom Direktiva o procjeni utjecaja na okoliš, a cilj je njome osigurati:

  • visoki stupanj zaštite okoliša;
  • integraciju pitanja okoliša u pripremu i odobrenje projekata.

Taj cilj ostvaruje se osiguranjem provedbe procjene utjecaja određenih javnih i privatnih projekata na okoliš navedenih u Prilozima I. i II. Direktivi (zračne luke, nuklearna postrojenja, željeznice, ceste, postrojenja za odlaganje otpada, pročišćivači otpadnih voda itd.).

Direktiva o procjeni utjecaja na okoliš primjenjuje se na niz javnih i privatnih projekata.

KLJUČNE TOČKE

Direktivom 2011/92/EU utvrđuje se postupak procjene utjecaja na okoliš, kojim se osigurava da projekti koji bi mogli imati znatan utjecaj na okoliš podliježu procjeni prije njihova odobrenja.

Izmjene zakonodavstva (Direktiva 2014/52/EU) donesene su u 2014. U skladu s ciljem pametnijeg donošenja propisa Direktivom se:

  • pomaže smanjiti administrativno opterećenje;
  • povećava razina zaštite okoliša, kojom se omogućuju bolje, predvidljivije i održivije poslovne odluke o javnim i privatnim ulaganjima;
  • u obzir uzimaju prijetnje i izazovi koji su se pojavili od stupanja izvornih pravila na snagu prije 30 godina. To znači obraćanje više pozornosti na pitanja kao što su učinkovitost resursa, klimatske promjene i sprečavanje katastrofa, što se sada bolje odražava u postupku procjene.

Glavne su izmjene sljedeće:

  • Zemlje EU-a mogu pojednostavniti različite postupke procjene utjecaja na okoliš.
  • Uvode se rokovi za različite faze procjena utjecaja na okoliš.
  • Pojednostavnjuje se postupak provjere kojim se utvrđuje je li procjena utjecaja na okoliš potrebna.
  • U svjetlu ažuriranih kriterija provjere odluke moraju biti utemeljene.
  • Izvješća o procjeni utjecaja na okoliš bit će razumljivija javnosti, posebno u pogledu procjena postojećeg stanja okoliša i alternativa za predmetni projekt.
  • Unapređuju se kvaliteta i sadržaj izvješća. Nadležna tijela moraju dokazati i svoju objektivnost radi izbjegavanja sukoba interesa.
  • Osnova za odluke o odobrenju za provedbu projekta* mora biti jasna i transparentnija za javnost.
  • Ako projekti uključuju znatan štetan utjecaj na okoliš, nositelji projekta obvezni su izbjeći, spriječiti ili smanjiti te utjecaje. Ti se projekti moraju pratiti.

Postupak procjene utjecaja na okoliš

Postupak procjene utjecaja na okoliš provodi se kako slijedi:

  • nositelj projekta može od nadležnog tijela zatražiti da navede što bi trebalo biti obuhvaćeno informacijama za procjenu utjecaja na okoliš koje je potrebno dostaviti (faza utvrđivanja obuhvata);
  • nositelj projekta mora dostaviti informacije o utjecaju na okoliš (u obliku izvješća o procjeni utjecaja na okoliš sastavljenog u skladu s Prilogom IV. Direktivi);
  • potrebno je obavijestiti tijela za zaštitu okoliša i javnost, kao i lokalna i regionalna tijela (i sve pogođene zemlje EU-a) te se savjetovati s njima;
  • nadležno tijelo odluku donosi uzimajući u obzir rezultate savjetovanja; ta odluka uključuje i obrazloženi zaključak o značajnom utjecaju projekta;
  • tijelo javnost obavješćuje o svojoj odluci;
  • javnost može odluku pobiti pred sudom.

Javno savjetovanje

Savjetovanje s javnošću ključna je značajka postupka procjene utjecaja na okoliš. Da bi se osiguralo učinkovito sudjelovanje javnosti, izvješće o procjeni utjecaja na okoliš i ostale informacije moraju se dostaviti čim prije. To se može učiniti elektroničkim putem, javnim obavijestima, lijepljenjem oglasa ili u lokalnim novinama.

Odgovornost nacionalnih tijela

Tijela moraju u razumnom roku odlučiti hoće li odobriti projekt. Sadržaj pozitivne odluke, uključujući glavne razloge njihova odobrenja, uz okolišne i ostale uvjete koje prilažu, moraju učiniti dostupnima javnosti, tijelima za zaštitu okoliša te lokalnim i regionalnim tijelima. Ako odbiju odobriti provedbu projekta, trebaju navesti razloge.

Zemlje EU-a mogu utvrditi strože uvjete i odrediti kazne za kršenja.

OTKADA SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Direktiva 2011/92/EU primjenjuje se od 17. veljače 2012. Njome se kodificiraju četiri prethodne direktive (85/337/EEZ, 97/11/EZ, 2003/35/EZ i 2009/31/EZ), prva od kojih je stupila na snagu u zemljama EU-a 3. srpnja 1988..

Direktiva 2014/52/EU primjenjuje se od 25. travnja 2014. i trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 16. svibnja 2017.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Odluka o odobrenju za provedbu projekta: odluka nadležnih tijela o odobrenju projekta.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2011/92/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o procjeni učinaka određenih javnih i privatnih projekata na okoliš (kodifikacija) (SL L 26, 28.1.2012., str. 1.–21.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2011/92/EU uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 23.07.2018

Top