Tollimaksudest ja muudest tasudest vabastamine: ajutise impordi konventsioon

 

KOKKUVÕTE:

otsus 93/329/EMÜ ajutise impordi konventsiooni (Istanbuli konventsiooni) sõlmimise ja selle lisade heakskiitmise kohta

Konventsioon ajutise impordi kohta (Istanbuli konventsioon)

MIS ON OTSUSE JA KONVENTSIOONI EESMÄRK?

Otsusega kiidetakse Euroopa Majandusühenduse (nüüd EL) nimel reservatsioonidega heaks 26. juunil 1990. aastal Istanbulis sõlmitud ajutise impordi* konventsiooni ja selle lisad.

Konventsiooni eesmärk on soodustada ajutist importi protseduuride lihtsustamise ja ühtlustamise teel, võttes vastu dokumentide standardiseeritud mudelid, näiteks rahvusvahelised tollidokumendid koos rahvusvahelise tagatisega, aidates seeläbi kaasa rahvusvahelise kaubanduse arengule.

PÕHIPUNKTID

Konventsiooni igal osapoolel on õigus ajutiselt ja vajaduse korral lihtsustatud menetlusel importida kaupu, mis on kajastatud tollidokumendis ja tagatistõendis, mille summa ei ületa impordimaksude ja -lõivude summat, millest kaubad on vabastatud.

Ajutise impordi võib lõpetada

Konventsiooni täitmise ja tõlgendamise tagamiseks luuakse administratiivkomitee.

Konventsioonis kirjeldatakse üksikasjalikult järgmistes valdkondades kohaldatavaid eeskirju:

EL kiidab reservatsioonidega heaks konventsiooni lisad.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Konventsioon jõustus 18. septembril 1997.

PÕHIMÕISTED

Ajutine import – tolliprotseduur, mille raames saab kindlal eesmärgil tuua kaupu ELi riigi territooriumile impordimaksude maksmisest täielikult või osaliselt vabastatuna; sellised kaubad tuleb reeksportida kindlaksmääratud tähtaja jooksul, ilma et need oleksid läbi teinud mingeid muutusi.
ATA-märkmik – rahvusvaheline tollidokument, mis tagab rahvusvahelise garantiisüsteemi abil, et kuritarvitamise korral tasutakse impordimaksud ja -lõivud. ATA ehk kombinatsioon prantsus- ja ingliskeelsest mõistest Admission Temporaire / Temporary Admission (ajutine import).
CPD-märkmik – rahvusvaheline tollidokument, mis hõlmab (eraviisilistel ja ärilistel eesmärkidel) maantee mootorsõidukite ajutist importi riikidesse, kus see on vajalik. Carnet de Passages en Douanes on nagu sõiduki pass, mida kasutatakse sõidukite sisenemisel paljudesse riikidesse ajutise impordi eesmärgil, ilma et peaks maksma tollimakse. See on tollideklaratsioon, millel märgitud sõiduk on mõeldud importimiseks, ning see on ka rahvusvaheline garantii tolliasutustele, et kui sõidukit ei reekspordita, saab sisse nõuda tolli- ja impordimaksud.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 15. märtsi 1993. aasta otsus 93/329/EMÜ ajutise impordi konventsiooni sõlmimise ja selle lisade heakskiitmise kohta (EÜT L 130, 27.5.1993, lk 1–3)

Konventsioon ajutise impordi kohta (Istanbuli konventsioon) (EÜT L 130, 27.5.1993, lk 4–75)

SEONDUV DOKUMENT

Teave ajutise impordi konventsiooni jõustumise ja selle lisade heakskiitmise kohta (EÜT L 329, 29.11.1997, lk 69)

Viimati muudetud: 05.11.2018