EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kontrolli kehtestamine ettevõtjate koondumiste üle

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 139/2004 – kontrolli kehtestamine ettevõtjate koondumiste üle (ühinemismäärus)

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Selles sätestatakse ELi eeskirjad koondumiste* kui kaks või enam ettevõtet liituvad ühinemise või omandamise teel.
  • See tähendab, et ühest ELi-sisesest ühinemisest ei pea teatama mitmele ELi konkurentsiasutustele; see põhineb subsidiaarsuse põhimõttel, mille kohaselt ühinemise vaatab läbi kõige paremini sobiv kohus.

PÕHIPUNKTID

Määrust kohaldatakse kõigile ELi seisukohalt olulistele koondumistele*.

Teatamiskord

  • Üldjuhul peab osaline või osalised, kes omandavad kontrolli koondumise järel, teavitama Euroopa Komisjoni enne selle läbiviimist.
  • Määrusega lubatakse teatada ka enne siduva lepingu sõlmimist, mis hõlbustab ühinemiste uurimisel teiste jurisdiktsioonidega kooskõlastamist. Selline teatamiseelne kord võimaldab asjaomastel äriühingutel või isikutel enne koondumisest teatamist esitada komisjonile põhjendatud ettepaneku. Sel moel võivad pooled näidata komisjonile, et kavandatav ühinemine, mille tulemuseks on piiriülese tähtsusega koondumine, mõjutab konkurentsi ühe ELi riigi turul.
  • Kui asjaomane ELi riik ei nõustu asja üleandmise taotlusega 15 tööpäeva jooksul alates ettepaneku kättesaamisest, on komisjonil 25 tööpäeva jooksul alates ettepaneku laekumisest, et anda kogu asi või osa sellest üle asjaomasele ELi riigi pädevale asutusele. et riik saaks kohaldada oma siseriiklikku konkurentsiõigust.
  • Sama korda kohaldatakse ka siis, kui isik või äriühing soovib juhtida komisjoni tähelepanu piiriülestele mõjudele, mida ELi seisukohalt ebaolulise mõõtmega ühinemine võib Euroopa tasandil omada.

Menetluse algatamine: komisjon

Pärast teatise kättesaamist peab komisjon otsustama, kas:

  • algatada menetlus;
  • viia läbi uurimine ja
  • määrata trahvid.

Esiteks määrab ta otsusega kindlaks, kas koondumine:

  • kuulub käesoleva määruse alla;
  • on ühisturuga kokkusobiv;
  • tekitab tõsiseid kahtlusi kokkusobivuses.

ELi seisukohalt olulisi koondumisi ei saa teoreetiliselt läbi viia enne teatamist ega kolm nädalat pärast teatamist. Kui koondumine on siiski juba läbi viidud ja ühisturuga kokkusobimatuks tunnistatud, võib komisjon nõuda asjaomastelt ettevõtjatelt koondumise lõpetamist või taastada enne koondumise elluviimist valitsenud olukord.

Komisjon võib võtta ka ajutisi meetmeid, kui ta leiab, et teatatud koondumine, kuigi kuulub käesoleva määruse kohaldamisalasse, ei tekita tõsiseid kahtlusi selle kokkusobivuse suhtes ühisturuga, või nõuab vaid lihtsaid muudatusi, et viia see kooskõlla ühisturuga.

Käesoleva määruse järgimise tagamiseks võib komisjon kehtestada:

  • rahatrahvid, mille suurus ei ületa 1 % äriühingu kogukäibest, kui see äriühing annab ebaõiget, mittetäielikku või eksitavat teavet või ei esita teavet ettenähtud tähtaja jooksul. Samuti võib ta määrata trahve, kui kontrollimise ajal kinnitatud pitsereid on rikutud. Ta võib määrata trahve, mille suurus ei ületa 10 % asjaomaste ettevõtjate aastakäibest, kui nad tahtlikult või ettevaatamatuse tõttu jätavad koondumisest teatamata enne selle läbiviimist, viivad koondumise läbi määrust rikkudes või ei järgi komisjoni otsust. või
  • karistusmakseid, mille suurus ei ületa 5 % äriühingu päevakäibest iga viivitatud päeva kohta, alates komisjoni otsuses, milles nõutakse teavet, kontrollimist vms, sätestatud kuupäevast.

Komisjon peab konsulteerima nõuandekomiteega, kuhu kuuluvad ELi riikide asutuste esindajad, enne kui ta võtab vastu otsuse, mis puudutab ühisturuga kokkusobivust, kokkusobimatust või trahvide või karistusmaksete määramist. Euroopa Liidu Kohus võib määratud trahvi või karistusmakse tühistada, seda vähendada või suurendada.

Üleandmise kord: komisjon ja ELi riikide pädevad asutused

Kui varem kohaldati käibealaseid ja „3+“ kriteeriume piiriülese mõjuga koondumiste (st ELi ainupädevus, kui vähemalt kolm ELi liikmesriiki taotlevad üleandmist) määratlemiseks, siis määrusega (EÜ) nr 139/2004 kehtestatakse kolmas kriteerium ELi riikide pädevatele asutustele üleandmise kohta.

  • ELi riik võib 15 tööpäeva jooksul pärast teate koopia kättesaamist omal algatusel või komisjoni üleskutsest lähtudes teatada komisjonile, et koondumine mõjutab oluliselt konkurentsi tema siseturul. Toote- või teenuseturg peab omama kõiki konkreetse turu tunnuseid kuid ei moodusta ühisturu olulist osa.
  • Komisjonil on pärast koondumisest teatamist 65 tööpäeva aega otsustada, kas lahendada juhtum ise käesoleva määruse alusel või anda kogu asi või selle osa üle ELi riigi pädevatele asutustele; kui komisjon ei ole otsust vastu võtnud, loetakse, et ta on teinud otsuse anda asi üle asjaomasele ELi riigile.
  • ELi riigid võivad samuti paluda komisjonil uurida, kas koondumine, kuigi see on ELi seisukohalt ebaolulise mõõtmega, takistab märkimisväärselt ELi riikide vahelist konkurentsi ja võib avaldab märkimisväärset mõju nende territooriumil/piirkondades toimuvale konkurentsile. Seejärel peab komisjon teavitama asjaomaste ELi riikide pädevaid asutusi ja äriühinguid, määrates kindlaks, et 15 tööpäeva jooksul võib mõni teine ELi liikmesriik esialgse taotlusega ühineda. Kui komisjon ei ole kümne tööpäeva jooksul üleandmisotsust vastu võtnud või tagasi lükanud, siis loetakse, et ta on otsuse vastu võtnud vastavalt taotlusele.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 1. maist 2004.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Koondumine: „koondumine“ on juhtum, kus toimub püsiv kontrolli üleminek tulenevalt:
  • kahe või enama varem sõltumatu ettevõtja või nende osade ühinemisest,
  • juba vähemalt üht ettevõtjat kontrolliva isiku või ühe või mitme ettevõtja poolsest otsese või kaudse kontrolli omandamisest ühe või enama teise ettevõtja või nende osade üle.

Mitmeid tehinguid, mis sõltuvad üksteisest või on omavahel tihedalt seotud, käsitatakse ühe koondumisena.

ELi seisukohalt oluline koondumine: koondumine on „ELi seisukohalt oluline“, kui:
  • kõigi asjaomaste ettevõtjate aastakäive kogu maailmas kokku on suurem kui 5 miljardit eurot;
  • vähemalt kahe kõnealuse ettevõtja aastakäive on kogu ühenduses eraldi suurem kui 250 miljonit eurot, välja arvatud juhul, kui iga kõnealune ettevõtja saab rohkem kui kaks kolmandikku oma aastakäibest kogu ELi ühes ja samas ELi riigis.

Isegi kui eespool sätestatud künniseid ei saavutata, võib koondumine olla ELi seisukohalt oluline, kui:

  • kõigi asjaomaste ettevõtjate aastakäive kogu maailmas kokku on suurem kui 2,5 miljardit eurot;
  • vähemalt kolmest ELi riigist igaühes on kõigi asjaomaste ettevõtjate aasta kogukäive suurem kui 100 miljonit eurot;
  • vähemalt kolmest ELi riigist igaühes on vähemalt kahe ajaomase ettevõtte aastakäive eraldi suurem kui 25 miljonit eurot;
  • vähemalt kahe kõnealuse ettevõtja aastakäive on kogu ELis eraldi suurem kui 250 miljonit eurot, välja arvatud juhul, kui iga kõnealune ettevõtja saab rohkem kui kaks kolmandikku oma aastakäibest kogu ELi ühes ja samas ELi riigis.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 20. jaanuar 2004. aasta määrus (EÜ) nr 139/2004 kontrolli kehtestamise kohta ettevõtjate koondumiste üle (EÜ ühinemismäärus) (ELT L 24, 29.1.2004, lk 1–22)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis lihtsustatud korra kohta teatavate koondumiste menetlemiseks vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 139/2004 (ELT C 366, 14.12.2013, lk 5–9)

Komisjoni teatis lihtsustatud korra kohta teatavate koondumiste menetlemiseks vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 139/2004 – parandus (ELT C 11, 15.1.2014, lk 6)

Viimati muudetud: 08.01.2019

Top