Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee (EMSK)

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kodukord – mai 2022

Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELTL) artikkel 300 – ELi nõuandvad organid

ELTLi artikkel 301 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 258) – Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

ELTLi artikkel 302 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 259) – Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

ELTLi artikkel 303 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 260) – Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

ELTLi artikkel 304 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 262) – Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

Euroopa Liidu lepingu artikkel 13 – Sätted institutsioonide kohta

MIS ON ARTIKLITE JA KODUKORRA EESMÄRK?

  • Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELTL) artiklis 300 sätestatakse, et Euroopa Parlamenti, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni abistab nõuandva pädevusega Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee (EMSK). EMSK koosneb tööandjate organisatsioonide esindajatest ja töötajate organisatsioonide esindajatest ning muudest kodanikuühiskonna esindajatest, eelkõige majandus- ja ühiskonnaelu, kodanikutegevuse, kutsetegevuse ja kultuuri alal. EMSK liikmeid ei seo mingid kohustuslikud juhised ning ELi üldistes huvides on nad oma kohustuste täitmisel täiesti sõltumatud.
  • ELTLi artiklis 301 kehtestatakse EMSK liikmete maksimaalne arv. Artiklis sätestatakse, et nõukogu määrab kindlaks EMSK koosseisu ühehäälselt vastu võetud otsusega ning nõukogu määrab kindlaks ka komitee liikmete hüvitised.
  • ELTLi artiklis 302 sätestatakse EMSK liikmete ametiaja pikkus (pikendatav) ja ametisse määramise menetlus, mida viib läbi nõukogu pärast konsulteerimist komisjoniga.
  • ELTLi artiklis 303 sätestatakse, et EMSK valib presidendi ja võtab vastu oma kodukorra.
  • ELTLi artiklis 304 sätestatakse, et Euroopa Parlament, nõukogu või komisjon konsulteerivad EMSKga aluslepingutes ettenähtud juhtudel ja kõikidel juhtudel, kui nad peavad seda asjakohaseks. Samuti võib komitee omal algatusel avaldada arvamust juhtudel, kui ta peab sellist sammu asjakohaseks. EMSK arvamused edastatakse Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile.
  • Euroopa Liidu lepingu artiklis 13 on loetletud Euroopa Liidu (EL) institutsioonid ning sätestatakse, et Euroopa Parlamenti, nõukogu ja komisjoni abistavad nõuandva pädevusega EMSK ja Euroopa Regioonide Komitee.
  • EMSK kodukorras sätestatakse organi tegutsemine ja töökorraldus. Kodukorra võtab vastu EMSK täiskogu absoluutse häälteenamusega.

PÕHIPUNKTID

  • EMSK kodukorras kodifitseeritakse selle sisemised tegevuseeskirjad ning täiendatakse aluspõhimõtteid, mis on sätestatud Euroopa Liidu lepingus ja Euroopa Liidu toimimise lepingus.
  • Kodukord sisaldab liikmete käitumisjuhendit, mis käsitleb
  • Käitumisjuhendi kohaselt luuakse ka eetikakomitee.

Liikmed

  • EMSK koosseisu kuuluvad kolm järgmist rühma.
    • Tööandjate organisatsioonid. Tööstuse era- ja avaliku sektori, väikeettevõtete, kaubanduskodade, hulgi- ja jaekaubanduse, panganduse ja kindlustuse, transpordi- ja põllumajandussektori liikmed (I rühm).
    • Töötajad. Riiklike ametiühingute liikmed nii keskliitude kui ka erialaliitude tasandil (II rühm).
    • Kodanikuühiskonna organisatsioonid. Näiteks põllumajandus- ja tarbijaorganisatsioonid, väikeettevõtjad, käsitöölised, vabakutselised ning sotsiaal- ja keskkonnakaitsega tegelevad vabaühendused (III rühm).
  • Liikmed ei pea kuuluma ühtegi neist kolmest rühmast. Liikmetel, kes ei kuulu ühtegi rühma, on samad õigused ja kohustused nagu rühma kuuluvatel. Uued eeskirjad kehtestati rühmadesse mittekuuluvate liikmete osalemise kohta uurimisrühmades, nende raportööriks määramise ja täiskogu istungitel osalemise kohta.
  • EMSK liikmekandidaadid esitatakse ELi liikmesriikide valitsuste poolt ja nõukogu nimetab nad ametisse viieks aastaks. Otsuse (EL) 2019/853 kohaselt on pärast Ühendkuningriigi EList lahkumist liikmete arv 329. ELTLi artikliga 301 nähakse ette maksimaalselt 350 liiget. Praegused liikmed jagunevad riikide kaupa järgmiselt:
    • 24: Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia;
    • 21: Hispaania ja Poola;
    • 15: Rumeenia;
    • 12: Belgia, Bulgaaria, Tšehhi, Kreeka, Ungari, Madalmaad, Austria, Portugal ja Rootsi;
    • 9: Taani, Iirimaa, Horvaatia, Leedu, Slovakkia ja Soome;
    • 7: Eesti, Läti ja Sloveenia;
    • 6: Küpros ja Luksemburg;
    • 5: Malta.
  • Iga rühm neist kolmest valib endale kaheks ja pooleks aastaks presidendi ja asepresidendid. Rühmad osalevad EMSK töö ettevalmistamises, korraldamises ja kooskõlastamises.
  • Kodukorra 2022. aasta väljaandes kehtestatakse umbusalduse avaldamiseks uus enamuspiir, mis on nüüd kaks kolmandikku antud häältest.

EMSK roll seadusandlikus menetluses

  • EMSK koostab Euroopa Parlamendi, nõukogu või komisjoni küsitud arvamusi.
  • Komitee koostab ka juba rakendatava ELi poliitika või õiguslike vahendite hindamisi, mis võidakse vastu võtta arvamuste või hindamisaruannete vormis.
  • Komitee võib esitada arvamusi ka omal algatusel, ELi institutsioonide või Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariikide esitatud taotlusel ettevalmistavaid arvamusi ja teabearuandeid või resolutsioone kõigis ELile antud ülesannetega seotud küsimustes.

Korraldus

EMSK koosneb järgmistest organitest.

EMSK võib moodustada ka nõuandekomisjone, kuhu kuuluvad EMSK liikmed ja kodanikuühiskonna nende valdkondade esindajad, mida komitee soovib oma töös käsitleda. Tööstuse muutuste nõuandekomisjon uurib muutusi tööstuse eri sektorites. Komisjon on EMSKsse kuuluv eraldiseisev organ ja tema pädevusvaldkond hõlmab tööstuse kõiki sektoreid, nii töötlevat tööstust kui ka teenuseid. Kodukorra 2022. aasta väljaandes käsitletakse EMSK õigusandlike sektsioonide ja komisjoni staatuse erinevust, suurendades nende rollide ja eesmärkide läbipaistvust.

EMSKs on veel

EMSK tegevust toetab alaline sekretariaat, mida juhib juhatuse poolt ametisse nimetatud peasekretär. EMSK jagab mõningaid oma teenuseid (tõlkimine, IT, logistika) Euroopa Regioonide Komiteega.

MIS AJAST KODUKORDA KOHALDATAKSE?

Käesolevat kodukorda kohaldatakse alates 1. juunist 2022.

TAUST

EMSK asub Brüsselis.

Lisateave

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kodukord, mai 2022 (ELT L 149, 31.5.2022, lk 1–54)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kuues osa – Institutsioonilised ja rahandussätted – I jaotis – Sätted institutsioonide kohta – 3. peatükk – Liidu nõuandvad organid – Artikkel 300 (ELT C 202, 7.6.2016, lk 177)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kuues osa – Institutsioonilised ja rahandussätted – I jaotis – Sätted institutsioonide kohta – 3. peatükk – Liidu nõuandvad organid – 1. jagu – Majandus- ja sotsiaalkomitee:

artikkel 301 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 258) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 177)

artikkel 302 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 259) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 178)

artikkel 303 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 260) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 178)

artikkel 304 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 262) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 178)

Euroopa Liidu lepingu konsolideeritud versioon – III jaotis – Sätted institutsioonide kohta – Artikkel 13 (ELT C 202, 7.6.2016, lk 22)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 21. mai 2019. aasta otsus (EL) 2019/853, millega määratakse kindlaks Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee koosseis (ELT L 139, 27.5.2019, lk 15–16)

Euroopa Komisjoni ja Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee koostööprotokoll (ELT C 102, 5.4.2012, lk 1–5)

Viimati muudetud: 22.06.2022

Top