Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tehnoülevaatus sõidukite ja haagiste ohutuse tagamiseks

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2014/45/EL, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Selle eesmärk on parandada liiklusohutust, nähes Euroopa Liidus (EL) ette sõidukite ja haagiste korralise tehnoülevaatuse miinimumnõuded.

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

Õigusakti kohaldatakse selliste sõidukite suhtes, mille maksimaalne kiirus ületab 25 km/h ja mis kuuluvad järgmistesse kategooriatesse.

  • Sõiduautod ja ärilisel otstarbel kasutatavad kergsõidukid (M1- ja N1-kategooria). Ülevaatus neli aastat pärast sõiduki esmast registreerimist ja seejärel iga kahe aasta järel.
  • M1-kategooria sõidukid, mida kasutatakse takso või kiirabiautona, bussid või väikebussid (M2, M3), rasked kaubaveokid (N2, N3) ja rasked treilerid (O3, O4). Ülevaatus üks aasta pärast esmast registreerimist ning seejärel igal aastal.
  • Üle 40 km/h valmistajakiirusega ja ärilisel otstarbel kasutatavad kiired traktorid (T1b, T2b, T3b, T4.1b, T4.2b ja T4.3b). Ülevaatus neli aastat pärast sõiduki esmast registreerimist ja seejärel iga kahe aasta järel.

Võimsad mootorrattad

L-kategooria kahe- või kolmerattalistele sõidukitele sisepõlemismootori silindrimahuga üle 125 cm3 hakatakse ülevaatust tegema alates 2022. aastast, kui viie eelneva aasta statistika põhjal ei selgu, et sama liiklusohutuse tase on võimalik saavutada ka muude meetmetega.

Sõidukite tehnoülevaatuse läbimine ennetähtaegselt

Teatud tingimustel võib nõuda sõidukite ülevaatuse läbimist ennetähtaegselt:

  • pärast õnnetust;
  • kui sõiduki registreerimistunnistuse omanik on vahetunud;
  • kui sõiduki läbisõit on 160 000 km;
  • kui see mõjutab oluliselt liiklusohutust.

Erandid

Tehnoülevaatustest võivad olla vabastatud järgmised sõidukitüübid:

  • ajaloolise väärtusega sõidukid;
  • diplomaatilise puutumatusega sõidukid;
  • relvajõududes, politsei- ja tolliameti töös, tuletõrjes ning eranditult põllumajanduse ja metsanduse eesmärkidel kasutatavad sõidukid;
  • ainult väikesaartel kasutatavad sõidukid.

Heakskiidetud ülevaatuspunktid

Kõikides ELi liikmesriikides peavad olema heakskiidetud ja nõuetele vastavad ülevaatuspunktid ning inspektorid peavad vastama pädevusnõuetele ja nende puhul ei tohi olla huvide konflikti.

Puuduste hindamine

  • Puudused jagunevad väheolulisteks, olulisteks ja ohtlikeks, kusjuures väheolulised puudused ei ole piisav põhjus ülevaatuse mitteläbimiseks.
  • Ohtlike puuduste korral võidakse sõiduki kasutamist avalikel teedel piirata, kuni puudused on kõrvaldatud.

Tehnoülevaatuse kontrollkaart

Teises liikmesriigis juba registreeritud sõiduki ümberregistreerimisel tunnustavad liikmesriigid selle kontrollkaarti isegi juhul, kui omanik on vahetunud.

Ülevaatuspunktid peavad edastama 2021. aastaks asjaomase teabe oma liikmesriigi riiklikule asutusele.

Euroopa elektroonilise sõidukiteabeplatvorm

Euroopa elektroonilise sõidukiteabeplatvormi loomise teostatavust, maksumust ja kasu tuleb veel uurida.

Pettused

  • Läbisõidumõõdikuga seonduvate pettuste (läbitud vahemaa mõõtmiseks kasutatava seadme manipuleerimisega) tuvastamiseks tuleb inspektoritele teha kättesaadavaks eelneva ülevaatuse andmed.
  • Sõiduki läbitud vahemaast väära ettekujutuse andmine on samuti karistatav rikkumine.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtaeg oli 20. mai 2017. Neid eeskirju kohaldatakse alates 20. maist 2018.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/45/EL, milles käsitletakse mootorsõidukite ja nende haagiste korralist tehnoülevaatust ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/40/EÜ (ELT L 127, 29.4.2014, lk 51–128)

Direktiivi 2014/45/EL hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 22.06.2023

Top