Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Looduslike liikidega kaubitsemise vastane võitlus. ELi meetmed

Looduslike looma- ja taimeliikidega kaubitsetakse järjest enam ja Euroopa Liit (EL) on selliste toodete jaoks oluline turg. Euroopa Komisjon avaldas 2014. aastal dokumendi, milles juhitakse tähelepanu vajadusele selle küsimusega tõhusamalt tegeleda.

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis nõukogule ja Euroopa Parlamendile, milles käsitletakse ELi põhimõtteid seoses looduslike liikidega kaubitsemise vastase võitlusega (COM(2014) 64 final, 7.2.2014).

KOKKUVÕTE

Looduslike looma- ja taimeliikidega kaubitsetakse järjest enam ja Euroopa Liit (EL) on selliste toodete jaoks oluline turg. Euroopa Komisjon avaldas 2014. aastal dokumendi, milles juhitakse tähelepanu vajadusele selle küsimusega tõhusamalt tegeleda.

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

Käesolevas teatises vaadeldakse praegust olukorda ja hinnatakse ELi meetmeid, et toetada looduslike liikidega kaubitsemise vastast võitlust ülemaailmsel tasandil ja ELis. Ühtlasi algatatakse arutelu selle üle, kuidas peaks EL tulevikus võitlema looduslike liikidega kaubitsemise vastu.

PÕHIPUNKTID

Looduslike liikidega kauplemist reguleerib nii ülemaailmsel tasandil kui ka ELis ulatuslik eeskirjade kogu.

EL on pannud õla alla mitmele looduslike liikidega kauplemise vastu suunatud algatusele, nagu ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon (CITES), metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse tegevuskava ja puidumäärus (puittoodete seadusliku päritolu ja jälgitavuse tagamiseks) ning võitlus ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastu.

Nende eeskirjadega ei ole siiski suudetud hoida ära looduslike liikidega kaubitsemise viimase aja kasvutendentsi, mida tõukab tagant kasvav nõudlus ning lähteriikide vaesus ja nõrk juhtimine.

Selgitati välja järgmised murekohad:

  • eeskirjade nõrk või olematu jõustamine (vähene poliitiline tähtsus ja puudulikud vahendid);
  • probleemi mõõtmete teadvustamata jätmine;
  • organiseeritud kuritegevuse osalus, milleks on vaja koordineeritud reageerimist ja meetmeid.

Seetõttu on looduslike liikidega kaubitsemise vastaseks võitluseks vaja koordineeritud ja kõikehõlmavat lähenemisviisi, milles käsitletakse nii pakkumise kui ka nõudluse poolt. See peab hõlmama osalejaid erinevatest poliitikavaldkondadest.

Dokumendis kutsuti huvitatud isikuid üles esitama 10. aprilliks 2014 oma seisukohad järgmistes küsimustes:

  • kas ELi praegune poliitika- ja õigusraamistik on asjakohane;
  • kas ELil on vaja töötada välja selle valdkonna tegevuskava;
  • millised rahvusvahelise tasandi meetmed aitaksid tõhustada eeskirjade jõustamist ja juhtimist;
  • kodanikuühiskonna ja erasektori vastavad rollid;
  • kuidas lahendada looduslike liikidega kaubitsemisega seotud rahu- ja julgeolekuprobleeme (arvestades, et mõni konflikt on alguse saanud just loodusvaradest, nagu elevandiluu ja ninasarvikusarved);
  • kuidas aidata arengumaadel arendada looduslike liikide säilitamise suutlikkust;
  • kuidas oleks võimalik parandada ELis looduslike liikidega seotud kuritegevuse andmete kvaliteeti ja kasutada looduslike liikidega kaubitsemise vastases võitluses olemasolevaid organiseeritud kuritegevuse vastaseid vahendeid.

EDASINE TEGEVUS

Eespool esitatud küsimuste vastused olid Euroopa Komisjonile abiks ELi praeguse poliitika ja meetmete läbivaatamisel, et olla valmis olukorra tõhusamaks lahendamiseks. Need on kokkuvõtlikult esitatud komisjoni talituste töödokumendis. Komisjon on asunud koostama ELi tegevuskava võitluseks looduslike liikidega kaubitsemisega.

Lisateavet leiate Euroopa Komisjoni veebilehelt, mis käsitleb looduslike liikidega kaubitsemist.

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni talituste töödokument „Summary of the Responses to the Stakeholder Consultation on the EU Approach against Wildlife Trafficking” („Kokkuvõte sidusrühmadega peetud konsultatsioonidel esitatud arvamustest ELi põhimõtete kohta seoses looduslike liikidega kaubitsemise vastase võitlusega”) (SWD(2014) 347 final, 26.11.2014).

Viimati muudetud: 20.05.2015

Top