EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Looduslike liikidega kaubitsemine – ELi tegevuskava

KOKKUVÕTE:

Euroopa Komisjoni teatis (COM(2016) 87 final) – ELi tegevuskava looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks

KOKKUVÕTE

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

  • Teatises sätestatakse kava võitluseks looduslike liikidega kaubitsemise (st loomade ja loomsete saaduste ebaseaduslik kogumine, transportimine ja turustamine) vastu nii ELis kui ka maailma mastaabis.
  • Selle eesmärk on mobiliseerida kõik ELi diplomaatilised, kaubandus- ja arengukoostöö kanalid, et teha lõpp tegevusele, mis on muutunud maailmas üheks kõige tulutoovamaks kuriteoks.

PÕHIPUNKTID

Tegevuskava koosneb 32 meetmest, mis tuleb ELil ja 28 ELi riigil (1) rakendada ajavahemikul 2016–2020. Selle keskmes on kolm põhilist aspekti.

  • 1.

    Ebaseaduslike elusloodustoodetega kaubitsemise takistamine ning nende pakkumise ja nõudluse vähendamine. Näiteks:

    • Euroopa Komisjon peab andma välja suunised, et peatada vanade elevandiluust esemete eksport EList. ELi riigid omakorda annavad liidusisese kauplemise sertifikaate välja üksnes vanade elevandiluust esemete jaoks, lähtudes suunistes kindlaks määratud kriteeriumidest;
    • komisjon tagab koos liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindajaga, et ELi poliitikasse ja korruptsiooni vastu võitlemise vahenditesse viiakse sisse viited looduslike liikidega kaubitsemisele (eelkõige osana dialoogidest põhiliste kolmandate riikidega, kes saavad ELi eelarvetoetust).
  • 2.

    Kehtivate eeskirjade parem rakendamine ning organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse tõhustamine. Näiteks:

    • komisjon, Europol ja Eurojust otsivad võimalusi, kuidas parandada koostööd ELi riikide vahel piiriülese looduslike liikidega kaubitsemise juhtumite osas;
    • komisjon, kõrge esindaja ja ELi riigid toetavad õiguskaitsealase suutlikkuse suurendamist peamistes päritolu- ja tururiikides, sealhulgas eeskirjade täitmise tagamist kaitsealadel.
  • 3.

    Päritolu-, siht- ja transiidiriikide vahelise koostöö tugevdamine. Näiteks:

    • komisjon ja kõrge esindaja otsivad võimalusi anda arengumaadele suuremat, tõhusamat ja strateegilisemalt suunatud abi võitluseks kaubitsemise vastu;
    • komisjon ja kõrge esindaja koos ELi riikidega hoogustavad dialoogi peamiste päritolu-, transiidi- ja tururiikidega, sealhulgas kohalike maakogukondade, kodanikuühiskonna ja erasektoriga.

TAUST

Looduslike liikidega kaubitsemine on maailma üks tulutoovamaid kuritegevuse liike. Sellel on tõsised tagajärjed bioloogilise mitmekesisuse seisukohast ja kuna see on tihedalt seotud korruptsiooniga, kahjustab see õigusriigi põhimõtet. Sellel on üha suurem tähtsus relvastatud ja terroristlike rühmituste rahastamisel.

EL on looduslike liikidega kaubitsemise siht-, päritolu- ja transiidipiirkond. Seda kõike arvesse võttes on ELil ebaseadusliku kaubitsemise tõkestamisel otsustav roll.

Lisateave vt ELi lähenemisviis võitluseks looduslike liikidega kaubitsemise vastu (Euroopa Komisjoni veebisait).

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – ELi tegevuskava looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks (COM(2016) 87 final, 26.2.2016)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni talituste töödokument. Analüüs ja tõendid, mis toetavad ELi tegevuskava looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks. Järgmise teatise kaasdokument: komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – ELi tegevuskava looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks (SWD(2016) 38 final, 26.2.2016)

Looduslike liikidega kaubitsemise vastase koostöö tugevdamine ettevõtlussektoritega – lõpparuanne. Aruanne Euroopa Komisjoni keskkonna peadirektoraadile, 13. november 2015

Viimati muudetud: 02.05.2016



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Top