EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0627(02)

Komisjoni teatis, millega muudetakse järgmisi komisjoni teatisi: ELi suunised riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga, regionaalabi suunised aastateks 2014–2020 filmidele ja muudele audiovisuaalteostele antava riigiabi kohta, suunised riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta ning suunised lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta

ELT C 198, 27.6.2014, p. 30–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.6.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 198/30


KOMISJONI TEATIS,

millega muudetakse järgmisi komisjoni teatisi: ELi suunised riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga, regionaalabi suunised aastateks 2014–2020 filmidele ja muudele audiovisuaalteostele antava riigiabi kohta, suunised riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta ning suunised lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta

(2014/C 198/02)

I.   SISSEJUHATUS

Riigiabi ajakohastamise (1) peamisi eesmärke on võimaldada komisjonil keskenduda enim moonutavatele juhtumitele, jättes liikmesriikidele suurema paindlikkuse pakkuda vähem moonutavat abi. Sellega seoses lubab laiema reguleerimisalaga uus üldise grupierandi määrus (2) liikmesriikidel anda abi eelnevalt kindlaksmääratud kriteeriumide alusel ilma, et oleks vaja teavitada komisjoni, säästes sellega aega, vähendades halduskoormust ja edendades mudeleid, mille raames antakse abi, mis on hästi üles ehitatud, suunatud kindlaksmääratud turutõrgete kõrvaldamisele ja ühistes huvides olevate eesmärkide saavutamisele ning moonutab turgu kõige vähem („hea abi”). Ajakohastamise üks põhieesmärke on läbipaistvus abi andmisel.

Läbipaistvus toetab vastutust ja võimaldab kodanikel saada riikliku poliitika kohta täpsemat teavet. Sihtgrupi parem informeerimine aitab parandada kodanike ja valitsusametnike dialoogi ning selle tulemusel võetakse vastu paremad poliitilised otsused. Viimastel aastakümnetel on terve maailma kodanikuühiskond ja valitsused teinud suuri edusamme nii kohaliku kui ka riikliku tasandi läbipaistvuse suurendamisel. Sellest hoolimata peab osalemine ja vastutus olema siiski suurem ja tähendusrikkam, eelkõige riiklike vahendite jaotamisel.

Läbipaistvus on veelgi tähtsam riigiabi valdkonnas. Läbipaistvus toetab õigusnormide täitmist, vähendab ebakindlust ja võimaldab ettevõtjatel kontrollida, kas konkurentidele antav abi on õiguspärane. Läbipaistvus toetab liikmesriikide ja siseturu ettevõtjate jaoks võrdsete tingimuste loomist, mis on veelgi olulisem praeguses majanduskontekstis. See aitab riiklikel ja piirkondlikel ametiasutustel tagada õigusaktide täitmist, suurendades teadlikkust erinevail tasandeil antud abist, tagades sellega parema kontrolli ja järelmeetmed riiklikul ja piirkondlikul tasandil. Samuti lubab suurem läbipaistvus vähendada aruandluskohustust ja sellega seonduvat halduskoormust.

Ehkki komisjon juba avaldab teatatud üksikabi saajate nimed ja abisumma oma otsustes (3), puudub kohustus avalikustada teavet teatatud abikavade alusel antud abi saajate või grupierandiga hõlmatud kavade kohta (mis moodustavad peaaegu 90 % ELi kõigist riigiabikulutustest) (4), välja arvatud suurte regionaalabitoetuste ning teadus- ja arendustegevuseks antava abi puhul (5).

Mõned liikmesriigid on hiljuti loonud veebisaidid, kus antakse teavet antud abi kohta (6) või näiteks kõigi riiklike kulutuste kohta või kodanike nõudmisel teabele juurdepääsu. Liikmesriigid avaldavad täieliku teabe ka Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest kaetud kulutuste (7) ja neist abi saajate kohta. Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest antud abi puhul ning teabe kogumisel dubleerimise vältimiseks hangivad käesolevas teatises osutatud riigiabialased veebisaidid asjaomase teabe süsteemidest, mida kasutatakse ka struktuurifondidega seonduva aruandluse juures.

Liikmesriigid juba koguvad teavet kõigi riigiabikulude kohta iga-aastase aruandluse raames vastavalt komisjoni määrusele (EÜ) nr 794/2004 (8). Kõnealune teave (9) edastatakse seejärel komisjonile avaldamiseks iga-aastases riigiabi tulemustabelis (10) ja Eurostati veebisaidil (11).

Läbipaistvuse tagamiseks loovad liikmesriigid asjaomaste suuniste kohaselt abi andmise eeltingimusena kas piirkondlikul või riiklikul tasandil põhjalikud riigiabi veebisaidid, et avaldada teave abimeetmete ja abisaajate kohta. Teabe avaldamise tavapraktika kohaselt (12) kasutatakse standardvormingut, mis lubab teavet internetis hõlpsasti avaldada, seda otsida ja alla laadida. Läbipaistvusnõuet kohaldatakse üldiselt igasuguse riigiabi puhul, välja arvatud väiksema abi puhul, mis jääb alla 500 000 euro.

Lisaks ei pea maksualase konfidentsiaalsuse tagamiseks ja ärisaladuste kaitseks avaldama teavet ettevõtjate maksubaasi ega nende maksusoodustuste täpsete summade kohta. Kuna maksualane abi kujutab endast valikulist eelist, annab ettevõtjatele eelise ja kujutab endast seetõttu riigiabi, tuleb siiski säilitada ka aruandlus riiklike vahendite kasutamise kohta ja riigiabikontroll. Seega võib maksumeetmete kavade või riskifinantseerimiskavade raames antud abi puhul anda abisummade kohta teavet vahemikena.

Selle tagamiseks, et liikmesriikidel, kellel ei ole läbipaistvusmehhanisme, oleks piisavalt aega nende kehtestamiseks, nähakse ette kaheaastane üleminekuperiood. Selleks arendatakse riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil riigiabi aruannete edastamiseks juba kasutatavaid olemasolevaid teabesüsteeme (SARI) (13), et liikmesriikidel oleks võimalik kaasa aidata teabe kogumisele ja töötlemisele selle avaldamiseks liikmesriikide veebisaitidel. Lisaks saavad liikmesriigid määruse (EL) nr 1303/2013 artiklis 59 osutatud tingimustel kasutada Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide tehnilist tuge.

Suurem läbipaistvus lubab lihtsustada aruandluskohustusi. Esimese sammuna teeb komisjon ettepaneku kaotada suurema osa kehtivatest aruandluskohustustest, mis on sätestatud riigiabi ajakohastamise algatuse raames läbivaadatavates riigiabisuunistes. Pärast veebisaitide loomist liikmesriikides lihtsustatakse määruses (EÜ) nr 794/2004 sätestatud aruandluskohustusi veelgi, tagades seejuures, et läbipaistvusega tagatakse samasugune teavitamine. Praktikas tähendab see seda, et kui liikmesriigid valivad suurema läbipaistvuse (nt vähendades taset, mille puhul abist peab teavitama), muutuvad allesjäänud aruandluskohustused üleliigseks. Lisaks võiks ette näha vähem süstemaatilised seiremeetmed.

Riigiabi ajakohastamise raames ning selleks, et kindlamalt tagada konkurentsi- ja kaubandusmoonutuste piiramine, võib komisjon nõuda, et teatavaid kavasid hinnataks. Eelkõige võib seda tingimust olla vaja kohaldada abikavade puhul, mille eelarve on suur uue üldise grupierandi määruse artikli 1 lõike 2 punkti a mõistes. Sellised kavad vabastatakse määruse alusel teavitamiskohustusest esialgu kuueks kuuks, mida komisjon võib liikmesriigi poolt esitatava hindamiskava heakskiitmise järel pikendada. Hindamiskava esitamise järel hindab komisjon selliste kavade kokkusobivust vaid hindamiskava alusel.

II.   TEATISTE MUUTMINE

II.1.   Muudatuste põhjendus

Läbipaistvuse põhimõte on juba sätestatud komisjoni suunistes riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga (14), regionaalabi suunistes aastateks 2014–2020 (15), komisjoni teatises filmidele ja muudele audiovisuaalteostele antava riigiabi kohta (16), suunistes riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta (17) ning suunistes lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta (18).

Suuniste (19)  (20) ja üldise grupierandi määrusega (21) seonduva avaliku konsultatsiooni järel tuleks läbipaistvusnõuet muuta käesoleva teatisega, et ühtlustada muudetud riigiabisuuniste läbipaistvusnõuded, tagades proportsionaalsuse, vältides riigiabiga mitteseotud teabe avaldamist ja nähes liikmesriikidele rakendamisel ette üleminekuetapi.

Lisaks ning läbipaistvuspõhimõtte kehtestamise tulemusel on võimalik käesoleva teatisega lihtsustada ka regionaalabi suunistes (aastateks 2014–2020) sätestatud nõuet edastada komisjonile teavet iga üksiku abimeetme kohta, mis ületab 3 miljonit eurot.

Hindamise põhimõte on juba sätestatud komisjoni suunistes riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga, regionaalabi suunistes aastateks 2014–2020, suunistes riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta ning suunistes lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta.

Uue üldise grupierandi määruse vastuvõtmise järel tuleks käesoleva teatisega muuta hindamissätet, et täpsustada, kas komisjon hindab abikava puhul, mis jääb määruse reguleerimisalast välja üksnes suure eelarve tõttu (vastavalt määruse artikli 1 lõike 2 punktile a) ja mis täidab määruses sätestatud muud kõrvalejätmise aluseks olevad tingimused, selle kokkusobivust üksnes liikmesriigi edastatava hindamiskava alusel. Seda ei kohaldata selliste kavade muudatuste puhul, millele viidatakse määruse artikli 1 lõike 2 punktis b, kuna kõnealuste muudatuste puhul tuleb arvesse võtta hindamistulemusi.

II.2.   Muudatused

a)   ELi suunised riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga, regionaalabi suunised aastateks 2014–2020, komisjoni teatis filmidele ja muudele audiovisuaalteostele antava riigiabi kohta, suunised lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta

Käesoleva teatisega asendatakse järgmised punktid:

ELi suuniste (riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga) leheküljel 20 punkti 78 alapunkti j kaks esimest lauset;

regionaalabi suuniste (aastateks 2014–2020) leheküljel 24 punkt 141;

komisjoni teatise (filmidele ja muudele audiovisuaalteostele antava riigiabi kohta) leheküljel 10 punkti 52 alapunkt 7;

lennujaamadele ja -ettevõtjatele antavat riigiabi käsitlevate suuniste leheküljel 28 punktid 162 ja 163

järgmisega:

„Liikmesriigid tagavad järgmise teabe avaldamise ülevaatlikul riigiabi veebisaidil riiklikul või piirkondlikul tasandil:

heakskiidetud abikava või üksikabi andmiseks vastu võetud otsuse ja selle rakendussätete täistekst või link sellele;

abi andva(te) asutus(t)e nimi;

individuaalsete abisaajate nimed, igale abisaajale antava abi liik ja summa, abi andmise kuupäev, ettevõtja liik (VKE/suurettevõtja), piirkond, kus abisaaja asub (NUTS II tasandil), ja põhiline majandussektor, kus ettevõtja tegutseb (NACE rühma tasandil) (22).

Kõnealusest nõudest võib vabastada alla 500 000 euro suuruse üksikabi puhul. Maksusoodustuste vormis kavade puhul saab individuaalsete abisummade kohta teavet anda (23) järgmistes vahemikes (miljonit eurot): [0,5–1]; [1–2]; [2–5]; [5–10]; [10–30]; [30 ja rohkem].

Sellise teabe peab avaldama pärast abi andmise otsuse tegemist, seda peab säilitama vähemalt kümme aastat ja see peab olema üldsusele piiranguteta kättesaadav (24). Liikmesriikidelt ei nõuta eespool toodud teabe avaldamist enne 1. juulit 2016.” (25).

Regionaalabi suuniste (aastateks 2014–2020) leheküljel 33 jäetakse välja punkt 193. Leheküljel 45 jäetakse välja VI lisa.

b)   Suunised riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta

Riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antavat riigiabi käsitlevate suuniste (26) leheküljel 32

punkti 166 alapunktis v

 

asendatakse: „Kõnealusest nõudest võib loobuda VKEde puhul, millel ei ole äritegevuse käigus toimunud mingit müüki ühelgi turul ja lõplikku abisaajatest ettevõtjasse tehtud väiksemate kui 200 000 euro suuruste investeeringute puhul;”

 

järgmisega: „Kõnealusest nõudest võib loobuda VKEde puhul, kes ei ole äritegevuse käigus midagi müünud ühelgi turul ja lõplikku abisaajatest ettevõtjasse tehtud väiksemate kui 500 000 euro suuruste investeeringute puhul;”

punkti 166 alapunktis vi

 

asendatakse: „saadud fiskaaleelise summa, kui see ületab 200 000 eurot. Sellist summat saab anda 2 miljoni euro suuruste osade kaupa.”

 

järgmisega: „saadud fiskaaleelise summa, kui see ületab 500 000 eurot. Sellist summat saab anda järgmise suurusega osade kaupa (miljonit eurot): [0,5–1]; [1–2]; [2–5]; [5–10]; [10–30]; [30 ja rohkem].”

ning punkti 166 lõppu lisatakse järgmine tekst:

„Liikmesriikidelt ei nõuta eespool toodud teabe esitamist enne 1. juulit 2016.” (27).

c)   ELi suunised riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga, regionaalabi suunised aastateks 2014–2020, suunised lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta ning suunised riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta

ELi suuniste (riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga) leheküljel 12 punkti 53 lõppu;

regionaalabi suuniste (aastateks 2014–2020) leheküljel 25 punkti 144 lõppu;

lennujaamadele ja -ettevõtjatele antavat riigiabi käsitlevate suuniste leheküljel 29 punkti 167 lõppu;

riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antavat riigiabi käsitlevate suuniste leheküljel 32 punkti 172 lõppu

lisatakse järgmine tekst:

„Komisjon hindab abikava puhul, mis jääb grupierandi määruse reguleerimisalast välja üksnes suure eelarve tõttu, selle kokkusobivust üksnes hindamiskava alusel.”


(1)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: ELi riigiabi ajakohastamine, COM(2012) 209 (final), 8.5.2012.

(2)  Komisjoni määrus (EL) nr 651/2014, 17. juuni 2014, ELi aluslepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks (ELT L 187, 26.6.2014, lk 1).

(3)  Komisjoni teatis, milles käsitletakse ametisaladust riigiabi otsustes (ELT C 297, 9.12.2003, lk 6).

(4)  Vt http://ec.europa.eu/competition/state_aid/scoreboard/index_en.html

(5)  Vt http://ec.europa.eu/competition/state_aid/register/

(6)  Vt näiteks Eestis http://www.fin.ee/riigiabi või Tšehhi Vabariigis (teadus- ja arendustegevuse vallas) http://www.isvav.cz/index.jsp

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1303/2013, 17. detsember 2013, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi, Euroopa Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta, nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1083/2006 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 320).

(8)  Komisjoni määrus (EÜ) nr 794/2004, 21. aprill 2004, millega rakendatakse nõukogu määrust (EÜ) nr 659/1999, millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad EÜ asutamislepingu artikli 93 kohaldamiseks (ELT L 140, 30.4.2004, lk 1).

(9)  Kõnealune teave edastatakse abikavade puhul summeerituna ja üksikabi puhul üksikute abisaajate kaupa.

(10)  Vt http://ec.europa.eu/competition/state_aid/scoreboard/index_en.html

(11)  Vt näiteks http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm_comp/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=comp_bex_sa_01

(12)  Vt näiteks Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. novembri 2003. aasta direktiiv 2003/98/EÜ avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 345, 31.12.2003, lk 90) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2013/37/EL, 26. juuni 2013, millega muudetakse direktiivi 2003/98/EÜ avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 175 27.6.2013, lk 1).

(13)  Riigiabi aruannete edastamise interaktiivne vahend (SARI).

(14)  Komisjoni teatis „ELi suunised riigiabieeskirjade kohaldamiseks seoses lairibavõrkude kiire kasutuselevõtuga” (ELT C 25, 26.1.2013, lk 1).

(15)  Regionaalabi suunised aastateks 2014–2020 (ELT C 209, 23.7.2013, lk 1).

(16)  Komisjoni teatis filmidele ja muudele audiovisuaalteostele antava riigiabi kohta (ELT C 332, 15.11.2013, lk 1).

(17)  Komisjoni teatis „Suunised riskifinantseerimisinvesteeringute edendamiseks antava riigiabi kohta” (ELT C 19, 22.1.2014, lk 4).

(18)  Komisjoni teatis „Suunised lennujaamadele ja -ettevõtjatele antava riigiabi kohta” (ELT C 99, 4.4.2014, lk 3).

(19)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_state_aid_rdi/index_en.html

(20)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_state_aid_environment/index_et.html

(21)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_consolidated_gber/index_en.html

(26)  ELT C 19, 22.1.2014, lk 4.


Top