EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0206

Nõukogu otsus 2008/206/JSK, 3. märts 2008 , millega 1-bensüülpiperasiin (BZP) määratletakse uue psühhoaktiivse ainena, mille suhtes tuleb kohaldada kontrollimeetmeid ja kriminaalkaristusi

ELT L 63, 7.3.2008, p. 45–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/206/oj

7.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 63/45


NÕUKOGU OTSUS 2008/206/JSK,

3. märts 2008,

millega 1-bensüülpiperasiin (BZP) määratletakse uue psühhoaktiivse ainena, mille suhtes tuleb kohaldada kontrollimeetmeid ja kriminaalkaristusi

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut,

võttes arvesse nõukogu 10. mai 2005. aasta otsust 2005/387/JSK uusi psühhoaktiivseid aineid käsitleva teabe vahetuse, riski hindamise ja kontrolli kohta, (1) eriti selle artikli 8 lõiget 3,

võttes arvesse komisjoni algatust,

pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendiga,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse laiendatud teaduskomitee koostas otsuse 2005/387/JSK kohaselt riskihindamisaruande 1-bensüülpiperasiini (edaspidi „BZP”) kohta ja esitas selle seejärel 31. mail 2007 nõukogule ja komisjonile.

(2)

BZP on sünteetiline aine. Selle esinemisest Euroopa Liidus teatati esimest korda 1999. aastal. Nagu amfetamiin ja metamfetamiin, nii stimuleerib ka BZP kesknärvisüsteemi, kuid selle mõju on palju väiksem (umbes 10 % d-amfetamiini mõjust). Ensüümisüsteemide geneetilised polümorfismid võivad mõjutada BZP metabolismi, mille tulemuseks on suured individuaalsed erinevused selles, kui tundlikud BZP mõju suhtes ollakse. Võimalik on ka vastastikune mõju teiste uimastitega, kuid üldiselt on inimesega seonduvaid farmakokineetilisi andmeid vähe.

(3)

Mõnes liikmesriigis on BZP seaduslikult kättesaadav kemikaalide jaemüüjate kaudu ja seda müüakse meelelahutuslikul otstarbel tablettide ja kapslitena veebisaitidel või mõnes liikmesriigis psühhoaktiivsete/looduslike toodetega kauplevates poodides (smart/herbal shops). Ebaseaduslikul uimastiturul müüakse/ostetakse BZPd ka populaarse uimasti ecstasyna.

(4)

Kolmteist liikmesriiki ja üks kolmas riik (Norra) on teatanud BZP arestimisest pulbri, kapslite või tablettidena, kusjuures kogused on ulatunud 1 kapslist/tabletist 64 900 tabletini. Vähe on teavet, mis viitaks BZP suuremahulisele sünteesimisele, töötlemisele või turustamisele, samuti seotusele organiseeritud kuritegevusega.

(5)

BZP-l puudub tõestatud ja tunnustatud meditsiiniline väärtus; teadaolevalt ei ole Euroopa Liidus litsentseeritud ravimeid, mis sisaldaksid BZPd.

(6)

BZPd ei hinnata ega ole hinnatud ÜRO süsteemi raames. Viis liikmesriiki kohaldavad BZP suhtes kontrollimeetmeid ja kriminaalkaristusi, mis on nende õigusaktides ette nähtud 1961. või 1971. aasta ÜRO konventsioonide kohustustest tulenevalt. Kaks liikmesriiki kohaldavad BZP suhtes kontrollimeetmeid ravimiõiguse kohaselt.

(7)

BZPd on leitud lahkamistulemustes. Siiski ei ole teada, kui suurel määral mõjutas surma BZP, kuna kõikide juhtudega olid seotud ka muud ained või asjaolud.

(8)

BZP riskihindamisaruanne näitab, et BZPga seonduvate üldiste ohtude kohta on vähe veenvaid teaduslikke tõendeid. Siiski on BZPd tema stimuleerivate omaduste, terviseriski, meditsiinilise kasuteguri puudumise tõttu ja ettevaatusprintsiibist lähtudes tarvis kontrollida, kuid kontrollimeetmed peavad olema vastavuses aine suhteliselt väikese riskiteguriga.

(9)

1-bensüülpiperasiini kontrollimine võib aidata vältida probleeme rahvusvahelise tasandi õiguskaitses ja õigusalases koostöös,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Liikmesriigid võtavad oma riikliku õiguse kohaselt vajalikud meetmed, et kohaldada 1-bensüülpiperasiini (tuntud ka kui 1-bensüül-1,4-diaso-tsükloheksaan, N-bensüülpiperasiin või – vähem täpselt – bensüülpiperasiin või BZP) suhtes kontrollimeetmeid, mis on proportsionaalsed aine ohtlikkusega, ja kriminaalkaristusi, mis on ette nähtud lähtuvalt liikmesriikide õigusest ja kooskõlas kohustustega, mis tulenevad 1971. aasta Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsioonist psühhotroopsete ainete kohta.

Artikkel 2

Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist.

Brüssel, 3. märts 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

J. PODOBNIK


(1)  ELT L 127, 20.5.2005, lk 32.


Top