EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0293

2005/293/EÜ: Komisjoni otsus, 1. aprill 2005, milles sätestatakse kasutuselt kõrvaldatud sõidukeid käsitlevas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2000/53/EÜ seoses korduvkasutusega/taaskasutusega ja korduvkasutusega/ringlussevõtuga ettenähtud eesmärkide järelevalve üksikasjalikud eeskirjad (teatavaks tehtud numbri K(2004) 2849 all) (EMPs kohaldatav tekst)

ELT L 94, 13.4.2005, p. 30–33 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
ELT L 319M, 29.11.2008, p. 187–190 (MT)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/293/oj

13.4.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 94/30


KOMISJONI OTSUS,

1. aprill 2005,

milles sätestatakse kasutuselt kõrvaldatud sõidukeid käsitlevas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2000/53/EÜ seoses korduvkasutusega/taaskasutusega ja korduvkasutusega/ringlussevõtuga ettenähtud eesmärkide järelevalve üksikasjalikud eeskirjad

(teatavaks tehtud numbri K(2004) 2849 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2005/293/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. septembri 2000. aasta direktiivi 2000/53/EÜ kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kohta, (1) eriti selle artikli 7 lõike 2 kolmandat lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2000/53/EÜ alusel peab komisjon kehtestama üksikasjalikud eeskirjad, mis on vajalikud selle direktiivi artikli 7 lõike 2 esimeses lõigus sätestatud eesmärkide täitmise kontrollimiseks. Piisab, kui liikmesriigid näitavad, et vajalikud eesmärgid on täidetud.

(2)

Artikli 7 lõike 2 esimeses lõigus sätestatud eesmärkide iseloom ja vastavate arvutuste esitamine on vaja ühtlustada, et liikmesriikide andmed oleksid võrreldavad.

(3)

Täpseimad eesmärgid saavutatakse siis, kui eesmärkide arvutamisel võetakse nimetajaks kasutuselt kõrvaldatud sõidukite arv, mis läheb töötlemisele liikmesriigis.

(4)

Selleks et saavutada tasakaalu andmete ebatäpsuse ohu ning täpsete andmete saamiseks vajaliku haldustöö vahel, lubatakse liikmesriikidel taaskasutatava metallihulga määramiseks kasutada kasutuselt kõrvaldatud sõidukite eeldatavat metallisisaldust.

(5)

Üksiksõiduki massi määramiseks tuleks kasutada lihtsalt kättesaadavaid, standardvormis andmeid sõidukite kohta.

(6)

Eesmärkide arvutamisel ei arvestata demonteerimise ajal eemaldatud kütust, sest kõigist liikmesriikidest ei ole võimalik saada usaldusväärset teavet kasutusest kõrvaldatud sõidukites oleva kütuse kohta. Selleks et ühtlustada arvutusmeetodeid ja tagada liikmesriikides saavutatud eesmärkide võrreldavus, tuleb eesmärkide järgimise kontrollimiseks kasutada ELi keskmist kütusekogust.

(7)

Siseturust tulenevalt võivad liikmesriigid eksportida nende territooriumil kasutusest kõrvaldatud sõidukeid teistesse riikidesse edasiseks töötlemiseks. Vahendite eraldamisega probleemide minimeerimiseks ning töömahuka järelevalve ja arvutuste vältimiseks krediteeritakse eksporditud sõidukiosade ringlussevõtu ja taaskasutamise määrad eksportivale liikmesriigile.

(8)

Kasutusest kõrvaldatud sõidukite purustamisel saadava materjali koguse määramiseks on vaja läbi viia purustamiskampaaniaid.

(9)

Komisjon jälgib jätkuvalt eesmärkide arvutamist, kaasa arvatud eksporditavate sõidukite massi ja selle mõju ringlussevõtu ja taaskasutuse määradele. Selleks peaksid liikmesriigid esitama andmed ka 2006. aastale eelneva ajavahemiku kohta. Andmeid kasutatakse ainult järelevalve eesmärgil.

(10)

Käesoleva otsuse kohaldamine ei piira jäätmestatistikat käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2002. aasta määruse 2150/2002/EÜ kohaldamist. (2)

(11)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas nõukogu direktiivi 75/442/EMÜ (3) artikli 18 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Liikmesriigid võtavad direktiivi 2000/53/EÜ artikli 7 lõike 2 esimeses lõigus sätestatud korduvkasutusega/taaskasutusega ja korduvkasutusega/ringlussevõtuga seotud eesmärkide arvutamisel aluseks reostusohu kõrvaldamise, demonteerimise ja purustustööde tulemusel saadud korduvkasutatavad, ringlussevõetavad ja taaskasutatavad materjalid. Liikmesriigid tagavad, et edasisele töötlemisele kuuluvate materjalide puhul võetakse arvesse tegelikult taaskasutatava materjali hulka.

Selleks kannavad liikmesriigid käesoleva otsuse lisas esitatud tabelitesse 1–4 kasutatud andmete asjakohase kirjelduse.

2.   Käesoleva otsuse tabelite 1–4 täitmisel võivad liikmesriigid kasutusest kõrvaldatud sõidukite korduvkasutatava, ringlussevõetava ja taaskasutatava metalli keskmise sisalduse määramisel kasutada ka andmepõhist eeldatavat metallisisaldust, edaspidi “eeldatav metallisisaldus”. Eeldatavat metallisisaldust tuleb põhjendada üksikasjalike andmetega, mis selgitavad korduvkasutatava, ringlussevõetava ja taaskasutatava metalli sisaldust. Need andmed peavad kehtima vähemalt 95 % suhtes kasutusest kõrvaldatud sõidukitest kõnealuses liikmesriigis.

3.   Liikmesriigid esitavad andmetes üksikasjad järgmiste punktide kohta:

a)

praegune siseriiklik sõidukiturg;

b)

riigi territooriumil olevad kasutusest kõrvaldatud sõidukid;

c)

eeldatava metallisisalduse hulka arvatud sõidukite materjalid ja osad, et vältida topeltarvestust.

Artikkel 2

1.   Kasutusest kõrvaldatud sõidukite või nende materjalide või osade puhul, mille kohta siseriiklik tegevusloaga töötlemiskoda on väljastanud lammutustõendi ja mis on edasiseks töötlemiseks eksporditud teise liikmesriiki või kolmandatesse riikidesse, kantakse kõnealune töötlemine eesmärkide arvutamise eesmärgil eksportiva liikmesriigi arvele, kui on olemas kindlad tõendid selle kohta, et ringlussevõtt ja/või taaskasutamine toimus tingimustes, mis on üldiselt samaväärsed ühenduse asjakohastes õigusaktides ettenähtud tingimustega.

Kasutusest kõrvaldatud sõidukeid, mille kohta on lammutustõendi väljastanud teine liikmesriik või kolmas riik ja mis on liikmesriiki imporditud taaskasutamiseks ja/või ringlussevõtuks, ei loeta importivas liikmesriigis taaskasutatavate või ringlussevõetavate sõidukite hulka.

2.   Eksportimisel kolmandatesse riikidesse peab liikmesriik välja selgitama, kas on vaja esitada lisaandmeid tõendamaks, et eksporditavad materjalid on tegelikult ringlussevõetavad või taaskasutatavad.

Artikkel 3

1.   Liikmesriigid täidavad lisas esitatud tabelid alates 2006. aastast igal aastal ja esitavad need komisjonile 18 kuu jooksul alates vastava aasta lõpust.

2.   2006. aastale eelneva ajavahemiku kohta peavad liikmesriigid esitama komisjonile olemasolevad andmed 12 kuu jooksul alates vastava aasta lõpust. 2006. aastale eelnevat ajavahemikku käsitlevaid andmeid kasutatakse ainult järelevalve eesmärgil.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 1. aprill 2005

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Stavros DIMAS


(1)  EÜT L 269, 21.10.2000, lk 34. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni otsusega 2005/63/EÜ (ELT L 25, 28.1.2005, lk 73).

(2)  EÜT L 332, 9.12.2002, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 574/2004 (ELT L 90, 27.3.2004, lk 15).

(3)  EÜT L 194, 25.7.1975, lk 39. Direktiivi on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1).


LISA

Märkused:

1.

Tabelis 1 olevate hallide lahtrite täitmine on vabatahtlik.

2.

Liikmesriigid, kes kasutavad arvutamisel eeldatavat metallisisaldust, peavad kasutama seda tabelis 2 metalle käsitlevate lahtrite puhul.

3.

**: Võimaluse korral kasutada jäätmekoodide nimistut, mis on toodud komisjoni 3. mai 2000. aasta otsuse 2000/532/EÜ (millega asendatakse otsus 94/3/EÜ (millega kehtestatakse jäätmeid käsitleva nõukogu direktiivi 75/442/EMÜ artikli 1 punkti a kohaselt jäätmete nimistu) ja nõukogu otsus 94/904/EÜ (millega kehtestatakse ohtlikke jäätmeid käsitleva nõukogu direktiivi 91/689/EMÜ artikli 1 lõike 4 kohaselt ohtlike jäätmete nimistu)) () lisas.

4.

Liikmesriigid, kes ei kasuta arvutamisel eeldatavat metallisisaldust, arvutavad korduvkasutatavad materjalid (A) lahutamise teel: üksiksõiduki mass (Wi) miinus keskkonnaohutuks muudetud ja demonteeritud kasutuselt kõrvaldatud sõiduki (kere) mass (Wb) miinus keskkonnaohutuks muudetud ja demonteeritud materjalide mass, mis on saadetud taaskasutamiseks, ringlussevõtuks või lõplikuks kõrvaldamiseks. Liikmesriigid, kes kasutavad arvutamisel eeldatavat metallisisaldust, määravad A (v.a metallosad) tegevusloaga töötlemiskodadest saadud sertifikaatide alusel.

Saadud ringlussevõetavate, taaskasutatavate ja kõrvaldatavate materjalide mass määratakse kindlaks vastuvõtva ringlussevõtu-, taaskasutus- või kõrvaldamisettevõtte tõendite, kaalumistõendite, muude raamatupidamisdokumentide või kõrvaldamistõendite alusel.

Üksiksõiduki mass (Wi) arvutatakse i) registreerimisdokumentides märgitud töökorras sõiduki massi () või ii) vastavussertifikaadis märgitud töökorras sõiduki massi järgi vastavalt muudetud nõukogu direktiivi 70/156/EMÜ () IX lisale või iii) juhul, kui need andmed puuduvad, määratakse mass tootja tehniliste andmete järgi. Üksiksõiduki mass ei sisalda ühelgi juhul juhi kaalu, milleks on määratud 75 kg, ega kütuse kaalu, milleks on määratud 40 kg.

Keskkonnaohutuks muudetud ja demonteeritud kasutuselt kõrvaldatud sõiduki (kere) mass (Wb) määratakse materjali vastuvõtnud töötlemiskojalt saadud andmete põhjal.

5.

Sõidukite kogumass (W1) arvutatakse üksiksõidukite masside summana (Wi).

Kasutuselt kõrvaldatud sõidukite koguarv (W) arvutatakse liikmesriigis tekkinud kasutuselt kõrvaldatud sõidukite arvu alusel; tekkimisena käsitatakse lammutustõendi väljaandmist siseriikliku tegevusloaga töötlemiskoja poolt.

6.

Purustamisel saadud kasutuselt kõrvaldatud sõidukite materjali arvutamise aluseks on purustuskampaaniad ja purustamisele kuuluvad kasutuselt kõrvaldatud sõidukid. Purustamisele kuuluvate kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kogus arvutatakse kaalumistõendite, kviitungite ja muude raamatupidamisdokumentide alusel. Liikmesriigid teatavad komisjonile oma territooriumil läbiviidud purustuskampaaniate arvu. Tegelik taaskasutusse või ringlusse võetav arvestuslik materjalikogus (v.a metall) tuleb arvutada vastuvõtva taaskasutus- või kõrvaldamisettevõtte tõendite, kaalumistõendite, muude raamatupidamisdokumentide või kõrvaldamistõendite alusel.

Tabel 1: Liikmesriigis tekkinud ja seal töödeldud kasutuselt kõrvaldatud sõidukite keskkonnaohutuks muutmisel ja demonteerimisel saadud materjalid (tonnides aastas)

Keskkonnaohutuks muutmisel ja demonteerimisel saadud materjalid**

Korduvkasutamine

(A)

Ringlussevõtt

(B1)

Energiakasutus

(C1)

Kogu taaskasutamine

(D1 = B1 + C1)

Kõrvaldamine

E1

Akud

 

 

 

 

 

Vedelikud (v.a kütus)

 

 

 

 

 

Õlifiltrid

 

 

 

 

 

Muud keskkonnaohutuks muutmisel saadud materjalid (v.a kütus)

 

 

 

 

 

Katalüsaatorid

 

 

 

 

 

Metallosad

 

 

 

 

 

Rehvid

 

 

 

 

 

Suured plastosad

 

 

 

 

 

Klaas

 

 

 

 

 

Muud demonteerimisel saadud materjalid

 

 

 

 

 

Kokku

 

 

 

 

 


Tabel 2: Liikmesriigis tekkinud ja seal töödeldud kasutuselt kõrvaldatud sõidukite purustamisel saadud materjalid (tonnides aastas)

Purustamisel saadud materjalid**

Ringlussevõtt

(B2)

Energiakasutus

(C2)

Kogu taaskasutamine

(D2 = B2 + C2)

Kõrvaldamine

E2

Malmi ja terase jäägid

 

 

 

 

Mitteraudmaterjalid (alumiinium, vask, tsink, plii jm)

 

 

 

 

Purustamisel tekkiv kergfraktsioon (SLF)

 

 

 

 

Muud

 

 

 

 

Kokku

 

 

 

 


Tabel 3: Liikmesriigis tekkinud ja edasiseks töötlemiseks eksporditud kasutuselt kõrvaldatud sõidukite (osade) järelevalve (tonnides aastas)

Riigist eksporditud kasutusest kõrvaldatud sõidukite kogumass**

Eksporditud kasutusest kõrvaldatud sõidukite (osade) kogu ringlussevõtt (F1)

Eksporditud kasutusest kõrvaldatud sõidukite (osade) kogu taaskasutamine (F2)

Eksporditud kasutusest kõrvaldatud sõidukite (osade) kogu kõrvaldamine (F3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tabel 4: Liikmesriigis tekkinud ja seal või mujal töödeldud kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kogu korduv- ja taaskasutamine ning ringlussevõtt (tonnides aastas)

Korduvkasutamine

(A)

Ringlussevõetav üldkogus

(B1 + B2 + F1)

Taaskasutatav üldkogus

(D1 + D2 + F2)

Korduvkasutatav ja ringlussevõetav üldkogus

(X1 = A + B1 + B2 + F1)

Korduvkasutatav ja taaskasutatav üldkogus

(X2 = A + D1 + D2 + F2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W (kasutuselt kõrvaldatud sõidukite koguarv) = …

W1 (sõidukite kogumass) = …

%

%

X1/W1

X2/W1


(1)  EÜT L 226, 6.9.2000, lk 3.

(2)  Alates 1. juunist 2004, nõukogu direktiivi 1999/37/EÜ (sõidukite registreerimisdokumentide kohta, EÜT L 138, 1.6.1999) jõustumiskuupäevast (EÜT L 138, 1.6.1999, lk 57), märgitakse töökorras sõiduki mass punkti G alla.

(3)  EÜT L 42, 23.2.1970, lk 1.


Top