Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02008D0411-20190208

    Consolidated text: Rozhodnutí Komise ze dne 21. května 2008 o harmonizaci kmitočtového pásma 3400–3800 MHz pro zemské systémy k poskytování služeb elektronických komunikací ve Společenství (oznámeno pod číslem K(2008) 1873) (Text s významem pro EHP) (2008/411/ES)Text s významem pro EHP

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/411/2019-02-08

    02008D0411 — CS — 08.02.2019 — 002.002


    Tento dokument slouží výhradně k informačním účelům a nemá žádný právní účinek. Orgány a instituce Evropské unie nenesou za jeho obsah žádnou odpovědnost. Závazná znění příslušných právních předpisů, včetně jejich právních východisek a odůvodnění, jsou zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie a jsou k dispozici v databázi EUR-Lex. Tato úřední znění jsou přímo dostupná přes odkazy uvedené v tomto dokumentu

    ►B

    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 21. května 2008

    o harmonizaci kmitočtového pásma 3 400 –3 800 MHz pro zemské systémy k poskytování služeb elektronických komunikací ve Společenství

    (oznámeno pod číslem K(2008) 1873)

    (Text s významem pro EHP)

    (2008/411/ES)

    (Úř. věst. L 144 4.6.2008, s. 77)

    Ve znění:

     

     

    Úřední věstník

      Č.

    Strana

    Datum

    ►M1

    PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE 2014/276/EU ze dne 2. května 2014,

      L 139

    18

    14.5.2014

    ►M2

    PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2019/235 Text s významem pro EHP ze dne 24. ledna 2019,

      L 37

    135

    8.2.2019


    Opraveno:

    ►C1

    Oprava, Úř. věst. L 092, 1.4.2019, s.  11 (2019/235)




    ▼B

    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 21. května 2008

    o harmonizaci kmitočtového pásma 3 400 –3 800 MHz pro zemské systémy k poskytování služeb elektronických komunikací ve Společenství

    (oznámeno pod číslem K(2008) 1873)

    (Text s významem pro EHP)

    (2008/411/ES)



    Článek 1

    Cílem tohoto rozhodnutí je harmonizovat podmínky dostupnosti a účelného využívání pásma 3 400 –3 800 MHz pro zemské systémy k poskytování služeb elektronických komunikací, aniž je dotčena ochrana a nepřerušený provoz jiného stávajícího využívání tohoto pásma.

    ▼M1

    Článek 2

    ▼M2

    1.  Členské státy při určení a zpřístupnění kmitočtového pásma 3 400 –3 800 MHz pro nevýhradní využívání zemskými sítěmi elektronických komunikací postupují v souladu s parametry stanovenými v příloze, aniž je dotčena ochrana a nepřerušený provoz jiných stávajících způsobů využití dotyčného pásma.

    ▼M1

    2.  Členské státy zajistí, aby sítě uvedené v odstavci 1 poskytovaly vhodnou ochranu pro systémy v přilehlých pásmech.

    3.  Členské státy nejsou povinny provést povinnosti podle tohoto rozhodnutí v zeměpisných oblastech, kde koordinace se třetími zeměmi vyžaduje odchylku od parametrů stanovených v příloze.

    Členské státy vynaloží veškeré prakticky možné úsilí na vyřešení takových odchylek, které oznámí Komisi včetně dotčených zeměpisných oblastí, a zveřejní odpovídající informace podle rozhodnutí č. 676/2002/ES.

    ▼B

    Článek 3

    V souladu s článkem 2 umožní členské státy využívání pásma 3 400 –3 800 MHz pevnými, nomádickými a mobilními sítěmi elektronických komunikací.

    ▼M1

    Členské státy usnadňují uzavírání dohod o přeshraniční koordinaci s cílem umožnit provoz těchto sítí, s přihlédnutím ke stávajícím regulačním postupům a právům.

    ▼B

    Článek 4

    Členské státy sledují využívání frekvenčního pásma 3 400 –3 800 MHz a podávají zprávu o svých zjištěních Komisi za účelem umožnění pravidelného a včasného přezkumu tohoto rozhodnutí.

    ▼M2

    Článek 4a

    Členské státy předloží zprávu o uplatňování tohoto rozhodnutí nejpozději dne 30. září 2019.

    ▼B

    Článek 5

    Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

    ▼M2




    PŘÍLOHA

    PARAMETRY UVEDENÉ V ČLÁNKU 2

    A.   DEFINICE

    Aktivními anténními systémy (AAS) se rozumí základnová stanice a anténní systém, u něhož se amplituda a/nebo fáze mezi anténními prvky průběžně nastavují tak, aby se vyzařovací diagram přizpůsobil krátkodobým změnám rádiového prostředí. Nezahrnuje tedy dlouhodobé formování svazku, jako například pevný elektrický náklon. V základnových stanicích AAS je anténní systém součástí systému základnové stanice nebo výrobku.

    Synchronizovaným provozem se rozumí provoz dvou nebo více různých duplexních sítí s časovým dělením (TDD), při němž nedochází k současnému přenosu ve vzestupném směru (uplink, UP) a přenosu v sestupném směru (downlink, DL), což znamená, že v jakémkoli okamžiku buď ve všech sítích probíhá přenos ve směru DL, nebo ve všech sítích probíhá přenos ve směru UL. Provoz vyžaduje sladění všech přenosů ve směru DL a ve směru UL ve všech zúčastněných sítích TDD, jakož i synchronizaci začátku rámce ve všech sítích.

    Nesynchronizovaným provozem se rozumí provoz dvou nebo více různých sítí TDD, při němž v jakémkoli okamžiku alespoň v jedné síti probíhá přenos ve směru DL a alespoň v jedné sítí probíhá přenos ve směru UL. Tento stav může nastat, pokud nejsou mezi sítěmi TDD sladěny všechny přenosy ve směrech DL a UL nebo pokud se nesynchronizuje začátek rámce.

    Semi-synchronizovaným provozem se rozumí provoz dvou nebo více různých sítí TDD, při němž je část rámce v souladu s definicí synchronizovaného provozu, zatímco zbývající část rámce je v souladu s definici nesynchronizovaného provozu. To vyžaduje přijetí struktury rámce pro všechny zúčastněné sítě TDD, včetně slotů, kdy směr UL/DL není specifikován, a také synchronizaci začátku rámce ve všech sítích.

    Celkový vyzářený výkon (TRP) je hodnota vyjadřující výkon vyzařovaný kompozitní anténou. Rovná se celkovému výkonu přiváděnému do anténního systému po odečtení ztrát v anténním systému. TRP se rozumí integrál výkonu vyzařovaného v různých směrech přes celou kulovou vyzařovací plochu, jak je uvedeno ve vzorci:

    ▼C1

    image

    kde P(image,φ) je výkon vyzářený anténním systémem ve směru (image,φ) daný vzorcem:

    P(image ) = PTxg(image )

    kde PTx označuje výkon (ve wattech) přiváděný do anténního systému a g(image,φ) označuje směrový zisk anténního systému ve směru (image, φ).

    ▼M2

    B.   OBECNÉ PARAMETRY

    V kmitočtovém pásmu 3 400 –3 800 MHz:

    1. duplexním režimem provozu je duplex s časovým dělením (TDD);

    2. velikosti přidělených bloků jsou násobky 5 MHz. Nejnižší kmitočet přiděleného bloku se musí shodovat s dolní hranou pásma o kmitočtu 3 400 MHz, nebo být od ní vzdálen o násobky 5 MHz ( 1 );

    3. k dispozici musí být spektrum, které umožňuje přístup k dostatečně širokým částem souvislého spektra, pokud možno 80–100 MHz, pro bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací;

    4. vysílání základnových stanic a terminálů musí být v souladu s technickými podmínkami uvedenými v částech C a D.

    C.   TECHNICKÉ PODMÍNKY PRO ZÁKLADNOVÉ STANICE – SPEKTRÁLNÍ MASKA HRAN BLOKU

    Následující technické parametry pro základnové stanice, nazývané spektrální maska hran bloku (BEM, block edge mask), jsou základní součástí podmínek nezbytných k zajištění koexistence sousedících sítí v případech, kdy nejsou uzavřeny dvoustranné nebo vícestranné dohody mezi provozovateli takových sousedících sítí. Lze použít i méně přísné technické parametry, pokud se na nich provozovatelé těchto sítí dohodnou.

    BEM se skládá z několika prvků uvedených v tabulce 1. Mezní hodnota výkonu ve vnitřní oblasti bloku platí pro blok vlastněný provozovatelem. Základní mezní hodnota výkonu, která má chránit spektrum ostatních provozovatelů, mezní hodnota výkonu v přechodové oblasti bloku, která umožňuje náběh filtru z mezní hodnoty výkonu ve vnitřní oblasti bloku na základní mezní hodnotu výkonu, a omezená základní mezní hodnota výkonu, která se použije v případech nesynchronizovaného nebo semi-synchronizovaného provozu, představují prvky mimo blok. Doplňková základní mezní hodnota výkonu je mezní hodnota výkonu mimo pásmo, která se používá buď na ochranu provozu radarů pod 3 400 MHz, nebo na ochranu družicových pevných služeb (FSS) a pevných služeb (FS) nad 3 800  MHz.

    Tabulky 2 až 7 obsahují mezní hodnoty výkonu pro různé prvky BEM pro sítě TDD, které poskytují bezdrátové širokopásmové služby elektronických komunikací (WBB ECS). Mezní hodnoty výkonu jsou stanoveny pro synchronizované, nesynchronizované a semi-synchronizované sítě WBB ECS.

    V tabulkách 3 a 4 se úrovní výkonu PMax označuje maximální výkon nosné v dBm pro danou základnovou stanici. PMax je definovaný a měřený jako ekvivalentní izotropicky vyzářený výkon (e.i.r.p.) na anténu pro základnové stanice s neaktivními anténními systémy (non-AAS). U základnových stanic AAS je PMax definován jako maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici a je měřen jako TRP na nosnou v dané buňce.

    ▼C1

    V tabulkách 3, 4 a 7 jsou mezní hodnoty výkonu stanoveny relativně ve vztahu k pevné horní mezní hodnotě pomocí vzorce Min(PMax – A, B), který stanoví nižší (neboli přísnější) hodnotu z těchto dvou hodnot: 1) (PMax – A), což vyjadřuje maximální výkon nosné PMax po odečtení relativního odstupu A, a 2) pevné horní mezní hodnoty B.

    ▼M2

    K získání BEM pro konkrétní blok se podle následujících kroků zkombinují prvky BEM definované v tabulce 1:

    1. pro blok přidělený provozovateli se použije mezní hodnota výkonu ve vnitřní oblasti bloku;

    2. určí se přechodové oblasti bloku a použijí se příslušné mezní hodnoty výkonu;

    3. základní mezní hodnota výkonu v případě synchronizovaných sítí WBB ECS se v pásmu použije s výjimkou příslušného bloku provozovatele a odpovídajících přechodových oblastí;

    4. omezená základní mezní hodnota výkonu se použije v případě nesynchronizovaných a semi-synchronizovaných sítí WBB ECS;

    5. pro spektrum pod kmitočtem 3 400 MHz se použije příslušná doplňková základní mezní hodnota výkonu;

    6. pro koexistenci s FSS/FS nad kmitočtem 3 800 MHz se použije doplňková základní mezní hodnota výkonu.

    Obrázek níže uvádí příklad kombinace různých prvků BEM.

    Obrázek

    Příklady prvků BEM základnových stanic a mezní hodnoty výkonu

    image



    Tabulka 1

    Definice prvků BEM

    Prvek BEM

    Definice

    Vnitřní oblast bloku

    Označuje blok, pro který se BEM vytváří.

    Základní úroveň

    Spektrum v pásmu 3 400 –3 800 MHz využívané pro WBB ECS s výjimkou bloku přiděleného provozovateli a odpovídajících přechodových oblastí.

    Přechodová oblast bloku

    Spektrum v úseku 0 až 10 MHz pod blokem přiděleným provozovateli a 0 až 10 MHz nad ním. Přechodové oblasti bloků se nevztahují na bloky pro režim TDD přidělené jiným provozovatelům, pokud sítě nejsou synchronizovány. Přechodové oblasti bloků se nevztahují na kmitočty pod 3 400 MHz nebo nad 3 800 MHz.

    Doplňková základní úroveň

    Spektrum pod 3 400 MHz a nad 3 800 MHz.

    Omezená základní úroveň

    Spektrum používané pro WBB ECS sítěmi, které jsou nesynchronizované nebo semi-synchronizované s daným blokem provozovatele.

    Vysvětlivka k tabulce 1

    Prvky BEM se vztahují na základnové stanice s různými úrovněmi výkonu obvykle nazývané makro-, mikro-, piko- a femtobuňky ( 2 ).



    Tabulka 2

    Mezní hodnota výkonu ve vnitřní oblasti bloku pro základnové stanice non-AAS a AAS

    Prvek BEM

    Kmitočtový rozsah

    Mezní hodnota výkonu pro základnové stanice non-AAS a AAS

    Vnitřní oblast bloku

    Blok přidělený provozovateli

    Nepovinná.

    Vysvětlivka k tabulce 2

    Ve specifickém případě, kdy jsou základnovými stanicemi femtobuňky, se použije regulace výkonu, aby se minimalizovalo rušení v přilehlých kanálech. Požadavek na regulaci výkonu femtobuněk vyplývá z nutnosti snížit rušení produkované zařízením, které může být uvedeno do provozu spotřebiteli, a tudíž nemusí být koordinováno s okolními sítěmi. Členské státy, které si přejí zahrnout mezní hodnotu do svých oprávnění nebo využívat mezní hodnotu pro koordinační účely, mohou takové hodnoty stanovit na vnitrostátním základě.



    Tabulka 3

    Základní mezní hodnoty výkonu pro základnové stanice non-AAs a AAS při synchronizovaném provozu sítí

    Prvek BEM

    Kmitočtový rozsah

    Mezní hodnota e.i.r.p u non-AAS

    Mezní hodnota TRP u AAS

    Základní úroveň

    Pod odstupem – 10 MHz od dolní hrany bloku

    Nad odstupem 10 MHz od horní hrany bloku

    V pásmu 3 400 –3 800 MHz

    Min(PMax – 43, 13) dBm/(5 MHz) na anténu (1)

    Min(PMax′ – 43, 1) dBm/(5 MHz) na buňku (2) (3)

    (*1)   PMax je maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici, měřený jako e.i.r.p. na nosnou a na anténu.

    (*2)   PMax′ je maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici, měřený jako TRP na nosnou v dané buňce.

    (*3)   V multisektorové základnové stanici se mezní hodnota vyzářeného výkonu vztahuje na každý jednotlivý sektor.

    Vysvětlivka k tabulce 3

    Použití horní hodnoty (13 dBm/(5 MHz) pro non-AAS nebo 1 dBm/(5 MHz) pro AAS) určuje mez rušení základnovou stanicí. Pokud jsou dva TDD bloky synchronizovány, k rušení mezi základnovými stanicemi docházet nebude.



    Tabulka 4

    Mezní hodnoty výkonu v přechodových oblastech bloku pro základnové stanice non-AAs a AAS při synchronizovaném provozu sítí WBB ECS

    Prvek BEM

    Kmitočtový rozsah

    Mezní hodnota e.i.r.p u non-AAS

    Mezní hodnota TRP u AAS

    Přechodová oblast bloku

    Odstup –5 až 0 MHz od dolní hrany bloku nebo

    odstup 0 až 5 MHz od horní hrany bloku

    Min(PMax – 40, 21) dBm/(5 MHz) na anténu (1)

    Min(PMax′ – 40, 16) dBm/(5 MHz) na buňku (2) (3)

    Přechodová oblast bloku

    Odstup -10 až -5 MHz od dolní hrany bloku nebo

    odstup 5 až 10 MHz od horní hrany bloku

    Min(PMax – 43, 15) dBm/(5 MHz) na anténu (1)

    Min(PMax′ – 43, 12) dBm/(5 MHz) na buňku (2) (3)

    (*1)   PMax je maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici, měřený jako e.i.r.p. na nosnou a na anténu.

    (*2)   PMax′ je maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici, měřený jako TRP na nosnou v dané buňce.

    (*3)   V multisektorové základnové stanici se mezní hodnota vyzářeného výkonu vztahuje na každý jednotlivý sektor.



    Tabulka 5

    Omezené základní mezní hodnoty výkonu pro základnové stanice non-AAs a AAS při nesynchronizovaném a semi-synchronizovaném provozu sítí WBB ECS

    Prvek BEM

    Kmitočtový rozsah

    Mezní hodnota e.i.r.p u non-AAS

    Mezní hodnota TRP u AAS

    Omezená základní úroveň

    Nesynchronizované a semi-synchronizované bloky, pod dolní hranou bloku a nad horní hranou bloku, v pásmu 3 400 –3 800 MHz

    – 34 dBm/(5MHz) na buňku (1)

    – 43 dBm/(5MHz) na buňku (1)

    (*1)   V multisektorové základnové stanici se mezní hodnota vyzářeného výkonu vztahuje na každý jednotlivý sektor.

    Vysvětlivka k tabulce 5

    Tyto omezené mezní hodnoty výkonu se používají pro nesynchronizovaný a semi-synchronizovaný provoz základnových stanic, není-li možné uplatnit geografickou separaci. Kromě toho mohou členské státy v závislosti na vnitrostátních okolnostech pro efektivnější využívání spektra vymezit méně přísnou alternativní omezenou základní mezní hodnotu výkonu pro určité případy implementace.



    Tabulka 6

    Doplňkové základní mezní hodnoty výkonu pro základnové stanice non-AAS a AAS (1) pod 3 400  MHz v případech specifických pro konkrétní země

     

    Případ

    Prvek BEM

    Kmitočtový rozsah

    Mezní hodnota e.i.r.p u non-AAS

    Mezní hodnota TRP u AAS

    A

    Členské státy s vojenskými radiolokačními systémy pod 3 400 MHz

    Doplňková základní úroveň

    Pod 3 400 MHz (2)

    – 59 dBm/MHz na anténu

    – 52 dBm/MHz na buňku (3)

    B

    Členské státy s vojenskými radiolokačními systémy pod 3 400 MHz

    Doplňková základní úroveň

    Pod 3 400 MHz (2)

    – 50 dBm/MHz na anténu

    C

    Členské státy, v nichž se přilehlé pásmo nevyužívá, nebo jeho využívání nevyžaduje zvláštní ochranu

    Doplňková základní úroveň

    Pod 3 400 MHz

    Nepoužije se

    Nepoužije se

    (*1)   Pro základnové stanice AAS uvniř budov mohou být případ od případu uplatněna alternativní opatření na národním základě.

    (*2)   Pokud členské státy při vydávání licencí pro zemské systémy k poskytování WCC ECS zavedly ochranné pásmo ještě před přijetím tohoto rozhodnutí a v souladu s rozhodnutím Komise 2008/411/ES, mohou tyto členské státy použít doplňkovou základní úroveň pouze pod tímto ochranným pásmem, je-li to v souladu s ochranou radarů v přilehlém pásmu a s přeshraničními povinnostmi.

    (*3)   V multisektorové základnové stanici se mezní hodnota vyzářeného výkonu vztahuje na každý jednotlivý sektor.

    Vysvětlivka k tabulce 6

    Doplňkové základní mezní hodnoty výkonu odrážejí nutnost ochrany vojenské radiolokace v některých zemích. Členské státy mohou zvolit mezní hodnoty pro non-AAS z případu A nebo z případu B podle potřebné úrovně ochrany pro radar v dotčeném regionu. Může být potřebné vytvořit koordinační zónu v okruhu až 12 km okolo pevných zemských radarů na základě mezní hodnoty TRP pro AAS – 52 dBm/MHz na buňku. Taková koordinace je v odpovědnosti členského státu.

    Mohou být přijata jiná zmírňující opatření, jako je geografické oddělení, koordinace případ od případu nebo dodatečné ochranné pásmo. V případě zavádění uvnitř budov mohou členské státy v konkrétních případech implementace vymezit méně přísnou mezní hodnotu.



    Tabulka 7

    Doplňkové základní mezní hodnoty výkonu nad 3 800 MHz pro základnové stanice k zajištění koexistence s FSS/FS

    Prvek BEM

    Kmitočtový rozsah

    Mezní hodnota e.i.r.p u non-AAS

    Mezní hodnota TRP u AAS

    Doplňková základní úroveň

    3 800 –3 805 MHz

    Min(PMax – 40, 21) dBm/(5 MHz) na anténu (1)

    Min(PMax′ – 40, 16) dBm/(5 MHz) na buňku (2) (3)

    3 805 –3 810 MHz

    Min(PMax – 43, 15) dBm/(5 MHz) na anténu (1)

    Min(PMax′– 43, 12) dBm/(5 MHz) na buňku (2) (3)

    3 810 –3 840 MHz

    Min(PMax – 43, 13) dBm/(5 MHz) na anténu (1)

    Min(PMax′ – 43, 1) dBm/(5 MHz) na buňku (2) (3)

    Nad 3 840 MHz

    – 2 dBm/(5MHz) na anténu (1)

    – 14 dBm/(5 MHz) na buňku (3)

    (*1)   PMax je maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici, měřený jako e.i.r.p. na nosnou a na anténu.

    (*2)   PMax′ je maximální střední výkon nosné v dBm pro základnovou stanici, měřený jako TRP na nosnou v dané buňce.

    (*3)   V multisektorové základnové stanici se mezní hodnota vyzářeného výkonu vztahuje na každý jednotlivý sektor.

    Vysvětlivka k tabulce 7

    Doplňkové základní mezní hodnoty výkonu se použijí na hranu pásma 3 800 MHz při procesu koordinace prováděném na vnitrostátní úrovni.

    D.   TECHNICKÉ PODMÍNKY PRO TERMINÁLY



    Tabulka 8

    Požadavek na výkon ve vnitřní oblasti bloku – mezní hodnota výkonu ve vnitřní oblasti bloku v BEM pro terminály

    Maximální výkon ve vnitřní oblasti bloku

    28 dBm TRP

    Vysvětlivka k tabulce 8

    Mezní hodnota vyzářeného výkonu vnitřní části bloku pro pevné/přenosné terminály může překročit mezní hodnotu stanovenou v tabulce 8, jsou-li splněny přeshraniční závazky. V případě takových terminálů může být nutné zavést zmírňující opatření na ochranu radarů pod 3 400 MHz, uplatnit například geografickou separaci nebo doplňující ochranné pásmo.



    ( 1 ) Pokud je třeba přidělené bloky posunout za účelem zohlednění jiných stávajících uživatelů, musí se použít rastr 100 kHz. Pro efektivnější využívání spektra lze v sousedství jiných uživatelů vymezit užší bloky.

    ( 2 ) Tyto termíny nejsou jednoznačně definovány a označují základnové stanice buňkových sítí s různou úrovní výkonu, která se snižuje v tomto pořadí: makro, mikro, piko, femto. Konkrétně femtobuňky jsou malé základnové stanice s nejnižšími úrovněmi výkonu, zpravidla používané uvnitř budov.

    Top