Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interreg – Podpora přeshraniční spolupráce (2021–2027)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) 2021/1059 o zvláštních ustanoveních týkajících se cíle Evropská územní spolupráce (Interreg) podporovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj a nástrojů financování vnější činnosti

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Stanovuje pravidla týkající se nástroje Interreg, který podporuje evropskou územní spolupráci prostřednictvím společných programů, projektů a sítí mezi národními, regionálními a místními aktéry z různých členských států Evropské unie (EU) a mezi aktéry z EU a sousedními třetími zeměmi, partnerskými zeměmi, zámořskými zeměmi a územími (ZZÚ), jinými územími a organizacemi pro regionální integraci a spolupráci. Interreg podporuje harmonický hospodářský, sociální a územní rozvoj EU jako celku a jejího sousedství, což je hlavním cílem politiky soudržnosti EU.
  • Stanovuje nezbytná pravidla pro zajištění účinného programování, včetně technické pomoci, monitorování, hodnocení, komunikace, způsobilosti, řízení a kontroly. Stanovuje také pravidla finančního řízení programů Interreg, které jsou podporovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) zřízeného nařízením (EU) 2021/1058 (viz shrnutí), spolu se specifickými cíli a začleněním nástrojů financování vnější činnosti EU:

KLÍČOVÉ BODY

Struktura

Územní spolupráce v rámci programu Interreg je založena na čtyřech oblastech.

  • Interreg Apřeshraniční spolupráce mezi sousedními regiony (které by se v zásadě měly nacházet podél pozemních nebo námořních hranic oddělených od sebe nejvýše 150 km moře) s cílem řešit společné problémy identifikované v příhraničních regionech a využít nevyužitý růstový potenciál v těchto oblastech.
  • Interreg Bnadnárodní spolupráce na větších nadnárodních územích nebo kolem přímořských oblastí s cílem dosáhnout vyššího stupně územní integrace.
  • Interreg Cmeziregionální spolupráce prostřednictvím čtyř specifických programů na zvýšení účinnosti politiky soudržnosti podporou:
    • výměny zkušeností, inovačních přístupů a budování kapacit s cílem identifikovat a šířit osvědčené postupy a implementovat je do politik regionálního rozvoje, včetně programů „cíle Investice pro zaměstnanost a růst“ (program Interreg Europe),
    • výměny zkušeností, inovačních přístupů a budování kapacit s cílem identifikovat, předávat a využívat osvědčené postupy v oblasti integrovaného a udržitelného rozvoje měst (program Urbact),
    • výměny zkušeností, inovačních přístupů a budování kapacit s cílem zlepšit a zjednodušit provádění programů Interreg a akcí spolupráce spolu se zřizováním a fungováním evropských seskupení pro územní spolupráci* (program Interact),
    • analýzy rozvojových trendů ve vztahu k cílům územní soudržnosti (program Evropská monitorovací síť pro územní rozvoj a soudržnost (ESPON)).
  • Interreg D – spolupráce mezi nejvzdálenějšími regiony s cílem usnadnit rozvoj a integraci nejvzdálenějších regionů a ZZÚ (např. karibských regionů) v jejich sousedním prostředí.

Zdroje a míra spolufinancování

  • Interreg je podporován z EFRR a v případě přeshraniční spolupráce jednoho nebo více členských států a jejich regionů s jedním nebo více členskými státy a zeměmi mimo EU a jejich regiony z nástrojů financování vnější činnosti (tj. IPA III a NDICI).
  • V období, na které se vztahuje současný víceletý finanční rámec (2021–2027), obdrží Interreg příděl ve výši 8,05 miliardy EUR (v cenách roku 2018) ze zdrojů EFRR.
  • Prostředky EFRR na programy Interreg budou přiděleny takto:
    • 72,2 % (celkem 5 812 790 000 EUR na pozemní a námořní přeshraniční spolupráci (Interreg A)),
    • 18,2 % (celkem 1 466 000 000 EUR na nadnárodní spolupráci (Interreg B)),
    • 6,1 % (celkem 490 000 000 EUR na meziregionální spolupráci (Interreg C)) a
    • 3,5 % (celkem 281 210 000 EUR na spolupráci mezi nejvzdálenějšími regiony (Interreg D)).
  • Míra spolufinancování na úrovni jednotlivých programů Interreg nesmí překročit 80 %.

Meziregionální specifické cíle a tematické zaměření

V rámci programů Interreg mohou EFRR a případně nástroje financování vnější činnosti EU rovněž podporovat specifické cíle iniciativy Interreg, kterými jsou lepší řízení spolupráce a bezpečnější a lépe chráněná Evropa.

Nejméně 60 % zdrojů přidělených na programy Interreg A, B a D by mělo jít na maximálně tři cíle politiky stanovené v článku 5 nařízení o společných ustanoveních, nařízení (EU) 2021/1060 (viz shrnutí), z nichž jedním musí být ekologičtější, nízkouhlíková Evropa. Programy Interreg A podél vnitřních pozemních hranic musí vyčlenit alespoň 60 % zdrojů na cíle politiky 2 a 4 a maximálně dva další cíle politiky stanovené v nařízení o společných ustanoveních.

Prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci

  • Evropská komise může přijímat prováděcí akty, kterými stanoví:
  • Komise může rovněž přijímat akty v přenesené pravomoci za účelem změny přílohy nařízení, která obsahuje vzor pro programy Interreg.

Orgány a řízení programu

  • Interreg je prováděn prostřednictvím programů v rámci sdíleného řízení*, s výjimkou programů Interreg D, které mohou být zcela nebo částečně prováděny v rámci nepřímého řízení* po dohodě s dotčenými členskými státy a po konzultaci se zúčastněnými stranami.
  • Nařízení vyžaduje, aby členské státy a případně třetí země, partnerské země* a ZZÚ, které se účastní programu Interreg, pro účely nařízení o společných ustanoveních určily jediný řídící orgán a jediný auditní orgán. Stanovuje podrobná pravidla týkající se těchto orgánů, jejich funkcí a odpovědnosti.
  • Každý řídící orgán musí každé čtvrtletí zasílat Komisi kumulativní údaje za příslušný program Interreg v souladu se vzorem uvedeným v příloze VII nařízení o společných ustanoveních.

Monitorovací výbor

Členské státy a případně třetí země, partnerské země a ZZÚ účastnící se daného programu musí po dohodě s řídícím orgánem zřídit monitorovací výbor, který bude dohlížet na provádění příslušného programu Interreg, a to do tří měsíců ode dne, kdy bylo členským státům oznámeno schválení programu Interreg. Výbor se musí scházet nejméně jednou ročně a posuzovat všechny otázky, které ovlivňují pokrok programu směrem k dosažení jeho cílů.

Hodnocení

Členský stát nebo řídící orgán musí provádět hodnocení programů s ohledem na jedno nebo více z těchto kritérií: účinnost, efektivita, relevance, soudržnost a přidaná hodnota EU s cílem zlepšit kvalitu koncepce a provádění programu. Hodnocení se mohou týkat i dalších relevantních kritérií, jako je inkluzivnost, nediskriminace a viditelnost.

Do 30. června 2029 musí být provedeno dodatečné hodnocení každého programu za účelem posouzení jeho dopadu.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 1. července 2021.

KONTEXT

Nařízení (EU) 2021/1059 je součástí legislativního balíčku EU o politice soudržnosti na období 2021–2027. Tato politika se zaměřuje především na podporu hospodářské, sociální a územní soudržnosti prostřednictvím udržitelné konkurenceschopnosti, výzkumu a inovací, digitální transformace,, Zelené dohody pro Evropu a evropského pilíře sociálních práv.

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Evropská seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Jejich cílem je usnadnit a podpořit přeshraniční, nadnárodní a meziregionální spolupráci v rámci EU. Mezi jejich úkoly patří provádění programů spolufinancovaných EU nebo jiných projektů evropské přeshraniční spolupráce. ESÚS jakožto právnické osoby sdružují subjekty z různých členských států. Jejich členy mohou být samotné členské státy, regionální nebo místní orgány, sdružení nebo jiné veřejné subjekty. ESÚS musí mít členy alespoň ze dvou členských států.
Sdílené řízení. Pokud je financování řízeno společně Evropskou komisí a vnitrostátními orgány.
Nepřímé řízení. Pokud je financování spravováno partnerskými organizacemi nebo jinými orgány v EU nebo mimo ni.
Partnerské země. Příjemce NPP III nebo země či území, na které se v případě programů Interreg A a B vztahuje oblast sousedství uvedená v příloze I nařízení (EU) 2021/947, nebo Ruská federace, nebo v případě programů Interreg C a D země či území, na které se vztahuje jakákoli zeměpisná oblast v rámci NDICI a které dostává podporu z vnějších finančních nástrojů EU.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1059 ze dne 24. června 2021 o zvláštních ustanoveních týkajících se cíle Evropská územní spolupráce (Interreg) podporovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj a nástrojů financování vnější činnosti (Úř. věst. L 231, 30.6.2021, s. 94–158).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1058 ze dne 24. června 2021 o Evropském fondu pro regionální rozvoj a o Fondu soudržnosti (Úř. věst. L 231, 30.6.2021, s. 60–93).

Následné změny nařízení (EU) 2021/1058 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1060 ze dne 24. června 2021 o společných ustanoveních pro Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský sociální fond plus, Fond soudržnosti, Fond pro spravedlivou transformaci a Evropský námořní, rybářský a akvakulturní fond a o finančních pravidlech pro tyto fondy a pro Azylový, migrační a integrační fond, Fond pro vnitřní bezpečnost a Nástroj pro finanční podporu správy hranic a vízové politiky (Úř. věst. L 231, 30.6.2021, s. 159–706).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/947 ze dne 9. června 2021, kterým se zřizuje Nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci – Globální Evropa, mění a zrušuje rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 466/2014/EU a zrušují nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1601 a nařízení Rady (ES, Euratom) č. 480/2009 (Úř. věst. L 209, 14.6.2021, s. 1–78).

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1529 ze dne 15. září 2021, kterým se zřizuje Nástroj předvstupní pomoci (NPP III) (Úř. věst. L 330, 20.9.2021, s. 1–26).

Poslední aktualizace 03.02.2022

Top