Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Autorské právo — vysílání vysílacích organizací a převzatá vysílání televizních a rozhlasových programů

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice (EU) 2019/789 — pravidla pro výkon autorského práva a práv s ním souvisejících, jež se použijí na některá online vysílání vysílacích organizací a převzatá vysílání televizních a rozhlasových programů

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Má za cíl zlepšit přeshraniční dostupnost televizních a rozhlasových programů na jednotném trhu EU tím, že zjednoduší vypořádávání autorského práva a s ním související práva* pro určité online služby vysílacích organizací a převzatá vysílání* televizních a rozhlasových programů jiným způsobem než kabelovým přenosem.
  • Také obsahuje pravidla pro programy vysílané prostřednictvím přímého dodání* signálu.

KLÍČOVÉ BODY

Zásada „země původu“* pro určité online služby poskytované vysílacími organizacemi

  • Kromě tradičních forem vysílání čím dál častěji vysílací organizace nabízejí souběžné přenášení přes internet (souběžné vysílání) a možnost sledovat nebo poslouchat program později online po určité vymezené období (služby zpětného zhlédnutí).
  • Směrnice stanoví, že aby mohli vysílací organizace zahrnout určité programy ve svých online službách dostupných přes hranice států, budou muset pouze získat licenci od držitelů práv na díla a jiné předměty v těchto programech obsažených pro zemi EU, kde mají své ústředí.
  • Tato zásada „země původu“ (už využívaná u družicového vysílání ve směrnici 93/83/EHS) se vztahuje na všechny rozhlasové programy a na určité druhy televizních programů:
    • zpravodajské pořady a pořady o aktuálních událostech (kromě vysílání sportovních událostí a předmětů ochrany, které jsou jejich součástí) a
    • programy, které jsou produkované a plně financované samotnou vysílací organizací.
  • Stávající smlouvy zůstávají nedotčeny po dobu 4 let od vstupu této směrnice v platnost (do 7. června 2023).

Povinná kolektivní správa práv pro přenosy rozhlasových a televizních programů jiným způsobem než kabelovým přenosem

  • Směrnice také zjednodušuje získávání licence od držitelů autorského práva a práv s ním souvisejících k převzatému vysílání televizních a rozhlasových programů z jiných zemí EU. Držitelé práv mohou využít své právo udělit nebo odmítnout udělit licenci pro takové převzaté vysílání pouze prostřednictvím organizace kolektivní správy*, s výjimkou práv, která již dotčené vysílací organizace mají. To se vztahuje na současný, úplný a nezměněný přenos převzatého vysílání jiný než kabelový přenos. včetně otevřeného internetu (ale pouze pokud přenos převzatého vysílání přes otevřený internet probíhá v bezpečném prostředí a pro skupinu oprávněných uživatelů). Na kabelový přenos převzatého vysílání se vztahuje směrnice 93/83/EHS.
  • Země EU musí zajistit, aby bylo dostupné zprostředkování, které stranám pomůže v uzavírání smluv k licencím na služby převzatého vysílání.
  • Zemím EU je také výslovně povoleno použít pravidla popsaná výše, pokud se vysílání a převzatá vysílání odehrávají na jejich území.

Přímé dodání

  • Směrnice stanovuje pravidla, která řídí použití chráněných děl a jiných předmětů prostřednictvím „přímého dodání“, tedy techniky, kterou vysílací organizace přenáší své signály k distributorům prostřednictvím soukromé linky – způsobem, kdy tyto signály nemůže během přenosu přijmout široká veřejnost – a následně distributor nabízí příslušné programy veřejnosti.
  • V případě přímého dodání a ve chvíli, kdy neprobíhá současný přenos stejných programů samotnou vysílací organizací, se má za to, že vysílací organizace a distributor signálu se podílí na jediném úkonu sdělování veřejnosti. To znamená, že obě strany musí získat licenci pro své podílení se na této činnosti.
  • Stávající smlouvy zůstávají nedotčené po dobu 6 let od vstupu této směrnice v platnost (do 7. června 2025).

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Je v platnosti od 6. června 2019 a má nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 7. června 2021.

KONTEXT

Viz také:

KLÍČOVÉ POJMY

Související práva: práva udělená umělcům, výrobcům a vysílacím organizacím (místo autorského práva nebo práv autorů), která umožňují nositeli práva kontrolovat použití svých děl a dalšího chráněného materiálu a být za jejich použití odměněni.
Převzaté vysílání: v kontextu směrnice (EU) 2019/789 jde udělování práv v situaci, kdy jsou rozhlasové a televizní programy převzaty a vysílány jinými rozhlasovými nebo televizními kanály ale také přes internet (paralelní přenosy / služba souběžného vysílání nebo zpětného zhlédnutí, kdy spotřebitelé mohou sledovat/poslouchat programy v pozdějším čase, než byly původně vysílány).
Přímé dodání: technický proces, v jehož rámci vysílací organizace přenáší své signály distributorovi takovým způsobem, že signály nejsou během tohoto přenosu přístupné veřejnosti.
Zásada země původu: aby mohli zveřejnit rozhlasová vysílání, televizní zpravodajské pořady a pořady o aktuálních událostech i plně financované vlastní produkce online ve všech zemích EU, musí vysílací organizace vypořádat autorské právo pouze v zemi EU, kde mají své ústředí (tzn. zemi původu).
Organizace kolektivní správy: organizace, které vybírají, spravují a rozdělují příjmy z využívání práv, čímž je pověřili nositelé práv.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/789 ze dne 17. dubna 2019, kterou se stanovují pravidla pro výkon autorského práva a práv s ním souvisejících, jež se použijí na některá online vysílání vysílacích organizací a převzatá vysílání televizních a rozhlasových programů, a kterou se mění směrnice Rady 93/83/EHS (Úř. věst. L 130, 17.5.2019, s. 82–91)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Rady 93/83/EHS ze dne 27. září 1993 o koordinaci určitých předpisů týkajících se autorského práva a práv s ním souvisejících při družicovém vysílání a kabelovém přenosu (Úř. věst. L 248, 6.10.1993, s. 15–21)

Postupné změny směrnice 93/83/EHS byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 21.10.2019

Top