Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Soudní spolupráce v občanských věcech a dohody se zeměmi mimo EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 662/2009 – sjednávání a uzavírání dohod mezi zeměmi EU a zeměmi mimo EU s ohledem na právo rozhodné ve smluvních a mimosmluvních závazkových vztazích

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

  • Cílem je zajistit soudržnost ve vnější činnosti EU v oblasti, která nyní patří k výlučným pravomocím EU.
  • Zavádí postup, kterým se daná země EU zmocňuje změnit stávající dohodu nebo sjednat a uzavřít novou dohodu se zemí mimo EU týkající se zvlášť vymezených věcí v oblasti práva rozhodného ve smluvních a mimosmluvních závazkových vztazích*. Postup podléhá přísným pravidlům a musí být považován za výjimečný.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti: nařízení se použije na dohody ve zvláště vymezených věcech spadajících zcela nebo zčásti do oblasti působnosti nařízení (ES) č. 593/2008 o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy (Řím I) a nařízení (ES) č. 864/2007 o právu rozhodném pro mimosmluvní závazkové vztahy (Řím II).

Oznámení: v případě, že některá země EU hodlá zahájit jednání za účelem změny stávající dohody nebo uzavření nové dohody spadající do oblasti působnosti tohoto nařízení, musí svůj záměr co nejdříve před zamýšleným zahájením formálního jednání písemně oznámit Evropské komisi.

Důvěrnost: Komise musí zacházet s informacemi sdělenými zeměmi EU jako s důvěrnými, pokud je o to požádána.

Posouzení: Komise musí:

  • nejprve ověřit, zda se v následujících 24 měsících nepřipravuje mandát k jednání s cílem uzavřít dohodu na úrovni EU s dotyčnou zemí mimo EU,
  • pokud tomu tak není, musí následně ověřit, že existuje skutečný zvláštní zájem země EU na uzavření dohody, že zamýšlená dohoda neohrozí účinnost práva EU a že nenaruší cíle ani účel politiky EU v oblasti vnějších vztahů, a
  • případně požádat o další informace.

Zmocnění k jednání: pokud jsou splněny tyto podmínky, Komise zmocní zemi EU k zahájení formálního jednání o dohodě. Komise může navrhnout hlavní zásady pro jednání, ale také zahrnutí určitých ustanovení do zamýšlené dohody.

Účast: Komise se může účastnit jednání jako pozorovatel anebo by měla být informována o jejich průběhu a výsledcích.

Ustanovení zahrnutá v dohodě: dohoda, pokud je daná země zmocněna k jednání, bude muset v každém případě stanovit

  • že v případě uzavření pozdější dohody ve stejné věci mezi EU a dotčenou zemí mimo EU je dohoda částečně nebo zcela vypovězena a
  • že pozdější dohoda ve stejné věci mezi EU a zemí mimo EU přímo nahrazuje příslušná ustanovení dohody.

Zmocnění k uzavření dohody: před podepsáním dohody musí země EU oznámit Komisi výsledek jednání a předložit jí znění dohody, aby Komise mohla udělit zmocnění k jejímu uzavření poté, co ověří, zda byly splněny dané podmínky.

Neudělení zmocnění: nařízení stanoví postup pro neudělení zmocnění k zahájení jednání nebo uzavření dohody ze strany Komise a jeho důsledky.

Přezkum a pozbytí platnosti

Nařízení pozbývá platnosti tři roky po předložení zprávy o jeho uplatňování Komisí – nejdříve 7. července 2017. V této zprávě musí Komise uvést, zda doporučuje, aby bylo toho nařízení po pozbytí platnosti nahrazeno novým nařízením.

Jakákoliv jednání, která probíhají v době pozbytí platnosti, mohou pokračovat.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 20. srpna 2009.

KONTEXT

Toto nařízení by mělo být vnímáno v kontextu výlučné vnější pravomoci EU v těchto oblastech občanského práva. Před přijetím příslušných vnitřních nařízení EU (Řím I a Řím II) země EU samy uzavíraly dohody v této oblasti se zeměmi mimo EU.

V rámci přístupu EU k soudní spolupráci a dohodám se zeměmi mimo EU v občanských věcech je toto nařízení doplněno nařízením (ES) č. 664/2009 o soudní příslušnosti, uznávání a výkonu rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, věcech rodičovské odpovědnosti a věcech vyživovacích povinností, které vstoupilo v platnost téhož dne a je založeno na podobném postupu.

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Mimosmluvní závazkové vztahy: případ, kdy je po osobě odpovědné za újmu, již utrpěla jiná osoba mimo rámec plnění smlouvy – např. kvůli protiprávnímu jednání nebo bezdůvodnému obohacení –, vyžadováno odškodnění za újmu.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 662/2009 ze dne 13. července 2009, kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi ve zvláště vymezených věcech v oblasti práva rozhodného ve smluvních a mimosmluvních závazkových vztazích (Úř. věst. L 200, 31.7.2009, s. 25–30)

Následné změny nařízení (ES) č. 662/2009 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Rady (ES) č. 664/2009 ze dne 7. července 2009, kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o příslušnosti, uznávání a výkonu rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, věcech rodičovské zodpovědnosti a věcech vyživovacích povinností a o právu rozhodném ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 200, 31.7.2009, s. 46–51)

Viz konsolidované znění

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 593/2008 ze dne 17. června 2008 o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy (Řím I) (Úř. věst. L 177, 4.7.2008, s. 6–16)

Viz konsolidované znění

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 864/2007 ze dne 11. července 2007 o právu rozhodném pro mimosmluvní závazkové vztahy (Řím II) (Úř. věst. L 199, 31.7.2007, s. 40–49)

Poslední aktualizace 06.12.2017

Top