Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mezinárodní obchodní pravidla: jak může EU vykonávat svá práva

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) 2015/1843 – Mezinárodní obchodní pravidla: jak může EU vykonávat svá práva

PŘEHLED

CO JE ÚKOLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

  • Stanovuje postupy, které hospodářskému odvětví a zemím EU umožňují žádat orgány EU, aby zkoumaly údajné obchodní překážky zavedené třetími zeměmi a odporující mezinárodním obchodním pravidlům.
  • Jeho cílem je najít řešení překážek obchodu a odstranit újmu (např. snížené ziskové rozpětí na trhu EU) nebo nepříznivé účinky na obchod (např. hospodářské ztráty na vývozních trzích), které z takových překážek vyplývají.

KLÍČOVÉ BODY

Kdo může podat stížnost?

Písemnou stížnost může EU podat jakákoli osoba, společnost nebo sdružení v EU, které údajně utrpěly újmu nebo zažily nepříznivé účinky obchodu kvůli překážkám obchodu. Mohou ji podat i země EU. Stížnost musí obsahovat dostatečné důkazy o existenci překážek obchodu a o výsledné újmě nebo nepříznivých účincích na obchod.

Postup při stížnosti

Stížnosti musí být zaslány Evropské komisi. Ty, kdo podali stížnost, a země EU musí Komise informovat, pokud není dostatek důkazů pro zahájení dalšího šetření. Obecně se rozhodnutí musí přijmout do 45 dnů od podání stížnosti.

Další přezkumné řízení

Pokud Komise usoudí, že existují dostatečné důkazy o újmě, může provést další zkoumání. Musí to oznámit v Úředním věstníku EU. Od příslušných stran (např. od konkurentů toho, kdo podává stížnost) může obstarat další informace a provést šetření ve třetích zemích.

Ti, kdo podávají stížnost, příslušní vývozci a dovozci a země EU mají právo nahlížet do všech podkladů zpřístupněných Komisi a být informováni o všech podstatných skutečnostech. Komise musí do pěti měsíců, ve složitých případech do sedmi měsíců, podat závěrečnou zprávu poradnímu výboru složenému ze zástupců zemí EU.

Zastavení a pozastavení řízení

Pokud na základě výsledků šetření dojde Komise k závěru, že není nutný žádný další zásah, může toto šetření zastavit. Pokud Komise usoudí, že dotčené třetí země přijaly opatření k řešení údajných překážek obchodu, může řízení pozastavit.

Další kroky vedoucí k odstranění újmy/překážek obchodu

Pokud Komise shledá, že k odstranění újmy anebo příslušné překážky obchodu je nutný další zásah, může podniknout konkrétní kroky. Může k nim patřit:

  • přednostní nalezení vzájemně přijatelného řešení s příslušnou třetí zemí,
  • zahájení řešení sporu v rámci Světové obchodní organizace nebo na základě dvoustranné obchodní dohody,
  • pozastavení všech obchodních koncesí s příslušnými zeměmi,
  • zavedení nebo zvýšení cel z dovozu,
  • zavedení omezení na dovozy nebo vývozy z dotčených třetích zemí.

ODKDY SE NAŘÍZENÍ POUŽIJE?

Použije se od 5. listopadu 2015.

KONTEXT

„Vyšetřování překážek obchodu“ na internetových stránkách Evropské komise

AKT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/1843 ze dne 6. října 2015, kterým se stanoví postupy Unie v oblasti společné obchodní politiky k zajištění výkonu práv Unie podle mezinárodních obchodních pravidel, zejména pravidel sjednaných v rámci Světové obchodní organizace (kodifikované znění) (Úř. věst. L 272, 16.10.2015, s. 1–13)

Poslední aktualizace 14.03.2016

Top