EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0584

Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění směrnice 2007/2/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv o infrastrukturách pro prostorové informace

COM/2023/584 final

V Bruselu dne 17.10.2023

COM(2023) 584 final

2023/0356(COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění směrnice 2007/2/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv o infrastrukturách pro prostorové informace

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Ve sdělení „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU: výhled po roce 2030“ 1 Komise zdůraznila, že je důležité zavést regulační systém, který zajišťuje dosažení cílů s minimálními náklady. Zavázala se proto k novému úsilí o racionalizaci a zjednodušení požadavků na podávání zpráv s konečným cílem snížit s nimi spojenou zátěž o 25 %, aniž by byly ohroženy související cíle politiky.

Požadavky na podávání zpráv hrají klíčovou úlohu při zajišťování správného prosazování a řádného sledování právních předpisů. Náklady na ně jsou celkově z velké části kompenzovány přínosem, který přinášejí, zejména při sledování a zajišťování souladu s klíčovými politickými opatřeními. Požadavky na podávání zpráv však mohou rovněž představovat nepřiměřenou zátěž pro zúčastněné strany, zejména pokud jde o malé a střední podniky a mikropodniky, a to i vzhledem k organizačnímu a technologickému vývoji, který vyžaduje úpravu původních požadavků na podávání zpráv. Jejich kumulace v průběhu času může vést k nadbytečným, duplicitním nebo zastaralým povinnostem, neefektivní četnosti a načasování nebo k nevhodným metodám sběru. Z tohoto důvodu obsahuje několik nástrojů EU, které zavádějí povinnost podávat zprávy, konkrétní prahové hodnoty pro menší společnosti.

Zefektivnění povinností podávání zpráv a snížení administrativní zátěže je tedy prioritou. V této souvislosti je cílem tohoto návrhu zjednodušit iniciativu obsaženou v hlavních cílech Zelené dohody pro Evropu a Evropy připravené na digitální věk v oblasti politiky životního prostředí, jež má dopad na tato odvětví: veřejné a odborné služby.

Návrh racionalizuje povinnosti podávání zpráv podle směrnice 2007/2/ES tím, že snižuje četnost požadavků na podávání zpráv.

Racionalizace povinností podávat zprávy, které jsou předmětem tohoto návrhu, se týká orgánů veřejné správy a může nepřímo vést ke snížení zátěže podniků. Konkrétně méně časté podávání zpráv sníží zátěž odvětví a veřejných služeb, které jsou povinny sdílet soubory dat uvedené v přílohách směrnice, jako jsou sítě veřejných služeb, umístění výrobních a průmyslových zařízení atd. Nepřidávají se žádné nové povinnosti. Povinnost podávání zpráv, jíž se tento návrh týká, se bude řídit dvouletým cyklem místo cyklu ročního.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Návrh změny směrnice 2007/02/ES je součástí prvního balíčku opatření k racionalizaci požadavků na podávání zpráv. Jedná se o krok v procesu, který se komplexním způsobem zaměřuje na stávající požadavky na podávání zpráv s cílem posoudit jejich trvalý význam a zvýšit jejich účinnost.

Racionalizace zavedená těmito opatřeními nebude mít negativní dopad na dosažení cílů v dané oblasti politiky, neboť řízení se dvouletým cyklem podávání zpráv místo ročního cyklu podávání zpráv stále umožňuje zachytit trendy a vývoj týkající se provádění v členských státech.

Soulad s ostatními politikami Unie

V rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) Komise zajišťuje, aby její právní předpisy plnily svůj účel, zaměřovaly se na potřeby zúčastněných stran a minimalizovaly zátěž při dosahování jejích cílů. Tento návrh je proto součástí programu REFIT, který snižuje složitost zátěže spojené s podáváním zpráv vyplývající z právního prostředí EU.

Některé požadavky na podávání zpráv jsou sice nezbytné, ale musí být co nejúčinnější, aby se zabránilo jejich překrývání, odstranila se zbytečná zátěž a v co nejvyšší míře se využívala digitální a interoperabilní řešení.

Stávající návrh racionalizuje požadavky na podávání zpráv, čímž se dosažení cílů právních předpisů stává účinnějším a méně zatěžujícím pro veřejné orgány.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Právním základem směrnice 2007/2/ES je čl. 192 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie. Ustanovení čl. 192 odst. 1 stanoví právní základ pro opatření na ochranu životního prostředí, včetně využití dostupných dat pro přípravu politiky v oblasti životního prostředí.

Subsidiarita

Příslušné požadavky na podávání zpráv ukládají právní předpisy EU. Jejich racionalizaci je proto nejlepší provést na úrovni EU, aby byla zajištěna právní jistota a jednotnost podávání zpráv. Tím se zajistí rovné podmínky pro orgány veřejné správy v celé EU, které budou mít prospěch z racionalizace požadavků na podávání zpráv vyplývající z tohoto návrhu.

Proporcionalita

Racionalizace požadavků na podávání zpráv zjednodušuje právní rámec tím, že zavádí minimální změny stávajících požadavků, které nemají vliv na podstatu širšího politického cíle. Návrh se proto omezuje na změny, které jsou nezbytné k zajištění účinného podávání zpráv, aniž by se měnil některý z podstatných prvků dotčených právních předpisů.

Volba nástroje

Vzhledem k tomu, že změna, která má být provedena ve směrnici 2007/2/ES, se týká poskytování informací Komisi členskými státy, není třeba ji provést do vnitrostátního práva. V této konkrétní situaci je proto vhodné pro tuto změnu použít rozhodnutí.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Z hodnocení směrnice INSPIRE z roku 2022 ( 2 ) vyplynulo, že zátěž spojenou s podáváním zpráv lze dále snížit sladěním ustanovení směrnice INSPIRE s ustanoveními o podávání zpráv v jiných právních předpisech v oblasti životního prostředí. Zvýšení technické účinnosti INSPIRE může navíc podpořit další snižování administrativní zátěže, která ze směrnice INSPIRE plyne.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Nevztahuje se na tento návrh.

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Tento návrh byl vybrán po vnitřní kontrole stávajících oznamovacích povinností a na základě zkušeností s prováděním souvisejících právních předpisů. Vzhledem k tomu, že se jedná o krok v procesu průběžného posuzování požadavků na podávání zpráv vyplývajících z právních předpisů EU, bude kontrola této zátěže a jejího dopadu na zúčastněné strany pokračovat.

Posouzení dopadů

Návrh se týká omezených a cílených změn právních předpisů s cílem racionalizovat požadavky na podávání zpráv. Tyto změny vycházejí ze zkušeností s prováděním právních předpisů. Nemají významný dopad na politiku, pouze zajišťují její účinnější a účelnější provádění. Kvůli jejich cílené povaze a nedostatku jiných vhodných možností politiky, není posouzení dopadů nutné.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Jedná se o návrh v rámci programu REFIT, jehož cílem je zjednodušit právní předpisy a snížit zátěž zúčastněných stran.

Návrh dále zjednodušuje podávání zpráv podle směrnice 2007/2/ES a je v souladu s dalšími kroky usilujícími o zjednodušení (tj. pravidly pro interoperabilitu dat a síťových služeb) a se sladěním s jinými právními předpisy v oblasti dat (směrnice o otevřených datech).

   Základní práva

Nevztahuje se na tento návrh.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Nevztahuje se na tento návrh.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Vzhledem k tomu, že změna, která má být provedena ve směrnici 2007/2/ES, se týká poskytování informací Komisi členskými státy, není třeba ji provést do vnitrostátního práva.

Informativní dokumenty

Nevztahuje se na tento návrh.

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Článek 1

Článek 1 zavádí dvouletý cyklus podávání zpráv místo ročního cyklu podávání zpráv. Tato četnost podávání zpráv je v souladu s četností podávání zpráv podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2023/138 o datových souborech s vysokou hodnotou, jež se co do rozsahu dat do značné míry překrývá se směrnicí 2007/2/ES.

2023/0356 (COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění směrnice 2007/2/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv o infrastrukturách pro prostorové informace

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 192 odst. 1 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 3 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 4 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Požadavky na podávání zpráv hrají klíčovou úlohu při zajišťování řádného sledování a správného prosazování právních předpisů. Je však důležité tyto požadavky zefektivnit, aby se zajistilo, že splňují účel, pro který byly zamýšleny, a aby se omezila administrativní zátěž.

(2)Je nezbytné sladit četnost a načasování povinností podávat zprávy o provádění a využívání infrastruktur členských států pro prostorové informace s novějšími horizontálními právními předpisy v oblasti digitálních dat, aby se snížila administrativní zátěž.

(3)Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES 5 stanoví obecná pravidla pro zřízení Infrastruktury pro prostorové informace pro účely unijních politik v oblasti životního prostředí a politik nebo činností, které mohou mít vliv na životní prostředí. Ustanovení čl. 21 odst. 2 uvedené směrnice vyžaduje, aby členské státy v případě potřeby aktualizovaly a zveřejnily zprávu obsahující mimo jiné souhrnný popis nákladů a přínosů spojených s prováděním uvedené směrnice do 31. března každého roku.

(4)S ohledem na výsledky zprávy Komise 6 „Opatření na zjednodušení podávání zpráv v oblasti životního prostředí“ a doprovodné kontroly účelnosti týkající se podávání zpráv a sledování politiky Unie v oblasti životního prostředí byla směrnice 2007/2/ES změněna nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1010 7 , aby se rozsah podávání zpráv omezil na správní aspekty související s prováděním a opětovným použitím veřejných prostorových dat. Z hodnocení směrnice 2007/2/ES, které Komise dokončila v roce 2022, vyplynulo, že existuje prostor pro její technické zefektivnění prostřednictvím dalšího snížení administrativní zátěže.

(5)V zájmu snížení administrativní zátěže je vhodné snížit četnost podávání zpráv uvedenou ve směrnici 2007/2/ES na jednou za dva roky.

(6)Směrnice 2007/2/ES by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna.

(7)Vzhledem k tomu, že změna, která má být provedena ve směrnici 2007/2/ES, se týká poskytování informací Komisi členskými státy, není třeba ji provést do vnitrostátního práva. V této konkrétní situaci je proto vhodné pro tuto změnu použít rozhodnutí,

PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Změna směrnice 2007/2/ES

V čl. 21 odst. 2 směrnice 2007/2/ES se první věta nahrazuje tímto:

„Do 31. března každé dva roky, počínaje dnem 31. března 2025, členské státy v případě potřeby aktualizují souhrnnou zprávu. Tyto zprávy, jež zveřejní útvary Komise, zahrnují souhrnné popisy:“

Článek 2

Vstup v platnost

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 3

Určení

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předsedkyně    předseda/předsedkyně

(1)    COM(2023) 168.
(2)    SWD(2022) 195 final, SWD(2022) 196 final.
(3)    Úř. věst. C , , s. .
(4)    Úř. věst. C , , s. .
(5)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE) (Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1).
(6)    COM/2017/0312 final, zpráva Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Opatření na zjednodušení podávání zpráv v oblasti životního prostředí“.
(7)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1010 ze dne 5. června 2019 o sladění povinností podávání zpráv v oblasti právních předpisů souvisejících s politikou životního prostředí a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 a (EU) č. 995/2010, směrnic Evropského parlamentu a Rady 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES a 2010/63/EU, nařízení Rady (ES) č. 338/97 a (ES) č. 2173/2005 a směrnice Rady 86/278/EHS (Úř. věst. L 170, 25.6.2019, s. 115).
Top