EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0388

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE posuzující Evropský konsensus o rozvoji 2005 a doprovázející iniciativu „Návrh nového Evropského konsensu o rozvoji“ Shrnutí Průvodní dokument k SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU S SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Návrh nového Evropského konsensu o rozvoji Náš svět, naše důstojnost, naše budoucnost

SWD/2016/0388 final

Ve Štrasburku dne 22.11.2016

SWD(2016) 388 final

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

posuzující Evropský konsensus o rozvoji 2005 a doprovázející iniciativu „Návrh nového Evropského konsensu o rozvoji“

Shrnutí

Průvodní dokument k

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU S SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Návrh
nového Evropského konsensu o rozvoji
Náš svět, naše důstojnost, naše budoucnost

{COM(2016) 740 final}
{SWD(2016) 387 final}
{SWD(2016) 389 final}


Pracovní dokument útvarů Komise

posuzující Evropský konsensus o rozvoji 2005 a doprovázející iniciativu „Návrh nového Evropského konsensu o rozvoji“

Shrnutí 

Tento pracovní dokument útvarů Komise doprovází sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě „Návrh nového Evropského konsensu o rozvoji“. V souladu s cestovní mapou 1 má poskytnout přehled o výsledcích, které vyplynuly z dostupných hodnocení. Za tímto účelem pracovní dokument útvarů Komise analyzuje, do jaké míry sladily EU a její členské státy své politiky a strategie s cíli, hodnotami a zásadami Evropského konsensu o rozvoji 2 , a také zkoumá, do jaké míry tento konsensus řídil činnosti rozvojové spolupráce a jejich provádění.

Ze zjištění vyplývá, že cíle Evropského konsensu, jako jsou snižování chudoby, udržitelný rozvoj a plnění rozvojových cílů tisíciletí, se EU a jejím členským státům obecně podařilo do svých rozvojových politik začlenit. Zjištění také prokazují, že existuje široký soulad s obecnými hodnotami konsensu, jako jsou dodržování lidských práv, základní svobody, mír, demokracie, řádná správa věcí veřejných, rovnost žen a mužů, právní stát, solidarita a spravedlnost. Byla znamenána významná míra souladu mezi zásadami konsensu, jako jsou odpovědnost a partnerství, politický dialog, zapojení občanské společnosti, tematika genderu a nestability, a politikami EU a jejích členských států, ačkoli na některé zásady ne vždy navazovaly jasně definované strategie. Pokud jde o lepší vzájemnou spolupráci, prokázaly EU a její členské státy vysoký zájem o posílení koordinace a doplňkovosti a o zlepšení účinnosti pomoci a rozvoje. To dokazuje jejich vedoucí úloha na mezinárodních fórech a existence konkrétních opatření zaměřených na zlepšení transparentnosti, inkluzivních partnerství a – zejména díky významnému pokroku v oblasti společného plánování – opatření zaměřených na zlepšení koordinace.

Z důkazů vyplývá, že konsensus je relevantní a účinný v oblasti řízení rozvojové spolupráce EU a přispívání k jejím cílům, a to zvláště pokud jde o snižování chudoby, konkrétně prostřednictvím potravinového zabezpečení, vzdělávání a zdravotnictví, a růst, a to zejména prostřednictvím podpory makroekonomické stability, obchodu a infrastruktury. Konsensus se podobně uplatnil i v diferenciaci přidělování zdrojů ve prospěch zemí, které to nejvíce potřebují, využívání inovativních forem pomoci a zvýšeném nasazení, pokud jde o soudržnost politik ve prospěch rozvoje.

Dle vzájemných hodnocení Výboru pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD/DAC) lze konsensus považovat za „významný strategický úspěch“ 3 a „klíčový milník“ 4 . Fakta naznačují, že konsensus skutečně měl přidanou hodnotu, pokud jde o podporu společné a sdílené vize rozvojové spolupráce EU a jejích členských států, a že v případě nových členských států měl přímý vliv na formování jejich rozvojových politik. Konsensus hrál také důležitou roli v tom, že řídil rozvojovou spolupráci EU, která se postupně přizpůsobovala jeho prioritám a zásadám. Konsensus také zvýšil přidanou hodnotu EU tím, že EU umožnil zastávat vedoucí úlohu např. při podpoře společného plánování a formulování stanovisek EU a jejích členských států v mezinárodních dohodách. Konsensus obecně hraje klíčovou roli díky tomu, že podporuje rozvojovou politiku EU a dodává jí nový impuls.

(1)

http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/docs/2016_devco_003_european_consensus_on_development_en.pdf  

(2)

 Dostupné na http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ%3AC%3A2006%3A046%3A0001%3A0019%3AEN%3APDF

(3)

 Vzájemné hodnocení Evropského společenství pro rok 2007 Výboru pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, dostupné na http://www.oecd.org/dac/peer-reviews/38965119.pdf , s. 13.

(4)

 Vzájemné hodnocení Evropské unie pro rok 2012 Výboru pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj dostupné na http://www.oecd.org/dac/peer-reviews/50155684.pdf , s. 28.

Top